Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

sonusa2
29. apr 2011

caute baby chcem sa pytat ci davate nejake obmedzene mnozstvo malinkym co sa tyka prikrmu... mne mala spapa aj dve mrkvicky ziadne ze jedna dve lyzicky... dr mi tiez povedala ze nech zacnem jednou mrkvou a podobne... ako si citam prispevky o lyzickach nejak som sa nad tym az teraz pozastavila... takze je jedno kolko jej dam? alebo radsej menej? a co sa tyka polievocky ja zatial len tuto zmixovanu zeleninu zriedim vyvarom... ake polievocky by som mohla malej dat ako 6 measacnej? zatial som jej dala len mrkvu, zemiak, spenat, zeler...dakujem

maryanna
29. apr 2011

@sonusa2 lyžičky nerieš, ja som prikrmovala od 4tého a na tretí deň mi zjedol 250 ml, a jedol tak už potom vždy...proste dala som toľko vždy koľko chcel.....
a môžeš: mrkva, petržlen, kaleráb, paštrnák, ružičkový kel, cuketa, tekvica, špenát, karfiol, brokolica ......v podstate skoro všetka zelenina okrem zeleru, kapusty, cibule....

saska.t
1. máj 2011

@sonusa2 ja doplnim @maryanna , vobec neries polievky, voda zbytocne zabera miesto v brusku zeleninke, takze to ako to robis je vyborne ma to byt riedke pyre 😉

sonusa2
8. máj 2011

super baby dakujem 🙂 este sa chcem spytat kolko vam deturence papali ako 6 mesacne? uz davam nutrilon a tam pisu ze ma vypit 1,2 litra mlieka denne... no mne potom strasne pribera aj 500g za 2 tyzdne... neviem nie je to vela? ako nevypije mi tolko co sa tam pise ale aj tak pribera rychlo a denne len raz zeleninku davam...

em_ka
8. máj 2011

@sonusa2 Tabulky neries, moja pila vzdy o tretinu menej ako su uvedene v tabulkach. Ma nieco cez 7 mesiacov a 8,5kg.

zvirka
8. máj 2011

@sonusa2 Ahoj, tak náš spapá 200 g a ještě se ohlíží, jednou jsem zkusila dát víc a blinkal mi. Ale stačí mu to, hlad má až za 3 hodinky, normálně na kojení. V knížce mám doporučení na porci 150-200 g. A u nás moc chutná brokolice a růžičková kapusta, tak vyzkoušejte 😉

mona777
9. máj 2011

baby, koľko vam vypije mliečka - ked už dávate príkrmy - obed, desiata a začínate s večerou (alebo bez večernej kaše)

Dakujem

hhenike
10. máj 2011

Ahojte. Predvcerom som synovi zacala davat prikrmy. Zacali sme so zemiakom. Papal pekne, nebol problem. Predvcerom len trsoku, par lyziciek, vcera trocha viac. No a vcera vecer sa mu zvysila teplota, vecer mal 38,1 dala som mu sirupcek a teraz rano 37,4. dva zubky mu uz vysli minuly tyzden, takze tym to zrejme nebude. Inak je kludny, nie je vidno, ze by ho nieco napr. bolelo. Myslite, ze moze byt ta teplota zavadzanim prikrmov? Mam v tom pokracovat? alebo urobit prestavku? Je plne dojcený, no na odporucanie nasej pediatricky sme zacali s prikrmami uz teraz, po ukoncenom 5. mesiaci.

em_ka
10. máj 2011

@hhenike Ahoj, ja som este nepocula, ze by reagovali teplotou na prikrm. Reakcie su bud bolave brucho, hnacka alebo zvracanie. Pokracujte a uvidite, ale keby ta vyssia teplota trvala aj nadalej, radsej zavolat dr. Syn ma krasne meno 😉

shira_
10. máj 2011

@hhenike ahoj, chcela by som sa opýtať, aký ste mali dôvod na skoršie zaradenie príkrmov? ja mám plne dojčené dieťa a tiež uvažujem o tom, že by sme začali už ked dovŕši 5 mesiacov, pretože už chodím do práce. mali by sme to trošku jednoduchšie, ked by sme aspon jedno dojčenie nahradili príkrmom. len stále váham, či je to dobrý nápad 😕

hhenike
10. máj 2011

@shira_ za posledny mesiac sa mu vyrazne spomalilo tempo priberania, jedol viac ako 8-krat za 24 hod. a k tomu je dostatocne vyvynuty, s mojou pomocou pekne sedí, vysli mu uz dva zubky, je silny......... tak pediatricka usudila, ze je na case zacat. A ja jej doverujem. ale zaciname len tak pozvolna, len kolko spapa s chutou a potom mu este stale davam aj mliecko.

