Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

ygreen
19. júl 2008

prosím o radu, myslíte, že můžu teď zamrazit meruňky a až na to bude mít malej věk (cca 6 měsíců a výš), mu z toho vařit přesnídávky?

sirinka
19. júl 2008

ygreen ved uvar rovno a odloz si to v zavaracich poharikoch.

junovka
19. júl 2008

ygreen, mozes aj zamrazit 😉

kuky8
21. júl 2008

baby, celkovo ako dlho vydrží zelenina v mrazáku? Teraz je sezóna, tak by som čo-to chcela zmraziť, ale neviem, keď to vytiahnem z mrazáku v novembri ? 😕 😀

titkovamiriam
21. júl 2008

ja mam zelenimu tak do vianoc,niekedy aj do velkej noci.teraz som cez vikend mrazila nastruhane oharky na salat 🙂 ,marhule kludne aj zavar aj zamraz 🙂

sirinka
21. júl 2008

ja by som povedala ze tak pol roka

junovka
21. júl 2008

kuky8, v pohodicke.Ja som ju vyberala este hadam aj v marci 😉

kuky8
22. júl 2008

a ako podávate melón? My nemáme ešte ani jeden zub, takže som mu to len skúsila dať olízať. Lenže on to chcel kuskať s ďasnami...má v ich už silu, tak sa obávam, že by si mohol kus "odhryznúť" a čo potom 😕
asi som príliš úzkostlivá, čo? 😅

sirinka
22. júl 2008

kuky daj mu vyskusat, ci to rozkuse...dasnami sa da aj masko rozhryzt. ale moja zuby ma a melon aj tak nechce moc hryzt. ona z neho vycuca stavu a zvysok vypluva.

junovka
22. júl 2008

kuky8, skus popucit melon vidlickou, ked nechce hryzt 😉

katka2209
22. júl 2008

mohli by ste mi poradit, kolko ml mliecka by malo babatko vypit v tom ktorom mesiaci? pytam sa preto, lebo uz mesiac prikrmujeme a mam dilemu, ci zacat zavadzat aj ovocny olovrant, alebo radsej nie. naposledy ked som jej davala aj ovocie, mala mi prestala priberat, tak sme ostali len na zeleninovom prikrme. buduci tyzden zaciname zavadzat aj masko, no neviem, ci uz mam aj ovocie, alebo nie... ☹ obcas jej dam co to ochutnat, aby si zvykla aj na ovocne chute, lebo tym moc na chut este neprisla, asi su pre num moc vyrazne.... 🙂 zatial jej chutil iba bananik, ale ten ju poriadne zapiekol, takze radsej sme spomalili. inac moja mala mala 13.07. pol roka... 😉

junovka
23. júl 2008

katka, kedze prikrmujes len mesiac, zeleninu uz mate vyskusanu, teraz ste zacali papat ovocie, tak este pockaj aspon take 2-3 tyzdne a potom skus dat masko 😉 Co sa tyka mlieka...tak mliecko na olovrant by sa malo podstate pit az do 9 mesiaca.Proste na desiatu daj ovocie, na obed zelen. polivku a na olovrant len mliecko.Tazko povedat, kolko toho mliecka by malo vypit, lebo kazde dietatko je individualne.My sme na taky vek pili na olovrant asi tak 150-180 ml.Ja ked som zacala zavadzat ovocie, tak po jednom kuse ovocia som jej zo zaciatku davala pit mliecko asi tak 90 ml a postupne mi ho sama vyradovala, nakolko to ovocie jej asi stacilo.Ked sme sa rozbehli v ovoci, tak spapala aj na desiatu 2 cele kusy ovocie/2 bananay\/ 😉

