Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

andrejkaz
2. sep 2010

ahojte baby...neviete mi poradit odkedy moze babatka take maliny alebo cernice?svokra toho ma plnu zahradu a neviem ci by som mohla dat malemu aspon jednu-dve ochutnat,alebo je na to este malicky-ma 7 mesiacov a ovocie uz papame na olovrant.dakujem

saska.t
2. sep 2010

@andrejkaz mozes ale nie vela po troskach 😉

rendiz
2. sep 2010

Ahojte, chcela by som sa či neviete poradiť, mám pocit že moju malú zapeká brokolička. Začali sme s príkrmami už pred vyše dvoma týždňami. 3 dni testujem brokoličku so zemiakom a dnes mi malá veľmi ťažko kakala. Máte nejaký tip ako to zmeniť. Brokolica mi príde ako veľmi chutná. Čo k nej pridať okrem zemiaku, sa mi zdá že táto dvojkombinácia je najlepšia chuťovo. Ďakujem

gabika7706
2. sep 2010

@rendiz skor to moze byt zemiakom, potraviny s vysokym obsahom skrobu obvykle zapekaju...

zucha
3. sep 2010

@rendiz moju dceru tiez zapekala brokolica a spenat

magnetika
3. sep 2010

@saska.t Sasi prosim ta, odkedy mozem dat malemu surove jablko postruhane so surovou mrkvou, alebo teda vseobecne surove ovocie ? Dakujem

andrejkaz
3. sep 2010

@saska.t dakujem,zajtra mu teda skusim dat nejaku tu cernicu,uvidim ci bude chutit 🙂

saska.t
3. sep 2010

@magnetika ja som davala hned nikdy som nevarila, malej to nechutilo, takze kludne mozes 😉 ono sa to ma varit hlavne pre obmedzenie alergii ale ak ziadne nemate, nie je to ziadny problem 😉

nikush
4. sep 2010

neviete niekto nejake jedlo s feniklom pre maleho a postup ako ho urobit? mam cerstvy, nakolko mu velmi chutil v sklenke tak verim, ze aj tento bude...vdakaaaa

maryanna
4. sep 2010

@nikush ahoj, ja ho normálne pokrájam a pridám k zelenine, osvedčila sa kombinácia s mrkvou a zemiakom....resp plus mesko....to už niekto písal tu že s mrkvou to ide a fakt je to dobré....

tatiana1985
6. sep 2010

ahojte baby, vzdy mi poradite, tak sa znova na vas obraciam 🙂 😉
... co na olovrant pre moju ukonc.6mesacnu malinku???
kase papame, vyzivy tiez... co je este vhodne k jej veku ...alebo staci toto dookola? 🙂 🙂 dakujem pekne

saska.t
6. sep 2010

@tatiana1985 vo vasom veku staci obed, a na olovrant ovocie/vyziva to az do 8 mes. minimalne a ak mate aj vecer kasu je toho naozaj dost 😉 😉

tatiana1985
6. sep 2010

@saska.t vdaka 🙂 ... z ovocia na olovrant sme presli na kase, lebo tie vyzivy ju zasytili na hodinku a do vecere habadej casu 😅 tak sme presli na kase s nastruhanym ovocim... a chcela som vedet ci je este nieco co uz je vhodne pre nu (okrem chrumiek, burizonov) 🙂 dakujem za odpoved 😉

saska.t
6. sep 2010

@tatiana1985 v tomto veku je jedalnicek dost obmedzeny okrem zeleninky samozrejme, ale detom to nevadi kedze nic ine nepoznaju, pockaj do skonc. 8 mes. a tam sa opät pridavaju nove veci 😉

kejtty
6. sep 2010

@jja sme na tom rovnako, aj nas syncek nechce papat prikrmy co mu doma navarim, zje takych 5 malickych lyziciek a viac nie... skusila som mu dat ochutnat kupovany prikrm, tak toho spapka trosku viac ako domaceho. Ale ja ked som to ochutnala tak mi bolo na grc, fuuuj, no on to pojedol 😀
a dnes nejak trucuje cely den, vobec nechce papat mliecko, trosku zjedol prikrmu, trosku vyzivky a cely den nic... dufam ze nam to po par mesiacoch prejde.

cumelila
6. sep 2010

Ahojte baby...ešte nám síce chýbajú 2 týždne k ukončenému 4 mesiaca ale zajtra by som chcela vyskúšať aspoň mrkvičku uvarit a rozmixovať no potrebovala by som radu či to mam rozmixovať úplne dohladka aj s troškou koj.vody?niekde som čitala,že dieta si musí zvykat nie len na kašičky ale aj kúsky jedla 😕 ...dakujem

gabika7706
6. sep 2010

@cumelila kusky jedla ano, ale nie pre 4 mesacne dieta 😉 ja som mojmu sice len popucila vidlickou prvu mrkvu, ale my sme zacinali neskor, 4mesacnemu by som asi urobila pyre.

cumelila
6. sep 2010

@gabika7706 ďakujem..veď mne sa to hneď zdalo divné tie kúsky...my sme len na UM a pekne prospieva tak pani doktorka už povolila mrkvičku 😉

salvinka
7. sep 2010

ahojte.. my sme prave zacali s prikrmom (mrkvickou) synator bol ocividne pripraveny, stale sa natahoval za jedlom a prosikal ockami ked sme my papali 🙂 bol by schopny sa aj zo salky napit 😀 a ked mi raz rano prevratil tanier s prazenicou a pytal sa castejsie na prsnik tak ma to uz presvedcilo..
myslela somm si ze bude chrumat jedna radost no uz treti den skusame mrkvicku ale takmer nic som don neho este nedostala..
najskor som mu pripravila sama, ked ju odmietal otvorila som kupenu, dnes som mu znova spravila doma a odstriekala mliecko, no ziadny uspech 😒 dokonca z tejto poslednej varianty ho natiahlo..
myslite ze som mala este pockat? alebo to moze byt tym ze mu mrkva jednoducho neberie a mam skusit zajtra zemiacik??

