Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

veronika81
25. jan 2010

ahojte baby, idem si po dlhšom čase znova po radu..
Máme 10 a pol mesiaca, 3x denne príkrm (1.desiata - jogurt + ovocie, príp. rožok a syr, 2.obed - zelenina, mäso, resp. žĺtok, príloha a 3.olovrant - domáca kaša ryžová, ovsená, pšenová atď. + ovocie) a zároveň 4-5x dojčenie. Treba sa už nejak pohnúť ďalej alebo nám to vzhľadom na vek ešte stačí? Kedy potom zaradiť prípadný ďalší príkrm a čo?

Pozerala som kojeni.net a tam v tabuľke na 9-12 mesiacov sú už 4 príkrmy s tým, že olovrant je ovocie a na večer je kaša (kupovaná). Ja mu v podstate to ovocie a kašu dávam v jednom, myslím že samotnú kašu by mi nezjedol. Tak mám niečo na našom jedálničku meniť?
ďakujem 😉

zuzkaprofant
25. jan 2010

veronika ja davam ranajky kasa kupovana od hipp potom zalezi ci ideme niekam alebo sme javascript:addEmoticon('😀','vBody')doma davam bud ovocie alebo uz obedik potom davam jogurtik a na vecer kasa a mliecko stale ked si vypita sem tam mu davam dalsie jedlo a to zemlu , piskoty do rucky alebo co ja jem tam mu dam vyskusat 😀

ja mu davam co najviac tuhej stravy lebo ked sa mi cez den poradne naje v noci vtavam len 3 krat inac by to bolo kadze 2 hodky lebo je hladny ☹

dievcata mam otazku kde kupujete veci na domace kase mysleim tu na ovsenu a psenicnu to je ako muka alebo ako nevyznam sa v tom 😀

tymothy
25. jan 2010

Zuzko, ty kaše se dají udělat dvojím způsobem. Buďto použiješ k zahuštění instantní kaši (ty prodávají ve zdravých výživách v nepřeberných druzích), pšeničnoukaši můžeš udělat buďto z pšeničné krupičky a nebo hrubé mouky (obojí je běžně k dostání v jakémkoliv obchodu) a ta ovesná se dělá z ovesných vloček - nejprve je na pár hodin namočíš a pak rozvaříš. Ovesné vločky taky seženeš snad všude. 😉

saska.t
25. jan 2010

veronika - ak vam to staci kludne ostante pri 3 prikrmoch, nie je sa kam nahlit 😉 ak nie tak sa pridava vecera 😉

zuzka - pseno pohanku atd. dostanes bud tesco kaufland alebo zdrava vyziva, ovsenne vlocky kdekolvek 😉

veronika81
25. jan 2010

Ďakujem 😉 Ja osobne si myslím, že mu to aj stačí, v noci sa nebudí na dojčenie vôbec, ale on od malička spáva celú noc (sem-tam sa zobudí, ale to prisudzujem zúbkom), len sme boli teraz na 10-mesačnej prehliadke a pribral za 2 mesiace 450g. Stačí to? Doktorka nepovedala k tomu nič..

My začíname deň dojčením (ešte v posteli) a aj pred spaním stále dojčím, medzitým má tie tri príkrmy plus ďalšie dojčenia.

zuzka, ja používam ovsené vločky také malé z DM Alnatura (pozerám, že si zahraničie, neviem či tam máte DM 🙂 ), tie stačí zaliať horúcou vodou a za minútku-dve pekne zmäknú, pridám ovocie a mňamka je hotová. Pohánku a proso mám tiež vločky (príprava taká istá) a potom mám kukuričnú a ryžovú krupicu, to varím ako klasickú krupicu, ale s vodou. A kupované je to ako saška píše, tesco, kaufland, aj v hypernove + zdravá výživa.

