Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

gabika7706
22. sep 2010

@alexanotbad zo zaciatku som kojila hned po obede (pytal si), teraz tak o pol hodku priblizne, ale to skor sa len napije, kedze je kojeny na poziadanie

zuzkat1
23. sep 2010

@maryanna ved presne aj to tak beriem ze obcas daka vyziva s cukrom a sem tam dostane daku sunarku alebo hami keksik... dr som sa na to pytala a ona ze v pohode, ze je to pre tieto deti robene a ze sa postupne aj tak musi naucit na vsetky potraviny a ze ani to vajce a mlieko v tom nie je problem... zas neprehanam to,lebo do buducna nechcem aby bola zavisla na sladkom,ale obcas dostane... vacsinou ked mam dake kyslejsie jablko tak tam je to namrvim🙂

zuzkat1
23. sep 2010

@ketkous super🙂 tak nie som jediny a pozeram ze mate tiez 8 mesiacov🙂
inak prosim ta treba to potom este vyvarit (myslim sterilizovat tie flase)? ja som uz zabudla ako som to minuly rok robila....vcera som to neriesila lebo mam zo vcera len par flias to sa zje za par dni ale chystam sa robit toho viac...nasi oberaju jablka tak bude z coho🙂

maryanna
23. sep 2010

@zuzkat1 ja robím tak že ich poumývam a zapnem rúru na 50- 100 stupňov tam dám fľaše aby vyschli a zároveň sa vysterilizujú, lebo musia byť suché.....lebo ja po zavorení aj s výživami nesterilizujem lebo nalievam za horúca a ono to stiahne pekne....

alexanotbad
23. sep 2010

baby dakujem vsetkym za odpovede. vyskusam, hadam mu bude chutit 😝

gabika7706 : no ved aj my sme kojeni na poziadanie a zatial si pyta hned poobede, len som mala pocit, ze mozno nezje az tak vela, ked vie, ze za tym bude mliecko. tak som chcela vediet, ako to robite vy ostatne. lebo som rozmyslala, ze zacnem davat neskor.

zuzkat1
24. sep 2010

@maryanna jaj tak dobre🙂 ja som sa na hotovu vyzivu pytala🙂 ci ju treba este sterilizovat🙂 tiez som dala za horuca a potom uz nic, teda by to malo byt v poriadku🙂 dakujem
@alexanotbad ahoj🙂 moja ma nieco vyse 8 mesiacov a spapa max 60g ... dokojim ju kedy chce... nie vzdy chce hned po obede... asi je to malo staci... mame dni kedy vobec nechce jest obed...ja ju nenutim.... zje 2 lyzicky a hotovo...

katkabb1
24. sep 2010

ahojte, chcem vás poprosiť o radu, máme 6 mesiacov a začali sme dávať prvýkrát mrkvičku, tretí deň sa zopakovala situácia, že ochutná jednu - max dve lyžičky, aj z toho väčšina skončí von a potom zavrie ústa a neotvorí ich ani keď sa ako snažím a dokonca mi odtláča lyžičku od seba. Myslíte, že by som mohla skúsiť začať s nejakou inou zeleninou - všade sa doporučuje mrkva ale ja to do nej jednoducho neviem dostať. Ďakujem

benne
24. sep 2010

@katkabb1 iste že môžeš, u nás zabrala až brokolica 😉 (ako piata v poradí) a u syna zabral až banán 😀

katkabb1
24. sep 2010

@benne ďakujem a čo si skúšala ako druhé, keď nechceli mrkvu? Ona sa tvári, ako keby som jej dávala citrón nie mrkvu, tak sa mraští ☹

benne
24. sep 2010

@katkabb1 tuším zemiak, potom kombináciu oboch, potom jablko, banán a potom brokolicu a odvtedy papala skoro všetko. Ale ono to je aj od zvyku, nie vždy je to o chuti. Teraz už mám druhé a trvalo mu skoro 2 mesiace, kým bol ochotný vymeniť fľašu mlieka za zeleninový príkrm. vždy som skúšala, ráta sa každá lyžička, takže najprv zjedol 1, 2 potom 5, potom pol dávky a pod. a potom dostal mlieko na dosýtenie. Neboj, skoro každé dieťatko má s príkrmami problém, pozri na nete nejaké detské stránky o príkrmoch a určite si niečo z toho vyberieš. 😉

