Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
1. okt 2009

hipuska mozes striedat znacky kasi a mliek nic sa nestane aj ked ja mam len 1 znacku mlieka a kase sriedam ale mi jeme kupenu kasu 1x za 2 tyz. takze moc nie 😉
janocka ak jej flaky zmizli po par minutach, nemala by mat problem s alergiou ta by nepresla tak rychlo...
Akde zijes? bezne v zahr. dostat napr. od hipp prva mrkvicka atd. tiez som zacinala s mrkvickou vo vizivke , nikdy to nemozes urobit tak ako oni a potom som uz normalne vaila 😉

janocka77
1. okt 2009

saska, som v grecku a fakt som tu zatial nikde nevidela..iba mix. A vobec ked sa tu rozpravam s mamickami tak vyzivy kupuju iba vynimocne na cesty a pod.,denne robia cerstve...ani vyzivy nezavaraju, maximalne zamrazia. Asi preto, ze tu je cely rok cerstve ovocie a zelenina a nie je potreba. Vyrobcovia sa prisposobuju roznym zvykom a chutiam v roznych statoch. A tu sa skutocne kupovana vyziva vnima ako z nouze cnost a nie na zaciatok prikrmovania. Uz sa mi viackrat stalo, ze som nieco hladala rovnakej znacky tu alebo na slovensku a nebolo to.
Inak dnes na olovrant mi mala zbastila mrkvicku s chutou aj ked nebola uplne hladka 🙂 normalne ma chytala za ruku a sama si davala lyzicku do pusy 😀 dala som jej 4 lyzicky ale ona chcela viac! ale nedala som pre istotu, dufam, ze ziadna reakcia nebude a ze to vcerajsie bolo iba nahoda.

saska.t
1. okt 2009

janocka - kludne daj aj viac nic sa nestane je vela deticiek co spapaju aj celu misku, nic sa nedeje, len dodrz postup 3 dni jeden druh zeleninky a bude to ok 😉
tiez pouzivam vyzivky iba ked niekde cestujeme a teraz lebo malej rastu zubky a nic ine nechce 😅 tak aspon nieco...
jedlo varim na 2 dni a ak mi vyjde na viac maximalne zamrazim 🙂 takze vela zdaru s papanim 😉

kisska
1. okt 2009

janocka tak to je super - zavidim celorocnu zasobu kvalitneho ovocia a zeleniny 😉
Na hladku mrkvicku som naozaj musela pouzit ponorny mixer a samozrejme aj dost z vody, v ktorej som ju varila. Ale pozeram, ze si to skvele zvladla. Mala musela byt zlata, ked sa chcela krmit. Ste sikulky, len tak dalej.

janocka77
2. okt 2009

dakujem dievcata za podporu 🙂 ano, mala bola podarena vcera! skoda, ze som nemala pri ruke kameru ale v tom momente ma to nenapadlo 😀 zda sa, ze je vsetko ok, ziadna reakcia zatial nebola. Asi to bola nahoda, ze prave ked sme skusali 1x prikrm ju prehnalo a tiez flaky. Som zvedava na dnesne papanicko 😕 dnes som sa rozhodla urobit mrkvicku v paraku...potom pomixovat a zajtra pridam aj zemiacik. No a predstavte si tuto noc mi celu prespala..bol trochu problem s uspavanim ale potom spala od 21.30 - 7h!!! huraa...konecne som sa vyspala!! asi to bol teda hlad u nej.
Saska, ty si kde?
Kisska, ono to tak byva..vzdy zavidime to co nemame 😀 aj ja zavidim kopec veci vam co ste doma... Inak pozeram, ze cakas druhe babatko 😉 Gratulujem!

saska.t
2. okt 2009

janocka - ja som v nemecku uz par rockov 😉 moc sa netes to ze prespala 1 noc neznamena ze prespi vsetky 😀 bohuzial 😅 ale drzim palce nech to tak je, aspon si sa vyspala

petreva
2. okt 2009

JANOCKA, prosím tě, začala jsi tedy zeleninkou na oběd? Vím, žejsme nějak měly stejný problém s kojením večer či jak to bylo...uf u nás jsou noci děs běs...ale asi může být hůř, co slyším od kamarádek. Tak ať vám jde baštění!!! My začnem zítra 😵

janocka77
3. okt 2009

petreva, ano nakoniec som zacala s mrkvou..na poslednu chvilu som sa rozhodla inak, ze to vyskusam a musim si poklopat uz 2 noci za sebou krasne spinkala. Tuto noc dokonca aj sama zaspala bez uspavania co predtym nehrozilo. S uspavanim sme mali staaasny problem!! Vcera zjedla 2 cele mrkvi a asi mala spokojne brusko 🙂 Urobila som viac, ze zostane aj na dnes no nehrozilo 😀 Nedavam jej na obed ale na olovrant nech je to co najblizsie k veceru..potom ked zavedieme ovocie budem jej davat zeleninku na obed. Dnes jej urobim zemiakove pyre s MM.
Drzim palce s papanim a spanim! S cim zacinate?

