Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
3. júl 2010

s tomou mam dobre skusenosti s luckou nie...

maryanna
4. júl 2010

@saska.t súhlasím, lucku nekupujem jedine že ostaneme visieť bez vody tak večer tu v tescu majú len tú perlivú lucku ktorá sa strašne zle vyvára.....lucka je zbytočne drahá na to akú má kvalitu....ja radšej tomu kupujem ak kupujem, resp teraz som našla korytnicu taká nová ružová že kojenecká, síce perlivá ale dobre sa vyvára takže aj tá je fajn..

gabika7706
4. júl 2010

@saska.t co znamena, ze mas zle skusenosti s Luckou? Ako zistim, aku kvalitu ma dojcenska voda?

maryanna
4. júl 2010

@gabika7706 odpoviem ja za seba, že sú testy kde sa testujú vody dojčenské a lucka vyšla zle v testoch kvôli tomu že obsahuje vysokú hodnotu neviem teraz presne čoho ale na každej vode máš etiketu kde je napísané koľko CA, NO2 a také obsahuje voda.....a sú isté normy koľko má čoho obsahovať teda max a min.....a vlucke sa čosi našlo nejaké toxické látky či čo....ale saska asi podrobnejšie odpovie..

adamci
4. júl 2010

Ahojky 🙂 chtěla jsem se zeptat...... Začali jsme s příkrmem (mrkvičkou). Už druhý den papáme k obědu mrkev a malýmu to zachutnalo natolik, že by zblajznul 125g najednou. Vůbec nevím pro začátek kolik toho může sníst. Zatím jsem mu dala asi 6lžiček a ještě mlíko (není kojený). To vypil svojí dávku. Nevím jestli by mu stačila jen větší dávka mrkve bez mlíka? Mlíko by se později mělo vypustit úplně. Od kdy můžu začít dávat ovocné pyré jako svačinu? Nerada bych mu nějak zaplácala žaludek. Aby toho zase neměl moc.

maryanna
4. júl 2010

@adamci ahoj, každé dieťa je iné, mne teo zjedol na tretí deň 250 ml, niektoré deti nezjedia nič skoro ...ak ti zjedol toľko je to v poho, dávaj kým vidíš že chce, ak už nie tak už nedaj aby si ho neprepchala, on si sám povie koľko chce.....aa deťom chvíľu trvá kým si zvyknú že za zeleninou nejde už mlieko, mne teo týždeň za zeleninou 200 ml vypil 200 mlieka....proste on má mlieko rád a vyžadoval ho a nebolo mu zle, mlieko aj upokojuje predsa iná strava je nezvyk pre deti....a po týždni si zvykol že mlieko sa nepije...takže ak pýta mlieko daj mu koľko vypije, on si postupne sám povie že nie....a zas niektoré deti stále chcú mlieko (to už sú takí veľkí milovníci mlieka) ale obyčajne keď dieťa papá plnú dávku zeleniny to je 180-250 ml tak už by mlieko pýtať nemalo a dávka by mala byť bez mlieka len čistá zelenina, ale riaď sa ním, on ti sám naznačí čo chce a čo nie...
a ovocie môžeš tak 3-4 týždne za zelenninou keď si zvykne na chuť zeleniny a zároveň s ovocím môžeš zaradiť ku zelenine mesko...ale nemusíš už ako chceš

adamci
4. júl 2010

@maryanna moc děkuji za odpvěď 🙂 právě mi to přišlo moc skoro 125g mrkve a k tomu 210 ml mléka. Když teprve začínáme. Takže to zkusím nechat na něm a bude z něj otesánek 🙂 Šlo jenom o to, že jsem se bála abych ho nějak nepřecpala. Takže když má chuť mám ho nechat. Ovoce teda až takhle za dýl? Doktorka to na mě vše vychrlila a vůbec jsem z toho nebyla moudrá. Ta nám řekla, že mám začínat polívkou s 3 druhy zeleniny (mrkev, brambor a třeba květák) to mi přišlo jako na poprvé moc. Začala jsem jenom mrkvičkou. Říkala něco o svačině. Že musí být, ale zase vše najednou mi příjde prostě moc. Stačí když jsem začala v těhlech vedrech dávat čajík. Tím se trochu taky zaplácne. Doufám, že dětský čaj nějak neva. Všude okolo mě, mě straší, že se kazí zuby ať dávám vodu. Vodu jsem také zkoušela, ale to neprojde. Koukal na mě jako jestli to myslím vážně a vůbec jí nechtěl 😒 Musí to mít prostě nějakou chuť 🙂

maryanna
4. júl 2010

@adamci áno postupne mrkvička, potom mrkva zemiak, potom napr karfiol(kvetak) zemiak, kalerab, brokolica, petrzlen a kadečo..treba striedať a robiť napr dvojkombinácie alebo jednozložkové, to už je na tebe....
a áno začínať naraz dvoma príkrmami (teda aj ovocie) je veľa na dieťa,...máš čas netreba sa nikam ponáhľať.....
a okolo toho pitia, mne teo nechcel ani čaj jedine granulovaný a ten som nechela dávať kvôli cukru..ale normálny detský sáčkový je oka, tam cukor nie je..skús ten.....a mne vodu tiež nechcel ale ako papáme príkrmy tak niekedy je riedší že tam aj vodu cítiť tak zrazu asi pred dvoma týždňami mi začal aj vodu piť..z ničoho nič, nemala som čaj nachystaný tak že dám vodu a dala som a vypil (predtým vypľúval)takže treba len ponúkať ponúkať,.........