benne
24. sep 2010
jaja32
24. sep 2010

@saska.t mozem dat malej holubacie masko? MM priniesol od znameho, ktory ma chov...vsetko sledovane veterinarom, pretoze on aj na sutaze chodi. Uvarili sme ich a masko je cervene ako hovadzie a dokonca vraj aj tak chuti, ja som nechutnala. Niektori odbornici odporucaju, pretoze je to velmi zdrave a vhodne masko. Aky mate nazor?

katka888
24. sep 2010

@jaja32
ano, mnazel ked bol maly, tak jedol zo zaciatku najma holuba. ten je vraj tak vhodny ako napr zajac.

jaja32
24. sep 2010

@katka888 dakujem. Aj moj mm jedaval holuba, ale si nepamata. Ja mam s tym trosku problem, preto som sa pytala a som vdacna za odpoved....nakopla ma 🙂

katka888
24. sep 2010

@jaja32
ani moj si nepamata, ale jeho rodicia to teraz "vytiahli", ked sme zacali s prikrmami 🙂

jaja32
24. sep 2010

@katka888 mm kolega ma dve deticka o obidvom dava take masko a nic im nie je. To ja mam len nejaky predsudok

saska.t
24. sep 2010

@jaja32 urcite ano 😉

kralicica
25. sep 2010

ahojte kocky 🙂 o tyzden mame 6 mesiacov, takze zaciname aj my. pisem, aby som sa zorientovala v tom chaose. ako zacat? chapem spravne, ze 3 dni mrkva, 3 dni zemiak, 3 dni brokolica atd.? alebo ako casto to mam striedat? a kedy mozem zacat kombinovat rozne druhy zeleniny? a kedy mozem pridat masko alebo zltok? takisto sa chcem spytat, ako je to s pitim inych tekutin ako mliecka. cajiky, vodu, stavy? mam to postupne pridat k obedu? a este jedna otazka. nas maly jedava zvycajne tak o 10.00, potom az okolo 14.00, kedy mam teda zvolit prikrm? mal by to byt vraj obed, ale v akom case - skor ci neskor? dakujem voped

salvinka
25. sep 2010

a ten moj chrust zasa nic nespapal.. on chce byt asi plne kojeny do osemnastky 😀 🙄

salvinka
25. sep 2010

@kralicica tak ako pises aj mne vravela dr. 3dni mrkva, 3 dni zemiak, potom mozes dat dokopy mrkvu zo zemiakom.. potom zasa 3dni brokolica a mozes dat brokolicu so zemiakom.. atd.. nam povedala ze po dvoch tyzdnoch mozem na olovrant pridat ovocie.. ale co ked este ani raz sme poriadne zeleninku neochutnali :-/

ked zacnete prikrmovat, mal by dostavat aj ine tekutiny okrem ciciny (hned po jedle zevraj lepsie travi)
masko mozes skoro hned, lahke- kuracie, morcacie, kralik..
a myslim ze vam to pekne vychadza na obed okolo 12.00 papat (ak vtedy ovsem nespi) pretoze by sa nemali prikrmy zavadzat ked je moc vyhladovany- cize o 14-00 ti uz pravdepodobne bude papanicko odmietat.. nemoze byt ani hladny ani napapany, a najlepsie by bolo keby bol vyspaty s dobrou naladou 🙂

to vsetko co som si zistovala ja tak ked sme zacinali 🙂 teda, stale len zaciname 😀

zuzkat1
25. sep 2010

@salvinka to ti kto povedal o tych inych tekutinach po jedle? moja dr vravi ze staci mm... ja ine este nedavam

salvinka
25. sep 2010

@zuzkat1 jooj uz si to presne nepamatam.. ale v nejakej tej "mudrej knihe" som to citala o prikrmoch..
ale vsak aj z ciciny sa najskor napije, takze podla mna tiez staci..

