Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

eliska07
23. nov 2009

Ahojte,

chcela by som sa opytat, kedy ste zacalia s druhym prikrmom. Nas maly ma vyse pol roka, a cca. 2 tyzdne mu na obed robim zeleninovy prikrm. Chcela by som vediet, kedy by som mohla zacat na desiatu alebo olovrant pridavat ovocny prikrm. Dakujem. Eliska

saska.t
23. nov 2009

eliska druhy prikrm sa zavadza 3-4 tyzdne po zavedeni 1 prikrmu a zaroven sa zaraduje aj mäsko ku zelenin. prikrmu 😉

veronikapp
23. nov 2009

ahojte 🙂
dalsi den nic uz som zufala... alebo je to normalne a nemam stresovat?

este by som chcela vediet dokedy, myslim do akeho veku mam po prikrme dojcit. Mala je neuveritelne vybita. Prikrm mi zacala vypluvat. Vie ze bude mliecko- mam predlzit cas medzi prikrmom a dojcenim? Odkedy jej mam davat nejaky cajik, prevarenu vodu? Pred 4 rokmi som to neriesila kedze sme boli od 1 mes. na UM.

kisska
23. nov 2009

veronika a brusko ma mala normalne a stale bez bolesti a problemov? Pokial ano, tak sa vazne nemusis stresovat, keby boli nejake problemy, tak vtedy to treba riesit, ale zatial nemusis. Pre pokoj duse skus zvarit susene slivky, rozmixovat a daj namiesto ovocia 😉

Dalsie tekutiny staci pridavat vtedy, ked prestanes kojit aj namiesto pitia (take tie kratke cucnutia od smedu). Ked zje dost zeleniny na to, aby bola najedena a nepytala uz mliecko, vtedy jej tiez mozes ponuknut vodicku. Alebo to tak mozes urobit aj teraz, ked mas pocit, ze ti kvoli MM vypluva zeleninu. Namiesto mliecka jej uz ponukni len vodu a uvidis, ci si potom da este zeleninku alebo ma dost... 😉 Deti su velki spekulanti, dokonca kamoska tvrdi, ze cela vychova je len o tom, vymysliet sposob ako okabatit dieta skor, ako ti na to ono pride 😀

veronikapp
24. nov 2009

🙂

kesinka
26. nov 2009

Maminky, kde si som tu citala, ze babenko uz moze cestoviny v 8 - mesiaci. Neviem to ale najst. Ake? Ci akekolvek 😕. A to ich len uvarim a prepasirujem? Samozrejme este s niecim dochutim. Dakujem.

kesinka
26. nov 2009

matja co su ryzove lupienky? Take co si dospelaci davaju do mlieka? 😀

kesinka
26. nov 2009

A maslo mam ake pouzivat?. Dnes som si zalozila zositok a chcem si tam vsetko poznacit nech to takto nehladam 😵

saska.t
26. nov 2009

kesinka - ked nemate zavedeny lepok co asi nemate tak bezvajecne a bezlepkove tj. kukuricne a ryzove dostanes kupit v kauflande je tam dost velky vyber...
maslo najlepsie klasicke zivocisne od roka kvalitne rastlinne, bez dochucovadiel 😉

matja
26. nov 2009

kesinka, ono sa to volá v skutočnosti "ryžové vločky" 🙂 Nie lupienky 😉
my sme vo veku tvojej dcérky už zaraďovali aj lepok a dávali sme obyčajné cestoviny.

matja
26. nov 2009

baby, mňa by zaujímalo, či môžem dávať hrozienka alebo sušené marhule, slivky. Chcela by som ich dávať do kaší (samozrejme predtým namočené vo vode, alebo trošku obvarené). Keď sa môže normálne hrozno a iné ovocie, môže sa aj sušené?

matja
26. nov 2009

Neviem totiž, či nevadí zvýšený obsah cukru, čo myslíte?

