Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

jasminet
21. apr 2013

@alzbetak olej normalny slnecnicovy. ziadne specialne doma nemam a ani sa nechystam kupovat 😀 pri malej som mala najskor mrkvu, zemiak obycajny, karfiol, brokolicu.... pri malom cuketu mam aj zelenu aj zltu. osobne mam radsej zltu, viac mi chuti. patizony tiez radsej zlte, ale iba preto, ze mne chutia viac 😀
ligurcek je bylinka, neviem ci sa nevola aj prirodne magi alebo tak nejak. dava sa na ochutenie polievok.
ryzu do zeleniny pridavat, samotna je bleee 😝 😉

petruldo
21. apr 2013

@alzbetak na úvod by som ti odporučila pozháňať si nejaké dobré knihy o zavádzaní príkrmov, sú aj s receptami. ja som začala a idem podľa Bukovský, I. a kol. Hneď to bude anjelik, 2011 (dá sa aj stiahnuť, ja mám knihu) veľa vecí čo radím mám odtiaľ, ešte som si kúpila aj knihy od Annabel Karmel Super recepty pro kojence a nejmenší deti, tú ešte nemám dôkladne preštudovanú a aj veľa vecí v odporúčaniach je tam pre britské detičky (na začiatku je to korigované českou pediatrickou spoločnosťou).
no a teraz k tvojím otázkam:
Ryža - začala som bielou v bio kvalite (veľa potravín pre malého kupujem v DM drogerii, bio obchodoch), ryžu som zavádzala takto: Podávanie obilnín začíname bezlepkovou ryžou. Ak bude ryža bábätkom tolerovaná, asi po dvoch “ryžových” týždňoch môžeme prejsť na obilniny s nízkym obsahom lepku (ovsené vločky, jačmeň). Môžeme použiť instantnú ryžovú kašu, alebo si uvaríme doma. Začíname bielou ryžou (pozor môže zapekať), po týždni môžeme prejsť na naturálnu ryžu (táto nezapeká). (Bukovský, I. a kol. Hneď to bude anjelik, 2011). Varila som doma ryžovú kašu, dávala som ju s batátom. ryžu som dala na 2. deň zavádzania príkrmov, spolu s mrkvou, potom keď začal mať malý problém s kakaním na 5. deň som pridala ovsené vločky. Ono ako a kedy zavedieš obilniny je na tebe, ale ja som chcela zaviesť lepok tak som sa trošku ponáhľala.
Ligurček - je vegeta magi, dáva sa do vývarov.
Mäso mi malý odmietal, nechcel ani žĺtok, miesto neho som od 7. mes dávala strukoviny, na milosť ho vzal až po 10. mes.
A chválim ťa že si zisťuješ info dopredu. Dá sa ísť aj podľa odporúčaní na foto.

alzbetak
21. apr 2013

@jasminet Dakujem 🙂

alzbetak
21. apr 2013

@petruldo dakujem, pozriem sa po nejakej knihe nech mame potom inspiraciu na recepty 🙂

barborav
23. apr 2013

Ahojte maminy. Viete poradiť nejaké domáce kaše pre 5mesačné bábo? napr. ryžová ako sa robí a tak? neejak som to googlila a nič som nenašla..Ďakujem vopred za recepty 🙂

sidonna
27. apr 2013

Ahojte baby, doma máme dva a pol mesačné bábo, a chcela som sa s vami poradiť či ste po 3 mesiaci začali umelé mliečko prihusťovať krupicou, hlavne na večer....dakedy keď som vyrastala ja, to tak robili. Alebo mám počkať do ukončenia toho tretieho mesiaca? A čo by ste mi radili od 4 mesiaca? Ani by som sa tak nevypytovala, ale ten náš malý, je veľký jedák, ...niekedy mám pocit že by mu ani vypražený rezeň nestačil 😀

cicimon
27. apr 2013

@sidonna UM sa neprihustuje krupicou... a kruipca je lepok, tak snad nechces zacat hned s lepkom... a prikrmuje sa od skonceneho 4m, takze mas skoro 2 mes cas.... a ze je jedak... tak len vydrzat na mlieku

petruldo
27. apr 2013

@barborav ahoj, ja som varila a varím kaše pre malého takto:

RYŽOVÁ KAŠA 5.mesiac #ryza
Podávanie obilnín začíname bezlepkovou ryžou. Ak bude ryža bábetkom tolerovaná, asi po dvoch “ryžových” týždňoch môžeme prejsť na obilniny s nízkym obsahom lepku (ovsené vločky, jačmeň). Môžeme použiť instantnú ryžovú kašu, alebo si uvaríme doma. Začíname bielou ryžou (pozor môže zapekať), po týždni môžeme prejsť na naturálnu ryžu (táto nezapeká).
RECEPT – biela ryža: ryžu opláchneme, varíme vo vode do zmäknutia. Ryžový vývar si odložíme na rozriedenie, ryžu rozmixujeme na hladkú kašu pridáme ryžový vývar na hustotu akú potrebujeme. Podávame na začiatku prikrmovania s uvarenou mrkvou al. batátom, po zavedení ovocia s ovocným pyré + pridáme kávovú lyžičku kvalitného za studena lisovaného oleja ( od 7. mes. slnečnicový, ľanový, tekvicový, kokosový).
RECEPT – naturálna ryža: ryžu opláchneme deň vopred namočíme, varíme vo váčšom množstve vody do zmäknutia (40-50 min., 25 min. v tlakovom hrnci). Ryžový vývar si odložíme na rozriedenie, ryžu rozmixujeme na hladkú kašu pridáme ryžový vývar na hustotu akú potrebujeme. Podávame na začiatku prikrmovania s uvarenou mrkvou al. batátom, po zavedení ovocia s ovocným pyré + pridáme kávovú lyžičku kvalitného za studena lisovaného oleja (od 7. mes. slnečnicový, ľanový, tekvicový, kokosový) (Bukovský, I. a kol. Hneď to bude anielik, 2011).

KAŠA Z OVSENÝCH VLOČIEK 6.mesiac #ovsene #vlocky
RECEPT – Ovsené vločky opláchneme a deň vopred namočíme (bola som poučná, že je to kôli lepšej stráviteľnosti), varíme vo vode 15 – 20 min. Spolu s ovseným vývarom rozmixujeme na hladkú kašu. Podávame na začiatku prikrmovania s uvarenou mrkvou al. batátom, po zavedení ovocia s ovocným pyré + pridáme kávovú lyžičku kvalitného za studena lisovaného oleja.
#zapcha /dieťatko sa nemôže vykakať/- kaša sa papá aj pri problémoch zo zápchou, ovsené vločky môžete pridávať do varenia.

KAŠA Z JAČNENÝCH VLOČIEK #6.mesiac #jacmen #vlocky #krupy
RECEPT – Jačmenné vločky opláchneme a deň vopred namočíme (bola som poučná, že je to kôli lepšej stráviteľnosti), varíme vo vode 15 – 20 min. Spolu s vývarom rozmixujeme na hladkú kašu. Podávame na začiatku prikrmovania s uvarenou mrkvou al. batátom, po zavedení ovocia s ovocným pyré + pridáme kávovú lyžičku kvalitného za studena lisovaného oleja.
RECEPT – Jačmenné krúpy opláchneme a deň vopred namočíme (bola som poučná, že je to kôli lepšej stráviteľnosti), varíme vo vode 50 min., 25 min tlakový hrniec. Spolu s vývarom rozmixujeme na hladkú kašu. Podávame na začiatku prikrmovania s uvarenou mrkvou al. batátom, po zavedení ovocia s ovocným pyré + pridáme kávovú lyžičku kvalitného za studena lisovaného oleja.