kralicica
25. sep 2010

no tak my skusime... zacnem 3 dni s mrkvou, potom 3 dni zemiak, 3 dni brokolica, skusim asi aj tekvicu, baklazan, spenat, karfiiol, co dom a zahradka da... a asi aj obchod 🙂 a ako je to s pripravou na dalsie dni? mozem si pripravit aj na druhy den? ak to zamrazim, alebo dam do chladnicky, ako to mam zohrievat? mozem v mikrovlnke? to asi nie, ze? zeby na pare alebo taku trosku v hrnci nebodaj? uf..., toto je cela veda tie prikrmy... a kedy mozem zacat to masko pridavat? az po ovoci? uz sa celkom tesim co budeme tomu nasmu chrobakovi vyvarat 😀

maryanna
25. sep 2010

@kralicica ahoj, ak uvaríš tak v chladničke môže byť 48 hodín, môžeš aj zamraziť a máš na dlhšie..
najideálnejšie je zohrievať vo vodnom kúpeli ale je to zdlhavé a tak , ja zohrievam v mikrovlnke......tú chvíľu čo to tam je sa nič nestane, to by som dieťa nemohla mať v izbe stelevízorom ani nič keby som sa mala všetkému tak vyhýbať......
mesko sa pridáva ak sa mesiac papá zelenina, a vtedy sa zaradzuje rovno aj ovocie....

zuzkat1
25. sep 2010

@salvinka no lebo mojej evidentne staci🙂 nie je dehydrovana a vodu ani nechce..🙂

vejula
25. sep 2010

čavte baby ešte neprikrmujem, ale o dva tyždne na s to čaka. A mam z toho trocha traumu bo maly je zvyknuty že mu davam lyžičkou len same kvpaky nechutne a ked idem lyžičkou ku pusinke tak sa zatne a nie a nie otvoriť. Ani keed mu tam len čiste mliečko tak to z lyžičky nechce. Asi dva mesiace dozadu ešte problem nerobil ale v poslednom čase štrajkuje, zrovna ked sa nam bliži čas začať s pikrmami. Mate tu niekto podobnu skusenosť? Ako ste to zvladli?

salvinka
25. sep 2010

@zuzkat1 ani moj nechce nic ine pit 😀 ale rad sa hra s cumlikom na flasticke a sem tam mu daco kapne.. sa xichti pri tom ako by mrkvu jedol 😀

inac babky, vcera som mu vyskusala dat kasu.. od nestle ze moja prva kasa (od 4. mesiaca)
nedalo mi to chcela som vyskusat ci sa aj pri tom bude xichtit ze ho trapim a on ti vam normalne sam otvaral usta a natahoval sa za lyzickou!! dnes jasne ze karfiol neuspesne.. ja uz neviem, mam mu dat ovocie ci stale trapit so zeleninkou?

zuzkat1
25. sep 2010

@salvinka my papame uz 2 mesiace a stale papa malo..ja to nijako neriesim a kase uvidi az ked bude mat aspon 9 moszno aj 10 mesiacov... a ako sa poznam aj viac😀 na tvojom mieste by som neexperimentovala ale pekne sa drzala zeleniny a potom ovocie a potom az kase atd... ved ste kojeni tak sa nie je kam ponahlat🙂

zuzkat1
25. sep 2010

@vejula ake kvapky davas? a kojis? ja som davala vigantol len v mliecku a nema s tym problem a nikdy ani nemala.. a dokonca aj zelezo v pohode zjedla... otvarala pusu dokoran🙂 neboj on sa nauci...ak kojis tak netreba stresovat a pekne pomaly sa nauci... moja este teraz ako 8mesacna nezje viac ako 60g🙂

salvinka
25. sep 2010

@zuzkat1 ale ked mne doslova odmieta, nie ze papa malo.. ked otvorim vyzivku tak ju kompletne celu vyhodim a to mi je luto penazi..
a niekedy ma uz nebavi ani varit pretoze to trva, potom kym to popucim, roboty jak na kostole a vysledok zasa nulovy.. vsetko do kosa 😠
keby aspon ze dve tri lyzicky tak som happy ale do neho vobec nic.. dnes mozno dvojmilimetrovy karfiol a dobre ze mi neflusol do tvare 😀

keby mu stacilo len kojenie tak som spokojna, ale pyta si uz moc casto..