katka2209
23. júl 2008

niekde pisu, ze sa zavadza najprv jednozlozkova zelenina prvy tyzden, potom dalsi tyzden dvojzlozkova a treti tyzden sa moze pridat aj masko, po mesiaci aj ovocie. niekde zase ze najprv zeleninka, potom ked sa dobre znasa po mesiaci ovocie a neskôr masko, lepok po ukonceni 7m. no neviem, som z tychto prikrmov na nervy 😒 vsade pisu nieco ine. podla babetka sa masko dava po mesiaci, ovocie asi podla uvazenia.
inac ja som myslela celkovo za cely den kolko mlieka sa ma vypit, niekde som to uz citala, ale neviem kde a zabudla som... 😢

hubka
23. júl 2008

Ahoj Katka, ja som prve 2t daval len zeleninku, prve 3dni novy druh a potom kombinovala a dookola, zacal som uz aj s kuracinkou, lebo extra vyber tej zeleninky na zaciatku nie je, dufam,ze som nespravila blbost..a cakm, kym maly skonci 7mes a zacnem davat ovocie, urcite na desiatu...uz cakam na ovocie ako na spasenie, bo kase som zacal davat, same nechutia tak hadam s ovocim???

Inak kolko mlieka ma vypit, si dilemu nerobim, kedze ho stale kojim, ale neviem ci to nema byt cc 900ml??blbost??

katka2209
23. júl 2008

ahoj hubka, ani ja by som si z toho dilemu nerobila, len sa bojim, ze ked jej zacnem davat ovocie a ona mi tym padom vypije menej mliecka, aby neprestala priberat... 😒 neviem, zatial jej staci okrem obeda len moje mliecko, no ona si aj tak nikdy jest nevypytala, skôr by som povedala, ze som to do nej vzdy musela tlacit, aby sa poriadne najedla... 😢 aj teraz mi niekedy kludne vydrzi aj 4hodiny... a to papa len na obed.
inac mi sme uz vyskusali skoro vsetku zeleninu, idem podla zoznamu, co je na www.babetko.sk, este dam 3 dni spenat a potom som myslela, ze zacnem s kuracim masom. no neviem ci robim dobre, jedna moja kamaratka mi povedala, ze ked zacnem davat masko, nebude mi chciet mliecko, ze masko jej zachuti, tak neviem. ale podla mna je to blbost.

katka2209
23. júl 2008

...hubka, inac ak mu kasa nechuti, skus kupit inu znacku, mozno mu ta ina zachuti. davas kasu iba na vecer? inac davaj pozor na mliecne kase ak kojis, lebo to obahuje susene mlieko a to sa môze az tak od 8mesiaca, povedal to doktor jednej mojej kamaratke, ktora dala malemu nutrilon kasu jablkovu (inac stale koji) na veceru a on sa cely vyhadzal a opuchol, museli s nim bezat na pohotovost... tym ta samozrejme nechcem strasit, ak mu nic nie je, ani zapeceny nie, tak to je asi ok. ale treba davat zatial iba bezlepkovu.... 😉
mali by sa davat nemliecne kase s materskym mliekom, alebo ak ma dostatok mlieka a ty nic nemôzes z prs odsat, tak s vodou. 🙂
dufam, ze som ti nejak pomohla, ale to si uz urcite asi vedela.... 😉

lubecka
23. júl 2008

katka, to sa mliecne kase nemoezu dojcenym davat preto, ze by vznikla nejaka zla reakcia medzi materskym mliekom a umelym? alebo preco? nikde sa nemozem dopatrat preco sa to nemoze.. vsade len citam, ze by sa to nemalo... lebo ja kojim este stale, ale mala mi niekedy vecer vypije nutrilon, proste je taka unavena a hladna, ze nevie chytit prsnik a nevladze tahat, tak jej musim dat tak 30 umeleho a potom ked je rozbehnuta tak potom dalje pokracuje prsnikom jednym aj druhym... tak mohla by som jej dat tu mliecnu ryzovu? 😕 mam ju totiz uz kupenu 😖 bola na nu akcia, tak muzik kupil par baleni 🙂 a mozem jej do nej miesat zmixovane ovocie alebo zeleninu, aby mala zmenu?

