Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

tortelinka
26. mar 2012

@preshibana este som ju nedavala, mam z bio obchodu, znacka nominal...maju aj pohankovu, spaldovu a este neviem aku, daju sa robit s vodou alebo mliekom

olivia6
26. mar 2012

@tortelinka nie Nomina?

tortelinka
26. mar 2012

@olivia6 ano, asi tak sa to vola..

millka11
27. mar 2012

Kocky, moj takmer rocny syn mi zrazu z nicoho nic zacal odmietat vareny obed, zje 2 lyzicky a koniec. Doteraz 5 mesiacov papal uplne ukazkovo a vsetko, co som navarila. Snazim sa byt trpezliva, ponukat mu, nenutit ho, no je to velmi tazke. Minule mi mamicky radili, ze to bude asi zo zubkov. No vidim, ze chlapec je hladny. Zoparkrat som to uz nevydrzala a kedze nechcel jest obed, dala som mu aspon chlieb pomasteny maslom a zjedol to rychlostou blesku. Alebo minule som mu dala aspon detsku vyzivu s piskotami a tiez to hned zjedol ... no ten obed nechcel ani za svet. Myslite ze robim dobre, ze mu dam jest aspon nieco ine, ked uz nechce ten vareny obed????? Ci ho radsej nechat hladneho a len mu ponuknut tekutiny (vodu, caj, mlieko)? Prosim poradte, zacinam byt dost zufala, neviem, ako na to. Nechcem urobit chybu vo vyzive. Vopred Vdaka. 🙂

matonka26
27. mar 2012

kocky,prosim poradte zacali sme s prikrmami,zatial 1x denne,po akom dlhom case mam zvysit pocet papani?

gallina
27. mar 2012

chcela by som sa opýtať, koľko by malo zjesť 7 mes. bábo príkrmu? Moje bábo zje 90g a potom o hodinku vypije 170ml. mlieka. Čo myslíte stačí to? Vie niekto poradiť nejakú stránku na dojčenské recepty? Už neviem, čo mám variť.... ☹
Čo už všetko môže papať 7 mes. bábo? Poradí niekto tak všeobecne? 🙂

maki73
27. mar 2012

@gallina naše malá má taky 7 měsíců a papá všechno :D doktorka říká, že nám pěkně prospívá :D mlíčko už nechce, ale u každého mimča je to individuální, co se píše na příkrmech o tom, kolik toho dítě sní a tak. Sofinka sní celý maximálně dětský jogurt nebo přesnídávku, když se zadaří tak kaši, ale hlady fakt netrpí, víc než 150 mlíka taky nevypije, prostě když má hlad, tak začne hypnotyzovat flaštičku nebo lépe misečku a volá, když hlad nemá, tak prostě jíst nechce, řiď se podle mimča, pokud není podviživené samozřejmě, jinak když nebudeš kořenit, můžeš uvařit skoro všechno, zelenina, maso s přílohami opartně kvůli lebku, naše malá třeba miluje rizoto a jí i z vidličky :D ale to je nejspíš individuální, na Sofinku platí, že to co papá maminka to ochutná i ona a většinou to i sní :D má ráda různorodost, zbaští i tvarohový koláček, když se k němu dostane, alergii na lepek naštěstí nemá :D takže jí, co jí dáme...můžu ti poradit jen to, abys zkoušela, co mu bude chutnat, nám doktorka řekla to samé a teď nosíme oblečky na 9-12 měsíců :D ale malíčká není tlustá, váží 8 kg a je dlouhá, doktorka naprosto spokojená 🙂

anelisa
27. mar 2012

@saska.t ahoj, pred par tyzdnami si mi uz radila a som tu zase 😅 dala som malej pauzu s prikrmami, lebo strasne zle papala, po pauze (a zhodou okolnosti aj navrate z nemocnice) som zacala s ryzovym odvarom a mrkvickou kvoli hnackam z liekov, potom ryzova kasa a krasne papala. Vydrzalo jej to par dni a uz sme zase tam kde sme boli 😖 Jedine, co je teraz ochotna jest je ryzova kasa sinlac od nestle 😝 Posledne dva dni som jej do toho primiesala 2 lyzicky zeleniny a zjedla. Ako by si postupovala? 😕

sova33
27. mar 2012

@gallina Pokud jsi tam ještě nekoukala, podívej se na www.kojeni.net. Je to tam docela přehledné.