zuzkaprofant
25. jan 2010

veronika hej mame som v nemecku musim kuknut ako sa povie pohanka som dnes uz aj pozerala ze nieco take kupim ovsene vlocky mam tak mu vecer urobim a ovocim
mozem uz malemu navarit klasicku sk prupicu co poviete bud s mlieckom alebo s vodou by som to urobila alebo kukuricnu tu zltu polenta ci ako sa to vola

saska.t
25. jan 2010

zuzka - pohánka → Heidekorn
pohánka (rastlina) → Buchweizen
ja zijem tiez v nemecku ale vsetko kupujem na SK a ani neviem preco asi sa mi to tu nechce hladat 😀

veronika - to mate krasne priberanie ine deti tolko uz v 10 mes. nepriberu a ak to malemu staci dalsi prikrm staci az po roku zaradit sama uvidis kazde babo ma ine tempo a tabulky su len na orientaciu 😉

hada
25. jan 2010

prosim, vie niekto poradit, aky je rozdiel medzi nestle nemliecnou kasou a prvou krupickou ryzovou? kase nam , nechutia, mame 7,5 mesiaca a ovocicko nas nezasyti, tak som chcela miesat krupicku s ovocim alebo mate iny napad? v noci sa budievame, podla mna hlad a neviem, com zasytit, ked kase nechceme, inak obed zeleninovo masovy spapame len taky fukot, vdaka

veronika81
25. jan 2010

zuzka ešte poradím, ak máš také väčšie ovsené vločky, tak to radšej povar. Tú kukuričnú krupicu myslím môžete, saška určite ešte poradí 🙂 a tú klasickú pšeničnú krupicu zatiaľ nerobím, ale veď si úplne vystačíme s tými kašami čo máme, výber je dobrý, striedam 5 druhov. A minule som pozerala aj špaldovú krupicu, ale zatiaľ som nekúpila.

blazka24
25. jan 2010

ako vás tak čítam, ja do príkrmu malému vôbec nedávam UM až potom keď vidím že je ešte hladný, ale spapá mi všetko - teraz pokračujeme brokolicou a o týždeň ideme už na ovocko, len neviem kedy mám dať mäso malému ...........

veronika81
25. jan 2010

tak ďakujem saška, ostaneme zatiaľ pri troch príkrmoch, vyzerá spokojný 🙂
Mne sa to len zdalo tak málo tých ani nie pol kila, lebo od mala bol taký rozbehnutý v tom priberaní 😀 ale tak jasné, nemôže do 18-tky priberať kilo za mesiac 😅

zuzkaprofant
25. jan 2010

Dakujem dievcata idem si to zapisat lebo zabudnem 😀 😀 😀
moj sa mi dako za posledne 2 dni rozjedol co som rada tak mu chcem varit dobre lahotky nech papa ked mu tak chuti lebo do teraz len mliecko mi chcel

saska.t
25. jan 2010

blazka - ovocie sa zavadza zaroven s mäskom tj. 3-4 tyz. po zavedeni zel. prikrmu, a UM vobec nemusis pridavat kedze si ma zvyknut na nemliecnu stravu, to sa pridava len ked deti nechcu jest, aby tam citili nieco zname alebo ked sa robia omacky kde ide mlieko alebo zemiakova kasa, po roku sa moze uz varit s norm. kravskym mliekom

veronika malemu by stacilo uz priberat v 10 mes.100-150 g /mes. viac nemusi takze vy ste krasne pribrali 😉

andrejka77
26. jan 2010

ahojte ...chcem sa spytat aku ryzu mozem dat malemu k prikrmu?moze byt klasicka obycajna alebo na zaciatok neaka lepsia.dakujem 😉 🙂 😉

kessiee
26. jan 2010

andrejka myslim ze obycajnu - klasika 🙂 neviem, aku lepsiu si myslela, proste uplne normalnu obycajnu ryzu 😉

saska.t
26. jan 2010

andrejka uplne normalnu klasicku bielu ryzu ako pise kessiee 😉

andrejka77
26. jan 2010

🙂 😵

magda29
26. jan 2010

Ahojte ako vidim tak teraz tu padla otazka na ryzu ja som sa to chcela tiez spytat a aj na cestoviny chcem jej uz dat len pozeram ze neni tam napisane bezlepkove ibabezvajecne.Take mozu byt? Takze ryzu mozem aj bask len uvarit vo vode do meka a rozmixovat hej. ? A tie cestoviny stacia tiez len bezvajecne? Dik

blazka24
26. jan 2010

magda niekde som čítala že ryžu normálne zomleli na mlynčeku tak uvažujem že to tak spravím aj ja na prvé razy a bude to vlastne pred rozmixovaním........

