Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

curly1983
21. okt 2007

????? ☹

prvapomoc
21. okt 2007

ahoj curly,mrkva zahusťuje stolicu,tak to bude určite z toho.skus zavolať detskej doki čo treba dať.mne kazala že aj 2mes.detom sa bezpečne môže dať troška rozmixovaného slivkového kompotu ak nemá stolicu.

zuzula
21. okt 2007

curly davaj jej extra tekutiny, za kazdym prikrmom este mliecko a medzi jedlom vodicku, podla mna to moze mat suvis.
drzim palce nech sa to zlepsi 🙂

andrea.m
21. okt 2007

curly daj šťavičku zo slivkového kompótu

mimoza
22. okt 2007

ahojte neviem ci sa hodi do temy ale neviem kam napisat..ked dieta nesmie do roka jest bielok ako to ze moze jest piskotu ked je tam cele vajce??a nesolit tak ako mam dat mojmu kubkovi pecivo chlebik a tak?? 😕 nechapem pls vysvetlite mi to niekto dik 😅

kattom
22. okt 2007

ahojte - ja by som sa chcela opytat - nas maly sa dost zacal budievat v noci, tak by sme mu chceli vyskusat dat vecer kasu. tak ma zaujima - ak davate kasu vecer - kedy vecer ju detom davate? pred kupanim? tesne pred tym ako ide do postele spinkat + dokojit este?

majussa21
22. okt 2007

Ahojte.
Mimoza ani piskota by sa nemala len tie susienky od hami, sunarek atd... 😉 A pecivo troxu soli zas moze, ale vsetko co pripravujes Ty, tak by si tam nemala davat sol lebo zatazuje oblicky. 😉
Kattom my kasu davame po kupani aby nemala plne brusko pri kupani a potom ju este dokojim a spi podstatne dlhsie. 😀

zuzu13
22. okt 2007

mimoza, pokiaľ v rodine nie sú alergie, lepok sa môže od 6. mes...t.j. piškoty a pečivo v pohode....
majussa21, neviem, tie piškoty sú dosť malé...ja som sa ich bála dať...nakoľko deti majú tendenciu pchať všetko a celé do úst...my sme na piškotach a pečive od 5. mes....toť môj názor...

aktak
22. okt 2007

piskoty mozu neprijemne zabehnut, lamu sa na take "tvrde" kusky, lepsie su detsje od nestle a pod, a uplne naj su kukuricne chrumky nesolene 😉 tie piskoty su sladke 😒

kili
2. nov 2007

môžem dať kukuričné chrumky žužlať malému, keď som s príkrmamy len začala?

nelika666
2. nov 2007

kili podla mna je to zbytocne - je potrebne prikrmy zavadzat postupne, ak pridas vela chuti naraz moze sa stat ze ti ich chlapci zacnu odmietat..
kukuricne chrumky su len takou "dobrotou" - nie su pre stravovanie nutne

zuzu13
2. nov 2007

kili, myslím si, že ak mu zachutia, tak bude problém aby spapal niečo iné...tak radšej počkaj, kým bude papať všetko...

kili
2. nov 2007

dík za radu, tak teda počkám, kým bude papať všetko 🙂 . Ja som si myslela, že to bude dobré, lebo aj keď je už najedený, tak si stále žužle ručičku, rukáv... tak je celý ožužlaný 😀

bbgirl
9. nov 2007

ahojte chcela by som sa len opytat kedy ste zacali detickam davat stavicky a ake?
dakujem

bbgirl
9. nov 2007

halooo to ozaj nikdo nevie poradit? 😕 😕 😖

medvedik21
12. nov 2007

ahojte
tak my mame 4,5 mesiaca...kasicku davam od ukonceneho 4teho mesiaca...mrkvicku 3ti den...zacinam teda riesit problem ze ako uskladnovat navarenu zeleninku/ci aj po zamrazeni a naslednom rozmrazeni nestrati na plnohodnotnosti a ze ci v ladnicke moze zotrvat do nasledujuceho dna/...kedy pridat mesko a ako casto ho davat..niekde som citala ze by mesko malo byt 6x do tyzdna co mne skoro vegetarianovi prislo strasne nechutne...furt meso...br...tak ako to je a ze ci zacat s ovocim az mesiac od zavedenia zeleninky.....dalej ze ci vsetko musi by uvarene/teda napr.jablko...kedy uz bude moct byt surove na papanie/
DAKUJEM 😉

nelika666
12. nov 2007

medvedik..