katka2209
23. júl 2008

ahoj lubecka, neviem ani ja isto, ale tusim preto, aby sa nezatazoval detsky org. inym mliekom ako materskym, asi aby nebolelo brusko, alebo aby nevznikla zla alergicka reakcia ako u mojej znamej.
co sa tyka toho nutrilonu, vacsinou sa s UM prikrmuje, ked ma zena malo MM a dietatu to nestaci, ale ked to dieta dobre znasa.... a neskusala si ju prilozit skorej, kym este nie je unavena a taka hladna? mozno ze by to pomohlo. inac ja najradsej kojim ked mala spi. vecer o 22h si ju este vzdy prilozim, trosku zamrnka, chyti a pekne cucka. vtedy je taka kludna, lebo pri tom je v polospanku a vypije toho viacej ako normalne.... 😉
inac tu ryzovu kasu dat vecer môzes a potom ju este dokojis ak bude chciet...
do kasi sa dava aj ovocie, pripadne presnidavka, ale musis uz ovocie mat vyskusane, t.j. musis uz okrem obeda davat aj na desiatu ovocie, aby si vedela, ze mala to dobre znasa, ja osobne by som asi nedala ovocie pokial ho nemam vyskusane, aby nevznikla nejaka reakcia a malej by to nemuselo ani chutit. mne zo zaciatku moc nechcela, ani teraz nechce, tak ju zatial na ovocne chute iba ucim.... 😉

hubka
23. júl 2008

katka, co sa tyka maska, maly sa prisaje tak ci tak...takze nemyslim, ze je to v mase.... a ta kasa, dala som mu ju kvoli tomu, ze sa mi zacal budit v noci, trva to asi tyzden, donedavna pekne spal, myslim, ze moje mlieko mu uz nestaci...tak som nekupila tie detske, ale v Kauflande inst ryz-pohankovu a dala mu moje MM, ale vobec ju nechce, dnes to bolo druhykrat a mam pocit, ze po vcerajsej vec kasi mi dnes nechcel zjest cuketu so zemiakom, akoby mal odpor, kua neviem, ako ho zasytit, tiez mi moc nechce papat a ani neviem kolko mlieka vypije...

katka2209
23. júl 2008

hubka, no neviem, tu ins. ryz.-pohank.kasu nepoznam. co tak skusit nejake od nestle, alebo hami, tie od 4m?
inac aj moja mala mi jeden cas zle spavala, v noci sa mi budila aj niekolkokrat, ale vacsinou jej stacilo dat dudlik spat do ust a bol na par hodin klud. my sme si uz zvikli v noci nekojit, vecer ju este nakojim a potom az rano o 8h. tusim sa mi vacsinou budila v noci ked boli tie tepla a ked bola zmena pocasia. aj ja som si myslela ze uz mam malo mliecka a dala som jej kasu, ale spala tak isto. potom ju dobre zapieklo, tak som kasu vynechala a spime dobre aj bez nej.... 😉
a myslis ze zeleninku nechce kvôli kasi? mozno len nebol hladny, neviem. my raz papame viac, raz menej, ked uz myslim, ze zvysim davku, ze asi uz bude viac, tak papa menej. ide ma slak trafit... 😠 uz prikrmujeme asi mesiac, ale zatial najviac spapala 125g, jednu tu malu hipku a to som uz skakala od radosti, lebo este aj dobre cuckala.

sirinka
23. júl 2008

ja som v tomto nebola celkom poctiva, kase som davala od 7a pol mesiaca, ale mliecne, popritom som kojila...nastastie nebola ziadna neg. reakcia. tie nemliecne by som s vodou ja nedavala...brrr
hubka radsej kup original detsku kasu a mozes mu do nej primiesat detsku vyzivu, napr karotkovu alebo jablkovu, pravdaze len par lyziciek na chut.

katka2209
23. júl 2008

baby, a teda od kedy sa môze pridavat maso a ovocie na desiatu, alebo olovrant? najprv mam pridat po mesiaci maso a potom ovocie, alebo ovocie zaviest a neskôr maso? na babatku radia pridat maso po 3-4t od zavedenia zeleninovo mas.prikrmu a ovocie kedy?

