Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

daskak
25. nov 2008

zuzi ahoj, podla mna je na masko este urcite cas, urcite staci zeleninka, popripade ryza, a kasicky... Mojmu malemu napr. nesmierne chuti uvarena ryza rozmixovana na kasu a pridana 1/2 banana alebo jablcko.. Pri babatkach urcite plati pomaly dalej zajdes 🙂 🙂

cherries
25. nov 2008

ahojte moj mali je chori a vcera okrem cici nechcel nic ine jest az vecer ani kasu nechcel tak som mu dala slepaci vyvar to je jedine co mi spapal a chutilo mu aj s bezvajecnymi pismenkami aspon nieco som do nho dostala a moj kusky masa je bezproblemov a nic mu nieje a ma len 6 mesiacov a tyzden ani z vyvaru mu nic nebolo ved jaky fajny sol , korenie , vegeta 😉

cherries
25. nov 2008

no s tym zltkom by som pockala az do roka ved aj vy ked si date vajicko tak je tazko stravitelne a ak nekojis tak kludne mozes dat uz aj maso

kisska
25. nov 2008

cherrie to si nemyslela vazne s tou solou a vegetou, ze? alebo? ☹ je normalne, ze deticky pri chorobe malo papaju a keby mal lentvoje mliecko, vobec nic by sa nestalo. To ze mu chutil osoleny vyvar bolo skor novou chutou, ako ze by zrazu dostal hlad... a to ze mu nic nebolo.... mozem ti zodpovedne povedat, ze to, ze mas poskodene oblicky, alebo vysoky tlak ani ty nezistis hned na druhy den...Ale urcite mas tiez v okoli cloveka, ktory v 35ke musi brat lieky na srdce... Nehovorim, ze sa to Maxikovi stane po tomto jednom raze, ale pravidlo by som z toho neurobila. Dalej vegeta - obsahuje glutaman sodny, ktory imituje masovu chut, je to chemicka prisada, ktora by sa vobec nemala objavit v jedle deti skor ako v 3 rokoch (kez uz musi).

Vajicko je zdrojom zivocisnych bielkovin, omega 3 mastnych kyselin a kvoli najlahsiemu straveniu sa podava len zltok (maximalne 2x do tyzdna) az do roka

amarelka
25. nov 2008

ahojte, my už papáme mrkvu, zemiak, cuketu, brokolicu ...dnes bude aj žltko..ale chcela by som vedieť, ked začne papať masko, kolko by ho malo byť gramov?a od kedy sa možu rybky a aké dávate?
inak s tým, čo kedy a ako začať prikrmovať...čím viac som čítala, tým viac sa to líšilo 😵 niekde píšu, že začať kašou..inde je to až tretí príkrm, niekde, že začať zeleninou, potom masovozeleninovým príkrmom...tak ja idem nejakým mixom z toho, papáme zeleninku, tretí den kašú, ale babánovú nechceme, len čistú, a ako dalšie chcem pridať masko, tak o dva týždne a potom ovocie 🙂

amarelka
25. nov 2008

a ešte by ma zaujímalo, aká má byť nakoniec porcia príkrmy..viem, že kým úplne nenahradí dávku mlieka, ale zhruba kolko je to? 100-150 g či až 2OO?dakujem

amarelka
25. nov 2008

príkrmu 😕

kisska
25. nov 2008

amarelka ste sikulky 😉 my sme masko odmeriavali lyzickou - zo zaciatku jedna zarovnana polievkova lyzica, neskor dve... Tiez som najprv hladala, kolko by toho drobec mal zjest, ale nenasla som ziadne tabulky 😀 . Ono je to nakoniec aj tak jedno, lebo babo ti spapa kazdy den inu davku - podla chut. Maly niekedy sfutruje cely tanier (aj viac ako 200g) a niekedy ledva polovicu. A zalezi asi aj od pomeru aky davas zemiak: zelenina: maso. Ja davam stredny zemiak + rovnako velku kopku zeleniny + masko a niekedy dojedam a niekedy staci ledva-ledva 😉
a teorie su rozne. Dokonca mam podozrenie, ze aj dovody prikrmovania byvaju rozne 😀 😀 😀.
Niekto odporuca prikrmovat aby si deti zvykali na chute (rozne chut v minimalnych mnozstvach) - pravda je, ze cim neskor sa zacina prikrmovat (ak niekto zacne az 7-8 mesiaci), tym mozu byt vacsie problemy, ze to babu nechuti a tazsie ho presviedcat, ze je to mnam. Ale samozrejme existuju aj vynimky 😉
Niekto odporuca prikrmovat, aby sa dieta naucilo jest aj inym sposobom ako sanim - podavanie lyzickou, co najskor zahustit kasicky a prejst na mixovanu a pretlacanu stravu az na cele kusky...
No a samozrejme dolezita je aj vyzivna hodnota, doplnanie mineralov, vitaminov a pod, ked uz mliecko nestaci...

