Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

patatina83
20. okt 2011

@saska.t dakujem ti ,,mas pravdu ja to moc riesim ano keby som mu dala mixovane tak by zjedol plny tanier 😉 to bude tym ,ze mam prve dieta a snazim sa mu davat vsetko co je zdrave a halvne aby to mal stale ,,dakujem ti teraz budem uz kludnejsia a zje to co zje.. 😉 pekny den...

saska.t
20. okt 2011

@patatina83 rozumiem ti vsetky sme boli 1x matkami a tiez sme to riesili az moc 😀 Bud kludna, viem ze by si malemu nic skodlive nedala, aj ked sa tomu neda vzdy vyhnut, Vsetkeho s mierou 🙂

dana3262
20. okt 2011

@patatina83 ja jsem treba nedavala maso skoro vubec. Maly ho nechtel kousat-presne jak pises a zuby mu narostly brzy, tak jsem mu nikdy nic nemixovala (a stejne to nechtel, takze nezoufej, zes mixovala). Ted je mu 20.mes a ma maso tak 1x tydne, ale kolik to nevim. Delame hodne vyvary a omacky. Muzete zkusit misto masa avokado. Obsahuje 20%tuku- nenasycenych mastnych kyselin a je bohate na vapnik. Puvodni obyvatele stredni ameriky ho jedli misto masa. Neobsahuje alergeny a tuk z avokada je pro telo mnohem snadneji zpracovatelny nez tuk z masa. 🙂

shira_
20. okt 2011

@dana3262 ako mám nachystať to avokádo? popučiť, nejak ochutiť alebo nič nepridať? alebo dať kúsok do ruky? od mi to zrejme vyvála po koberci a pozbiera chlpy 😀

dana3262
20. okt 2011

@shira_ 😀 Ja mu ho dala na kousky nakrajeny a nejdriv se krmil rukou a pak detskou vidlickou, ale my nemame koberce 🙂 tak leda bys ho krmila.. Pozdeji, po 1.roce, kdyz uz jsme zavedli lepek jsem mu ho mazala i na chleba. Vzdycky se musim drzet, abych mu to nesezrala 😀

pjana
21. okt 2011

@saska.t; @shira_: dakujem Vam za info🙂 ja som nikdy nebola v kuchyni doma, tak pri malickej sa vsetko ucim🙂..zajtra by sme mali ist do mesta, tak hadam kupim aj nejake pekne mäsko, ale chcem sa spytat: ja robim zeleninku v paraku a nerada by som kazdy maĺy kusok mäska varila kazdy den v hrnci a tak rozmyslam, ze by som ho uvarila naraz, nakrajala na kusky a dala zamrazit a potom by som vzdy len jeden kusok vybrala a mixla so zeleninkou. Moze to byt aj tak? alebo ako to je najlepsie, aby to nestratilo vyzivovu hodnotu?

saska.t
21. okt 2011

@pjana ano kludne mozes ako si popisala, alebo uvar cely kus mäsa mixni ho a natlac do kociek/forma na lad, to je asi jedna davka mäsa, ked budes varit/parit zeleninku 10 min. pred dovarenim vyberies kocku mäsa z mrazaku a das ju prehriat ku zelenine a mas hotovo 😉

lubenka131
21. okt 2011

Ahojte baby poradite aj mne?ako ste po mrkve a zemiaku pripravoli spenat,brokolicu,tekvicu,cuketu a s akym odstupom?uz na buduci tyzden zacneme aj my tak chcem byt pripravena a mat kooopu receptov aby sme skusili vsetko.pri prvej dcere si to moc nepamatam kedze je to uz 6 r.a len viem ze som skoro zacala aj ovocie a spravila som chybu,mala mi pomaly nic nelubi z ovocia LEN jablko a banan a zelenina len paprika.ja som jej varila malo viac rom davala kupovane a to bola RIADNA CHYBA a tej sa chcem teraz vyhnut :-\ a este maly ma reflux pije Nutrilon AR 1 takze mí riedke este nebudeme asi moct ☹ dakujem za tipy a pomoc.podotxkam potrebujem recepty uplne laicky vysvetlene 😉

halime
21. okt 2011

@anulienkalienka vieš čo anulienka? moja známa mala ten istý problém a tak mu do mliecka sype pol kávovej lyžičky instantnej vanilkovej kašičky. Možno mi niekto bude oponovat že tak sa nemá a bla bla ale... Mliečko dieťatko v 6.mesiaci ešte musí, aspoň nám tak pediater odporúča. A keď nie je iná cesta ako táto treba mu pomôcť.

halime
21. okt 2011

Mňa by zaujímalo kedy možno pridať okrem obedika druhé jedlo napr.olovrant? Malého prikrmujem už prvý mesiac a večer keď sa u nás večeria celý čas nás hypnotizuje alebo mrnčí. Keď ho zoberieme na ruky za všetkym sa načahuje, od hrnceka s čajom až po žemle s maslom. Keď mu aj dáme niečo do ruky vyzerá to ako keby nejedol celý deň. Pritom denne vypije aj 5-6 krát fľašu s 200ml Aptamilu extra/Nutrilon extra na Slovensku. Môžem zvýšiť prikrmy a dať mu už aj olovrant?

