Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

michaelafiladelfiova
10. okt 2011

@radlinka no este mame s ryzpu a vtej hipp bolo ze aj mlieko.. a co je to ta baby rice🙂??? ryzova kasa ci co???

radlinka
10. okt 2011

@michaelafiladelfiova ano presne, ryzova ktora sa miesa s umelym alebo materskym mlieckom. Detom to velmi smakuje, nasmu malemu tiez, zjedol by aj dve male dozicky 😅 😅 😅

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katka3012
11. okt 2011

my sme zacinali papat od ukonceneho 4 mesiaca, polievocky s mrkvou,potom k mrkve sme pridali zemiacik,neskor,petrzlen.... A teraz papame uz skoro vsetko 🙂 Mojej dcerke,co som uvarila,to mi krasne aj spapala 🙂 ,takze mi problemy s papanim sme nemali,ziadne 😉

pikulka
11. okt 2011

Maminky a jak řešíte kvalitu masa, aspoň u nás v čechách je problém sehnat kvalitní, já to zatím řeším kupovanými příkrmy, ale malá už papá čím dál víc.

saska.t
11. okt 2011

@pikulka ak nemas domaci zdroj, treba kupovat klasicke v mäsiarstvach a hlavne kukat ci je cerstve, inak nemas na vyber

pjana
11. okt 2011

Chcela by som sa poradit. 3 tyzdne papkame zeleninku, vyskusali sme mrkvicku, zemiacik, spenat, kalerab, brokolicu, tekvicku a budeme pokracovat so zeleninkou dalej, zatial nam chuti, ale rozmyslala som, ze by som jej doma odstavovala mrkvicku alebo aj jablcko, hrusku. Zatial ine tekutiny okrem MM jej nedavam, skusala som vodu, cajik, ale moc jej to nechutilo, skor sa s tym hrala🙂 Neviem, ci je dobre jej zacat davat mrkvickovu stavu, alebo aj ovocnu...vy ste davali svojim detickam taketo nieco? A ked ano, odstavujete to aj so supkou, ci radsej bez?

karol84
11. okt 2011

@pjana my ted resime podobny problem, zeleninove prikrmy davame 2 tydny, ptala jsem se na to doktorky a pry ovocnou chut v jakekoliv podobe mame davat az pote, co si zvykne nejen na zeleninu, ale i na maso, ze kdyby si nejdriv zvyknul na ovoce, tak by pak ostatni mohl odmitat. zatim teda take jen davame zeleninovy prikrm + materske mleko, tu zeleninu trosku vic naredim vodou a vic tekutin pry zatim nemusi.

radlinka
11. okt 2011

@pjana podla toho aky mas odstavovac, napr. moj uplne obycajny, oddeli aj supku a dren a vytlaci pekne stavu. Ale zvyknem napr. mrkvu osupat a hodit do vnutra a ostava iba zmes, kt. sa da tiez vyuzit. 😉
My sme zacinali mrkvickovymi stavami ako prvymi, potom sme prechadzali na zeleninovy prikrm. Kludne mozes odstavovat, skus stavicky, su velmi zdrave i ked mozno hned nebudu chutit. Nam chuti viac zeleninove pyre ako mrkvova stava napriklad. Tiez sme skusili stavu z jablcka a vcelku chutila. Inak davam aj vodu aj detsky caj a davali sme pocas celeho leta, lebo v tych horucavach bol maly hrozne smadny. 🙂

radlinka
11. okt 2011

@em_ka to mi je luto, niekedy to ide tazsie ked ste nieco prekonali, chudatko male. Ale snad sa to ustali, skus kupit napr. prikrm z obchodu (ako tu maminky skusaju), ci jej to bude smakovat a potom podla toho uvarit domaci. Ja som najradsej za domace a i ked cestujeme, da sa zobrat nejaky prikrm do tasky alebo podobne pripravit do malej dozicky. Skusala by som asi od znova, postupne, chce to vela casu a trpezlivosti. Nam ked nieco nesadne, necham to a vratim sa k tomu neskor, lebo nechcem to zbytocne silit len preto, ze to musime absolvovat, kazde dieta je ine tak ako aj dospeli, tiez nemame vsetci rovnake chute a sme aj vyberavi v jedalnicku. 😉

@pikulka s maskom je to tazke, snazim sa vyberat cerstve (organicke), je to dost nakladne. Ale ked mas domaci zdroj, tak to je najlepsie ...na nezaplatenie. 🙂

pjana
12. okt 2011

@karol84: vdaka, ja viem ze MM staci, len ked ideme von, tak je to trochu problem🙂 aku zeleninku ste uz papkali? @radlinka: pozicala som si odstavovac od maminy, ale mam pocit, ze fungoval podobne ako tvoj..na co pouzivas tu zmes z mrkvy? ..ved to je uz uplne suche, nie? nam vodicka ani cajik moc nechuti, tak chcem skusit nieco ine. Prave som si objednala a cakam na take cucatko, co sa da dat na kojenecku flasku, ci z toho nebude chciet lepsie pit, no uvidim.