ludka77
26. jan 2010

ja ryžu robim tak že ju malinkej varím tak že je až rozvarená a potom ju rozmixujem

kisska
26. jan 2010

magda - bezlepkove cestoviny su skvele k prvym prikrmom, skor ako zavediete lepok, odporucam - pohankove, kukuricne, ryzove cestoviny - su vyrabane z bezlepkovej muky. Bezvajecne kvoli tomu, ze vo vajecnych je aj vajecny bielok a ten sa odporuca az po roku.
blazka - taka mleta ryza je vyborna na domace kase, je to vlastne namiesto vlociek, alebo krupice.

tymothy
26. jan 2010

Jeden vylepšovák - ve zdravých výživách se dá koupit přímo rýžová krupička - takže se už po uvaření nemusí mlýt. Je výborná na první kašičky nebo i k zelenince. 😉

magda29
27. jan 2010

Dakujem vam maminy uz som mudrejsia.

A chcem sa spytat ten zltok co sa ma dat tak normelne uvarene vajco a zltok potom vyberem a dam do prikrmu? Staci raz do tyzdna?

A ako casto davate mesko? Kazdy den? My budeme mat 7mesiacou.

magda29
27. jan 2010

A este by som sa chcela spytat v mame a ja bolo ze mrkvu s meskom uvarit. Potom spravit jednu porciu nemliecnej kase a k hotovej kasi pridat mrkvu s meskom. A kvapku oliv.oleja.

Chcem sa spytat ked mam doma ryzovu nemliecnu kasu doma omylom kenu tak mozem ju zarobit s vodou prevarenou? MU nemam a ja MM neodstriekam. Tak ze ci to moze byt aj tak s prevarenou vodou a dat jej tak na obed. HM? Vdaka za odpoved .

tymothy
27. jan 2010

Magdo, to vajíčko ale vař trochu déle než bys ho vařila normálně, alespoň čtvrt hodinky. Nebo také můžeš ještě syrový žloutek rozmíchat rovnou v polévce a potom ji ale zase povař. Vajíčko dávám tak dvakrát týdně. A maso zatím nedávám vůbec.

Tu kaši klidně můžeš udělat jen s vodou - jestli je rýžová, nemělo by to vadit. Ale možná by nebylo od věci si jednu plechovku UM koupit (pokud vlastní neodstříkáš) - za chvíli ho stejně využiješ na kašičky.

magda29
27. jan 2010

A ked ju kojim tak mozem jej to teda zarobit ako vravis s UM? A ake by som mala kupit? To je jedno? Vdaka tymothy 🙂

magda29
27. jan 2010

A este moze byt na krabici 4+ alebo ked uz budeme mat 7mes. tak mam kupit 6+?

tymothy
27. jan 2010

My máme problémy s bílkovinou kravského mléka, takže používám spešl UM 6+. Ale co mi říkala dr., tak kojeným dětem by se mělo dávat to hypoalergenní s označením HA. A značka už je vcelku jedno. A myslím, že můžeš klidně dát to 6+

veronika81
27. jan 2010

magda, podľa mojich info, ak je bábo na MM, tak UM nemusí poznať vôbec 😉 Aj ja kojím a všetko robím s vodou, prípadne (ale to až keď bude tvoja malá väčšia), dávam do kašičiek a prívarkov trošku jogurtu. Ale ja napoužívam tie kupované nemliečne kaše..

magda29
27. jan 2010

Timothy ako si myslela ze ho to UM vyuzijem na kasicky na ake? 😕 na vecerne?

Veronika vdaka 😉