Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

tinockaaa
12. júl 2007

ahojte baby, neviete odkedy sa môžu piškóty? Alica má 6 mesiacov a známi jej minule núkali piškoty a ja som im to zakázala, tak len chcem vedieť kedy jej to budem môcť dovoliť. my sme včera ešte len začali s mrkvou a niektorí ľudia by ju dobre že nenapchali klobásou a slaninou. 😒

majka35
12. júl 2007

ja mojej slaninu a klobásu nedávam, ale piškótky som jej začala dávať od ukončeného siedmeho mesiaca ... moja ale nebola kojená, len dva mesiace ... lekárka mi sama odporučila, keď mala dovŕšila 6. mesiac, že môžem začať s piškótami, chlebom, cestovinami a keksami ... 🙂 so všetkým, čo obsahuje lepok ... 🙂

zuz11
12. júl 2007

tinocka, citala som ze od 7 alebo 8, nemas sa kam ponahlat, najskor pomalicky pridavaj zeleninku, po cca mesiaci masko, potom ovocie a potom daj aj piskoty 😉

rybecka
12. júl 2007

Ahojte
chcela by som vediet ako pripravujete fazulove struky babetkam a od kolkych mesiacoch sa mozu papkat.
Moj malinky mi odmieta papat ovocie iba banan je dobry a jablcko nechceme 😖 ake ovocie mu mozem este ponuknut?
Dakujem vam

evaka
12. júl 2007

Kočky, k tým piškótam: nemusíte kupovať drahé bezplepkové v lekárni (cca. 70,-Sk) ale dostať kúpiť aj piškóty bez lepku od Sedity. Ja by som s tým lepkom počkala do 8 mesiaca, čert nikdy nespí, kolegovi sa ten 6 mesiac vypomstila malá má teraz celiakiu.

erika222
13. júl 2007

Ahojte baby neviem či sa tu už niekde nenachádza odpoveď na moju otázku a ak ano tak sa osparvedlnujem.poradíte mi?moja malá má 5 mes. 17.7. papáme už mrkvičku,zemiky a mäsko a aj nejaké tie výživy,skúšala som jej dať aj k večeri troška kaše od Nutrilonu ryžovú (páčila sa nám)ale neviem ako jej to mám dávať.čo má vypiť flašku a dopapkať sa kašou a postupne prejsť len na kašu,alebo hned dať kašu,alebo vlastne dávať kašu?mám v tom troška chaos.a ktým príkrmom to dáte papať flašku a dopapá sa s mrkvičkou,alebo dáte flašu a za takú hodinku dáte mrkvičku?ja neviem ja to robím tým druhým spôsobom že dám za hodinku a neviem či nerobím náhodou chybu.tak diky papa 🙂

susanh
14. júl 2007

Ahoj Erika, my sme dali vždy najskôr príkrm, a až potom mliečko. Zo začiatku veľa príkrmu nechcela, tak pila potom dosť mlieka. Ale postupne, keď zjedla napríklad celý pohárik výživy, alebo príkrmu, už mliečko nechcela. Večer zje kašu okolo 18,00-19,00 hod,a potom po kúpaní, v postieľke pred spaním, okolo 20,00 pije mliečko.
Cez deň sa dáva preto najskôr príkrm, a až dokrmiť mliekom, lebo babatko si vlastne musi zvyknut na prikrmy. Ak mu das najskor mliecko, nasyti sa a prikrm nebude chciet.
Ale mame aj take dni, ze vobec nechce jest nic z lyzice, tak je iba na mlieku.

zuz11
20. júl 2007

rybecka, z ovocia mozes dat este broskynu, marhulu a hrusku 😉
zo strukovinami sa nie je kam ponahlat 😉 dost nafukuju tak ja by som az od roka dala 😉
erika, ja tiez najskor dam prikrm a ay potom nakojim ak treba, obcas sa napapa a napije tak ze kojim az po hodine 😉 a kasu nedavam a ani neplanujem davat 🤐 skor zacnem davat desiatu a po case olovrant a az potom ranajky a veceru 😉 ja proste tym kasiam neverim 🤐 mam pocit ze su hrozne umele a naco do nej davat nieco co aj tak nezasyti viac ako mliecko 😉

emjee
7. aug 2007

jaaty • 1d • 7. aug 2007 o 14:56
Ahojte, mám dilemu, či je už nutné začať dcérku dokrmovať alebo mám vydržať?
Hanka od narodenia papá veľmi málo v porovnaní s ostatnými deťmi, ale lekárka vravela, že keď priberá, hoci menej a neplače a je spokojná, tak jej to stačí a že ju netreba nútiť. Vždy papá maximálne 3-4 min. z jedného prsníka. Štandardne vypila za tento čas asi 70-90 ml mliečka. V posledných dňoch sa však počas dňa stane, že za ten istý čas vypije len 40 ml mliečka, podľa čoho súdim, že ho tam je asi menej . Mám začať dokrmovať alebo mám ešte vydržať?
(Malinká teraz váži cca 5300 gr. no meria už 61 cm. Neplače, je spokojná... )

