Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

pancake
16. okt 2009

asi to tak bude. lenze ja mam este 3 krabice mlieka od jedneho roka pre deticky.co s tym???

kisska
16. okt 2009

Zuzi - dakujem, poviem drahemu, nech posle tvojmu drahemu navod ako na to 😉 😀
Adam vcera odmietol este aj jogurt, tak na veceru mal namiesto kase (ktoru tiez nezje vzdy, tak som nechcela riskovat) Acidko - vanilkove, plnotucne a vypil ho plnu 3decovu salku. Tak som sa tesila, ze aspon nieco. 😉

saska.t
16. okt 2009

zuzi predaj na ebay, tu sa to tak robi 😀

petreva
16. okt 2009

Holky, za jak dlouho jste přidaly masíko? A kolik?
Elenka mi v úterý začala zvracet po jídle a pak i večer, předevčírem jen večer, což mi přišlo hrozně divný a když jsem nad tím přemýšlela, tak jsem přišla na to, že před zvracením měla vždycky křupku...
SASKA, ty jsi dávala i po příkrmu cucnout mlíčka?? Já teĎ dva dny dávala E. po jídle čajík. Ale přijde mi, že přední mlíčko dá mimču víc než voda...tak nevím.

kisska
16. okt 2009

petreva - asi po 3-4 tyzdnoch mozes pridat masko, spolu s druhym prikrmom. Aj ked niekto hovori, ze aj skor. My sme to robili tak, ze som kuracie prsia uvarila vo vode spolu so zeleninou a jeden den mal Adam na obed polievocku (zahustila som zemiakmi ). Masko som vybrala, nasekala na drobno a natlacila do formy na lad a supla som to do mrazaku. Jedna ta kocka je cca jedna polievkova lyzica masa a to je tak jedna davka na zaciatok. Neskor som davala dve kocky na porciu. Jedno kuracie prso mi tak vyslo cca na tyzden az dva.

saska.t
16. okt 2009

petreva ano davala som cucnut mliecka a nakoniec cajik mozes ponukat pomalicky cely den aspon sa to nauci a casom nebude mat problem prejst len na pitie 😉

kobolova
16. okt 2009

Nasu malu zacnem prikrmovat az o 2 mesiace, tak sa zatial "vedomostne" pripravujem. S jedenim v tom mam jasno, ale ako je to s pitim?
Zacat pri prikrmovani s nejakymi vodami, cajikmi, stavickami? Ak ano, kolko? Samozrejme, ze popritom planujem aj kojit... Dikes 😀 .

petreva
16. okt 2009

KISSKA, dávala jsi do mrazáku tedy vařené masíko? A kromě ryb je vhodné jakékoli? Dík za zkušenost Nechci nikam chvátat, tak klidně počkám 4 týdny. Teď to bude 14 dní co jsme začali.a není lepší zařadit masíko a chvíli počkat než zařadit dvě nové věci najednou?? Myslím tím maso a druhý příkrm. To je většinou ovoce odpoledne, že? Nejde mi otevřít kojeni.net, tam je to tak přehledně...
KOBOLOVA, jů tak na to si taky počkám, pití mě zajímá...
SASKA, taky jsem rozhodnutá dát cucnou E mlíčka a uvidím. S pitím potíž není teď jsem jí dávala 3 dny po jídle napít a dá si kdykoli. Ona odjakživa co kde dostane "zadarmo" bez tahání a snažení si dá ochotně 😀 Tak jí dám občas během dne i napít jo? Má i drobet potíž s velkym wc, tak by víc tekutin mohlo trochu pomoct.

saska.t
16. okt 2009

petreva - mäsko sa odporuca biele - kuracie, kralicie, morcacie/kruti, neskor cca 8 mes. mozes zaradit telacie a hovädzie 😉 , ja som zacala s mäskom po 3 tyz. a malej to potom islo omnoho lepsie a hned som zaradila aj ovocie ako olovrant/svacinu 😀
mäsko mozes davat do mrazaku aj varene aj surove, kisska ma na to super trik 😀 tiez som to praktikovala ale iba s mäskom ktore bolo tazsie dostupne (kralik) uavrila som mixla som a natlacila do nadobiek na lad a vzdy ked som varila zeleninku tak na poslednych 5 min. som tam suplato mäsko z mrazaka a bolo hned hotove 😉 kiss vyborny napad 😉