KAŠA Z POHÁNKY #7.mesiac #pohanka #kasa
RECEPT – Pohánku opláchneme a varíme vo väčšom množstve vody 3 min., potom necháme pod dekou dôjsť 30-40 min. Rozmixujeme na hladkú kašu. Podávame na začiatku prikrmovania s uvarenou mrkvou al. batátom, po zavedení ovocia s ovocným pyré + pridáme kávovú lyžičku kvalitného za studena lisovaného oleja.
Pohánku môžete pridávať aj do varenia k príkrmom, dávať ako prílohu miesto zemiaka, ryže, cestovín.
KAŠA Z AMARANTU #7.mesiac #amarant #kasa
RECEPT – Amarant opláchneme a varíme vo väčšom množstve vody 15 min. a rozmixujeme. Podávame s ovocným pyré + pridáme kávovú lyžičku kvalitného za studena lisovaného oleja.
Pozor: amarant vonia po orieškoch, nesmie smrdieť po plesni. Ja to bezlepková obilnina.

PŠENOVÁ KAŠA #7.mesiac #pseno #kasa #bezlepkova
RECEPT – Pšeno opláchneme, 3x sparíme vriacou vodou /aby sa odstránila horkosť/ a varíme vo vode, pomer 1 diel pšena 4-5 dielov vody, 15 min. a rozmixujeme na hladkú kašu, ak ju chceme redšiu dáme ešte viac vody. Podávame s ovocným al. zeleninovým pyré + pridáme kávovú lyžičku kvalitného za studena lisovaného oleja (slnečnicový, olivový, kokosový).
Môžeme podávať aj ako prílohu miesto zemiaka, ryže, cestovín.

petruldo
27. apr 2013

@sidonna žiadne príkrmy pred ukončeným 4. mesiacom, mu akurát pokazíš črievka a vyrobíš zdravotné problémy.
a začať treba so zeleninou, potom môžeš pridať kašu. s ryžovou kašou začneš a postupne pridávaš obilniny s lepkom.

barborav
27. apr 2013

@petruldo Ďakujem, presne niečo takéto som si predstavovala. Instantnú som skúsila, nechce ju, radšej mu ale budem robiť domácu! 😉 ďakujem ešte raz!

petruldo
27. apr 2013

@barborav rado sa stalo, ja mám instantné kúpené pre prípad núdze al. dovolenku, ešte som ich malému nedávala. a v týchto domácich vieš čo tam je.
tie recepty sú bez množstva, robím ich od oka, mám aj odmerky 1/3 a 1/4 cup, zo začiatku som ich používala, ale teraz už len od oka.

ninison
29. apr 2013

@zuzu13 a kde sa dajú dostať sadenice sladkých zemiakov?

sidonna
6. máj 2013

@cicimon ďakujem za rady🙂 tak to snáď ešte vydržíme...ale aj tak, kto z nás nevyrastal na krupici, a pod. veciach...a ešte stále všetci žijeme :D Je zaujímavé že každým rokom sa všetko mení, čo sa týka stravy, výchovy.....čo bolo dobré pred 20 rokmi nemusí byť dobré dnes.....ale na druhej strane aj to je pravda, že pred toľkými rokmi neboli tie potraviny také dokazené ako sú dnes.... 😉

ajuska2013
6. máj 2013

@babina v mliečku?v materskom alebo jakom? 🙂

ajuska2013
6. máj 2013

ja neviem či len tá moja, ale ja keď som jej pred pár dňami rozmixovanú kašu tak mi spalala dobrých ližičiek 🙂 ja začínam zeleninkou, nech si zvykne, že je zdravá...o pár dní má 5 mesiacov, možno je trochu skoro, ale zas nedávam jej každý deň takúto stravu...začínam pomaly aby si zvykla papať z lyžičky...

babina
6. máj 2013

@ajuska2013 najlepšie do riadneho mlieka , nie do materskeho. Ak chceš do materskeho, tak uvar v malom množstve vody a spoj to

sjuzka83
10. máj 2013

@petruldo Paradne recepty na domace kase. Ukladam 🙂 My mame este kopec casu, ale info dopredu sa vzdy zide 🙂

petruldo
10. máj 2013

@ajuska2013 ahoj, si sa pýtala na mliečko, som teraz nepochopila, že či si sa pýtala v čom máš variť kaše?