tweety22 • 1d • 7. aug 2007 o 15:04
jaaty, podla mna zatial nedokrmuj, ja som zacala dokrmovat az ked mi maly zacal byt mrzuty, hladny a nepriberal... vaha je podla mna super a pokial je spokojna asi jej mliecko staci, ved ona sa ozve ked jej uz nebude stacit 🙂 tot moj nazor

babulka • 1d • 7. aug 2007 o 15:05
Jaaty - myslis dokrmovat umelym mliekom? Alebo prirmy (zeleninka, ovocie)? Rad sa radami lekarky, ked povie, ze malicka pribera, je a vyzera spokojna, tak neexperimentuj. Prikrmy urcite nie - tie az od ukonceneho 6teho mesiaca, aj ked nase mamy maju ine predstavy a krmili nas kadecim pomaly od narodenia. nedaj sa odradit od kojenia, je to to najlepsie, co mozes dcerke dat, a kym nepovie lekarka, s umelym mliekom nezacinaj. drzim palce

mimakro • 2d • 7. aug 2007 o 15:13
Každé bábo je iný jedák a aj inak priberá. Niektoré majú pol roka a 10 kíl, iné 5 a všetko je to v poriadku. Dôležité je, že priberá. Môže načas s váhou zostať aj stáť, ale nemala by schudnúť. Sama píšeš, že neplače a je spokojná. S prikrmovaním si môžeš narobiť kopec problémov. Ja som Ondreja začala ako dvojtýždňového (trvalo to 6 týždňov, ako 8 týždňový bol opäť plne dojčený, od pol roka s príkrmami). Umelé mlieko vyzvracal, ešte dvakrát sa to zopakovalo. Z toho bol dehydratovaný a so 40 teplotou sme utekali na pohotovosť. Lekárka usúdila, že je to herpangína a dala nám Augmentin (antibiotiká). Ja som bola taká blbá, že som mu ich dala (stačil by len Panadol a tekutiny). Doteraz si to vyčítam. Ja na Tvojom mieste by som určite počkala. Robila by som všetko preto, aby moje dieťa malo iba moje mlieko a žiadne iné.

jaaty • 1d • 7. aug 2007 o 15:19
OK, budem čakať, veď aj ja chcem kojiť čo najdlhšie. Idem si dať pohár čierneho piva, nech mám o piatej, keď bude Hanka papať dosť mliečka 😉

frenchie • 1d • 7. aug 2007 o 16:03
jaaty, urcite skus este vydrzat a nedokrmuj. Ja som mala tiez dilemu, lebo maly mi okolo 5 mesiaca schudol 100 g a vtedy dokina povedala, ze mam skusit pit caje pre dojciace matky a jest jogurty a polievky. Tak som ju posluchla a dojcim do teraz. Maly nejak nechce caj ani vodu, tak si ho prikladam castejsie, ale potom je kludnucky a spokojny. Drzim palce 😉

benabianca • 2d • 7. aug 2007 o 16:27
aj ja si myslim,ze este netreba dokrmovat,vahu ma dobru a ak neplace od hladu,je spokojna,netreba dokrmovat.Ajmoja cuckala malo,ale rastla pekne a rastie pekne,teraz ma 7,5kg a 6a pol mesiaca.A dokrmujem az od 6.mesiaca,dovtedy bola len kojena.

radoslava • 1d • 7. aug 2007 o 16:32
Ja dokrmujem od ukonceneho 6 mesiaca. Dovtedy som len kojila

erika1983
29. aug 2007

ahojte baby, prave zistujem ze co by som mala dat mojej malinkej ktora ma 3 a pol mesiaca papat, lebo jej asi moje mliečko nestací,ked viete poradte alebo kde si prečitam daco poucne o zacati prikrmovania, som tu totiž nova, díki 😵

emjee
29. aug 2007

ritaklea • 1d • 29. aug 2007 o 13:33
ahojte, cim ste zacali prikrmovat - ja som sa rozhodla zemiacikom - pride mi taky prisposobivejsi chutiam.. no a do neho potom primiesam mrkvicku...

som jedina, alebo aj ina odisla z cesty ktoru urcuje mrkvicka... 🙂
-------------

soyka • 2d • 29. aug 2007 o 13:44
ahojki :o)))

my sme zacinali varenou a rozmixovanou mrkvickou :o)))
papali sme na obed - lyzicku, dve, viac sme sa nesnazili...
zacalo ho striasat 😖
potom sme sa nakojili...
na druhy den sme spratali tri :o))))
na stvrty sa uz rozpapal a zjedol cele poldeci :o)))

po tyzdni sme k mrkvicke pridali petrzlen a kusok morcacieho maska...
-------------

soyka • 2d • 29. aug 2007 o 13:46
mame malo zeleza a tak nam kazali zacat polievockami z korenovej zeleninky a bielym maskom...

