Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

elisskah
22. máj 2013

@smudlinka2019 to, ze nechce nie je preto, ze mu nechuti. Je to pre neho nieco nove, nevie ako to ma jest a ze ho to ma zasitit. Ani mne dcerka nechcela. Neviem ako dlho ho uz prikrmujes, ale skus urobit par dni prestavku a davaj len mlieko. Potom skus zas prikrm, verim, ze uvidis postup k lepsiemu. Popripade urobis este raz prestavku a potom to uz pojde. Podobne ti pise aj lucinocka.

novamamima
24. máj 2013

@lucinocka Ahoj, my máme podobný problém, malý začal s príkrmom zeleninovým a 1. dávku spapal teda prvé tri lebo sme dávali iba po lyžičkách, tretí deň spapal celú dávku a už som mu mliečko nedala. Pokračovali sme rôznymi druhmi zeleniny, a niekd epri kerelábe a brokolici prestal papať, lekárka mi vravela nech mu dám mrkvu keď mu tá chutí ale potom už ani mrkva nezabrala. Potom sme dali ovocie a tiež prvé dni OK všetko spapal a potom už nie. Je pravda, že medzi tým bol očkovaný hexavakcínou (2.očkovanie) a o niekoľko dní mal teploty do 39 skoro celý týždeň, vtedy som ho nenútila príkrmy jesť a iba som dojčila. Traz sme už skúšali mäsko ale zasa nič, dokonca sa mi zdá, že ho až napína a ľx mi aj vavrackal čo spapal. Som už zúfalá, neviem či mu dať pauzu a nechať ho iba na mliečku pár dní. Okrem toho mi nechce vôbec piť, žiadna vodička žiaden čaj, neviem čo mu mám dávať pretože to čo jeden deň zjedol a zdá sa že mu to chutilo na druhý deň ho striasa a napína na vrackanie. Nechcem ho nechať vyhladnúť lebo má 74cm a 7760g, čo je dosť málo. Nevieš mi poradiť?

lucinocka
24. máj 2013

@novamamima a nepomohlo ani ked si mu zamiesala mliecko do jedla? u nas ked vymysla s obedom tak jej misky vedla vylejem trosicku stavy- slivkova, jablkova, nektarinkova- tie klasicka v sklenenych flastickach co kupis, ja dam od hippa.. nedavam jej to pit, moja pije len cistu vodu nepije ani cajik.. ale k obediku ako napr. kompot.. ked fakt nechce a nechce tak naberiem na lyzicku a ponorim do toho nektaru a ona cim zaciti sladke otvori usta a prehltne..neverim ze su deti co nemaju radi sladke.. vacsinou mi papa pekne, ale pridu dni ked ma krizu a takto som to poriesila..fakt toho ,, kompotiku" je len na par lyziciek, a vdaka tomu mi spapa cely obed...a ked mala tu krizu ze nechcela nic, tak som dala jej obed zjest psovi, ona sa nanho pozerala s jakou chutou to zozral a druhy den spraskala plny tanier.. tazko povedat co im sa v tych malych hlavickach odohrava🙂 musis skusat co mu sadne, rada by som ti dala nejaku 100% radu ale kazde babo je ine🙂

novamamima
25. máj 2013

@lucinocka Jasne kazde babo je ine 🙂 aj tak si mi pomohla skusala som stavu z kompotu len asi to bolo prilis aromaticke - malinoostruziny ine co som doma mala sa mi zdali kysle. Musim prehrabat maminu spajzu. 🙂 Mliecko som neskusala zamiesat aj ked som to uz pocula naviem kolkoby tam toho trebalo aby zacitil tu chut? Tie stavy co pises si dala na kasicku? Su bez konzervantov kde si kupila?

lucinocka
25. máj 2013

@novamamima ja som kupila klasicke hipp z obchodu, nestudovala som zlozenie, lebo ako vravim len jej davam na oklamanie chuti, cize uplne malinko🙂 teraz som napr. zaviedla biely jogurt tak dava lyzicu do obedu- do zeleninky..a mlieka od oka, ked zlejem zeleninku a idem ju rozmixoat kydnem tam jednu odmerku mlieka, alebo dve..ale to davam ked ma zeleninku co je kus horka napr. spenat🙂

ninison
25. máj 2013

@petruldo este k tym ryzovym kasickam, teda normalne zohriat MM a do toho pridat podla navodu ryzovu kasicku?

petruldo
26. máj 2013

@ninison ak myslíš instantnú kašu, tak áno. MM zohriať a primiešať kašu

novamamima
28. máj 2013

@lucinocka No zdá sa že šťava z kompótu zaberá 🙂 Ďakujem za radu aj keď stále nespapá plnú dávku a radšej do neho netlačím a ešte ho podom dokojím aby mal plné bruško, možno raz spapá všetko čo mu nachystám 🙂

novamamima
28. máj 2013

Maminy máte niekto knihu I.Bukovského "Už to bude anjelik" v elektronickej podobe? Pošlite prosím.