saska.t
22. okt 2011

@halime po 3-4 tyz. jedenia prikrmov sa zaraduje mäsko a zaroven aj ovocie na olovrant ako druhy prikrm a zvya obednu davku zeleniny moze byt od 150-250g ak mas hladosa 😉

adelaida33
22. okt 2011

@saska.t prosím ťa, ako dlho je potrebné variť taký 20g kúsok (vcelku, nemleté) kuracích pŕs?

saska.t
22. okt 2011

@adelaida33 20 min. uplne staci, kuracie mäso je rychlo mäkke 😉

adelaida33
22. okt 2011

@saska.t dakujem, jasné, stačí, len som si chcela overiť, či aj pre maličkých stačí 🙂 , dakujem este raz 😉

zdenush88
23. okt 2011

Ahojte, chcem sa opýtať... malá bude mať čochvíla 4 mesiace a vypijeme už cez 200ml mliecka 5x denne. Takže rozmýšlam zže začnem pomaly prikrmovať. 1.otázka je že či sa o tom mám poradiť s lekárkou že kedy zaviesť alebo proste to je na mne.... 2.vec je že môžem začať dávať na večer do mliečka trochu kaše (moja prvá kaša a pod) aby malá lepšie spala? "nepokazi" jej to chuti ze by mi potom odmietala zeleninu? Lebo teraz som niekde citala, ze najprv zelenina - cely mesiac na obed a potom az pridat ovocie (najlepsie na olovrant) a az potom kaše ale že tie spôsobujú návyk na sladké a to ja nechcem... ale mne tá káša nepríde dáko extra sladká, príde mi porovnatelná s UM ktoré pijeme - Beba pro a kasu sme mali od nestle tiez - dala som jej pár lyžičiek ako nácvyk papania z lyžičky...

neposedna
23. okt 2011

@zdenush88 ahojky ja som zacala s prikrmami pri malej od 4. mesiaca, asi teda 1 tyzden skor, bo Terezka je kojena a v 4 mesiacoch sme sa kojili co 2 hod, zacala som zo zeleninou na obed, po 2 tyzdnoch som pridala masko, po dalsich 2 tyzdnoch ovocie na olovrant a po mesiaci kase na veceru, ale myslim, ze ked ste na UM, tak mozes pridat lyzicku kase do mlieka vecer, zas jej to tak neosladi a bude snad lepsie spinkat 😎 😎 😎
ja som sa o prikrmoch neradila s mudr, proste som zacala, bo som to tak citila, nakoniec som to mudr. povedala, ked sme boli na poradni v 5,5 mesiaci a a povedala ze ok, ze lepsie ako zaradit UM je zelenina, tak si myslim, ze kludne mozes skusit a budes vidiet, ako bude mala reagovat...a ak mas vycitky svedomia, porad sa s doktorkou, ale myslim, ze by to z malo byt ok 😀 😀 😀

saska.t
23. okt 2011

@zdenush88 v prvom rade si precitaj stranku www.kojeni.net je velmi dobra pre zacinajuce mamicky s prikrmamy. To ze pijete mliecko 5 x denne po 200 ml je uplne v poriadku a vobec to nie je prehnane vela, takze v tomto tiez nevidim dovod zacat uz prikrmovat, este by som mesiac pockala, kym bude mat skonc. 5 mes. K tvojim otazkam: 1) je tvoja vec kedy zacnes prikrmovat, ale musis mat dostatocne informacie aby si malej viac neuskodila ako pomohla, ale rozhodne by som o tom Dr. informovala a popytala sa na jej nazor/samozrejme zalezi aky typ Dr. mas, ci zije este v dobe komunizmu, alebo ide s dobou/
2) kase na noc maximalne zatazuju zaludok a moze sa stat, ze este bude hladnejsia ako doteraz, kedze zaludok ma v noci odpocivat a travit lahku stravu ako sa namahat celu noc spracovavanim kase a za druhe kasa telu nic neda. Ak chces davat kase tak rozhodne domace, recepty som uz popisala par stranok dozadu a urcite sa najskor zacina zeleninou a ovocie az mesiac po zelenine a kase najskor po 8 mes. 😉

ingrid56
23. okt 2011

@udada ahoj, mojej malej bolo tiez z ryze tazko, ale kupila som ryzove vlocky, su jemnejsie a nemusis ich ani varit, staci, ak pridas lyzicu do vody, kde si varila masko al. zeleninku, nechas chvilku postat kym zmäknu a mixnes´al. popucis 🙂

pallacinka
24. okt 2011

Ahojte, viete mi prosim poradit? Moja mala ma 8 mesiacov a kazde rano a niekedy aj poobede jej davam ovsene vlocky s ovocim, velmi jej to chuti a myslim, ze su to tie zdravsie ranajky. No nemoze byt toho lepku vela? A este by som chcela poradit ohladom odstavenia, chcela by som ju kojit uz iba rano, vecer, a v noci, mam jej kojenie cez den nahradit UM alebo jej bude stacit moje mlieko v noci? Dakujem!