zeleninku zamrazujem v avent poharikoch v mrazaku.. v chladnicke vydrzi najviac 48hod..
pozor ak zamrazujes masko - musim prejst pred podanim varom lebo v chlade sa rozmnozuju bakterie a tie mozu byt nebezpecne

masko som pridavala postupne (nie hned kazdy den) asi od 6.mesiaca - co je 2mesiace po podani prveho prikrmu.. radsej pridavaj nove pokrmy a chute pomalsie lebo sa moze stat ze ti maly nebude chciet jest nic a budes musite zacinat od zaciatku

s ovocim - ja som davala bud vyzivky kupovane alebo rozmixovala uvarene ovocie.. banan som davala surovy - nam nerobilo problem kakanie..

medvedik21
12. nov 2007

takze s tym mesom sa ozaj netreba ponahlat...uf to som rada...ja niesom mesozravec len prilezitosny a dieta si teda ties chcem tak ucit!..striedmo...a je to teda pravda s tym 6X?
a ovocie teda varene...ale od kedy surove?
a este jedna vec...ked dam malemu napr. tu mrkvu dokrmit mliekom hned alebo az po neakom case....lebo skusala som aj po chvilke ale dost sa nervosil 😒

dadulik75
13. nov 2007

no baby ja nechcem byt zla ale neprehanate to ...mam uz tretie dieta ale aj tie prve dve su odchovane od polroka na pudinkoch ,krupicnej kase,maganych zemiackoch,vyzivach polievkach a na normalnych polievkach nie varenych zvlast pre nich a malu tiez krmim normalne nasim jedlom okrem meska pravdaze zatial a detom ani jednemu nic nieje a vy tu rozmyslate ci dat varene jablko alebo surove a najemno struhane atd..... prepacte ale vase maminky vas krmili tiez a nevymyslali aj ked sice bola ina doba ale to na veci nic nemeni.....ked vam napisem ze nasa patula vcera spapala skoro celu cokoladovu palacinku tak vas asi porazi ???????alebo ? preco nedat kostovat ked pyta sak na tom nic zleho nieje nech si da a vydim co papa aky kus ...ja len aby ste sa neskor nestazovali ze nechce to alebo tamto a na ranajky papa tvarohacika z 10 piskotami na obed tanier polievocky kde ma rozmaganu mrkvu a uvarene pismenka potm oklo 16hod flasku mliecka a na veceru bud krupicku alebo puding a tak to bolo aj u tych dvoch a su zdravy ako repa.................

emjee
13. nov 2007

patusik 1d Včera o 23:03
Dnes mi lekarka povedala,ze malemu mozem zacat davat zeleninku, no kedze je moje prve babatko, vobec neviem, kedy mu ho mam dat? Na obed, na olovrant? Potom dokojit? Ci kojit pred tym? A cez den normalne dodrziavat kojenie? Som z toho jelen, a to este ked pride ovocie.....nemoze mi niektora z vas napisat, ako mam postupovat? Dakujem krasne.

katusha 1d Včera o 23:10
ahoj patusik, ja davam malej zeleninu na obed 😉
zozaciatku som jej dala len trosku mrkvy, a za tym papala mliecko. postupne ked som zvysovala davku mrkvy, tak uz mlieko za tym nepila.
uvidis sama, ci si maly este za zeleninou bude pytat papat, a ked kojis, tak si sam vytiahne kolko bude chciet 😉

bbambulka Včera o 23:40
Podla mna je to vlastne jedno. Najlesie je davat ho vtedy ked jes, aj ty, aby ste jedli spolocne. Kojit mozes aj pred, aj po. moj maly si vzdy vypytal aj po jedle. Proste vzdy. Myslim si, ze kojit treba tak ako ste sa doteraz kojili a niekde medzi tym dat jedlo na skusku a casom sa to same utrasie, podla toho ked budes jest ty a ako to bude malemu vyhovovat.

dadulik75 3d Dnes o 09:29
ahojte ja davam malej zeleninu v polievke a rano jej davam tvarohacik s piskotami na olovrant vyzivu alebo daco ine a vecer puding ,kasicku,mliecko....keby som mala pocuvat lekarske rady tak neviem a mam tak odchovane aj tie starsie deti len sa nebojte dat im aj nieco insie nie len podla rad lekarov opytajte sa mam a svokier ale hlavne mam ako chovali nas postupne davali insie a insie a zeleninu do polevky roztlacam vydlickou nemixujem

patusik 1d Dnes o 09:54
Dadulik, na 5 mesacne dieta je to nejak privela nie? Ja chapem, ze sa netreba privelmi sustredit na rady lekarov, ale treba brat podla mna ohlad aj na babatko....