kisska
26. nov 2009

matja - je to ta najlepsia forma cukru a sladkosti...pokial ti drobec odmieta normalne nesladene kase. Lebo ked zacnes sladit, nebude chciet nesladene. Akurat naozaj poriadne umyte kvoli konzervantom. Marhule su dokonca lepsim zdrojom zeleza, ako za surova 😉

kesinka - ja som do roka davala nevajecne cestoviny, lebo vo vajecnych je aj bielok. Ale u vas by som este chvilku pockala, ked ste predcasniatko, kludne mozete chvilku meskat 😉

petreva
27. nov 2009

Matja, taky jsem přemýšlela nad seš. ovocem, zejm teď na zimu. Ale odrazuje mě to, že je sířené...fakt se to vymyje??
Kisska, tak myslíš, běžně seš.ovoce nedávat? Např. na přesnídávku místo čersvého...třeba právě meruňky, švestky...čerstvé se těžko bude shánět 😒

matja
27. nov 2009

kisska, petreva, existuje aj bio sušené ovocie, to asi posirene nie je... Keby som nejaké kupovala, tak pre malého bio.

saska.t
27. nov 2009

ano, ano je to najlepsi zdroj ovocia v zime 😉

veronikapp
27. nov 2009

neviem preco som si myslela ze susene ovocie v sebe nema tolko vitaminov 😒
ale prave som sa dozvedela ze, ma v sebe az 85% vitaminov a to je celkom dost 😀 ale aj tak sa mi zda prilis sladke na take bezne konzumovanie pre male deti.

miracle
27. nov 2009

Ahojte mamičky,

nepotrebujete nahodou niektora bio nemliecne kase od Hipp. Maly kase statocne ignoruje a mne zostali asi 4 dvojbalenia. Inak mi asi polezu usami. Viac cez ip...

kisska
27. nov 2009

petreva- praveze myslim, ze ano. Ale treba ich upravit - poriadne namocit, aby sa tie postreky zmyli... A deturencom su aj tak tvrde nenamocene 😉
Ja som skusala v lete susit sama a bez siricitanov ich mam sice skarede hnede (marhule/merunky), ale v chladnicke mi ich nenapadaju ani plesne ani ine neduhy... takze skoro Bio 😉

veronika81
27. nov 2009

ahojte,
jééj tak v pohode môžeme sušené ovocie? Minule som nad tým akurát rozmýšľala, lebo už neviem čo viac dať, stále iba jablko, banán (čerstvé) a výživy domáce jablkové, hruškové a hroznové. A v zime to bude ešte ťažšie. Takže to sušené ovocie stačí zaliať alebo klasicky povariť?

A ešte sa chcem opýtať, môžem zamraziť uvarené mäso? Dostali sme zajaca, už zamrazeného, tak by som ho celého uvarila a tak po kúskoch znova zamrazila.

matja
27. nov 2009

veronika, ja budem asi radšej variť, nech je mäkšie. No možno nakoniec zistím, že to stačí zaliať vriacou vodou a nechať odstáť... Treba vyskúšať... Ale ak môžeš, kúp radšej bio a také, čo sa odporúča aj čerstvé (čiže žiadne exotické), no a samozrejme nie je vhodné ani kandizované...

naporcované uvarené mäso (aj celé hotové príkrmy) tiež dávam do mrazničky

trošku mimo témy - máš nádherné heslo v pase 🙂 vždy si ho musím prečítať, keď sem niečo napíšeš 🙂

veronika81
27. nov 2009

matja ďakujem. Samozrejme, myslela som napríklad marhule, slivky.. Keď sa dá, kupujeme bio aj pre nás, tak určite vyskúšam.

a aj tvoje motto je krásne a hlavne pravdivé 😵

veronika81
28. nov 2009

práve som čítala v najnovšom Zdraví, ako dopriať drobcom sviatočnú zmenu na Vianoce 😉 Sušené ovocie (slivky) nadrobno posekať a namočiť do vody. Môžu sa pridať k jabĺčku alebo ryžovej kaši.
Tak skúsim zatiaľ iba namočiť, uvidím čo to spraví.