A cim zacat je naozaj len na tvojom uvazeni, aj ja som kedysi chcela zacinat kasou, hlavne kvoli spanku, ale nezabrala. Ani ju poriadne nezobral do ust. Neviem, ci uz byval vecer taky unaveny, ze sa mu nechcelo experimentovat s novinkami, alebo co... Tak sme presli na zeleninku na obed a to bolo ine kafe 😀 😀 😀 Ovocicko miluje, najviac jablcko/hrusku s bananom a ma radsej stavnate sladko-kysle kombinacie, nez cisto sladke (banan s piskotou zje ledva ledva). No teraz su uz aj kase vecernym uspavacim ritualom s tatinom. Tatino da kasu, chvilku sa este pohraju, tatino okupe, mamina dokoji a ide sa do hajan.

Teraz najnovsie ho bavia ranajky s maminou - ked si spravime rovnake(podobne) chlebiky alebo pecivo, on ma svojich vojacikov a mamina svojich 😀

kisska
25. nov 2008

no a rybky az po roku (alergeny) a najlepsie vraj zacat so sladkovodnymi (nasimi) rybami, pripadne rybie file (vraj na to sme za tie dlhe roky tiez zvyknuti - ale file v kockach - z velryby - aj ked ked som sa dozvedela, ze su z velryby, velmi som uvazovala, ci ich budem este jest ale to je do inej temy, zatial nejem)

amarelka
25. nov 2008

preto som sa pýtala na ryby, lebo sme dostali brožúrku od značky sunár a tam boli spomenuté ryby 2x do týždna, pre deti do 1 roka, možno som zle čítala a bolo to pre vačšie 🙂 vdaka...

sirinka
25. nov 2008

cherries tvoj priuevok som nepochopila... 😖

zuzana vnatku by som ja zatial takemu malemu babu nedavala do jedla vobec...

my sme zacali s rybami v 11. mesiacoch a to pangasius...sumec, lebo je naozaj bez kosti...

zrzulka
25. nov 2008

Co ste zaradili do jedalnicka po 1 roku?

zrzulka
25. nov 2008

Kupila som malej mrazeny hrach a kukuricu. Pouzivate niekto? Ako to je ked otvorim polkilove balenie. Treba ho spotrebovat ihned alebo mozem odsypavat kym sa neminie? Nikde som to nenasla napisane:(

sirinka
25. nov 2008

zrzulka https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
ja uz pouzivam, ale s mierou...a pouzivam, kym sa neminie... 😉

daskak
25. nov 2008

cherries: to si myslela naozaj vazne? 😲 ... ty si este nepocula o poruchach travenia? do min.roka nic take

my uz papkame mrkvicku/tu ma najradsej/, zemiacik, ryzu, banan a jablcko... 🙂 ja by som ale chcela vediet, ked este aj kojime, ci mame striedat jedlo mlieko, alebo mozu byt dve jedla a mlieko alebo ako? A este otazocka? O kolkej davate vecernu kasu? /pred alebo po kupani?/ Dakujem krasne 🙂

titkovamiriam
25. nov 2008

otvorila som si vas omylom no nevychadzam z uzasu-cheries dieta zje co mu das,je len na nas aby sme pouzivali aj rozum-skus !!!!!zje aj vepro zelo knedlo-no po case s takymto jedenim je zrele dieta do nemocky ☹

daskak-ja som kojila dlho a prve jedlo dostal marek ako 8m-takze by som sa este viac spoliehala na mlieko ako prikrmi,kasu by som dala po kupani aby ju nevyblinkal 🙂

cherries
25. nov 2008

neberte to az tak tragicky ja som nehovorila ze mu davam nasu stravu bezne a ked sme uz pri zazivani neviem ci v minulosti a aj pri nas tak striktne nieco dodrziavali mne dali ako 4 mesacnej halusky s tvarohom kedze som nic nechcela zjest a tu som a bez nasledkov , je stravu ktoru ma papat a moje mliecko a sem tam dobne nieco od nas a este sa mu nic nestalo a uz papal aj kusok chlebika s masielkom 😉

cherries
25. nov 2008

ten kusok to myslim take tri odrobinky

daskak
25. nov 2008

no ano.. len si uvedom ze niekedy si ludia dochovali a dopestovali doma, bez chcemickych a konzervacnych prisad.... chlieb/aj ked len odrobinky/ u tak maleho babatka moze vyvolat celiakiu... a maslo to su predsa tuky, vies nasledky toho co mu davas jest sa mozu prejavit aj ovela neskor....mozno az v puberte, mozno v dospelosti..No ale ja nemam pravo nic Ti do toho hovorit, rob ako uznas za vhodne

cherries
25. nov 2008

a vy si myslite ze z akej zeleniny robia tie prikrmy vo flasiach ??? a biozelenina ???? jedina biozelenina a ovocie je z mojej zahrady lebo nic nepostrekujeme kedze zahrada ja vzdialena 200 km od nas a nic co je v obchode bio nie je bio lebo bez konzervantov by to tak dlho nepokazene nezostalo vo flasiach takze tak ......... Aj ja mam otazku ?? Kedy chcete dat prvykrat chlieb s maslom svojmu dietatu a u nas nikto nie je celiatik takze sa nebojim to plati to nedavanie len ked sa to v rodine vyskytuje pre info a medzi 7-8 mesiacom sa moze davat bezproblemov chlieb a aj tie keksy co su pre deti specialne v obchode obsahuju lepok kazde jedno balenie lebo keksy sa asi z coho vyrabaju ??? a keby nemali lepok tak by nedrzali asi tak ........................... ale kazdy robi ako sam uzna za vhodene ..................

