Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

henaha
24. jún 2010

saska, dakujem 🙂 🙂 nieco vyskusam 😉

amsi
25. jún 2010

ahojte chcem sa len spytat, chceme zacat zaradovat chlebik s maslom atd, ale kedy to davat?namiesto desiatej, ked mame ovocie..to mu ovocie bude chybat nie? alebo trosku chlebika a k tomu ovocie?

mahina
25. jún 2010

Ahojte..
uz vyse tyzdna prikrmujeme na obed zeleninkou a pridali sme uz aj masko a chcela som sa spytat aku mate skusenost s prikrmom na veceru...kedy ste zacali? my sme len kojeni, ale rozmyslala nad nejakou kasou spojenou s MM. Dakujem

maryanna
25. jún 2010

@mahina no ak papáte na obed zeleninu s mesko,, a poobede alebo doobedu ovocie tak tretí príkrm máte času .....tretí príkrm čiže večera napr až v nejakom 8 mom mesiaci a vyššie......ak by bola veľká jedáčka a hladoška tak snáď aj od 7meho.....
len kaša nie každému sedí, večšina detí sa ponej budí, je ťažká na noc.....ale dá sa aj tak ako píšeš že kúpiš nemliečnu nejakú a pridáš MM

mahina
25. jún 2010

ok..tak pockame... som myslela, ze nech je sytejsia v noci, lebo sa mi budi cca kazde 2 hodinky a stale kojim, ale to bude asi o inom... aj tak sme len zacali s obedom a desiatu/ollovrant zavedieme cca o 2 tyzdne... 🙂)

saska.t
25. jún 2010

@amsi chlebik sa dava väcsinou na ranajky, tj ak rano kojis tak o hodku dve mozes dat chlebik a ovocie dat na olovrant alebo len tak do ruky pocas dna 😉

@mahina tak ako pise mariana na veceru mate este cas do 8 mes. stacia 2 prikrmi denne 😉

magnetika
28. jún 2010

Tak my sme včera začali s mrkvičkou. Zatiaľ len 2 ČL. Malému velmi chtila, taký bol zlatý..... 😀 Ako sa pri tom dôležito tváril.... 😀 Dievčatá, ale chcem sa vás spýtať, aký používate špenát.... 😅 Lebo kdesi som čítala, že to špenátové pyré sa nemá používať ☹ Mám doma Bonduelle špenátové listy, tak som rozmýšlala, že mu uvarím tie a mixnem. Skúšala som zohnať čerstvý, "živý" ale nezohnala som. 😖

amsi
28. jún 2010

diky saska..a tusim ste tu nedavno spominali pudingovu tortu. za mesiacik mame rocik, tak by som chcela tiez vyskusat..mohli by ste napisat recept?

weronyca
28. jún 2010

Ahojte kocky my od 11.jula zaciname s prikrmami..rada by som vedela vas nazor,prip.skusenost.. Zacneme s mrkvickou.- kupujete a pripravujete vy,alebo kupujete v tych teglikoch co maju napr.v DMke?

maryanna
28. jún 2010

@weronyca ja som od začiatku varila, papaáme už skoro dva mesiace a len dvakrát mal sklenku........stáva sa že deti potom nechcú varené ak papajú sklenky, ale nieje to pravidlo, taktiež môj teo je papoš riadny takže by som sa nedoplatila, a jednak že je ťažké nájsť vhodnú sklenku (t.j sklenka v ktorej nieje smotana, mlieko, koreniny, cukor a podobné) konkrétne tie z DM (alnatura, ) sú dobré tam nie sú somariny ako som písala, ale zásadne treba čítať etikety...
mňa varenie baví, stále nakúpim kopec rôznej zeleniny a mám na celý týždeň a kombinujem si ako chcem, aby to mal teo pestré. Mám v zásobe nejaké sklenky keby niečo.....ale inak varím stále je to jednoduchšie takto pre mňa a vždy viem čo teo papá.....lebo v sklenkáach sú často hustené ryžovou múkou a kadečím...ble......mala som jednu od HIPP a chutila jak toaletný papier...ale od alnatury som spokojná zatiaľ

magnetika
28. jún 2010

Tak my sme včera začali s mrkvičkou. Zatiaľ len 2 ČL. Malému velmi chtila, taký bol zlatý..... Ako sa pri tom dôležito tváril.... Dievčatá, ale chcem sa vás spýtať, aký používate špenát.... Lebo kdesi som čítala, že to špenátové pyré sa nemá používať Mám doma Bonduelle špenátové listy, tak som rozmýšlala, že mu uvarím tie a mixnem. Skúšala som zohnať čerstvý, "živý" ale nezohnala som.

