Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

nyc
21. jún 2011

@venita samotne plnotucne mlieko na pitie moze od 1,5 roka, pokial nemas v rodine alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka. a do varenia od 1 roka, ja malej bezne varievam krupicu aj puding z plnotucneho mlieka odkedy mala jeden rocik.

moma
21. jún 2011

cim viac citam, tym mam v tom vacsi chaos. Takze v 6.mesiaci zacnem malej davat na obed mrkvovu kasicku (cista mrkva kolko dni?), potom zase kasu z ineho druhu zeleniny, napr. cistu zemiakovu, alebo uz mozem dat spolu mrkva + zemiak? Lebo niekde som citala, ze odstup pri zavadzani novej zeleniny alebo ovocia by mal byt 10 dni, aby sme zistili reakciu, no ale tak by zacinanie s prikrmami trvalo min.2 mesiace.
...a na veceru ryzovu kasu v mojom mliecku, alebo staci len mliecko? Co ine este moze byt na veceru?
Treba zeleninove kasicky vzdy zmiesat aj s mliekom?
7.mesiac uz aj ovocie na desiatu a olovrant + do zeleninovych kasiciek masko a vajecny zltok. (odkedy sa moze aj bielok?
8.mesiac biely jogurt (desiata, olovrant?)
9.mesiac cestoviny
A este neviem odkedy sa moze zaradit pecivo a piskoty, prip.maslo.
Prosim poradte, a ak som nieco napisala zle, tak ma opravte. Este stale kojim a nechcela by som malu az tak zasytit, ze by nepotrebovala mliecko, chcela by som aby vydrzalo co najdlhsie.
Velmi pekne dakujem.

cicimon
21. jún 2011

@moma od 6mes zacni zeleninou - mrkvou... tu das samotnu 3 dni, potom k nej pridas na 3 dni zemiak a potom ( bud k jednemu z nich abo k obom ) napr tekvicu... a postupne dalsie druhy zeleniny rozumne kombinuj.. vid tab http://www.kojeni.net/prikrmy.php
-jedlo nemusis miesat s mliekom .... medzi zavedenim ovocia a zeleniny je odstuo cca mesiac
-cca po mesiaci od prikromovania zaved lepok - bezvajecne cestoviny do jedla, ovsene vlocky do jedla alebo daj zuzlat rozok
- raz do tyzdna k zelenine pridaj uvarene zltko natvrdo, bielko sa dava az po roku
- ano, jogurt az po 8mes - skor desiata, ale v principe je to jedno
pecivo od zavedenia lepku, cize cca po 7mes, maslo po cca 9mes... piskoty ako uznas za vhodne

samozrejme mozes k zelenine pridat ryzu, maso cca po 3t od zavedenia zeleniny, 2x do tyzdna k zelenine pridaj trosku oleja - v den ked nedavas zltko

a vecere staci zaviest az ko 3ti rpikrm cca od 9 mes, kase byvaju tazke na noc, ale zas ked to nedas tesne pred spanim.... okrem kase mozes dat ovocnu vyzivu alebo pecivo..

renatka100
21. jún 2011

@moma ja som zacala davat pred 3 tyzdnami pred poslednym vecernym krmenim ryzovu kasu zarobenu s vodou, malej strasne chuti a vydrzi aj 4 hod v noci potom nejest (to bol jeden z dovodov, preco som uz necakala do 6 mesiaca aj ked je plne kojena). Teraz jej uz davam mrku, zemiak s mrkvou, tekvicu s mrkvou - vsetko Hipp. Celkom jej to chuti, zje tak 10-15 lyžičiek. Každý deň jej podľa doporučenia lekarky davam aj guličku chlebu.

moma
21. jún 2011

@cicimon dakujem za rady

@renatka100 ja si myslim, ze by som tie vecere este davat ani nemusela, lebo mne mala spi v noci pekne 8 hodin, takze hladna urcite nieje.

A rozhodla som sa, ze vsetky kasicky budem pripravovat sama z cerstvych potravin, nechcem ziadne kupovane, tak uvidim ako to pojde. Preto rozmyslam co na veceru, ked uz bude treba. Citala som, ze by mohla byt aj klasicka uvarena ryza rozmixovana v MM. Mohlo by to byt? ale kazdy den asi nie....