pitie- este stale kedze ste na zac. je podstatne dat cucnut z MM, maloktore kojene babatko je schopne v tomto obdobi schopne prijimat aj ine tekutiny kedze poznaju len MM , ponukat vodicku ci nesladeny cajik mozte po troskach ponukat kedykolvek cez den, aby sa to postupne ucili, koncentrovanym stavam sa vyhnite su agresivne pre tak nedozrete ladviny alebo ich treba velmi riedit.... pri zacpe viac tekutin tiez pomoze 😉 alebo treba zaradit do jedalnicka cukinu alebo spenat 😉

pancake
16. okt 2009

mne samko vypije dva centilitre caju denne a teraz ked uz nepije mlieko, tak to je vsetko. ☹ ☹ ☹
stale mu nukam flasu caju ale len potiahne a hned vypluje. ani caj, ani vodu, ani nic. raz omylom si cucol z takej sladkej vody, ani neviem ako sa to volalo. mali sme to hodene v aute a na flasi to malo taky sosacik. sladke to bolo ako slak a to si cuckal. nejaky dzus to bol. to mu islo. ale to bolo pre starsie deti a nie pre mojho krpca.
uz mi P. krici ze to bol Jupik. tak to mu chutilo. neviem sice kolko toho vypil ale to nevypluval. 😠

inak s tekutinami sme 0 bodov. kazdy den zarobim malu flasu caju a tristvrte vecer vylievam. 😔 😔 😢

saska.t
17. okt 2009

zuzi kup 100% dzus mam 4 dcl flasu a dam 2 cm dzusu a ostatne vodu takze to ani necitit ale malej to staci a tak pijeme a sme schopny vypit pol litra ak ma caj tak 1dcl 😅 a vodu tak max 2dcl 😠

kisska
17. okt 2009

zuzi to je aj u nas tak - Kubikovu flasku vypijeme na 3x(1/3 dolejem v jeho flasi vodou). Adamovi este chuti, ked mu urobim ovocny detsky cajik a rano mu ho prisladim pol lyzickou cukru, ale poobede uz nie 😉
A naozaj sme mali obdobie, kedy som za Adamom chodila cele dni s flasou a ponukala som mu ju kazdych 10-15 minut (tiez si len cucol a vyplul)- zlomila som ho asi za tyzden a odvtedy si zvykol pit aj sam.

Inak na zapekanie - stare dobre slivky - ci uz susene, cerstve, kompot, stavu... - Adam vcera dostal slivkovy kompot k pecenemu kuratu a dnes sa tak po... ako uz davno nie 😉 Pre najmensich su najlepsie susene -oplachnut, prevarit, rozmixovat a podavat 😉

odsavacka
17. okt 2009

Ahojte maminy,mam dcerku ktora ma 6 a pol mesiaca, uz asi treti tyzden prikrmujeme, chcem sa opytat, ako dlho moze byt v chladnicke pripraveny prikrm ( napr. zmixovana mrkvicka so zemiacikom )???Viete mi poradit? Urcite sa tu uz o tom diskutovalo, nestiham listovat do zadu🙂Dakujem.

saska.t
17. okt 2009

odsavacka 2 dni 😉

odsavacka
17. okt 2009

saska.t dakujem,pekny vecer🙂

petreva
18. okt 2009

Ahoj holky,
tak asi zanedlouho , týden čtrnást dní, začnem s druhým příkrmem. To je nejčastěji odpol. svačinka, že? kA to je ovoce. Podává se dušené, což to vím, ale kolik? Jen tak oloupat jablko a podusit? Nebo ho s něčím smíchat? To jí přeci neměže zasytit, ne? Přídáváte tam vločky nebo tak něco? A má se zase začínat pár lžičkama plus dokojit nebo už je žaludek zvyklý na jinou stravu než mlíčko, tak můžu dát kolik zbaští? I když je fakt, že s ovocem se ještě nesetkala...
SASKA, vydrží příkrm dva dny? Jako, jeden den uvařit a druhý dojíst,tak jsi to myslela? 😅

pancake
18. okt 2009

babule lenze ja ho nemozem donutit vobec nic pit. ani dzusy, ani nic.... a k tomu ma hnacku uz dva dni. bojim sa aby nebol chory. je umrncany, nechce cez den spat, ale v noci mi prespi 12 hodin v kuse.
je uplackany a az mam niekedy strach ze aj to druhe bude take iste. v tom pripade poviem mojmu P. nech sa ma ani nedotkne!!!! 😀 🙄