saska.t
24. okt 2011

@pallacinka nie je to vela lepku, co sa tyka kojenia, je to velmi skoro na obmedzenie kojenia, kedze dieta v tomto veku by malo vypit okolo 500-700 ml mlieka a nahradit kojenie UM je uplny nezmysel, naco by si dala umelinu ked mas svoje mliecko? Ak chces obmedzit kojenie, tak az po roku, velmi skoro by si mohla o MM prist, kedze by ste sa cez den nekojili a ked nie je dopyt, nie je ani ponuka, takze by sa vytvaralo stale menej a menej mlieka 😎

shira_
24. okt 2011

@pallacinka my papáme lepok normálne, už od 7.mes. v pohode. ja stále dojčím a aj chodím do práce, takže cez deň dojčím málo- na popoludňajšie uspatie, pri prebudení, potom okolo18.00 alebo ani to nie a na uspatie večer o 20.00. v noci na požiadanie. mliečka je dostatok, malý sa napije tolko čo mu treba a prsia plné, ráno je riadne ťažká plienka. takže bez obáv- bude mu tvoje mliečko stačiť aj tebe sa bude tvoriť.

victoria87
24. okt 2011

Baby kedy ste s prvymi prikrmami zacali? nam doki vravel, ze cca od 5.mesiaca sa to uz odporuca. My mame o par dni 5 mesiacov. Kojim, ale neviem, ci to staci. Mala by uz aj papat? Skusala som jej dat zatial len cajik, ale ten odmieta. Papa cca kazde dve hodiny. Aj v noci...pribera ale pekne. Tak neviem..ci ju zatazovat uz tuhou stravou alebo este pockat?

careamell
24. okt 2011

@victoria87
Ahoj, každý lekár ti odporučí inak. My sme tiež plne dojčený a začali sme až v 6. mesiaci. Určite ti aj tu poradia, aby si počkala. Nie je sa kam ponáhlať. 🙂 🙂

zuziq8
24. okt 2011

@victoria87 nam tiez lekarka odporucala uz od 5.teho mesiaca prikrmovat... zevraj je to lepsie...no podla mna nic lepsie ako MM babo dostavat nemoze, takze ked nie je hladne, ze mu mliecko uz nestaci, nie je dovod zacinat s prikrmami... my zacneme od 6teho mesiaca🙂

shira_
24. okt 2011

@victoria87 u dojčeného dieťaťa iba robota navyše.. žiadne výhody to nemá, pokiaľ dobre priberá a mlieka je dosť. ale my sme aj tak začali v 5,5mes. lebo malý sa nám tak strašne dral za jedlom do tanierov, až mi ho bol ľúto 😉

pjana
25. okt 2011

Ahojte, chcela by som sa poradit. Vcera som dala malej prvy krat cviklu a teraz som tu citala, ze cvikla obsahuje mnoho dusicnanov. Je to pravda? Kupovla som ju na trznici a pripravovala v paraku. Na druhej strane cvikla obsahuje aj vela zeleza a ak jej ju davam, mam je davat k nej aj masko, ci to uz nieje dobre (aby toho zeleza nebolo zasa prilis vela)? A este jedna otazka, podarilo sa nam zaspinit od cvikly oblecenie...neviete mi poradit, cim by to zislo dole?

dana3262
25. okt 2011

@pjana chce to preprat hned. Nam to vzdycky pusti teda. Jinak zelezem se z potravin neda predavkovat 🙂 leda dlouhodobe a nebo potr.doplnky. Repa je moc zdrava, obsahuje nejen velke mnozstvi zeleza, ale i vit.C a ja se po ni teda muzu utlouct 🙂 S dusicnany je to tezky..nikdy nevis, jak byla zelenina pestovana. Otazkou zustava, zda bio zelenina je na tom s dusicnany lip, o cemz dost pochybuji.

pjana
25. okt 2011

@dana3262 dakujem za odpoved🙂..nemohla som to hned oprat, bo sme papkali v aute, tak uvidime, ci to zide aj po 24 hodinach..ozaj, malinka mala v noci bolesti bruska a aj dnes rano, ale neviem, ci to mohlo byt z cvikly, alebo z mojho MM, ak som nieco zle zjedla...nemala tvoja mala problem po spapkani cvikly?

veronikam
25. okt 2011

Ahojte, prosim prikrmujeme tyzden aj dva dni, zatial iba mrkvu a zemiak, dnes ideme dat prvy krat cuketu. CIm mam pokracovat najlepsie, brokolica, spenat, karfiol? A kedy mozem dat masko a ovocie? Dakujem pekne.

saska.t
25. okt 2011

@veronikam www.kojeni.net, mas tam tabulky co kedy zaviest, mäsko a zaroven ovocie sa zavadza 3-4 tyz. po zacati prikrmovania 😉