jahodka11
23. júl 2008

katka, ovocie by sa malo davat az potom, ked babatko pekne papa zeleninu, ktora je chutovo "horsia" ako ovocie... to je sladke a niektore babatka potom nechcu zeleninku....takze v podstate je to na tebe 🙂)) a masko? ja si uz nepamatam, ale tusim som dala po 3 t, nas maly je alergik (buduci), tak dodrzujem vsetko...len si uz nepamatam...ale 3 tyzdne by mali stacit a zacni s jemnym maskom, kuracie morcacie, alebo kralicie....

katka2209
23. júl 2008

dakujem za radu, jahodka, asi po vyskusani zeleninky zacneme opatrne s maskom kuracim, aby si zvykla a po ukonc.7m pridam dalsie maska. a co sa tyka ovocia, mi mame prave opacny problem, zeleninku papka dobre, chuti jej, ale ovocie nic moc, je to pre nu velmi vyrazna chut. skusala som trosku jablcka, no skoro sa mi povracala, tak sa tvarila ze fuj, tak som pridala moje mliecko a uz sa to dalo. ale ovocie este radsej nedavam, trosku jablcka (par lyziciek) je dobre aj na stolicu a pomalycky si zvykne aj na tuto chut.

hubka
23. júl 2008

Ved prave katka, maly uz krasne spinkal, od pol desiatej do siedmej rana a ja mala naliate prsia, ale teraz sa mi budi a dudka nestaci, manzel vzdy vyjde ako strela a da mu do ust anic, tak ja sa uz len pripravim....preto tie kase...nechcem davat ovocie kedze sme este s nim nezacali, tak ktora detska kasa je fajn.....a co viem, my mame rekord 80g zeleninky, ale to som uz daval nasilu, my asi fakt nie sme velki papkaci
Katka to masko podla mna daj, ja som dala po 3t, to hotove od Hami, je tam viac druhov zeleninky, chcela som vyskusat a maly sa mi nato najviac chytil, ta zeleninka uz moc nie, ale ako kedy a co

iva211
23. júl 2008

My sme začali zeleninou a po mesiaci sme pridali k nej mäsko a po 2t od mäska ovocie a po ďalších 2t kaše na večer. Ináč ani my nie sme s ovocím kamaráti.
Spapká iba banán bez problémov a ostatné ako jablko, hrušku, marhuľu do nej doslova tlačím, teraz sme mali týždeň kľud od ovocia a idem ju znovu trápiť, snáď už nebude vymýšľať.

katka2209
23. júl 2008

hubka mne pomaha, ked malej pri papani spievam, vymyslam riekanky a zabavam ju, potom do nej dostanem viacej, aj kamaratka to robi a pomaha jej to 😉 . vsak skus a uvidis, a ked pomalycky zacne papkat, zvysuj davku, aj ja sa snazim, no moc sa nedari.... 😒, asi tie nase deti potrebuju poriadne vyhladovat, aby normalne papkali.... 😀

katka2209
23. júl 2008

ivka, ja ked som skusala ovocie, tak jej chutilo iba s bananom, no ten ju poriadne zapiekol a to som vyskusala a normalny aj prezely, samostatne ovocie mi tiez nechcela, iba ked som pridala MM.

jahodka11
23. júl 2008

katka-moj maly je akergik a jablcka mozem davat len dusene....alebo vyzivy....ale mame super kasu Sinlac, a ked podusim jablcko, dam tam 2 lyzice tejto kase, zmiesam a strasne mu to chuti....da sa dat aj do banana, hrusky....atd...mozno skus, aj mne to chuti 🙂 ale myslim, ze je to lepsi pripad, ked deti odmietaju sladke ovocie a zeleninku papaju 🙂

katka2209
23. júl 2008

jahodka, to co je, aka kasa Sinlac? dostat ju normalne v hypermarketoch? to aj viac zasyti? vsak ked uz normalne zacneme papkat aj desiatu, alebo olovrantik, tak môzem vyskusat.... 🙂