kisska
18. okt 2009

petreva - neboj, hlavne zo zaciatku je druhy prikrm hlavne o novej chuti a novej potravine. Takze presne ako prvy - po par lyzickach, dusit mozes, ale aj nemusis. Ak Elka dobre znasa prikrmovanie, tak ani nemusis. Dusi sa ovocko hlavne kvoli znizenej alergizacii a lepsej stravitelnosti. A urcite ho zo zaciatku (a podla mna ani neskor) nemusis s nicim "zahustovat". To je len utkvela predstava nasich mam, ze dieta sa ma na desiatu "natlacit" a bez davky piskot urcite trpi hladom - mozem ta ubezpecit, ze netrpi 😉

saska.t
18. okt 2009

petreva - 2 dni tj 48 hodin tak pocitaj 😀 ja som ovocko nikdy nedusila mala to nechcela tak dostavala hned surove a bolo to ok takze je to na tebe 😀 ja som hned dala elli kolko spapala,ale ty musim vediet aka je elenka 😉

zuzi to su typicke priznaky zubkov hnacka a mrzutost, zeby prve stolicky? mala zacala teraz tiez menej pit ale dehydrovana nie je tak len nadalej ponukam a pripominam jej..

petreva
18. okt 2009

KISSKA, prosím tě, tak je "lepší" zařadit dopolední sváču nebo odpolední? Ráno Elenka baští kolem páté pak v devět a ve dvanáct zeleninku. Poobědě ve tři. 😅 Asi raděj zpočátku budu dusit, nějak se toho obávám, tedy toho nadýmání po ovoci. Ona je jedlík, mám radost, snad se nepřejídá...ale už neblinká. Normálně si fakt myslím, že to bylo po těch křupkách. Kdykoli jí měla blinkala...uvidíme. Koupím teĎ např. kukuřičné a ty pohankové zkusím až za čas.

sarianah
19. okt 2009

Ahojte,
saska.t chcem sa spytat..maly ma 11 a pol mesiaca a po precitani par prispevkov som si uz neni ista, ci mu davam spravne mnozstvo, spravne rozdelene a co dalsie uz zaradit...este kojime, maly sa zobudi rano okolo 7mej, nakojim ho, o 8mej na ranajky dostane kasu z ovsenych vlociek s ovocim (pol kelimka ovocia Frutapura, t.j. 50g) a vodou. O 10tej ovocie - cely Frutapura kelimok, 100 g, o 12tej obed 190 ml - zelenina (brokolica,kalerab,tekvica,kel so zemiakom, alebo cestovinou..mrkvu nedavam,lebo ho strasne zapekala, tak isto aj ryza, k zelenine kocku masa, uvarim, mixnem na vacsie kusky, dam par kvapiek olivoveho oleja. Vikend je nemasovy, zelenina so zemiakom, alebo cestovinou a vajecnym zltkom, olivovy olej. Olovrant len kojenie (tak nam povedala doktorka) a vecera kukuricno-pohankova kasa s ovocim (50g) a vodou.
Kojime sa kedy si maly vypyta, vacsinou to vychadza, ze na desiatu po ovoci a na olovrant 2 x kojenie.
Viem ze by som uz mala zaradit strukoviny, uz sa aj chystam, ale maly maval problemy s kakanim, ked nemal takyto jedalnicek, tak sa toho trochu bojim..
Jogurt sme este tiez nezaradili, niektori odporucaju od 10. mesiaca, niektory az od 1. roku, tak mam z toho hokej..
Prosim Ta teda orientacne ake porcie davat malemu, a co dalsie mam zaradit...dakujem pekne

sarianah
19. okt 2009

..zabudla som dopisat, ze samozrejme 2. vecera je kojenie a maly sa v noci este 2, 3 niekedy aj 4 x zobudi, nakojim ho, dam mu zvlast pit vodicku..budi sa na smad, lebo cez den sotva vypije 65 ml cistej dojcenskej vody.