saska.t
12. okt 2011

@pjana
@karol84
len vas trosku poopravim, pozor 100% stavy su pre tak male deticky velmi agresivne a moze dojst k hnackam a vyhadzaniu (koznemu) preto ak chcete podavat stavy treba ich riedit min. 1:3, lepsie je ponukat cistu vodu alebo sypane caje pre deticky, nie granulovane. ktore su zbytocne presladzovane, ale v skutocnosti naozaj staci MM, kazdopadne pitie treba urcite ponukat, aby si deticky zvykli, aj ked momentalne to maju hlavne na hranie 😀

karol84
12. okt 2011

@saska.t no my vůbec žádné šťávy mimču zatím nedáváme a ani to teď neplánujeme
@pjana já kojím i venku, občas někdo blbě kouká, ale většinou je to v pohodě, jen teď začne být trošku zima 😒 ,
jinak zatím jsme "nasadili" jen mrkev, brambor, brokolici. Brambor moc nechutná, ale ostatní je v pohodě 🙂

pjana
13. okt 2011

@saska.t: ja som to chcela davat kvoli vitaminikom, ale zatial som este nedavala, ale dobre ze si napisala, ked tak budem riedit🙂 @karol84 ja byvam na dedine a to by sa ludia asi riadne prizerali keby ma videli vonku kojit🙂

vierkasteffi
16. okt 2011

davate uz 8 mesacnym detickam puding, tak ma napadlo ze by som ho mohla spravit z UM len neviem ci uz moze

saska.t
16. okt 2011

@vierkasteffi je to velmi skoro a UM sa nesmie varit, puding by som nedavala skor ako v roku, nie je sa kam ponahlat a telicku nic neda...

vierkasteffi
16. okt 2011

@saska.t tak to ma vobec nenapadlo ze UM sa nesmie varit chcela som mu rozsirit jedalnicek, zatial davam len vyzivy a sem tam biely jogurt

saska.t
16. okt 2011

@vierkasteffi no zatial sa len pekne drz vasho jedalnicka, malemu nevadi ze ma ten isty jedalnicek, kedze nic ine nepozna a naozaj sa nie je kam ponahlat, pekne cakaj do 10 mes. tam sa mozu opät pridavat nove veci, ale do roka je to aj tak dost obmedzene 🙂

pjana
18. okt 2011

Tak už sme papkali mrkvičku, zemiačik, špenátik, brokoličku, cuketu, tekvičku, kalerábik, karfiolik, dnes dáme petržleník...zatial nás po špenátiku zapieklo a po karfioliku bolelo bruško. Akú zeleninku by ste ešte nevrhovali? alebo už mám začať dávať pomaly aj kuracie masko? este jednu otázocku mam, mozu sa davat malemu babetku aj ruzove zemiaciky, ci len klasicke biele?

saska.t
18. okt 2011

@pjana www.kojeni.net mas tam tabulku co kedy zaradit do jedalnicka, mäsko sa zavadza 3-4 tyzdne po zacati prikrmovania, takze ak prikrmujes uz par tyzdnov kludne zarad... zaroven s mäskom sa zaraduje aj ovocie a mozes dat aj ruzovy zemiak 😉

pjana
18. okt 2011

@saska.t vdaka🙂 zeleninku uz papkame 3 tyzdne tak uz teda zacnem pridavat aj mäsko a ovocie. Dnes sme boli u doktora a on povedal, ze najlepsie je tmave mäso (jahňacie, hovädzie) no ja som si myslela, ze sa ma zacinat kuracim..cim ste zacinali vy? akým spôsobom je najlepšie mäsko pripraviť? povarím ho vo vode a pridám k ostatnej zeleninke a rozmixujem to? podľa tej tabulky uz mozem zacat davat ryzu, kolko by jej asi tak na zaciatok malo byt?

saska.t
18. okt 2011

@pjana kedze tmave mäsko obsahuje najviac zeleza a v tomto veku ho deti najviac potrebuju, kdezto biele mäso ho ma min. o polovicu menej, ale kludne kuracie, morcacie a vyborne je aj kralicie (vela zeleza a vit.), preto ti Dr. odporucil tmave mäsko. Varila som tak, ze som varila najprv mäsko a ked zmäklo pridala som zeleninu, nbakoniec som to mixla pridala trosku oleja... Ryzu odhadom, na zaciatku pomenej, potom uz podla toho ako bude chutit 😉

shira_
18. okt 2011

@pjana ja som nerobila v masku rozdiely. chudé hov. sme dávali skoro hned, pripadá mi zdravšie..