kisska
25. nov 2008

cherries ale v minulosti (ked nas takto krmili) nebolo tolko "upravovanych" potravin, ani alergii. Dnes trpime nadvahou, chorobami srdca, alergiami na vsetko mozne. A dostaveme alergie v 30ke zo dan na den. Ak nemas nic z tohto, tak ti naozaj gratulujem. Ale statistiku, ze dnes je kazde 3. dieta na nieco alergicke robia prave nase deti, co sme boli odchovane na vyvaroch z ovsennych vlociek, haluskach, slanine...

daskak
25. nov 2008

no celiakia sa moze prejavit aj v 18 rokoch, a aj ked to nikto v rodine nema... a lepok nie je na to aby potraviny drzali pokope... to by sa potom bezlepkove potraviny vobec nevyrabali

cherries
25. nov 2008

ale ja hovorim o keksoch ................. s tym jedenim to nemozte brat az tak tragicky a dodrziavat tabulky lebo to je individualne a na tu celiakiu to momentalne modny hit nemoze byt kazdy jeden celiatik a ani sa to tak lahko neda ziskat ....................... to keby som mala vsetko presne dodrziavat tak to sa normalne nenauci papat ani do troch rokov a potom 3 rocne deti v skolke nevedia jest a to hovorim z vlastnej skusenosti . Jedine co do roka nebudem davat su vajicka a viem preco , samozrejme huby , kapusta a tak a ryba nas caka na vianoce a do troch rokov cukor a kravske mlieko ostatne pekne postupne budeme sa snazit papat

kisska
25. nov 2008

cherries aj ja som uz dala malemu chlebik s maslom. prave kvoli lepku, aby si pomalicky zvykal. Aj maslo ako mliecny tuk dieta potrebuje na vyvin nervovej sustavy... Ale sme predsa len trosku starsi...
Vies je vela veci, ktore nam skodia, ale ovplyvnit ich velmi nevies (alebo len minimalne), preto by sme sa mali snazit chranit nase deticky aspon tak ako mozeme.
V niektorej z tem niekto napisal, ze ked ma dieta dostat alergiu, tak ju dostane... Ano, mas pravdu. Ale keby si vedela, ze tvoje dieta ma zrazit auto, tak ho nezavres doma na zamok, ale naucis ho chodit bezpecne po ulici, pouzivat prilbu na bicykli a pod... urobis vsetky mozne bezpecnostne opatrenia, aby skody boli co najmensie... Mozno som to teraz trochu prehnala, ale na porovnanie situacie... Stale nam ide o bezpecnost deti, o ich zdravie a spokojnost...

cherries
25. nov 2008

ano chapem to ja nikoho neodsudzujem ale vy ste sa do mna pustili ako keby som spachala vrazdu , ved ano ak ma dostat alergiu tak ju dostane a aj ostatne bezohladu ci to zacne papat teraz alebo az potom ..... ved to je na kazdom kto da co jest a kto to zasa neda..................

kisska
25. nov 2008

cherries, ved my sme to tak nemysleli 😉
ved aj nase mami by nas mozno krmili inak, keby vtedy vedeli to, co vieme my dnes. Ja som sa minule rozpravala s draheho babkou a myslim, ze som to pochopila: Ked zeny v tej dobe boli na materskej 3 mesiace, je jasne, ze im nikto nemohol povedat, ze maju kojit do 6. ani keby to vedeli. A v ramci pokroku predsa nemoze zena stravit vela casu vychovou 1-2 deti, ked mame na to "zariadenia" a ona musi prispievat k pokroku celej spolocnosti... no propaganda 😠 Ale som straaaasne zvedava na teorie za dalsich 20 rokov 😉

daskak
25. nov 2008

cherries prepac,dufam, ze si sa nenahnevala 🙂 , ja som to nemyslela zle...

mojmir
25. nov 2008

ahojte som tu prvy krat ale chcela by som sa vas opytat na par receptov pre 8 mesacne dieta dakujem

ciska
25. nov 2008

ahojte, dakujem kisska. mala papka male porcie ale papka. uz tyzden jej po jedle nedavam mm a tusim papa troska viacej. sak nech sa nauci no nie ved nebudem kojit do 18🙂))
a este mam jednu otazocku kedy ste zacali davat drobcom nejaky jogurt ci pribinacik?
dakujem

junovka
25. nov 2008

mojmir, 8 mesacnemu babu v podstate mozes davat zeleninu, ovocie, masko a v podstate ak netrpite alergiami, tak mozes pomaly zacat zavadzat lepok-piskoty, chlieb, ovs.vlocky..... 😉

ciska, jogurty biele, sa mozu zacat papat , ak okolo 8-9 mesiaca, ale ako napriklad Pribinacik a vsetko co v podstate obsahuje tvaroh, tak az po 1.roku 😉