saska.t
4. júl 2010

@adamci , vobec sa nenechaj zvyklat doktorkou a pekne sa riad pocitmi a tym co si si nastudovala... so zeleninkou treba tiez pomaly zaradovat a postupne nie vsetko naraz, kludne mozes davat prikrmu tolko kolko chce, ale samozrejme mliecka uz netreba davat plnu davku ale iba trosku aby sa ukludnil a pocuckal si mliecka. Ako uz maryana pisala olovrant/svacu treba zaradit az po 3-4 tyz.po zeleninke vsetko najdes na www.kojeni.net naozaj vyborna stranka 😉
@gabika7706 aby som to upresnila ja nezijem na sk ale TOMU som si nosila malej na pitie inak som varila vo vode z vodovodu nevidim dovod preco nie, kedze kvalita vody je naozaj vysoka, ale na navsteve na SK som kupila lucku kedze tomu nemali, ma vysoky obsah dusika a draslika, smrdela mi a plavali tam usadeniny a nakoniec som nasla v casopise TREND test kde dopadla uplne najhorsie zo vsetkych vod a odvtedy mam averziu samozrejme moj osobny nazor nikomu nevnucujem 😉

adamci
4. júl 2010

@maryanna @saska.t děkuji holky za rady a odkaz. Juknu tam. Asi to moc řeším ☹ U toho čaje všude píšou bez cukru i šťávičky co se prodávají od Hipp. Ty mi příjdou hrozně sladký i když je tam pro děti od 4 měsíce, ale stejně.
Naučí se na sladký a pak nebude pít ani slabý čajík. Máte zkušenosti se šťávičkama pro děti?

maryanna
4. júl 2010

@adamci mne keď teo nechcel nič piť a boli horúčavy tak som kúpila hipp alebo hami, dala trošku na spodok a doliala plnú fľašu vodou, teda akoby len trochu ochutená voda...a to pil, ale čistú nie a nie....až teraz sa naučil tak som rada lebo konečne nemusím čaj dávať, ja to veľmi neuznávam do detí len čaj pchať.....ale mne prídu tie šťavy sladké strašne....takže riediť....a stále menej šťavy a menej a snáď potom zachutí čistá voda...

saska.t
4. júl 2010

@adamci ak chces davat stavy tak dostatocne riedene vodou a ano pozor na granulovane caja naozaj kazia zuby su sladke takze rozhodne neodporucam!!!

gabika7706
4. júl 2010

@maryanna, @saska.t vdaka za nazor i info, ked som bola tehu s Katkou, kolega nechal robit rozbor pitnej vody a vysledky boli take, ze pre dospelych OK, pre deti menej a pre dojcata vobec....tak sme na varenie pouzivali Lucku alebo Drobceka. Aj Martinovi teraz varim v Lucke, vodu nepije, kedze nechce, tak sa kojime kedy chce 😀 ale kamoskin otec nechal robit rozbor pitnej vody aktualne a vysledky su take, ze mame jednu z najlepsich pitnych vod v EU, tak mozno budeme pit vodu z vodovodu, ked sa Martin rozhodne, ze aj voda je dobra 🙂

iinuska
4. júl 2010

tak to s s tou Luckou by ma ani vo sne nenapadlo, ze tak zle dopadla. A ja spokojna davam malemu len tu uplne neperlivu

tatiana1985
4. júl 2010

@maryanna sewas mary 😉 musim ta pochvalit ake mas vedomosti o prikrmoch..priznam sa ja som tuto temu v knihach a clankoch vzdy preskocila , ze do polroka este mame cas 🙂 ...no nejako nas to zastihlo skor a teraz rychlo-vsade-vsetko do seba vstrebavam..a nestiham vsetko registrovat 🙂 😉

maryanna
4. júl 2010

@tatiana1985 ahoj, díky, no ja som strašne pedantný človek, ja som si tie príkrmy mesiac študovala, všade možne, dokonca mám aj zošitok zavedený všetko potriedené a tak....a za veľa vďačím tu tejto téme ktorú som celú prečítala, a saske.t ona mi veľa dopomohla k tomu, keďže sa tomu venuje takže od nej je toho veľa.....

saska.t
4. júl 2010

@maryanna oh dakujem za pochvalu 😀 😀 aspon nemusim kockam dokolecka vypisovat to iste, ty ma zastupis 😀

veronika81
4. júl 2010

ahojte, vidím že sa ďakuje saške, tak aj odo mňa jedno veľké ďakujeeeeem 😉 😵 v začiatkoch to bola pomoc na nezaplatenie, na všetko som sa tu pýtala!