adrianai
10. máj 2011

@shira_ ja si myslím, že pokiaľ bábätko dobre prospieva a mamičke to situácia dovoľuje, je lepšie počkať po ukončení 6.mesiaca, predsa tráviaci trakt je vyspelejší a dieťatko je aj lepšie pripravené na novú stravu... 🙂
my už obedujeme aj olovrantujeme, ale dojčenie príkrmom nenahradzujem, jedlo dávam medzi dojčeniami, možno len trošku sa oddialilo, ale počet je rovnaký 😉 (http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...)
chcem sa ale aj ja spýtať - kašičky chcem zaviesť až tak za 2-3 týždne na večeru, ale môžem už aj teraz niekedy dať na olovrant namiesto ovocia? a je jedno mliečne, nemliečne? ďakujem 🙂

marti73
10. máj 2011

Holky praďte mi.. Malé bude za týden 8.měsíců a nechce mi žádné příkrmy, jen mléko a čaj. Je na umělém mléce Babylove z DM. Nechce ani kašičku řidší z flašky, ani na lžičku, ani mrkev samotnou, ani s bramborem, ani samotný brambor i jsem jí to zkusila přisladit mléčným cukrem (laktózou), taky jsem zkoušela přesnídávky a taky nic.. max. dohromady tak 1.lžičku, co spíš omylem spolkla. Jen to poválí v puse a jde to ven, pak se po mě rovnou ohání rukou a plácá mi do toho. Dneska jsem uvařila polívčičku, že zkusíme, no to bylo kraválu a jak viděla, že jí po chvíli křiku vyndavám z ohříváčku flašku s mlékem, tak se po ní začala až natahovat? Říkám si, jestli je to vůbec normální?

saska.t
10. máj 2011

@adrianai kase najskor po 8 mes. su zbytocne tazke na zaludok, dojcenym detom aj omnoho neskor, je jedno ci je mliecna alebo nemliecna, len treba zvazit, ze mliecna obsahuje UM a ci je vhodne davat dojcenemu dietatku UM 😉

smejkoh
11. máj 2011

@adrianai My sme v 7. mesiaci davali kasicky na veceru, lebo mala bola stale hladna, potom aj spokojnejsie spinkala. Ale nikdy som jej nedala instantnu kasu z obchodu. Nakupila som si pohankovu, ryzovu, kukuricnu muku a z nich varim kasicky aj teraz, ked mame rok. Ked som ich uvarila vo vode, pridala som obcas aj zeleninku alebo ovocie do ochladnutej, takze nemusis vypustat ovocie, ale pridat do kase. Pripadne mozes pridat svoje odstriekane mliecko.

smejkoh
11. máj 2011

@marti73 Kolko mliecka ti denne vypije a ako casto? Mozno nie je hladna. Ci si skusala nechat trosku pohladovat, a potom ti tiez nepapala? Neskusala si pridat mliecko napr. k zemiaciku, aby citila znamu chut? Masko tiez nechce? Vyskusaj rozne obiloviny, prip. kukuricne chrumky (tie dlhe) alebo piskotky, mozno nieco jej zachuti. Drzim palceky, nech sa co najskor rozpapa.

adrianai
11. máj 2011

@smejkoh ja som síce kúpila malej aj instantné kašičky, ale potom som sa aj tak rozhodla, že jej budem radšej robiť domáce - ako píšeš - a kupované iba občas ... mlieka mám tak akurát, odstriekať to neviem, trvá mi to pol dňa a odsávať nechcem, aby sa mi nezvýšila produkcia 😅 inak mám zamrezené, len je to už aj 5-6 mesiacov, to môžem ešte použiť na kašičku? či už radšej vyhodiť? a ty robíš z múky (pohánkovej,...) ? ja som myslela, že kúpim vločky a to zomeliem 😀

saska.t
11. máj 2011

@adrianai pohankove vlocky staci zaliat vriacou vodou a oni krasne zmäknu 😉

marti73
11. máj 2011

@smejkoh Pije denně 750-800ml na 4x.. když náhodou vypije na oběd, nebo kolem 15:30-16h méně, tak jí 5x.
Není tedy žádnej cvalík, ale hubená není, prostě normální, za týden jdeme na 8.-mi měsíční prohlídku, ale má asi tak 7kg.
Dneska jsem do ní trochu polívčičky dostala v poledne. Nejdřív cucla 60ml mléka, pak jsem jí dala po špičkách lžiček trochu polévky, dokud jedla a pak se dorazila mlékem. Mléka na poledne snědla 180ml.
S tím hladověním jsem to riskla včera a to bylo řevu.. 😠 Div, že mi nevyrazila tu lahev s polívčičkou z ruky a po flašce s mlékem se natahovala, když jsem jí brala z ohříváčku? 😅

adrianai
11. máj 2011

@saska.t ahaa...a keď chcem z toho kašičku, tiež len zaliať? pýtam sa jak blbá, ale nemám s tým skúsenosti 😀 ovsené som si varievala pre seba, ale malej som tiež kúpila také jemnulinké, že ich len zalejem horúcou vodou 🙂 a ešte sa opýtam - aké cestoviny kupujete ďeťúrencom? je mi jasné - bezvaječné - skôr myslím značku 😉