shira_
18. okt 2011

@vierkasteffi puding obsahuje kukuričný škrob. nie je to rozdiel, v destkých príkrmoch a v kašiach je skoro v každom- ryžový, kukuričný zemiakový škrob alebo múčka. akurát je zbytočné dávať deťom do roka cukor no a variť sa dá len v kravskom mlieku 😉 ale ani cukor ani prevarené kravské mlieko ho nezabije, ale ani nie je potrebné.

anulienkalienka
19. okt 2011

Mamulienky, možno to sem nepatrí, ale neviem koho sa spýtať. Môj 6mes. chlapček odmieta mliečko, teda to kupovené, ja už mám veľmi málo svojho, laktácia bola slabučká a keďže rýchlo zistil, že z fľašky to ide jednoduchšie, pil väčšinou z nej. Teraz ale - po prechode na to pokračovacie mliečko - mi odmieta fľašku. To je normálne boj, len aby som mu do pusinky ten cumel strčila... potom naveľa-naveľa tú fľašku vypije, už som skúsila vymeniť cumlíky, zmenila som mliečka.. nič. Už máme aj príkrmy, tie papá celkom pekne, ale to mliečko ma hnevá, predsa len - sú to tekutiny a to mliečko potrebuje k vývoju.... neviete mi niektorá poradiť, prosím??? ☹

ingrid56
20. okt 2011

@anulienkalienka my mame uz pomaly 7 mesiacov, ale prave kvoli tomu co pises nam doktorka kazala este zostat na UM 1. Babätka väcsinou odmietaju pokracovacie mliecka vraj ked sa zacina s prikrmom, lebo su hustejsie a aj trosku maju inu chut. Mala mi pribera pekne . Ako pribera maly tebe ? Ja by som mu na tvojom mieste kludne este aj mesiac tu jednotku nechala . a ake mate mliecko?

anulienkalienka
20. okt 2011

@ingrid56 ďakujem za odpoveď. malinký priberá tiež pekne a asi sa fakt vrátim k 1. No my máme BEBU. Zaujímavé je, že u prvého syna to bolo tak, že som zo SUNARU 1 nemohla prejsť na 2, ale musela som začať dávať BEBA. Nechutila mu 🙂 Ešte raz vďaka!

ingrid56
20. okt 2011

@anulienkalienka za malicko 🙂 skuste este tu 1tku a potom uvidite 🙂 pekny dnik 🙂

patatina83
20. okt 2011

@saska.t ahoj uz som tu dlhsie nebola a potrebovala by som opat poradit,,budeme mat 15 mes stale kojim aj ked 2 krat denne a raz v noci,on uz moc nechce moje mlieko a ani si nikdy nepytal,,to mu ponuknem ja...no ale moj problem je ze nedavno som mu prestala mixovat stravu,vzdy spapal vsetko a vela aj 250g na obed ,rizota na vselijake sposoby a cestoviny som nikdy nemixovala,ale zel a masko ano,,no a teraz ked varim uz normalne tak velmi malo papa a masko skoro vobec ak neni v cestovine pomlete,,asi je lenivy zut,ale popritom zuvka vsetko mozne asi to co mu chuti...viem,ze davnka masa bola tych 50g a teda aspon 4krat tyzdenne,,takze neviem ako mu mam tu davno teraz nahradit,ryby spapa takze aspon to....dneska som mu uvarila karfiol so zemiakmi a nehcel ho ale ked som robila v minule pre nas vypazany tak ten zjedol,,ale nechem mu davat moc vyprazane,,vedela by si mi nejak poradit..??

saska.t
20. okt 2011

@patatina83 ahoj, v tomto veku to uz moc riesis, uz to nie je babatko, uz je to velky chlap 😀 , uz nemusis tak striktne riesit kolko krat v tyzdni spapa mäsko a kolko gramov, jednoducho uz musis mat odhad co mu staci. Su etapy kedy deti papaju menej a su etapy kedy zjedia aj to, co by nemali 😉 Ak mas pocit zeby mu opät islo lepsie mixovane kludne to na kratku dobu vyskusaj. Ak dostane raz za cas vyprazany karfiol, rozhodne mu to neublizi, nech si len pekne pomaskrti. Takze moja rada znie, uz mas z maleho docela velkeho chlapiska a na obycajne zemiaky s karfiolom sa ti vykasle, jednoducho to netreba uz tolko riesit.. 😉 Snaz sa varit bez umelin a zdravo, ako sa len da a to uplne postaci...