saska.t
19. okt 2009

sarianah - no kazde dietatko je ine takze sa mu treba prisposobit 😉 jedalnicek vyzera celkom ok ak vam vyhovuje nevidim problem, akurat by som uz zaradila mliecne vyrobky napriek tomu ze sa kojite potrebuje ich biely jogurt,acidko, tvrde syri, mate v jedalnicku zbytocne vela ovocia (frutaputa) vymenila by som to za a skutocne ovocie do ruky-osupane jablcko,hruska, surova mrkva- nezapeka, kalerab, mate dost vela kasi nevidim dovod na 2x denne-zarad namiesto toho chlebik s maslom alebo lucinou alebo cottage..., moze samozrejme papat uz kuraciu a morcaciu sunku, co sa tyka strukovin ak kupis lupanu cervenu sosovicu nenaduva kludne uz moze mat ako aj lusky 😉
porcie - no v jeho veku by uz mal jest väcsie porcie ale ako som pisala kazde babatko je ine, zda sa mi ze doobeda toho mate v jedalnicku zbytocne vela ak ma o 7,00 MM o 8,30-9,00 by som dala chlebik, o 11,30-12,00 obed atd...pripominam ze toto je moj subjektivny nazor a rada, vsetko musis robit podla svojho zvazenia
😀

sarianah
19. okt 2009

..dakujem pekne za odpoved.. 🙂..spravime reorganizaciu v papani....🙂)

petreva
19. okt 2009

SASKA, nojono zamrzá mi mozek 🙄 Asi nejprv podusím kuli stravitelnosti, Elenka měla vždycky potíž a za pár dní uvidíme 🙂 Dneska jsem zkoušla E. po obědě dát ještě cucnout mlíčka...už neblinká a ani po mlíčku se nic nestalo. Ale vzala si ještě 80ml a to jsem jí už druhý nenabídla a musela i drobet odvést pozornost. Přijde mi to hrozně moc po obědě ještě tolik mlíčka. 😅

saska.t
19. okt 2009

petreva by ma zaujimalo ako vies kolko mala vypije? 😅 odsavas a davas do flasky alebo vazis? akosi som mimo 😕 ak pyta nechaj cucnut MM je stale tou najdolezitejsou sucastou stravovacieho rezimu, tak nestresuj uz som ti pisala ze pridu casy ked budes mat presne opacny problem ...elli je toho zivim prikladom, aj ked teraz je to opät ok a viem ze za to mozu zuby 😉

petreva
19. okt 2009

Saska, vážím 😅 jsem prdlá, což...ona by si asi Elča ještě dala...no už zase moc přemýšlím...jen mi na jejím "založení" žití moooc záleží..nechci jí přejídat a zase si myslím to co ty, že mlíčko jí dá mnohem víc než voda. Zatím. Takže jí prostě nabídnu a uvidím. Asi bych se měla víc řídit Elenkou...

saska.t
19. okt 2009

petreva - okamzite zahod vahu a riad sa elenkou, zbytocne sa stresujes, deti nie su z cukru a vedia naznacit kedy je dost!!!! Pozor vaha je normalna mania a iba muti hlavu!!!!

kisska
19. okt 2009

petreva - je uplne jedno, kedy pridate ovocie. Ja som davala poobede z jedineho dovodu - tiez som kojila a vecer sa mi zdalo, ze uz nemam tolko mliecka, tak som dala malemu ovocie a mliecko malo viac casu na doplnenie 😉 Takze zalezi len na vas, kedy vam to vyhovuje 😉 A tu vahu naozaj zahod 😀

sarianah - k saske doplnim len strukoviny, ktore tiez nenaduvaju - zelena fazulka, hrasok (mimo sezony mrazene). Obilniny vam mozu pomoct s upravou stolice - ci uz ovsenne vlocky v jogurte, alebo jacmen/krupy alebo ine pridane k zelenine. Kludne mozes pridavat vsetku dostupnu zeleninu, ci uz mrazenu, alebo cerstvu a hladat kombinacie, ktore vam budu chutit.
Suhlasim so saskou ohladne mliecnych vyrobkov, peciva aj cerstveho ovocia. O chvilku budete mat rok a to mnohe maminy nabiehaju na stravu dospelych, co sa druhu tyka. Aj ked s nimi nie vzdy suhlasim, vo vasom veku toho mozete papat naozaj viac. Ale tiez pekne pomalicky postupne 😉

matja
20. okt 2009

ahojte dievčatá, je to OK, keď dávam pol lyžičky oliv. oleja do už uvareného obeda? Pripravujem príkrmy v parnom hrnci, tak ho nemôžem dať do vody, v ktorej sa obed varí. A pol lyžičky na cca 130 g je tiež v poriadku?