cicimon
21. jún 2011

@moma no moze byt ryzoa alebo z inych obilnin - pohanka, ovsene vlocky... a predavaju aj obilninove instantne kase

jerrymona
23. jún 2011

ahojte baby...mozete mi prosim vas poradit? co mam robit mojej malej na veceru? carolinka ma skoro 8 mesiacov. cela nadsena som vcera kupila hippku - mliecnu kasu (krupicu pre babätka od 4.mesiaca) a vcera ju nechcela jest, asi preto, ze som urobila redsiu. tak som dnes urobila hustejsiu, tvarila sa, ako keby som jej davala kyslu uhorku alebo otravu a obracala sa mi prec, kricala a vsetko to vypluvala. mne ta krupica chuti, tak som zjedla za nu. ale co jej mam davat, ked jej to nechuti? ovocna hippka na olovrant - jablko, banan a keksik jej tiez nechutila. ale hlavne ta vecera, to ma akosi stve... 😖
a kedy mozem zaviest lepok? chlebik a cestovinky? mozem jej robit aj polievocky? na obed, ked jej varim zeleninku vsetko zje.

cicimon
23. jún 2011

@jerrymona skoro 8mes uz mala mat lepok davno zavedeny - bezvajecne cestoviny, ovsene vlocky do jedla, zuzlat rozok,/chlieb
a ked jej nechutila ta hippka daj jej nejaku inu kasu - normalnu obilninovu alebo jej do nej daj vyzivu ovocnu a pod

jerrymona
23. jún 2011

@cicimon a moze nieco byt, ked som jej este nedavala lepok? 😕
prave to je trosku ten problem...tie kase vo väcsom baleni a ked jej zas nieco nebude chutit, tak zas kupovat novu skoro za 4 eura.. 😖 no ale kazdopadne dakujem za odpoved, nieco budem musiet vymysliet. 🙂

cicimon
23. jún 2011

@jerrymona no lepok sa ma zaviest do 7mes kvoli prip alergii, tak sup sup
tak alebo skus ovocie - banan, alebo zaved lepok a potom mozes dat pecivo, alebo sprav ryzovu kasu, z vlociek alebo niecoho ineho - pseno, pohanka a pod... povaris vo vode a mozes k tomu pridat ovocie/vyzivu

jerrymona
23. jún 2011

@cicimon ja som citala cosi, ze az od ukonceneho 7.mesiaca sa dava lepok...zeby som si to s niecim inym poplietla? 😕 ach dokelu...hned zajtra uz zacnem s lepkom. dik za tipy. 🙂

cicimon
23. jún 2011

@jerrymona nie od ale do

jerrymona
23. jún 2011

@cicimon citala som teraz par clankov na internete a tam je napisane, ze prave preto odporucaju davat lepok do 7.mesiaca, lebo priblizne dovtedy väcsina zien koji. a pridavanie lepku by malo kojenie sprevadzat, aby sa zabranilo pripadnym alergiam...a ja este stale kojim, takze nie je neskoro. 🙂

em_ka
24. jún 2011

@jerrymona Je jedno ci zena koji alebo nie, okolo 7. mesiaca je treba zaviest lepok. Neskoro samozrejme neni, este nedavno bolo trendy zaviest lepok po ukonceni prveho roku, ale vsetko je teraz inak 🙂
Ked som dcere urobila kasicku Sunarku, nechcela to jest - bola tam pridana nejaka prichut a cukor, cukor, cukor, ale ciste ryzove, jahlove, kukuricne atd v pohode zje. Skus jednu taku a uvidis. Na Slovensku su tie kasicky za 4Eur?? 😲

jerrymona
24. jún 2011

@em_ka dnes som skusala jablkovo-raznu, ci co to bolo za kasu, ale ani to nechcela. tvari sa, ako keby som jej davala citron, az ju strasie. ja sa praveze pozeram, ci to obsahuje cukor, ten jej davat nechcem. este mam jednu cisto ryzovu kasicku, tak zajtra vyskusam tu, ale ta neobsahuje lepok...inak som uz zufala, neviem, co jej mam davat na veceru. dala by som jej aj chlebik, keby zjedla. ale to by bolo asi zle na zaciatok.
ja zijem v rakusku, tu su tie hipp kasicky za 4 eura. 😖

em_ka
24. jún 2011

@jerrymona Ked tak velmi nechce kase, tak nedavaj. Tie kase co mas uz doma (hlavne tie lepkove) postupne podavaj spolu s ovocim (treba do 30ml vody alebo mlieka pridas 1 pol.lyz. kase +ovocie), take male mnozstvo jej asi vadit nebude. Sleduj ci nahodou nereaguje na lepok a treba po tyzdni skus rohlik, chleba, k zelenine kuskus, bezvajecne cestoviny. Za tyzden, 10dni skus zase na veceru kase aj ked zje len par lyziciek, aj to bude dobre. Do tej doby na veceru bud nechaj mlieko alebo to co mala na obed - zeleninu a dopit to mliekom.

