Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

cicimon
16. jan 2011

@zuzkat1 ja nie som velky fanusik kelu, takze len obcas ked mame..

zuzkat1
16. jan 2011

@cicimon jaj ja kel milujem🙂 najma klasicky ale aj ruzickovy zjem🙂 to je jedna z mala zelenin co mi chuti...

piacere
16. jan 2011

žienky, aký máte názor na cviklu? Odkedy ju môžeme skúsiť? V téme "júnovky" ju už dosť mamičiek vyskúšalo, ja som nejaká opatrná... mohol po ukončenom siedmom mesiaci? Ak áno, tak aká príprava je najlepšia a s čím kombinovať?

saska.t
16. jan 2011

@piacere urcite mozes, treba ju varit zvlast a potom pridat do ostatnej zeleninky, ktoru papate, inak zafarbi a vonou napachne aj ostatnu zeleninku a to by nemuselo chutit kedze je dost aromaticka, bat sa jej nemusis ma vela vit. a je mocopudna 😉

saska.t
16. jan 2011

@piacere urcite mozes, treba ju varit zvlast a potom pridat do ostatnej zeleninky, ktoru papate, inak zafarbi a vonou napachne aj ostatnu zeleninku a to by nemuselo chutit kedze je dost aromaticka, bat sa jej nemusis ma vela vit. a je mocopudna 😉

nice202
16. jan 2011

@piacere Ahoj, ja som malej davala cviklu od siesteho mesiaca a je to jej najoblubenejsia zelenina po cukete. len dlhsie var, lebo je dost tvrda

piacere
17. jan 2011

žienky ďakujem, zajtra skúsime 🙂 už si jedna malá cviklička tróni v chladničke a čaká na zajtrajšiu premiéru 😀 Takže kombinácia cvikla-zemiak.... a dávať mu do toho aj olivový olej, či sa k cvikle nehodí? 😕

zuzkat1
17. jan 2011

prosim vas ked urobim puding teraz vecer... mozem to dat malej zajtra na desiatu? a mozem nim zaliat piskoty a tak to odlozit? dakujem

pandrholka
17. jan 2011

@zuzkat1pokladám si otázku preči by si nemohla....veď tomu sa nemôže nič stať podľa môjho názoru 🙂

pandrholka
17. jan 2011

@piacere ty asi ešte nedávaš mäsko, že?!?!....bo ak by si dávala tak dať trošku vývaru z neho aby to nebolo také lepidlové, ale vo vašom prípade by som trošku oleja dala aby sa to drobcovi lepšie papalo 🙂

zuzkat1
17. jan 2011

@pandrholka ja si tiez myslim ,len neviem jej som doteraz vsetko davala len take co bolo v ten den robene, varene... ale desiatuje o pol 10tej a teda neviem ako na tom s tym varenim doobeda budem... a aj musim ist k dr pre nejake kvapky tak nebudem stihat

cicimon
17. jan 2011

@zuzkat1 podla mna tiez v poho ked to bude v chladnicke... ved napr aj na vyzivach mas ze spotrebovat do 48 hod

zuzkat1
17. jan 2011

@cicimon no asi hej🙂

dakujem baby...tak idem ho uvarit🙂

evina34
17. jan 2011

@victory881 ...spodne rezaky jej vysli uz v 5 mesiaci, a odvtedy nic...Inac teraz riesim to, ze neviem malu naucit na poharik...teda mliecko pije klasicky z flase s cumlom a cajik som jej chcela zacat davat do poharika { s tym naustkom}...ale ani pocut...{vsade citam o tom, ze sa kazia zuby ak dieta pije sladke napoje z flase} Ty ako to budes riesit? Niektore zeny , ktore koja, vobec neucia deti na flasu, ale rovno na poharik... Naspat k prikrmom - Kupila som teraz kuskus a skusim ho malej spravit {na spestrenie jedalnicka}, aj cviklu {ale to neviem , ci uz moze}, musim popozerat na nete...

maryanna
17. jan 2011

@evina34 cviklu môže🙂

nyc
17. jan 2011

baby poradite prosim?
mam kupene avokado - ako ho mam malej dat? mozem len take samotne bez nicoho? a kedy? namiesto ovocneho prikrmu?
a este... vidim ze je rec o cvikle, dnes ju moja mala prvykrat a chutilo 🙂 kombinacia mrkva, brokoli, ryza, cvikla a ovs.vlocky. poradte este nejaky receptik na cviklu...

piacere
18. jan 2011

ahojte,

prosím vás, ako dlho varíte/paríte cviklu? Ja som ju dala variť o pol desiatej!! a ešte furt je tvrdá... už som musela dať pariť cuketu a karfiól, lebo nebudem mať malému čo dať na obed.... nechápem...

vivien6
18. jan 2011

a tu cviklu ako spominate.. aku? ja som videla v nemecku vela druhov. myslim balenu so stavou,potom v konzerve,vo flaske.. taku cerstvu pri zelenine som este nevidela... musi byt len ta cerstva alebo ako ?

maryanna
18. jan 2011

@vivien6 no naj je domáca čerstvá normálne zelenina, z obchodu je v nej veľa dusičnanov, preto ju treba pred podávaním pokvapkať pomarančovou alebo citrónovou šťavou, keď tak v konzerve by som sapozrela aký je tam nálev a tá bude asi najlepšia.....

pipussa
18. jan 2011

kocky
syn ma 8 mesiacov a mame zacat s jogurtom a on ani za svet nechce
inac papa absolutne vsetko a pahltne a teraz jogurty neeeeeeeeeeeeeeeee

uz som pridala aj hippku do toho, ovocnu a nic
co robit ???