Ale píšem preto, že riešite vodu.. malý asi od 8-9 mesiaca pil Lucku na striedačku s Tomou (dovtedy mal ako tekutinu iba MM), ale pred pár týždňami som mu začala dávať priamo z vodovodu, my s mužom už roky pijeme iba tú. Kde sa dá dať urobiť ten rozbor vody? U vodárov? 😕 Urobia to normálne aj "bežnému smrteľníkovi"? Raz som čítala, že na juhu (tam bývame) vraj nie je až taká dobrá ako inde na Slovensku, ale neviem čo presne to znamená.. V každom prípade malý na tú zmenu nijako nezareagoval (čo sa týka zdravotného hľadiska), ani si podľa mňa nevšimol, že už nepije fľaškovú.

gabika7706
4. júl 2010

@veronika81 rozbor vody robia hygienici na Urade verejneho zdravotnictva.

veronika81
4. júl 2010

@gabika7706 a vieš prosím ťa, aký je postup? To by si oni prišli pre vodu alebo im ju mám poslať? 😀 Nevysmejú ma, že čo vymýšľam?? 😝

gabika7706
4. júl 2010

@veronika81 neviem presne ako je to teraz, ale mozem sa kamosky spytat...vtedy, ked to kolega riesil, odniesol v sklenenej flasticke vzorku vody s pisomnou ziadostou. Samozrejme, plati sa za to, vtedy to bolo okolo 3000 Sk.
Opytam sa kamosky, ci nevie, ako je to teraz.

veronika81
4. júl 2010

@gabika7706 ak sa ti bude chcieť, ďakujem 😉 Ale pozriem sa na to aj ja, snáď niečo vygúglim. Zatiaľ som našla len info ohľadom žiadosti na vyšetrenie vody zo studne a to že takéto odbery a vyšetrenie vody vykonávajú napr. úrady verejného zdravotníctva, ďalej Výskumný ústav vodného hospodárstva, vodárenské spoločnosti a súkromné laboratória.
Ešte to prelúskam, ak by to niekoho zaujímalo, dostala som sa sem
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_conten...
je tam informačný systém o pitnej vode 🙂

veronika2108
6. júl 2010

Ahojte,
chcem sa len opytat, ako ste davali vasim drobcom uhorku? Varenu alebo surovu? A este sa chcem opytat chlebik s maslom davate ako nahradu za jedno jedlo alebo len tak? Dakujem a prajem pekny den. 🙂

saska.t
6. júl 2010

@veronika2108 - uhorku surovu osupat a nakrajat na kruzky a do rucicky po roku moze byt aj neosupana

chlebik je normalna 1 davka jedla.... 😉

veronika2108
6. júl 2010

Dakujem Ti Saska za radu. Vyskusam, som zvedava ci nam bude chutit 😉
Este sa chcem opytat, nestalo sa vam, zeby vam drobec odmietal obed? 🙄 Ja davam len druhe jedlo, polievku este nie a doteraz sme boli v pohode, zjedli sme okolo 200 ml ( vidlickou popucene), ale uz asi tyzden mi zje len 40-50 ml a dalej uz zatvori pusu 😒 😠 . Tak skusam davat este potom UM a to chce, vypije tak okolo 110 ml. Neviem, ci je to tym, ze nam idu zubky alebo je to len obdobie, ktore musime pretrpiet 😕 . Uz som dokonca skusala nastruhat jablko, ale velmi nepomohlo, sice mi zjedla o 20ml viac, ale potom to bolo vsetko ☹ . Nemate s tym niekto skusenosti? Dakujem. Prajem pekny vecer

veronika81
6. júl 2010

@veronika2108 ak môžem svoj názor 😉 Je to úplne normálne, aj my sme si tým prešli. Môže to byť zo zúbkov alebo aj z toho tepla čo je teraz, treba to ako píšeš pretrpieť. Detičky to doženú inde, večerou, raňajkami, neviem koľko príkrmov dávaš.. Ale ak ti ostatné papá normálne a prípadne nechudne na váhe, tak sa podľa mňa nemáš čoho obávať. Určite nedávať nasilu, malá si zoberie koľko potrebuje 😉

magnetika
7. júl 2010

Chcela by som sa spytat vas , ktore uz davate chlebik.... Planujem ho davat malemu od uk. 7 mesiaca, ale ako mu ho mam podavat ? Natrhany na male kusky, alebo ako ? Dakujem

veronika2108
7. júl 2010

@veronika81 dakujem Ti velmi pekne za radu. Povzbudila si ma. Tak hadam nas to prejde. 😉

saska.t
7. júl 2010

@magnetika to je velmi skoro, chlebik sa zaraduje v 10 mes. takze este pockaj nemas sa kam ponhlat
@veronika2108 naozaj je to normalne, vzdy su lepsie a horsie obdobia treba vydrzat a v klude ponukat, mozu to byt zubky teplo a vela inych moznosti... nerob si starosti presli sme tym vsetci 😉

veronika2108
7. júl 2010

Dakujem za rady. Hlavne ze mi nechudne. 🙂