janocka77
3. okt 2009

este taka otazocka,kedy ste zacali davat cerstvu zeleninu a ovocko?

petreva
3. okt 2009

Janocka, tak to je dobře, že lépe spí. My začali dnes na oběd s mrkvičkou, dostala tři lžičky, ale očividně by snědla celou skleničku. Nevím, jak dlouho jí "zvykat" a na jak dlouho jí rozložit plnou dávku, když by tak jedla??? Co Ostatní?? Co myslíte??

danka..g
3. okt 2009

ahojte dievcata. pekne sa to cita, ako vam vase deticky pekne papkaju. moj syncek ma 5.5 mesiaca a prikrmy davame treti den, ale bez uspechu. lyzicku nechce ani vidiet. davala som mu predtym cajik na lyzicke, aby si zvykol a celkom mu to islo, ale teraz uz odmieta aj ten cajik. ako keby sa bal, ze na lyzicke je nieco zle. prosim , poradte mi, ako ste zacali s prikrmovanim, ako ho mam prekabatit, aby mi chytil lyzicku? ako dlho vam trvalo, kym vam dieta spapkalo celu davku? este poznamka, ak mu zeleninku urobim riedsie, ako polievku a dam mu to do flasky, bez problemov to vypije. takze problem nie je v tom, ze mu nechuti, ale problem je v lyzicke! prosim poradte mi!

janocka77
3. okt 2009

danka, ked mu davas lyzicku tak ani neotvori usta? ak ano tak mu ju iba priloz na jazyk, trochu potlac a podrz nech si z nej sam stiahne jedlo..to som sa docitala na kojeni.net a tak som aj zacinala a mala uz na druhy den otvarala ustocka. Prvy den to nebol ziaden zazrak. My prikrmujeme uz 4 den a kazdym dnom je to lepsie a lepsie (klop klop klop 🙂 az sa to bojim vyslovovat aby som ju neuriekla ked citam ako niektore deturence protestuju!!) No a kym sa to nenauci tak by som mu asi davala z tej flase alebo pockala tyzden dva ak sa da. Preco si uz zacala prikrmovat? moja si jedlo vyslovene pytala a vidno , ze jej to prospelo a cakat az do 6 mes. v nasom pripade nemalo vyznam. aj ked som povodne chcela prikrmovat az od 6m.

petreva - my sme prvy den tiez iba tak, druhy den 4 lyzicky lebo som sa bala aj ked mala chcela. Dievcata tu na fore ma povzbudili a tak som jej vcera dala 2 uvarene mrkvi co moze byt o trosku menej nez poharik vyzivy a dnes zjedla asi 3/4 vacsieho zemiaku..dnes som davala kym som nevidela,ze uz asi ma dostt. Tiez ale neviem ake mnozstvo max.mozem dat. Myslim siale pokial dietatko chce a si pyta je to ok a ak je potom spokojne tak netreba sa bat.

Inak mojej sa pekne pohla stolica..dovtedy kakavala tak raz za 3-4 dni a teraz aj 2x denne.

saska.t
3. okt 2009

janocka- ovocko sa zavadza asi 3-4 tyz po zavedeni prikrmu zaroven s mäskom a davala som hned surove nikdy som ho nevarila, malej to nechutilo
zeleninu som davala surovu akurat mrkvu bud na jemno nastruhanu alebo v celku na zuzlanie a kalerab tiez, ostatne ako uhorka, paprika, paradajky az po roku 😉 a to s tym kakanim je normalne 😀

danka - chce to len pevne nervy a skusat ale nenutit, na plnu davku prejde kazde dieta v inom casovom horizonte, moja mala papala po mesiac prikrmovania, niektore deticky po 2 tyz. niektore hned
tej zeleninke vo flasi by som sa vyhla, prikrmy su na to aby sa dieta naucilo prijimat stravu cez lyzicku, prehltat atd., skus zmenit lyzicku (papate umelou nie?)