smejkoh
11. máj 2011

@adrianai Kludne mozes aj pomliet. Ja tak meliem ryzu, hodim ju do mixera, preosejem a je mucka. Ja robim kašičky z pohankovej muky, ryzovej muky, kukuricnej krupice, jemnych ovsenych vlociek a kukuricneho skrobu (puding). Z klasickej krupicovej kase mala vracala, tak sa jej ju uz bojim davat.
S tym zmrazenym mlieckom je tusim pol roka hranica skladovania, ale ja som mala malo mliecka, tak s tym nemam skusenosti. Ale myslim, ze radsej tvoje z mraznicky ako umele.
Ja som zo zaciatku davala cestoviny z Tesca, lebo obsahovali len vodu a muku. Teraz davam hocijake co su v akcii 🙂

@marti73 Neboj, ona sa casom rozpapa. Inak ozaj jej to mliecko musi velmi chutit. Nasa nikdy na jednu porciu nevypila 180 ml, a to uz mame rok. Skus jej este do prikrmu primiesat mliecko, k zemiaciku, k ryzovej muke a pod. Lahko sa mi mudruje, treba len skusat rozne hamky, urcite je to na pevne nervy.

marti73
11. máj 2011

@smejkoh
Děkuji za rady a podporu.. 😉
Slyšela jsem, že je tohle mléko opravdu dobré, je v Bio kvalitě, jen neobsahuje probiotika.
Dokonce mi jedna maminka říkala, že jí ho doporučila dětská doktorka, že je opravdu kvalitní. 🙂
To mi vypije i víc najednou, 230, 250, 260, ale pak při dalším jídle většinou o něco méně, když vytáhne tolikhle na ráz. 😉

smejkoh
11. máj 2011

@marti73 Co je to za mliecko?

brontik
11. máj 2011

Ahojte, idem si k vam opat po radu. Zistujem ze odkedy mala zacala chodit do jasiel, momentalne ma 10 mesiacov uz jej asi nestaci len rano o osmej nakojit a potom vydrzat do pol dvanastej-dvanastej na obed. v jasliach mi povedali, ze jej mozeme skusit dat weetabix. Myslite ze mozem? Tu v Irsku maju len obycajne - nie pre deticky do 1 roka napr. a tak neviem ci jej ho mozem davat.... Kedze malu kojim v tomto case mi uz ide hodne zle odsat, a tak mi povedali ze mozem to zarobit len s vodou alebo tam dat presnidavku ci popucit banan... Co myslite?

marti73
11. máj 2011

@smejkoh Babylove z DM drogerie je to jejich značka.
Zelená krabice s modrým nápisem Babylove a navíc je za dobrou cenu 600g za 129,-kč nevím, kolik to vyjde na eura, tak 5-6? 😅

cicimon
11. máj 2011

@brontik 10mes deti nevydrzia 4hod na mlieku, uz im treba nejaku desiatu prip ranajky, tak nech jej daju na desiatu nejake ovocie alebo nieco ine

brontik
11. máj 2011

@cicimon no zacala som jej davat banan ale nechcem jej ho davat kazdy den. niekedy ho ma este aj na olovrant v jasliach. chleba s maslom som jej este neskusala davat - raz sa mi z neho zadrhla... co hovoris na ten weetabix?

zuzkat1
11. máj 2011

@marti73 tak moja 15mesiacov a nema este 9kil... sice ju kojim,ale podla mna jedlo len ponikaj nikdy ju nenut... postupne sa rozpapa... a nenachavaj hladovat... tak male dieta iste nema zmysel nechat hladovat...
moja papa:
rano : cca 1/3 jogurtu alebo pribinaka
desiata: max. 1/4 chleba s neicim...vacsinou len 3-4 odhryznutia
obed: vacsinou nic, inokedy cca 10 lyziciek toho co jej dam
olovrant: kusok ovocia alebo polovica vyzivy
vecera: maximalne 80ml kase
opakujem ma 15 mesiacov a papa ako vrabcek...
nic si z toho nerobim... kojena je stale na poziadanie nijako jej mlieko neobmedzujem...
mozno skus nie nechat hladovat ale najprv ponukni jedlo az potom mlieko na dopitie a nie mlieko - jedlo - mlieko🙂
a naozaj si z toho vobec nic nerob, ona sa rozpapa🙂

zuzkat1
11. máj 2011

@brontik neviem co je to ten weetabix🙂 ale podla mna by uz mohla dostat na desiatu pokojne aj nejaky jogurt smotanovy

kaja73
11. máj 2011

@brontik A tam im jest nedaju?Ak ano zbal jej daku ovocnu vyživu, jogurt ,ak nie,tak by som jej na ranajky robila obilnu kasu-napr.ovsenu ,psenovu atd.Weetabix nepoznam,čo som pozerala na internete su to vlastne keksove ceralie-ja by som volila klasicku kasu.