rienok
16. jún 2013

ahojte, prisla som sa spytat...je mozna reakcia na sladky zemiak? davali sme 3 dni po sebe - 1. den vsetko v poriadku, 2. den jemne redsia stolica ale nic vazne, 3. den riedka stolica ale len 1x za den, ziadne hnackovanie. Co si o tom mam mysliet? som z toho zmatena, idem sa vratit k mrkve a zemiaku ale toto ma dostalo, pri tom sladkom zemiaku som bola taka pokojna, ved co sa moze stat no nie?

babika2012
16. jún 2013

@rienok -
podla mna, ked nema hnacky a ine - teplota, vyrazka a pod. tak je to OK; no pre pokoj by som zaslak lekarovi ...

rienok
16. jún 2013

@babika2012 dakujem

blackcat8885
19. jún 2013

Neviem do ktorej témy to dať skúsim sem.Malému dávam zeleninku 8dní a zatiaľ papá tak,že stále mi tam jazyk nejak "zavadzia"ked otvorí pusu.Viem,že sa musí naučiť pracovať jazykom,pusou ale ako dlho to asi trvá?Lebo pekne prehltne len mám problém dostať to do pusy 🙂

actimelka
26. jún 2013

caute baby odkedy sa moze pridavat do prikrmov maso?

saska.t
26. jún 2013

@actimelka cca.3-4 tyz.po zavedeni zeleninky ,ale nic by sa nestalo aj keby to bolo skor ak je dieta jedak 😉

kacenkaharris
30. jún 2013

Len tak kukam pre buducu inspiraciu do vasej debaty a len sa chcem podelit s mojimi skusenostami z USA-deticky sa zacinaju prikrmovat po 6 mesiacoch, niekedy po piatich a skoro vzdy sa zacina instantnou kasou-ryzovou (s pridanym zelezom) alebo ovsenou, ak ryzova zapeka (s pridanym zelezom, i ked vela doktorov to neodporuca kvoli lepku). Potom sa dava banan, avokado, jablko, hruska, mrkva, sladky zemiak (normalny skoro vobec nie), trochu neskor zelena fazulka, hrasok, broskyna, papaja, spenat...
Ovocie sa casto dava pred zeleninou, niekedy este pred kasami, zltku sa vela mamiciek vyhyba, maso sa zavadza az po 9-10 mesiacoch a ryby sa neodporucaju (kvoli znecistenemu prostrediu). Mlieko sa vyhradne zavadza az po roku, niektore mamy davaju jogurt okolo 10.mesiaca. Mlieko je povazovane za alergen cislo 1. Soja a kukurica sa odporuca tiez az po roku kvoli alergiam a vela knih odporuca cakat s lepkom az do 1 roka. Med sa nesmie do 1 roka, orechy vacsina Americanov dava az po 3 rokoch kvoli riziku udusenia i alergiam. Sol a ine "prichute" sa nedavaju do 1 roka. Citrusove plody a jahody tiez az od 1 roka kvoli vysypom.
Strukoviny vseobecne nie su velmi "oblubene", okrem vegetarianskych deti, tie tusim zavadzaju okolo 7-8 mesiaca.
Zaujimave, ze niektore veci su uplne odlisne, vsak? 🙂

kacenkaharris
30. jún 2013

Tak ma napadlo, ako riesite nedostatok zeleza od 6 mesiacov? Su instantne kase obohatene zelezom? Testuju sa deticky na anemiu? Davate nejaky pripravok so zelezom?

cicimon
30. jún 2013

@kacenkaharris preco by od 6mes mal by nedostatok zeleza? a co kojene deti ktorym sa ziadne zelezo nepridavalo? ved zelenina ma zelezo a aj ine druhy potravin

saska.t
30. jún 2013

@kacenkaharris preto sa zacina zel.prikrmami,kedze urcite druhy zelenin maju dostatok zeleza a ak sa este aj koji,zeleza nemoze byt nedostatok 😉

pallacinka
30. jún 2013

@kacenkaharris Za seba musim povedat, ze sa mi americky pristup paci ovela viac ako slovensky (teda az na absenciu strukovin a orechov, tie by som zaviedla skor). Mne uplne zostava rozum stat nad odporucanim 6x do tyzdna maso a 1x zltok, nikde inde som sa s tym nestretla. Nakoniec si asi kazda prisposobime jedalnicek podla vlastneho uvazenia a z odporucani si vezmeme to, co nam vyhovuje 🙂

kacenkaharris
1. júl 2013

@cicimon Miminka maju zasobu zeleza este z tela matky, hlavne ak sa necha dotepat pupocnikova snura. Tato zasoba sa vsak pomaly vycerpava a okolo 6. mesiaca zacinaju mat mimina nedostatok zeleza, preto sa odporuca zacat pridavat zelezo z vonkajsieho zdroja (v jedle alebo ako doplnok vyzivy). Je to tak i u kojenych deti. I preto sa v USA neodporuca podavat kravske mlieko do 1 roka - zabranuje vstrebavaniu zeleza.