kisska
3. okt 2009

janocka ste uplne hviezdy - presne tak, babo ti same ukaze, kolko a kedy mu je treba, tabulky a knizky ti maju len priblizne pomoct, ale kazde babo je ine a ma ine tempo 😉

dani tiez sa pripajam k saske - prve prikrmy su aj o tom, aby sa ti dietatko naucilo (aj)pouzivat zuvacie svaly a jazyk trosku inym sposobom ako sanim. Odporucam, dat si par dni pauzu a potom to skusit znovu. Naliat zeleninu do dietata cez flasu je pre babo velmi pohodlne, ale nic ho to nenauci 😕

kesinka
4. okt 2009

Mamicky poradte mi prosim. Malej som som zacala davat mrkvicku. Vcera druhy krat. Skor navecer. No a dnes rano ma na licku 3 velke pupienky. Po prvej davke mala taky pupienok cerveny na cele ( este ho tam ma ). Myslela som, ze sa kdesi buchla no ale dnes pribudli dalsie 3 na licku. Moze to byt z mrkvi? Jedla som aj cerstve orechy a kojim. Ci z toho? Neviem, ci si dat radsej pauzu a skusit znova. Davala som Hipp Bio, lebo Bio mrkva cerstva sa tu nikde neda kupit.

chroracik
4. okt 2009

Ahojte, som tu nova a chcela by som poradit co by mala moja mala, ide mat 7mesiacov, co by tak mala papat na ranajky, desiatu, obed, olovrant, veceru. uz ju nekojim, pouzivame hypoalergenne mlieko, chuti jej. na ranajky sme davali mliecko, na desiatu bananik, obed byvala zeleninka, ale to ju moc neberie, na olovrant bananik s piskotkou a na veceru mliecko. ale este stale sa mi budi v noci. kedy asi tak prespi celu noc? a cajik nechce vobec ☹ dokedy bude mala pit mliecko? dakujem

kisska
4. okt 2009

Ahoj chroracik - myslim, ze krasny vzor jedalneho listku pre 7. mesacne NEKOJENE babo najdes na http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=388668.
Ja osobne by som pridala masko a bezlepkove potraviny - ryzu, zemiaky, pohanku, bezlepkove nevajecne cestoviny, bezlepkove kase. Zrusila by som banan 2x denne (nezapeka ju to?), skus ine ovocie a piskoty su dietatku zbytocne. Ak nechce cajik, skus malej ponuknut cistu vodicku. Ak nekojis, je velmi dolezite, aby si mala pomaly zvykala na inu formu prijimania tekutin (mlieko nie je tekutina, ale potravina, preto treba tekutiny doplnat, samozrejme s MM je to ine, tam je aj cast "od smadu"). Najlepsie lyzickou, alebo z poharika... Aj Adam s tym mal dlho problemy, ale ked som ho na kazdom kroku "prenasledovala" s flaskou s vodou, tak si zvykol.

Neboj, nocne budenie sa pomalicky upravi, ked zacne viac jedavat tuhu stravu. Kazde dieta je individualne a neda sa to velmi urychlit, ani zacarovat 😉 Mliecko bude pit mala este dlho, do roka je stale velmi dolezitou sucastou stravy, aj ked o mesiac ho uz budes moct pomalicky nahradit jogurtom, kyslomliecnymi vyrobkami a este neskor aj inymi mliecnymi vyrobkami. Drzim palce

Kesinka - skus prikrmy na par dni vynechat, ci sa to upravi alebo nie. Moze to byt totiz aj reakcia na orechy. Inak pozeram, ze mala je predcasniatko - tak si kludne dajte viac nacas. Verim, ze mala rovesnikov rychlo dobieha, ale o nic nepride, ked ju posunies o par tyzdnov a budete zavadzat prikrmy ovela pomalsie. Neskor sama uvidis, ako je mala na tom a ako reaguje na nove chute a potraviny. Drzim palce a prajem vsetko dobre 😉

natsa
4. okt 2009

ahojte.mám k vám prozbu.Damielko bude mať za 2 týždne 1ročik.Chcem sa spýtať či mu možem dávat od 1 ročika na večru krup.kašu z kravského mlieka.v noci sa mi každú chvýlu budí na kojenie tak ho chcem na noc zasýtiť.aké mlieko mám dávat trvanlivé?polotučné alebo plnotučné?

saska.t
4. okt 2009

kesinka - mozu to byt orechy a aj mrkva aj ked to na alerg. reakciu nevyzera to by sa v zasade vyhadzala viacerymi malymi vyrazkami, ak to za par dni prejde tak to neries ak nie chod k Dr.

natsa - samozrejme po roku uz mozes varit z kravskeho plnotucneho mlieka, ALE krupicna kasa je odpor. az od 3 roka, nikto ti nezaruci, ze po nej bude spat celu noc vela deticiek nema ziadnu zmenu, /u nas to bolo presne opacne bolo jej tazko/maly sa budi kvoli pocitu ukludnenia na prsku a nie z hladu, skus normalne kase napr. hipp, sunarka atd.