maryanna
28. jún 2010

@magnetika čerstvý špenát obsahuje veľa dusičnanov, nikdy neveš čo kupuješ, takže sa odporúča mrazený ale nie pretlak ale listy v takých guľkách.....

blumka
29. jún 2010

ahojte...ako je to s petrzlenom a zelerom? na webe som nasla ze sa moze, napr. tu: http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=385469 ale pocula som ze vraj je to alergen...je mi to novinka...

natalia777
29. jún 2010

ahojte baby, my uz tiez papkame, uz je za nami mrkva, zemiak, ovocne vyzivzy a dokonca aj masko kuracie trosku..... problem vsak je ze ovocne vyzivy mi dokaze spapt sklicko naraz ale ked jej na obed davam roztlacenu mrkvu, zemiak a trosku maska, nezje toho tolko, zeby som ju uz nemusela kojit alebo aby ju to zasytilo na 3 hodiny min.......... zje toho len zopar lyziciek a pritom ked som zacinala s prikrmami, bola to len zelenina a nesladena...........hlavne......poradte ako do nej dostat troska viac na obed?????

saska.t
29. jún 2010

@blumka petrzlen a pastinak ano, zeler je alergen najlepsie az po roku 😉

@natalia777 nic si z toho nerob uz pozna viacej chuti takze si vybera, ono sa to casom zlepsi len netreba nutit nasilu , je normalne ze sladke viac chuti, treba len trpezlivost a ponukat nadalej, rob redsie prikrmi, aby to slo lahsie dole krkom, popr. nastruhaj do zel. prikrmu trosku sladkeho jablcka

natalia777
29. jún 2010

saska.t dakujem 😉 urcite jej to nenukam nasilu len potial kym sa nezacne ksichtit 😅 dakujem za napad, skusim to s tym jablckom 🙂

nikush
1. júl 2010

@amsi
chlebik s niecim mozes dat aj na olovrant. popripade vtedy ked ho jete aj vy. maly bude rad, ze papa to iste co vy 🙂

rozik
2. júl 2010

Junovka, rada by som dodala, ze ovko ako take obsahuje prave nizsi podiel cukru a takisto je aj bez cukru - pre diabetikov. Osobne zvykneme preferovat dia, ale kupujeme aj ostatne a velmi nam chuti 🙂 Odporucam vyskusat napriklad broskynovu, je velmi osviezujuca. .Neraz sa stalo, ze som si na nej zmlsla viac ja, ako maly...xixixixi

zdienka
2. júl 2010

baby poraddte. nas maly ma 6 a pol mesiaca a este len zaciname, lebo je plne kojeny. zacala som nemliecnou ryzovou kasou nestle, vraj najmenej alergenna a najprv ok, hrabal sa po nej ako divy, hned na prvy raz dost vela zjedol. to som asi nemala ho nechat, asi len lyzicku/dve, teraz mam vycitky. lebo po desiatich dnoch kasovania zrazu zacal vracat. vracia vzdy rovnako / hodinu a pol po najedeni ho zacne napinat a vyvrati vsetko, dusi sa,... je to strasne. dnes napokon zacal vracat uz len cistu zlc. moze to byt alergicka reakcia na tu kasu? alebo som to dosrala velkostou porcii? ja fakt neviem. jedenie lyzickou mu problem nerobi a kasa je sice kasovita nie riedka ale podla toho co som nastudirovala tak zalezi od dietata a malo by to byt ok. fakt neviem ale hlavne neviem ci a co mam dalsie skusat... moc dakujem za rady.