sasikas
18. jan 2011

@pipussa - ani nasa najprv nechcela...az asi tak na 6. krat jej zachutil....ja som do toho rozmrvila kusok keksu....a postupne som ho tam davala menej a teraz uz zje aj cely cisty biely....asi si musi zvyknut na tu chut...kolko x si mu uz skusala davat?...

pipussa
18. jan 2011

co mozem davat 8mesacnemu synovi, ktory je na UM od 4.mesiaca ??
myslim okrem klasiky, ktoru som davala doteraz...( bezna zelenina a ovocie )
davam ovsene vlocky, ryzu, rozok, vajicko,zacala som biely jogurt, ktory nechce ani za svet
co mozem pridavat ???

pipussa
18. jan 2011

@sasikas
zatial 3x a po prvom raze nechce otvorit usta 🙂
a pritom, doteraz je pazravy s nicim absolutne s nicim nebol problem

vivien6
18. jan 2011

@vivien6 akurat dnes som ju videla a citala som..je uvarena v pare aj s jablkom,ziadne konzervacne latky koreniny nic... myslis ze ta by bola oukej?
a ak mozem este jeden dotaz na mrazene ovocie.. take ako curoriedky,maliny atd... mozem to malej dat? vdaka

vivien6
18. jan 2011

@maryanna akurat dnes som ju videla a citala som..je uvarena v pare aj s jablkom,ziadne konzervacne latky koreniny nic... myslis ze ta by bola oukej?
a ak mozem este jeden dotaz na mrazene ovocie.. take ako curoriedky,maliny atd... mozem to malej dat? vdaka

maryanna
18. jan 2011

@vivien6 no tak keď tak ako píšeš by to bolo dobré, omnoho lepšia voľba ako kupovaná normálna....
no mrazené jasné, ja som mala doteraz domáce ale minule som kúpila mrazené zmes maliny, jahody, ríbezle, borievky, čučoriedky černice...dávam všetko okrem jahôd....
teda, ostružiny ako maliny černice a podobne sa odporúča po roku, ale nie je to také agresívne ovocie ako keĎ sa odporúča po roku jahoda, alebo citrus..ja ich dávam od 7meho mesiaca, mala som všetko domáce takže som skúsila, reakcia nebola tak dávam..
čučoriedky sa môžu od 4tého mesiaca pokojne....

vivien6
18. jan 2011

@maryanna my mame tiez domace na zahrade ale az v lete...a do leta nechcem cakat,mala ma za mesiac rok tak vyskusame nieco nove.skusim jej dat,uz som nad tym rozmyslala davnejsie ale muz sa mi do toho pletie ze take kaka jej nemam davat... a normalne jej to mam dat do jogurtu alebo do niecoho ? a tak ako same ovocie do ust jej mozem dat tiez ?

8aninka5
18. jan 2011

a varite aj spenat?ked ano tak aky?normalne ten pretlak mozem jej urobit...na aky sposob? a od kedy?prikrmujem tyzden...zatial sme mali len mrkvicku a zemiacik... 😀 spominali ste tu oliv.olej...a nieje alergen?nemal by sa neskor?

maryanna
18. jan 2011

@vivien6 no ja napr som mala domáce zamrazené maliny asi aj 4 kg a vydržali do zimy...aj černice tak, odložené len pre Tea...môžeš skúsiť cez leto si namraziť🙂
no ja dávam do jogurtu, tam stačí pár, pekne do zafarbí jogurt a sú tam aj malé kúsky....a ked som mala domáce ale aj teraz keĎ sa mi podarí pekné kúsky z toho kupovaného vybrať (že nie sú zdeformované, pomliaždené) tak rozmrazím a šupnem do misky s ovocím a malý si to povyberá a spapá.....ale skôr do jogurtu alebo kaše...keĎ bol menší tak som mixovalia napr maliny s banánom a tak.....taká zmes ako píšeš sa výborne hodí ku banánu....

@8aninka5 špenát môžeš, ale nie pretlak, lebo tam ide povečšine smotana a kopu iného, skús nájsť mrazený normálne kde majú aj mrazenú zeleninu, sú to také klbká špenátových listov, a to povaríš, ......akurát to ešte ku špenátu že sa nemá opakovane zohrievať..
olivový olej nieje alergén, ale najlepšie je striedať, teda aj repkový, slnečnicový a pod.....

8aninka5
18. jan 2011

ja som myslela ci mozem ten mrazeny pretlak uvarit,samozrejme bez smotany..ci ani tak nie?zatial som nikde nevydela cele listy...nevies kde to zohnat? a mam uz aj teraz pridavat olej..lebo dnes som jej uvarila mrkvicku a zemiacik a len om tam pridala troska tej vody v com sa to varilo ...nic ine len troska rasce a papala pekne...a pouzivate na varenie vylucne dojcensku vodu? ci mozem aj normalnu z vodovodu?

maryanna
18. jan 2011

@8aninka5 voda normálna z vodovodu
no hlaavne tam kde je mrkva a zelenina kde sú vitamíny rozpustné len v tukoch, je dobré pridať olej....jednu dve kvapky....
no práveže hovorím že večšinou pretlaky špenátové sa predávajú že už tam tá smotana je a ak nieje tam smotana tak iné veci, tým že už to museli nejak priemyselne do podoby pretlaku dostať....
normálne ako keĎ kupuješ v sáčku kukuricu, aleo zmes mrkva hrach kukurica a podobne určite nájdeš aj sáčok že mrazené špenátové listy......také klbká sú to keď chytíš ten sáččok....na 100% percent majú v tescu stojí nejakých 50 centov:D taktiež kaufland - niekoľko druhov.....a aj inde určite