saska.t
27. mar 2012

@anelisa zvladla si to super, kludne primiesavaj postupne stale viac a viac zeleninky az sa opät prepracujete k zeleninovemu prikrmu, ak bude protestovat, zase zniz zeleninkovu cast a ked sa to popravi opät zvys. Mozno je aj z nemocnice znicena rozhodne ju nenut ak jej ide mliecko to je podstatne. Skus pridat biele mäsko su deti, ktore po nom krasne zacnu papat, urcite sa nestresuj, mala to z teba citi a potom nechce, hlavu hore dojdu aj horsie casy a nebudu sa tykat len papania 😀 😀 od hladu este ziadne babo neumrelo, ktore malo k dispozicii stravu a do 18 rokov pit len mliecko urcite nebude 😉

anelisa
27. mar 2012

@saska.t prave po pobyte v nemocnici jej par dni chutilo a ako sa dala viac doporiadku, tak zase sa vratilo to stare ja, ktore nechce jest 😝 a prave mlieka uz nie je tolko ako za starych cias a vazi 9 kg, tak ma asi aj ine energeticke naroky, preto by som bola rada, keby sa trosku zasytila aj niecim inym. UM nechcem zatial davat, chcem dobojovat do 1 roka s materskym 🙂
Ale musim ju pochvalit, dnes na obed zjedla 50 g zemiak+brokolica+kuracie maso - nie je to vela, ale ja som sa tesila ako blcha, ze konecne nieco ine ako ryzova kasa 😅
A doobeda skulila po banane, tak som jej rozpucila, zjedla asi 1/4 lyzicky a pogrcala sa 😝 Dost casto ju napina......myslis, ze toto moze mat na svedomi reflux? 😕

gallina
27. mar 2012

@sova33 praveže som to už študovala, ja by som potrebovala vedieť, aká zeleninka, ovocie, kedy zaviesť lepok a čo prvé podať, poprípade čo iné už môže papať.
😉

saska.t
27. mar 2012

@anelisa 50g je docela slusny priemer na vas vek a 9 kg je tiez skvele,moja mala mala v 6 mes. 6 kg, ale bola spokojna a prospievala, takze bud spokojna ak prospieva 😉 chce to jednoducho trpezlivost a stale ponukat. Co sa tyka grcania, grca castejsie? moze to byt reflux, ale ten by sa uz prejavil skor, ak ju len napina jednoducho este nedospela na to spravne papanie a potrebuje este trochu casu a pomale zavadzanie prikrmov 😉

saska.t
27. mar 2012

@gallina vsetko zalezi na tom aky papac je tvoje dieta, 90 g je uplne v pohode, dieta, ktore zacalo s prikrmami a nejaku dobu uz je, by malo zjest medzi 100-200 g prikrmu, ale to su tabulky a maloktore dieta je tabulkove, takze sa treba prisposobit tempu dietata. Takze vasich 90 g je uplne v poriadku 😉 Podla najnovsich vyskumov sa ma lepok zavadzat medzi 4-6 mes, nic sa nedeje ak je to aj neskor, zalezi aj na tom ci moze byt potencialny alergik po rodicoch atd. 7 mes. dieta by malo jest zakladne druhy zeleniny ako su mrkva, zemiak, pastinak, brokolica, vsetko ostatne najdes uz na spominanej stranke, ale nezabudni ze pre vas vek je este stale najpodstatnejsie mliecko a strava je len na ochutnavanie a zvykanie si 😉

anelisa
28. mar 2012

@saska.t no vahu ma riadnu, ona nabrala v prvych mesiacoch, teraz to uz ide pomalsie. Reflux ma diagnostikovany, ten najsilnejsi. Odkedy byva viac vo zvislej polohe a papa prikrmy, tak grcava o dost menej (ale zato farebne 😝 ) Neviem, ci ju napina teda z refluxu alebo z toho, ze jej nechuti konkretna potravina. Alebo este mozno nie je schopna este spapat danu konzistenciu (banan, po ktorom vcera grcala bol len rozpuceny). Povodne som jej chcela vsetko len pucit vidlickou (vsak ju nebudem predsa rozmaznavat, nie? 😀 ), ale to nechcela vobec papat, tak mixujem do hladka.