michalag
7. sep 2010

@salvinka pri tomto treba tiez trpezlivost, niektore deti si mozu tazsie zvykat na prikrmy lebo boli dlhsie na MM/ UM napr.(6+), mne dokina povedala aby sme zacali prikrmovat (je na UM) ale vraj treba pomalicky aby si nezvykla na UM lebo vraj si tazsie zvykaju na nove chute a dlhsie im to moze trvat ..... tak mu skus dat zajtra zemiacik a uvidis, mozno mu mrkva len nechuti

zuzkat1
7. sep 2010

@salvinka len skusaj pomaly...moja ma 7,5 mesiaca od 6tich prikrmujem a zje max 5-6lyziciek🙂 to vobec nevadi ved pije tvoje mliecko🙂 aj dr povedala ze je to v pohode ved je to este stale dojca🙂 davaj postupne zeleninku a nijako nenut papat ked uz nechce zeleninku a je este hladny tak dokoj🙂

zuzkat1
7. sep 2010

@michalag to sa mi nejak nezda co ti dr povedala, ja by som nedavala ine ako mleiko pred 6tym mesiacom, mne dr vylozene zakazala a povedala ze nevadi ani ked neje vela papa mi cca 5-6 lyziciek ked je velmi hladna tak mozno 10 a v podstate je kojena aj po jedle je dokojena a pekne pribera a rastie a dr povedala ze je to tak v poriadku a mlieko je zaklad minimalne roka tak neviem preco by si nan babo nemohlo zvyknut 😉

michalag
7. sep 2010

@zuzkat1 ja nevravim ze nesmie papat MM alebo UM, ved jasne ze je to zaklad do 1 roka ale maju si zvykat uz aj na ine nove chute 😉 🙂 . Zhruba do mesiaca by si mala obednajsiu davku nahradit zeleninou/ neskor aj masom ..... kojene deti pokial su do 6+ len kojene a prospievaju tak je to oki a nekojene do 4+. Ja som chcela zacat dnes, ale zacnem az ked malej prejdu sopliky ..... pokial papa prve lyzicky tak treba dokrmit aj mliekom ved inak by bol drobec hladny

michalag
7. sep 2010

asi som to zle napisala 😔 , ospravedlnujem sa 🙂

zuzkat1
7. sep 2010

@michalag nie ja som to asi zle napisala🙂 ja viem ze si nepisala ze nema pit mliecko🙂 len tak to vyznelo ze je blbe ked si moc zvykne na mliecko a na toto som reagovala ze nechapem preco je to zle🙂 no moja papa ako sa jej zachce ja ju nenutim a hlavne obed spapa malo a dokoji sa🙂 da sa povedat ze prikrmy ma ako spestrenie jedalnicka popri jej hlavnom jedle - mliecku

salvinka
7. sep 2010

@zuzkat1 ale ked ten moj otvori ustocka len na prvu lyzicku a potom ani za pana 😀 otaca sa, stiska pery.. takze z celej mrkvy dostanem do neho asi milimeter 😀
no nevadi, tak budeme pomalicky pokracovat.. zajtra skusime zemiacik popucit, som strasne zvedava..

saska.t
7. sep 2010

@michalag aj ked ste na UM, staci zacat s prikrmami v 5-6 mes.nie vsetky deti su po 4 mes. pripravene na novu stravu aj najnovsie vyskumi ukazali ze deti na UM staci najskor prikrmovat po 5 mes. 😉

zuzkat1
7. sep 2010

@salvinka mozno mu nechuti mrkva... skus zemiacik... a potom dalsiu zeleninu ale aj sleduj ci nema daku reakciu - napr. moju mrkva prehnala🙂 tak sme na tyzden vynechali...a ked nema tak smelo potom aj kombinuj ... napr. mrkva plus zemiak (to mozes skusit uz zajtra ked uz mame mrkvu otestovanu🙂 ) a potom dalej brokolica alebo cuketa (tieto 2 mojej celkom chutia-zje niekedy aj viac lyziciek) atd🙂 neboj on sa rozbehne... mozno to potrva ale nevadi nehladuje a to je hlavne, len skusaj pomaly sa do toho dostane...mne aj dr prizvukovala ze nechat na dieta kolko chce aby sa potom nestalo ze odmietne jest uplne ked ho budeme nutit🙂

kramlinka88
8. sep 2010

Ahojky, měla bych jeden takový dotaz....

mám malinký problém se synem, nemůžu do něj zaboha dostat žádné ovoce... Zeleninu papá krásně, až skoro předpisově, ale jakmile přijdu s ovocem tak na rvní lžičku je natěšený ale jakmile zjistí co to je tak to vůbec nechce... zkoušela jsem syrové ovoce, vařené ovoce, přesnídávku a nechce prostě nic....dávala jsem zatím první jabko pak banán a dneska hrušku a bez úspěchu
nemáte někdo nějaké tipy co s tím ???

dadous
8. sep 2010

@kramlinka88 zkus mu dat třeba jablíčko s mrkví, třeba mu to zachutna a další den zkus už jen jabko