natsa
4. okt 2009

no tie nechce

saska.t
4. okt 2009

tak sa porad s Dr. ci ti ju odporuci 😉

kesinka
4. okt 2009

Dakujem za rady. Urcito par dni pockam a potom skusim znova. Inac to vyzera aj ako stipance. Mozno ju anjelika maleho dostipal komar. A len na tvar, lebo len to jej trcalo zo spiaceho vaku.
Mne sa zda, ze malej uz nestaci mliecko. Preto som uz chcela zacat s prikrmami aj napriek tomu, ze je predcasniatko. je to riadny papkac 🙂

funy
4. okt 2009

ahojte maminy,
skoda ze ma nenapadlo sem prist skor.
nas drobec mal 02.10. 9 mesiacov a len teraz zacal jest. kazdy den od ukonceneho 6. mesiaca som mu varila, ked mal 8 mesiacov, tak som navarila na viac dni a zamrazila a stale to bolo neuspesne. a nedavno z nicoho nic prekvapil a najskor zacal papat uvarene kuracie prso z polievocky, neskor brokolicu, vanilkovy nestle dezert, ryzove chrumky. tri dni uz davame vecer ryzovu kasu. prvy vecer 11 lyziciek, druhy uz 36 a dnes menej, pretoze si dal trosku z bananu predtym.
zo dna na den, ako keby zistil, ze jedlo mu chuti, len bol predtym pohodlny a z prsa sa mu lahsie papalo.
vsetko zapija este mm, pretoze vodu a caj uplne odmieta. tekutinu len obcas lyzickou a to len stavu z vyvaru zeleniny, maska.....
takze baby nebojte sa, vsetci drobci zacnu papat, len je otazne ze kedy

agalia
5. okt 2009

ahojte,
chcem poprosit o radu - my uz budeme mat za chvilu 1 rok a stale maleho kojim - rano,olovrant,vecer - a ako skusame tak skusame, cez slamku, z poharika ale nic nechce pit - vypije jeden glg a potom krici - fakt neviem co je problem??? Neviete poradit?
A tak mu asi uz skusim uvarit cajik - s akym ste zacali vy? poradte nejaku znacku
VDAKA

saska.t
5. okt 2009

agalia su extra caje pre deticky aj ovocne i bylinkove od znacky leros, dostanes ich vsade tesco, lekaren atd ale vo vasom veku uz kludne mozes davat aj klasicke ovocne caje prirodne .... 😉
ak nechce pit ani z naucnych poharikov zacni ho ucit pit klasicky z normalneho pohara, uvidis ze casom to pojde 😉

petreva
5. okt 2009

Zdravím...tak tu teď asi budu často 😀 začali jsme dávat mrkvičku...Elenka baští o sto šest, asi by snědla dost, ale dávám jí jen pár lžiček, tedy začali jsme třemi, včera asi 4-6 a dneksa 10-15 nepočítám to 😅 , ale očividně by jedla klidně dál..tak nevím, jeslti mám postupovat takhle pomalu až dosáhneme plné dávky nebo jí dát co zbaští. Já vím,ž e se na to asi ptá každý 😅 a co dokojení pak?? Než dosáhne pl. dávky tak pokaždé ještě hned dokojit, že? A pak až sní cca 150-220 (to je dávka?) tak nabídnout prso nebo už rovnou čajík? Zatím nedávám žádné jiné tekutiny než MM. Děkuju 😉

agalia
5. okt 2009

saska - vdaka - no ved prave - my sme uz vyskusali vsetko naucne pohariky kdeze - tak uz asi mesiac len z poharika - ale je to bieda - vypije jeden glg a potom uz len vypluva...
skusim tie cajiky
chcem sa este spytat - ake mnozstvo maska a ako casto davat (treba to nejako zvysit?) ked bude mat rok?
vdaka

saska.t
5. okt 2009

petreva - ak jej chuti, kludne daj kolko vladze, na zaciatok prso ponukni eli ti da sama najavo ze nechce ,alebo nechce a ked dovrsite tych 150-200g uz ponukat nemusis ak by nepila vodicku atd. ponuknes MM na napitie aby nebola smädna...

agalia - mäsko davam asi od 10 mes. uz len od oka aby ho bolo akurat a ma ho v priemere 5x tyz., zltko dostava ako ma napadne urcite nie pravidelne

petreva
5. okt 2009

SASKA, díky, tak to dobře chápu, že dokud nedovrší plné dávky, budu nabízet kojení a pak začnu nabízet po jídle pitíčko...když hobude odmítat, tak MM. Tož zítra budu vařiti 🙂 tak uvidím kolik zbaští. Měla mrkvičku, tak do ní zkusím asi brambor nebo cuketu.
A jak vy a baštění? Stále Ellinka upřednostňuje skleničky? Nebo si dává už říct?

saska.t
6. okt 2009

petreva - dobre si to pochopila 😉 , elli uz normalne opät papa ale mame dost velku rymu tak sa divim ze vobec nieco papa a to ona je velky jedlik no pri zubkoch sa hoooodne pokazila tak dufaj ze to nestretne aj vas 😅