A ak to na obale nebude napísané že je konzervované sírou, tak by nemalo byť, že? A bio určite nie je?

kisska
28. nov 2009

veronika skor sa mozes spolahnut na to Bio, nez na to, ze to bude napisane na neBio vyrobku. Mozu to schovat za nejake Ecko a priznavam, ze neviem vsetky Ecka naspamat, aby som vedela, ci je to siricitan alebo nie...

matja
28. nov 2009

veronika, daj potom vedieť, či to stačilo byť namočené vo vode 🙂 Ja už mám doma kúpený balík bio marhúľ a dám ich občas do kaše.

sebestka222
30. nov 2009

Ahoj ženy,potřebuji radu,jaké máte zkušenosti s u,ělou výživou??Malá má měsíc a tak poslední týden se mi zdá,že jí NUtrilon nesedí-hodně ublinkává,má problémy s prdíky a s kakáním,nevím zda je to způsobeno tím Nutrinolem a nebo jestli je to normální jev o tak malých miminek.Mám zkusit něco jiného-Sunar,Bebu nebo Hipp,potřebuju radu.Mám první,takže jsem ze všeho taková vyjukaná.Díky Kateř

kisska
30. nov 2009

sebsetska - skus malej najprv zmenit dudel (aby jej tahanie neslo tak lahko) a mozno aj mnozstvo. Ked ublinkava, moze byt len prejedena, alebo to moze byt aj reflux (ak ublinkava aj dlhsiu dobu po napapani, ak ublinkne pri grgani hned alebo len velmi kratko, tak je to skor preto, ze vypila vela mliecka. Ten dudel by mohol upravit aj problemy s bruskom, lebo aj zvykne byt vtedy, ked sa hltavo naje - spapa aj vela vzduchu. Kakanie moze byt reakciou na mlieko, ale trva urcitu dobu, kym si zvykne, ale to by bolo skoro pri kazdej novej znacke, ktoru vyskusas.
Mas malinku velmi malicku a teraz citlivo reaguje na akukolvek stravu, aj dojcené deticky zacinaju byt v pohode az po cca 3 mesiacoch.
Prajem vela trpezlivosti 😉

sebestka222
30. nov 2009

Děkuji,dudlík na flašce mám ten nejmenší,čili 1.Nejvíc ublinkává přes den,v noci ani tak moc ne,možná je to i tím,že přes den má více pohybuje-myslím tím že se víc hýbe v postýlce, v koši,jde z ruky do ruky a tak,jinak teda nevím...ale štvou mě i ty prdíky,než ze sebe nějaký vydá,tak chudinka trpí.....no nic,musím býti trpělivá.Ae děkuji,jsem vděčná za každou radu.

kiva23
30. nov 2009

Ahojte! My sme zacali s prikrmami asi pred tyzdnom a akosi sa zeleninke vyhyba.. Ovocicko je fajne - to by spapala za vagon, ale zeleninku? ANi za svet! Neviem ci jej to nepripravujem nejak zle, alebo co... Uvarim zemiak, mrkvu, petrzlen, pastrnak, kalerab - obcas kuracinku - zmixujem a papa sa - no teda nepapa sa! Ovocicko davam jablcko, bananik, surovu mrkvu a piskotky a papa jedna radost. Tak skuste poradit... dakujem 🙂

kisska
30. nov 2009

Kiva - to ste toho za tyzden stihli celkom dost... Zeleninku odmieta hlavne kvoli tomu ovociu, preco by mala jest nieco nevyrazne, ked dostava sladke a este aj s piskotkami? Odporucam ovocie na chvilu vynechat, pripadne miesat trochu jablcka so zeleninou a postupne ho davat menej a menej. Naozaj ti papa surovu mrkvu? Ved ta sa neda nastruhat tak najemno... A skus zeleninku tolko nekombinovat jeden dva druhy zeleninky k zemiaku, ryzi, bezlepkovym+nevajecnym cestovinam... Mozes pridat brokolicu, tekvicu, cukinu, spenat(po jednom)...
Lebo postupne sa mozes dostat do fazy, ked jej budes davat ovocie a prisladzat jedlo len aby zjedla aspon nieco na ukor zdravej vyzivy 😉 Viem, ze to zo zaciatku mozno bude trochu trapenie, ale je to pre jej dobro a pri troche trpezlivosti budes na seba hrda, ze si to zvladla 😉 Drzim vam obom palce.