saska.t
2. júl 2010

@zdienka neboj nic si neposr.... problem je bud v mnozstve (dostava velku davku ktoru brusko nezvlada) alebo a k comu sa priklanam kasa je vseobecne tazka na zaludok hlavne na vecer a preto ju vyvrati, preto sa neodporuca vobec zacinat kasou aj ked vela ludi si mysli a preferuje opak.(kase iba zaplacaju zaludok bez prospechu) Preto by sa malo zacinat zeleninovymi prikrmami ktore su lahke, dodaju telicku vitaminy a nezatazuju zaludok takze na tvojom mieste by som kasu vynechala a pekne zacala normalne na obed prikrmovat uvarenou zeleninou. Precitaj si postup prikrmov na www.kojeni.net kde je vsetko krasne vysvetlene aj s postupmi a druhmi zeleniniek ktorymi sa zacina a kasu hod do kosa. Neskor mozes zacat robit domace kase z ryze pohanky ovsennych vlociek, psena atd. postupy som tu uz 100x opisovala, ale kludne dodatocne napisem 😉

maryanna
2. júl 2010

@zdienka ahoj, podľa mňa nejde o veľkosť dávky sú deti čo jedia od začiatku cez 200 ml príkrmu a niektoré len jednu dve lyžičky zjedia......hm možno či nebude problém že si začala kašou , predsa len je ťažká a agresívnejšia ako zeleninka, ktorou je tiež možné začínať, a kašu nechať na neskôr (8my mesiac). Podľa mňa dieťa ktoré je kojené by malo začínať pomaly a radšej zeleninkou, keďže MM je jemnejšie ako UM a preto tráviaci trakt kojeného ešte nieje vycibrený alebo akoby som to povedala a predsa len kaša je ťažká a obsahuje všelijaké zložky ktoré mu mohli spôsobiť ťažkosti. Ak už kašu volila by som domácu alebo nejakú nieinstatnú (teda HAmi, sunarka, nestlé apodobne..)

maryanna
2. júl 2010

@maryanna oprava: teda NIE hami, sunarka, nestlé a podobne

zdienka
2. júl 2010

saska.t maryanna
dakujem
hlavne ze mne odporucali zacat nemliecnou ryzovou kasovou lebo ze je najmenej alergenna a na skusanie prikrmov najvhodnejsia... fu. tak ideme radsej do mrkvy. dakujem za podporu.

maryanna
2. júl 2010

mám jednu otázku aj keď neviem či je tu správna téma na to ale snáď mi niekto poradí: či mám malému ešte prevárať vodu ktorá prešla osmotickým filtrom alebo netreba prevárať....

magnetika
2. júl 2010

@maryanna - dakujem za odpoveď, tak potom mám ten spravny doma 😉

Este by som sa vas chcela kocky spytat, ci robievate ryzovu kasu doma len z uvarenej klasickej ryze ?

@saska.t - ak ta mozem poprosit, daj nejake receptiky na kase.. Aj ja by som prijala 😅 Vopred dakujem. My sme teda zatial len pri zeleninke, ale zide sa, budem mat pripravene 😉

nikush
2. júl 2010

@zdienka
zarucene nie kasu na zaciatok...zelenina na obed je najvhodnejsia a postupne pridavat druhy...

saska.t
3. júl 2010

@maryanna ak presla filtrom prevarat nemusis
@magnetika vsetky kase sa varia rovnako, tj uvaris vo vode do mäkka (ryzovu musis rozvarit) scedis ale vyvaru si trocha nechas aby si si kasu rozriedila na pozadovanu hustotu a mixnes podla chuti dodavas nastruhane ovocie moze byt aj zelenina, kukuricna kasa sa robi z krupice ako krupicova kasa ale vo vode vyborne chuti s troskou bieleho jogurtu a rozmackany banan lebo inak je kuk. kasa dost ostra a takto sa da robit kasa z pohanky, psena, ovsennych, ryze, kukurice, moznosti je neurekom, je to sice trosku pracnejsie ale presne vies co davas svojmu dietatku 😉

maryanna
3. júl 2010

@saska.t no super díky, aj normálne na pitie hej?......lebo ja už teraz ak mám kojeneckú TOMU tak dávamnormálne bez prevarenia a tak sa mi zdalo že tá filtrovaná to je niečo podobné, aspoň nemusím prevárať je to pohodlné a mám ju zadarmo....

saska.t
3. júl 2010

@maryanna jasne aj na pitie a tomu tiez nemusis prevarat je to napisane na flasi, ze je vhodna pre kojencov 😀 nikdy som ju neprevarala

maryanna
3. júl 2010

@saska.t okej, ja tomu som predtým áno neviem nejako nemám dôveru k tým vodám vo fľašiach, ale už mesiac nepreváram ....