saska.t
28. mar 2012

@anelisa Ak ma diagnostikovany najhorsi reflux je to z toho, na nemixovanie je este velmi mala, ja som musela mixovat do 15 mes. a potom z dna na den sama vypytala kusky, tak len pekne rozmaznavaj a mixuj 😀 ak prospieva, neries tolko jej papanie, pride to znenazdajky a samo 😉

saska.t
6. apr 2012
prettybaby
7. apr 2012

baby, poradte prosim, mozem dat Dávidkovi podvecer kasu (myslim lyzickou, nie zariedit do mlieka) - je kojeny, cize papa mliecko priamo odo mna.
S prikrmami sme zacali 20.marca, uz ma za sebou, mrkvu,zemiak,karfiol,kalerab, kuracie masko. Dnes som uvarila aj jablcko ako vyzivu.
Rada by som mu dala podvecer kasicku, kedze je velky papkac.
Len citala som v casopisoch a brozurkach,ze kojenym detom nemusime kasu do roka.

saska.t
7. apr 2012

@prettybaby fyzicky dat mozes, ale je to zbytocne, ak je kojeny zbytocne davat kasu s UM. Inak kasa je na vecer uplne nevhodna, je tazka na travenie, deti su po nej skoro hladne. Vecer a na noc ma zaludok travit lahke veci, aby mal cas odpocivat a nie celu noc travit kasu, ak je velky papkac urob mu viac obedika a daj aj na veceru a potom sa pekne dokojte, ak chces davat kase tak domace (ovsena, pohankova, kukuricna, ryzova atd.) a urcite najneskor na olovrant 🙂

prettybaby
7. apr 2012

@saska.t dakujeeeeeeem .-)
no ja som to tak myslela, ze tak 2 hodky pred kupanim a potom kojit ako ked ho uspavam .))) ale dakujem za rady.) pomohli.
lebo som si ja do zasob pokupila tu z bazara kase, niektore s trvanlivostou do maja,juna... 😒

kachorka
9. apr 2012

@prettybaby Pokud se ti v noci budí na kojení, tak bych dala krupičku. Určitě dítě zasytí a nebude ho bolet bříško! S tím teda nesouhlasím!

cicimon
9. apr 2012

@prettybaby na kase ma este , uplne staci okolo 8 mes a neskor a ked je kojeny tak s UM skoda davat.... radsej daj zeleninku vecer alebo nejake ovocie

prettybaby
9. apr 2012

@kachorka dakujem .-)no budi sa mi ale nie vzdy papa tolko ako pocas normalneho denneho kojenia. niekedy to je len parkrat potiahnutie a koniec, ako keby sa chcel len uspinkat. viacmenej v noci ocka ani neotvori, stale spinka. A budi sa na zasytenie tak asi 2 krat. Inak len tie cucnutia obcas. Niekedy je super noc,niekedy viackrat som pri nom.
@cicimon dakujem, no ved to, ze naco ho budem dopovat UM, ked ma moje, uzsom to vcera tak urobila, musim mu davat vecer bud to co na obed alebo ovocie .)

dakujem vsetkym za rady.)

cicimon
9. apr 2012

@prettybaby a zas deti kym su kojene tak sa v noci casto budia na kojenie, nasa prespala celu noc az ked som ju prestala v noci kojit

saska.t
10. apr 2012

@kachorka krupicka sa vobec neodporuca do jedneho roka, len tak mimochodom 😉

kachorka
10. apr 2012

@saska.t No já teda dávám instantní rýžovou krupičku od Nestle a je od 4 měsíců...

saska.t
10. apr 2012

@kachorka ja som myslela klasicku krupicu, nie ryzovu.. 😉

anaxamon
10. apr 2012

@prettybaby ja dcerke davam na vecer kasu, ona miluje ryzovu, robim jej ale doma z ryzovych vlociek a vody, mrkni moj album.Inak je stale dojcena....

prettybaby
10. apr 2012

@anaxamon no idem veru kuknut .-)
lebo on je takyyy hlados, dnes dojedol podvecer to co ostalo z obedika a este pytal ooooch 😉

susita
11. apr 2012

@saska.t ahoj, chcem sa spytat ohladom tej detskej krupice - mame 6,5 mesiaca a lekarka mi ju odporucila ako jednu z moznosti na zavadzanie lepku, este som s tym nezacala, zatial pridavame piskotku do jablcka ale uz uz som chcela privarit krupicku aj do zeleninky. Ako si teda zavadzala lepok Ty?
A este, viete mi prosim poradit? Maleho krmim v autosedacke, ale asi posledny tyzden, mozno dva, je tam velmi nespokojny, vobec neobsedi, durdi sa, kope nozickami, az sa cely posunie dole, takze nozicky mu precnievaju von - no hrozna poloha.... Nechcem ho davat do stolicky, pretoze nesedkame a ani ho nechcem nutit, cakam, ze to pride samo. Mali ste niekto podobny problem? A ako ste ho riesili? Dakujem 🙂