Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

sova33
22. aug 2011

@lubinka26 Jestli je tekvica dýně, tak můžeš. 🙂 Dokonce je možná i trochu lepší v tom, že tak nestaví jako mrkev. Náš malý po pár dnech na mrkvi nechtěl ani otevřít pusu, tak jsem mu dala právě dýni (ale ze skleničky, doma jsem ji vařila až dnes) a olizova se jako o život 🙂

lubinka26
22. aug 2011

@sova33 ano, je to dyně 🙂 takze zajtra na obed jej mozem dat znovu a takto este aspon 2 dni a potom k tomu pridam zemiacik, zase 3 dni bude jest dyne a zemiacik a potom zase skusim napr. brokolicu a zemiak atd.? je jedno kedy pridam mrkvu?

sova33
22. aug 2011

@lubinka26 Myslím, že to je jedno 🙂 Ale dává se brzy, je sladká, dětem chutná.Ještě před tou brokolicí bych ti možná doporučila cuketu. My ji máme na zahradě, takže ji má skoro ke každému jídlu. Chuťově moc výrazná není, ale je ryche hotová a měkoučká, ani ji nemixuju, jen rozmačkám (ostatně tu dýni taky). A pastiňák.
A nezapomeň trošinku rostlinného oleje.

lubinka26
22. aug 2011

@sova33 ok, dakujem pekne 🙂 hej, dam aj cuketu a patizon 🙂 prave je sezona, tak je to super. horsie to bude v zime 😖

sova33
22. aug 2011

@lubinka26 To máš pravdu, já jsem si něco zamrazila, ale ani mrazák není nafukovací 😖 NAvíc bydlím na vesnici, takže v zimě tam výběr zeleniny (a to nemluvím o ovoci) je minimální.

careamell
26. aug 2011

Ahojte, chcem sa spýtať, či niektorá z vás pripravuje svojim detičkám kaše alebo nejaké pokrmy z kuskusu, polenty, pšena a pod. surovín? Zháňam pomaly receptíky, chcela by som z nich robiť kaše a aj niečo iné, nakoľko kupované určite malému dávať nechcem. Ďakujem 🙂

saska.t
26. aug 2011

@careamell jasne varila som zo vsetkych surovin co si pisala domace kase a milion krat som pisala aj recepty na ne, skus pohladat dost stran dozadu, ak nenajdes, napisem znova 😀

siss_sz
26. aug 2011

@saska.t daj si to akoze clanok, hm? aj ja by som bola zvedava 😉

ivi163
30. aug 2011

ahojte maminy, dcerka dostava aj MM aj UM preto som uz zaradila lepok. Ako casto by sa mal davat?

saska.t
30. aug 2011

@ivi163 ako ti to pasuje max 1x denne samozrejme nie je problem ked to bude aj menej 3-4x v tyzdni 😉

ivi163
1. sep 2011

@saska.t dakujem. Este sa chcem spytat ohladom masa... po dvoch tyzdnoch zeleninky uz mam dat masko a zltok? Ci mam este pockat? Uz som jej zacala davat kupovanu kasu, ale nemam z toho dobry pocit..musim tu najst na fore recepty na kase 🙂

saska.t
1. sep 2011

@ivi163 mäsko sa zavadza 3 tyz. po zavedeni prikrmov, najlepsie biele mäsko kura, morka, kralik, zltok najskor po dokonc. 6 mes.
juj na kupovane kase sa ma nepytaj, nikdy som ich nedavala, mam voci nim vyhrady, vzdy som varila domace kase - ryzovu, pohankovu, psenovu, kukuricnu atd. aspon som vedela co v nej je, recepty som sem pisala milion krat, tak pozri min. rok dozadu, ak nenajdes napisem 😎

ilona3
1. sep 2011

prepačte že som sa sem votrela ale baby vy tu riešite čo dať papať babatkám? tak sa pozrite čo riešia tu. to je fakt sila skoro som odpadla
https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/odkedy-ste-davali-detom-hranolky/

saska.t
1. sep 2011

@ilona3 uff, treba sa povzniest, kazda matka je zodpovedna (alebo skor v tomto pripadne nezodpovedna) za svoje dieta 🙄

careamell
2. sep 2011

@saska.t ahoj, ja som sa snažila pohladať tie kaše, ktoré si sem písala, ale nenašla som a ked je to asi rok dozadu, tak jajaj, to by bolo na dlho. Ak by ti to nerobilo veľa starostí, ja by som ťa o tie receptíky poprosila, prípadne si napíš o nich pekný článoček, iste by sa mnohé mamičky potešili. Ďakujem 🙂