ajuska2013
10. máj 2013

nooo lebo tam spomínala jedna baba že varí ryžu v mlieku, tak som nevedela či v materskom alebo normálnom... 🙂

petruldo
11. máj 2013

@ajuska2013 možeš variť v ryžovom, ovsenom, mandľovom. ja som malému robila všetky kaše na vode, ak budeš chcieť pridať mlieko, tak až do hotového bud MM alebo UM. ja by som kravské min. do roka nedala v žiadnom prípade a ani do varenia.

petruldo
15. máj 2013

Ahoj, prvý článok zo série o prikrmovaní https://www.modrykonik.sk/fotoblog/petruldo/cla...

smudlinka2019
20. máj 2013

Ahoj holky.Ráda bych se k vám přidala.Synovi bude 5 měsíců,ale už začínáme s příkrmama,protože mu mlíčko vůbec nestačí.Chci se zeptat ale na radu.Zkoušela jsem mu dát příkrm koupený ve skleničce (jen na zkoušku) a nechtěl to.Udělala jsem mu teda doma brambor a to mi taky nechce ☹ na noc mu tedy dávám aspoň kašičku,protože tu jedinou mi sní a na noc ho zasytí.Jaké příkrmy tedy dělat a jak na tom byly vaše dětičky?

petruldo
20. máj 2013

@smudlinka2019 skús najprv dávať nasládle druhy zeleniny ako mrkva a batát, detičkám viac chutia ako zemiak, ktorý varený vo vode je dosť bez chuti. potom k týmto nasládlym skús pridať menej chutnú zeleninu - zemiak, cuketu, tekvicu. na môjho to platí dodnes.

lucinocka
20. máj 2013

@smudlinka2019 bramborom si blbo zacala, ten nema ziadnu chut, skor je trpky..zacni mrkvou, tekvicou, batata,a podobne, tie su sladke..ked budes robit zemiak primiesaj mu do toho mliecko /UM alebo MM/ moja zo zaciatku co nechcela, ked som jej upla jednu odmerku mlieka do toho spapala..a tie kupovane nekupuj,len mu to znechutis..

lucinocka
20. máj 2013

mna by zaujimalo odkedy ste zacali detom pripravovat pokrmy inak ako varenim vo vode? napr. upecene v rure a pod.?

smudlinka2019
20. máj 2013

@petruldo
@lucinocka děkuju 🙂 mě právě radili i ten brambor,proto jsem ho zkusila a i s tím UM mi ho nechtěl.Zkusím tedy teď tu mrkvičku 🙂

petruldo
20. máj 2013

@lucinocka ja varím na pare od začiatku prikrmovania (5a1/2) mes, asi od 7. som piekla v rúre batát a tekvicu, neskôr aj cviklu. myslím že je vcelku jedno ako varíš či na pare, vo vode al. pečieš v rúre.

lucinocka
21. máj 2013

@petruldo ked sa mi zda ze jej tie vitaminy stale vyvarim vo vode a zlejem

lucinocka
21. máj 2013

@smudlinka2019 musis byt trpezliva, mne aj mrkvicku vypluvala..prvy mesiac ked sme skusali po troch dnoch vsetky zakladne zeleniny, tak to bolo utrpenie..nasilu som jej pchala prve lyicky kym zacala otvarat usta.. teraz len polozim lyzicku do taniera ona uz drzi usta otvorene 😀 a ovocie som ako pisu zaviedla az po mesiaci zeleninovych, a i tak mi uz nechcela jest zeleninove.. 10 dni bola len o mlieku..a potom zlom a konecne papa vsetko

petruldo
21. máj 2013

@lucinocka a preto varím v pare a použijem ešte aj tú preparenú vodu na zriedenie príkrmu keď potrebujem. vo vode varím strukoviny a minule som varila aj zeleninu ale to som potom zmixovala na krémovú polievku