domeli
3. júl 2013

ahojte kočky, som druhomamina, ale idem si aj ja pre rady a triky, nakoko môj bucľatý, doteraz plne dojčený 6 mesačný syn vytrvalo odmieta príkrmy. Viem, že sa musí zoznámiť, že nepozná inú chuť ako chuť MM, že sa musí naučiť pracovať s jazýčkom a pod. Ale zatiaľ, za 14 dní sa nechytil na nič, či už to bolo podávané lyžičkou alebo rukou, alebo uchopením vlastnou rúčkou. Pri svojom prvom slávnostom "obede" - zemiaku ho doslova po omrvinke zemiaku naplo, mrkva, petržlen , kaleráb tiež bez úspechu. Spravila som aj prestávku 3 dni a skúsila opäť - bezúspešne. On sa nezlakomí ani na piškótu, hoci na mňa pozeral, čo to jem a prehĺtal so mnou, keď som mu dala "okoštovať", tváril sa, že mu ubližujem... 🙂
@novamamima @smudlinka2019 Vám sa detičky chytili? Narýchlo som Vás tu našla s takým problémom, preto konkrétne Vás oslovujem. A uvítam aj skúsenosti iných.
Tragédiu z toho nerobím, našťastie zásoby má, z ktorých môže čerpať aj do roka (má takmer 10 kg), ale predsa len by bolo fajn, keby sa teraz v 7.-8. mesiaci chytil.

simca06022011
3. júl 2013

@domeli no ja by som este tekvicu skusila 🙂 to mi mala hltala vzdy, aj ked nahodou strajkovala a nic ine nechcela 🙂 tie oranzove tekvice su uplne sladke, klasicka biela je taka neutralnejsia... iba som jej kusok uvarila/alebo naparila a rozmackala...

domeli
3. júl 2013

@simca06022011 toto som zabudla poznamenať, že včera večer manžel skúsil práve tú žltú okrúhlu tekvicu a to do úst vzal... Také surové mu to troška naškrabal s lyžičkou (ja aj mrkvu-karotku som mu surovú šupla, že predsa len bude sladšia, tak možno). Dnes už však nie... Pokúsime sa ešte večer, ako včera, možno mu fakt obedy nesedia 🙂 Píšem to úsmevne, lebo ozaj to tragicky nevidím, ale pri dcére som sa s tým nestretla. Pri synovi som si myslela, že keďže vidí nás jesť, tak to bude u ňho ešte pohodovejšie a hlavne že sám si bude už očami pýtať. Nuž robil to okolo 4 mesiaca, ale teraz ho vôbec netankuje, keď pred ním jeme. Ťažký pohoďák v tomto.

novamamima
4. júl 2013

@domeli ahoj no ten môj zásoby nemá 🙂 má takmer 80cm a len niečo nad 8kg no ale stále to nie je tak ako by to malo byť, papá pár lyžičiek nekedy viac niekedy menej. Skúšala som sladkú šťavu na kašičku, materské mlieko a nič, keď má dobrý deň tak spapá polovičnú dávku keď nie nespapá nič, tak len skúšam, iba ma hnevá že tie kašičky vyhadzujem tak ich asi budem jesť ja 😝

petruldo
7. júl 2013

Ahoj, pokračovanie článku zo série o prikrmovaní https://www.modrykonik.sk/fotoblog/petruldo/cla...

monci8888
7. júl 2013

@kacenkaharris sesternica žije v USA 17 rokov a prve dve deti prikrmovala slovenskou "klasikou" , tretie a štvrté americkou, ale piate sa vrátila naspäť k slovenskej, nakoľko sa druhé dve deti tak naučili na sladké chute ovocia, že zeleninu a celkovo čokoľvek "zdravé" proste nechceli. je pravda, že každé dieťa je iné a je to len jedna skúsenosť, ale mne sa tiež nezdá veľmi superné dávať deťom najskor sladké 😀

ing_kudykam
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fireblade
2. aug 2013

Holky prosím poradte mi co mam male davat papat? ma 7měsícu už je to vše dokola ta zelenina aj špenat už měla.Tak napište nějaky tip děkuji.

leikkka
2. aug 2013

u staršího jsem začala v 6m, přijal je až v 10m, stále jsem zkošela, ale kojení pro něj bylo výhodnější. Mladšího jsem musela začít přikromovat ve 4m a je úplný opak - první den pár lžiček, druhý den, půlku výživy a třetí den celou sklenku a tak je tomu i nadále - papá vše ze zeleninky, co si myslím,že na ten věk může, začínáme teď s ovocem - to mu moc nejede, stačí pár lžiček, ale šmakuje jogurt 🙂 tak mám z něho radost.