saska.t
2. sep 2011

@ivi163
@careamell
@siss_sz
takze vsetky domace sa varia skoro rovnako maju rovnaky zaklad a daju sa prisposobovat veku dietata
ryzova - z klasickej bielej ryze (nie v sackoch a nie uncle bens) male mnozstvo ryze cca. pol malej salky rozvarime vo vode, vodu ku koncu po malom mnozstve dolievame aby to nebolo moc huste, alebo moc riedke, rozmixujeme ak je huste rozriedime zbytkom vody, troskou UM alebo MM a pridame nastruhane ovocie podla vlastneho uvazenia - treba sa vyhybat bananu kedze s ryzou zapeka!!!
pohankova (neodporucam skor ako po 6 mes. ak su to pohankove vlocky staci zaliat horucou vodou nechat nabobtnat a pridat akekolvek nastruhane ovocie, al. potlaceny banan
ak je to cela pohanka tak varit asi 1-2 stamprle pohanky vo vode cca 15 min. kym nezmäkne, ak je vody vela zliat nechat male mnozstvo a mixnut, ak je husta pridat vyvar da sa vyborne pouzit aj so zeleninkou (pozor pohanka je dost aromaticka.
ovsenna kasa - ak su to na jemno pomlete vlocky staci zaliat vriacou vodou nechat opät nabobtnat a dodat ovocie alebo varenu zeleninku (dostat kupit v DM-ke od Alnatury) ak su to klasicke vlocky treba povarit asi 10 min. vo vode, ak maju deticky problem s kuskami mixnut.
kukuricna - (polenta) pozor velmi rychlo hustne vsetko trva max. 3 min. nechame zovriet cca 1dcl vody a ked zacne vriet, pridat 1-2 PL kukuricnej muky (polenty) za staleho miesania ak je husta pridat vodu ak riedka kuk. muku a pridat ovocie, zeleninku, super tip, ktory mojej malej velmi chutil do kase pridat lyzicu bieleho jogurtu a rozmackat pol az 1 banan, bolo to naozaj vyborne a jemne, odporucam od 8 mes.
No ak vas este nieco napadne kludne sa pytajte, da sa to naozaj vyborne kombinovat s ovocim aj zeleninkou, ako vam vyhovuje, neodporucam jest na veceru, kase su tazke na nocne travenie, najlepsie ako olovrant a potom lahka vecera (UM MM) aby mala cas kasa do vecera vytravit 😉

siss_sz
2. sep 2011

@saska.t diky,... mam doma kukuricnu krupicu..aj to mozem varit, len dlhsie?

lubinka26
2. sep 2011

ahojte. tak uz aj Bianka papa prikrmi a velmi jej chuti 🙂 prve 3 dni jedla tekvicu hokaido, potom som primiesala zemiak, tiez 3 dni, nasledovala mrkva 2 dni a dnes je treti den co bude jest cuketu so zemiakom. co dalej? mam to uz teraz iba striedat, kombinovat? 2 druhy, 3??? prikrmovat som zacala na jej 6 mesiacov. maso mam pridat tak v 7. mesiaci? a co ovocie? polievky? ako sa vlastne robia? kase?
stale kojim a planujem tak do roka malej 🙂
DAKUJEM

saska.t
2. sep 2011

@siss_sz kukuricna muka ci krupica je v zasade jedno vsetko sa vari rovnako dlho 😉
@lubinka26 vsetko najdes na www.kojeni.net su tam krasne prehladne tabulky co kde kedy ako zaviest, mas vela druhov zeleninky ktoru mozes davat, mäsko a zaroven ovocie sa zavadza 3-4 tyz. po zavedeni prikrmov vsetko najdes na danej stranke 😉 recepty na kase som pisala 2 prispevky pred tvojim prispevkom.

ivi163
2. sep 2011

@saska.t dakujem ti za recepty aj za radu ohladom masa. Ovocie kedy mozem davat? Lucka ma 5 mesiacov, tri tyzdne papame rozne zeleniny+lepok a kasu.

careamell
2. sep 2011

@saska.t Ďakujem 🙂 🙂 🙂

saska.t
3. sep 2011

@ivi163 ak papate prikrmy 3-4 tyz. uz mozes, ovocie sa zavadza zaroven s lepkom a ivi nikam sa neponahlaj mate casu, vsetko s mierou 😉

saska.t
3. sep 2011

to malo byt zavadza zaroven s mäskom, ospravedlnujem sa za preklep, nie s lepkom!!! 😎

ivi163
3. sep 2011

@saska.t ok dakujem saska

nicky655
3. sep 2011

@saska.t pozerala osm tu stranku,a je tam nepr.ze hrasok sa zavadza od 8,az 9, mesiaca.ja osm malej vcera kupovala hotove prikrmy, je to typ zmes zeleniny,a je tam aj hrasok nejaka mala cast,a pritom je na tom napisane ze od 6.mesiacov? tak mozem jej to dat?

a mozem dat kolko jej bude chutit?lebo niekde sa pise ze na zaciatok 1-2lyzicky?

saska.t
3. sep 2011

@nicky655 no strukoviny by sa mali zavadzat okolo 8 mes. koli nafukovaniu, ak s tym nemate problem kludne mozes dat, nie je to alergen, mozes kolko bude chutit.....
pozor na kupovane vyzivky ktore mozu obsahovat alergen typu-jahody tvaroh, mlieko, smotana, zeler, take az po roku 😉
treba pozerat ci je to od 6 mes. alebo po skonc.6 mesiaci aj to je velky rozdiel...

nicky655
3. sep 2011

@saska.t hej,jasne pozeram.akurat ma zarazilo,ze predavali aj jablcnu vyzivu so skoricou.to sa mi zdala zaujimava kombinacia pre babatko od 4.mesiaca. 🙂 ale tak sladke vyzivky mam narobene nastastie 🙂

matulka616
4. sep 2011

@lubinka26 Ahoj, nasa mala papa este okrem toho co si pisala ty, aj patizon, kalerab, karfiol, brokolicu, baby spenat....a masko sme pridali asi po 4tyz. zeleninkovania, potom mozes aj ryzu skusit 😉 Masko robime 1x za tyzden (na 2-3 dni)

shira_
5. sep 2011

odkedy može dojčené dieťa zjesť príkrm v ktorom je varené kravské mlieko?

saska.t
5. sep 2011

@shira_ od roka, ale Dr. tvrdia, ze je to v poriadku od skonc. 10 mes. 😉