medvedik21
13. nov 2007

teras som navarila na 7 dni a dala zamrazit...teras vsak neviem...
1,moze zemiak byt zamrazeny?teda mix zemiak s mrkvou?
2,kolko ma dieta vlastne zjest?kolko pyta?ja som dala pol presnidavkoveho pohara/toho stareho klasickeho/
3,a kedy sa moze to nevarene ovocie?
Dakujem.
DADULIK...ja viem ze niektore veci sa kedysi neriesili tak dosledne ale sme v dobe internetu tak preco sa neporadit AKO TO ROBI NIEKTO INY?...keby nebol net tak spravim tak ako poradia stare matere...iked moja mama a Mimcova babka si absolutne nepameta na dobu prvych prikrmov...ona az piskotky a pudinceky a ze nam davala klasicke mlieko uz od 4teho mesiaca...ale je ina doba kazde dieta je uz na nieco alergicke...napr my mame podozrenie na alergiu bielk.krav. mlieka tak obmedzenie riadne 😒

zuz11
13. nov 2007

medvedik a preco to nezavaris? ja tak ked treba riesim prikrmi teda na dovolenku som to tak robila 😀

medvedik21
13. nov 2007

a ako to robis?...no a nemozem to robit tak ze to len zamrazim...nieje to dobre?

dadulik75
14. nov 2007

medvedik21 nieje to vela ,aj lekar mi povedal preco nie vie kolko jej treba spapat a nevidi na tom nic zleho ze mala pyta a okrem toho nasa patula vyzera tak na 9-10mesiacov takze na nej sa to straca .................

ja som tym nechcela nikoho urazit ale preco robit okolky a skusat a vymyslat ked sa da postupne zacat davat vsetko ,viem ze rada padne dobre aj mne ale co sa tyka u deti tak vymyslanie s jedlom u mna neplati prepacte vsetky.............

sjuzi
15. nov 2007

dadulik, sak prave, napr. stav chrupu slovenskeho naroda je otrasny. I ja s tym mam od detstva problemy, bo ma pchali sladkymi gebuzinami odmala. Mam aj fotky ako sedim na plechovke od bompar ako 2-rocna, tak sa ani nedivim, ze mam zuby samu plombu...
Jasne, ze ak nemame v rodine nejake potravinove alergie, tak ok, ale preco pchat od utleho detstva do deciek sladke pudingy, piskotiky atd... a este i vo veku, kedy sa im mliecne zubky len idu prerezat.
Ja od NR zacnem prikrmovat maleho, tak pekne pojde pomalicky zdravo zeleninka, ovocicko, nesladene kasicky a postupne od roka zacnem prichucovat... ved i traviaci system si musi na to vsetko zvyknut... ja myslim, ze rady dnesnych lekarov, nie su vobec od veci... 😉
a tie sladkosti ich pockaju...

medvedik21
16. nov 2007

myslite ze ked davam kasicku s prichutou ze to nieje dobre? 😲

dadulik75
16. nov 2007

ja ale nesladim moc ani kasicku ani puding a kasicky s prichutou zboznujeme

zuz11
16. nov 2007

medvedik, uvarim, este vrele dam do poharov ( na zatacanie) manzel zatoci, a dam do hrnca s vodou a sterilizujem cca 10 min. , zatial sa mi nic nepokazilo 😉

medvedik21
17. nov 2007

a je to lepsie teda ako mrazene?a nechavas to len tak v spajzi a asi kolko ti to tam vydrzi?

patusik
18. nov 2007

Baby, zacali sme s prikrmami, konkretne mame za sebou mrkvu, zemiacik a karfiol. Vacsinou su to Hippky, lebo z popuceneho nas velmi napina, tak miesam Hippky s popucenym...celkom sa mi to dari maskovat🙂 Ale nic slavne. Hippku napr. mrkvickovu spapa raz dva, lebo je to kasovite. Chcem sa spytat, ze ako budem vediet, kolko papacky mu mam robit, ci mu nebude vela, alebo malo, napr. mala Hipp flasticka je dost na obed? Mame 5 mesiacov a skoro 2 tyzdne. Nechcem nejako rychlo napredovat, ale fakt tie mnozstva neovladam....