jerrymona
24. jún 2011

@em_ka dakujem za radu 🙂

kingstonka
25. jún 2011

ahojte... myslite, ze je mrazeny spenat vhodny na prve prikrmy ( idem varit pre celu rodinu tak by som malemu odobrala este neochuteny a dala so zemiakom). Cerstvy u nas nikde nemaju.
S tym lepkom to je stale inak - starsej dcere som zaviedla v 8 mesiaci. Lekarka mi nedavno vysvetlovala, ze najnovsie uz sa aj dojcene deti maju prikrmovat v 4. mesiaci- a to prave preto, ze niekto koji dlhsie niekto kratsie ,tak aby to bolo este pocas dojcenia.

zuzkat1
25. jún 2011

@kingstonka ja som davala mrazeny

zuzkat1
25. jún 2011

@jerrymona inak lepok... ja som kase dala az ked mala lepok daaaavno zavedeny... ja som zacala ovsenymi vlockami v polievk e a obcas dakym detskym keksikom a potom normalne rozok, cestoviny na obed atd... kasu mala prvykrat ked mala 10 mesiacov - podla mna to na noc zbytocne zatazuje zaludok... lepok som zaviedla ked mala 7 mesiacov

ela2710
25. jún 2011

@jerrymona ahoj, nas maly ma 8,,5 mesiaca kase na vecer nedavame, maly spinka od 19:30 - 6:00 pred spanim mu dam len mliecko, ako tak citam, preco kupujes ovocne prikrmy? mozno by jej chutili viac domace, ja malemu zvyknem davat na ranajky este mliecko, na desiatu bud mliecko alebo jogurt, na obed zeleninovy prikrm + masko, ako olovrant mu bud spravim struhane jablcko, alebo papa bananik, alebo hrusku, alebo vsetko dokopy rozmiesam, alebo mu davam ovsene vlocky s mlieckom +do toho ovocie (davam jablko a hrusku a ta kombinacia chuti aj mne aj malemu 🙂 ) a na veceru zas len mliecko, ked zacnem davat kase tak to tiez radsej domace...mne to pride vzdy lepsie ako kupovane...+ hocikedy cez den ked je nekludny mu dam roztek, alebo chlebik, alebo piskoty, ci kukuricne, ryzove, alebo pohankove chrumky

larmimi
25. jún 2011

@ela2710 si davala normalne aj kravske mlieko? ked hovoris ze jogurty 😉 ja som myslela ze az od roka..ale aj suseda vyskusala tusim od 8 mesiaca

jerrymona
25. jún 2011

@zuzkat1 kazdy prikrmuje inac. niektore baby zacinali kasickou a mali im chceli papat. moja carolinka je asi iny pripad. 😅
@ela2710 raz som malej dala postruhanu hrusku a nenormalne sa dovracala...strasne ju napinalo. ked jej dam tie hippky, tak to rada je...hocijake ovocie...akurat s keksikom jej nie velmi chutilo. myslela som, ze este pockam, mozno neskor, ked bude papat kusky, jej to nic neurobi a budem moct davat aj domace. kukuricne chrumky chutia aj jej. a dnes som jej dala trosku bieleho rozka a ani to nechcela zobrat do rucky a ochutnat...potom som jej dala malicko a zjedla...nato ju naplo a dovracala sa. 😒 tak to skusim radsej pridavanim ovsenych vlociek do jedla a cestoviniek. 🙂

kaja73
25. jún 2011

@jerrymona Mne kym maly nechcel jest ci už postruhane ,alebo nakrajane ovocie,tak som mu ho mixovala-vždy viac druhov s trochou vody-ma to chut a konzistenciu ako tie obchodne vyživy,ale predsa je to čerstve a ma to viac vitaminov. 😉 Mixla som napr jablko,banan,hrušku, osupane hrozno a ako mnamka to bola,niekedy som tam nechala roztopit aj keksik- taky co lubi.

jerrymona
25. jún 2011

@kaja73 a varila si to ovocie predtym v troche vody, ci iba take surove? 😕

kaja73
25. jún 2011

@jerrymona Najskor som varila-maly je alergik-,ale od 8m už len surove.

jerrymona
25. jún 2011

@kaja73 asi to aj ja skusim najprv varene a potom dam surove. 🙂

kaja73
25. jún 2011

@jerrymona myslim, že to ovocie čo už mas odskusane z vyživ,už možeš kludne davat surove-to už mas vlastne otestovane-nove druhy možno trochu povar-ale fakt trochu a ked nebude reakcia tak po 2-3 dnoch varenia možes dat surove.Taky banan,hrozno vsak možeš dat hned -to sa neprevara.

ela2710
25. jún 2011

@larmimi takto do ovsenej kase davam UM, normalne kravske mlieko som este nedavala, ale jogurty - biele smotanove by sa mali dat uz v tom 7-8.mesiaci

ela2710
25. jún 2011

@jerrymona jasne, zacnajte pomaly, mate cas 🙂 my zas mame opacny problem, my nevieme najst nic co by nasmu krpcovi nesadlo, on spapa vsetko 😀