zemiacik je tazky, aspon pre nas... uz papame mesiac a len predvcerom spapal kusok zemiacika... ale moc mu nejde...
-------------

soyka • 2d • 29. aug 2007 o 13:57
teraz uz papame aj spenatik, brokolicu, kel...
z maska sme papali kuriatko, morku, zajacika :o)

skusame zemiacik, zatial bez uspechu,
ale na buduci tyzden skusim zemiacik s eko lupanou sosovicou...

snazim sa varit z potravin s vyssim obsahom zeleza...

ryza bola uplny prepadak...

este sme si kupili tekvicovy panensky olej a ten mu pridavam do zohriateho jedla :o))) malemu evidentne chuti a doktorka nas za to pochvalila :o))
-------------

mvl8 • 1d • 29. aug 2007 o 14:02
Ahoj Ritaklea ja ešte nedokrmujem,ale zž mám vymyslený jedálniček.pospájala som si ho zo všetkých jedálničkov ,čo som čítala.ja začnem mrkvou práve preto,že je menej prisposobivá tak nech si zvyká skor nato ako na niečo čo lepšie chutí ako napr.zemiak.Lebo sa može stať ,že jej to proste nebude chutiť a nezje to.to je moj názor
-------------

ritaklea • 1d • 29. aug 2007 o 14:04
aha, tak zemiacik je tazky... ☹ ☹ ☹
-------------

bliss • 1d • 29. aug 2007 o 14:05
Ja som zacala klasicky - mrkvickou, potom postupne pridavala dalsiu zeleninku. Ale bez uspechu. Ale ked som jej dala klasicku osolenu polievocku (zeleninový vývar s maskom), tak spapala 🙂 A tak varime klasicke polievocky. Niekedy spapame viac, niekedy menej 🙂
-------------

mvl8 • 1d • 29. aug 2007 o 14:08
To fakt jej už dávaš osolené? ved je malá a to je tažké na obličky nie?
-------------

ritaklea • 1d • 29. aug 2007 o 14:10
mne dnes - druhy den - krasne spapala polovicu misticky so zemiacikom - no vcerajsiu noc sme mali troska krusnu - tak sa bojim ze som jej nejak uskodila.. ☹ ☹ ☹
-------------

ritaklea • 1d • 29. aug 2007 o 14:10
bliss, ale do roka sa solit nesmie...
-------------

bliss • 1d • 29. aug 2007 o 14:11
Ked ine mi nespapa, tak co s nou? Ani ovocie jej nejak nesmakuje. Aj druhe mamicky davali a deticky im ziju. Jedlo je jednoducho ochutene solou.
-------------

ritaklea • 1d • 29. aug 2007 o 14:13
ale raz by ti spapala bliss - ved jej mozes na oblickach ublizit... 😒
-------------

mvl8 • 1d • 29. aug 2007 o 14:19
bliss fakt tak sa spýtaj lekárky ako na nu. a niektoré deti že nevypijú horký ča? a veď oni nevedia,že je v ponuke aj niečo iné a zvyknú si ja malej dávam len horky a v pohode
-------------

soyka • 2d • 29. aug 2007 o 14:26
my nesolime, ale inak varim poriadnu polievocku...
varim v velkom hrnci: 15dkg maska, 5az6mrkviciek,
2petrzleny, 3ruzicky z brokolice(len kvietocky, bez hlubika),
1/4kelu... vsetko poriadne povarim a rozmixujem...
robim riedsie ako kupovane prikrmy a potom ich dame do flasiek z presnidavky... a dam zamrazit - naraz narobim 7az 10...
ked flasku s jedlom zohrejem vo vodnom kupeli pridam 2az3kvapky tekvicoveho alebo olivoveho panenskeho oleja... ten urobi zvlastnu chut :o)) hlavne ten tekvicovy a je aj zdravy...

maly pekne spapa pol az tristvrte flasticky... robievam aj vareny spenatik a po zohriati pridavam zltko uvarene natvrdo... idem skusit aj tu ekososovicku...

kupovane prikrmy malemu nechutia, ale to co mu navarim doma vsetko spapa... a nesolim a ani sa nechystam... Lucke som nesolila do roka a pol a do dvoch sm nejedli sladke - len na narodky a sviatky 😀 😀
-------------

bliss • 1d • 29. aug 2007 o 14:27
Dakedy sa priamo do porodnice nosilo pivo - kvoli tvorbe mlieka. Zistilo sa, ze alkohol je skodlivy. V tej dobe to moja mama nevedela. Prikrmy sa davali uz od 4 mesiaca, krupicu nevyjimajuc. Zijeme.
Moja sestra odmietala akekolvek mlieko. Mama ju kojit nemohla. Uz od 6 tyzdnov! presla s nou na prikrmy. A tiez je tu.
Viem, ze sa pristupuje teraz k otazkam vyzivy ovela zodpovednejsie. Ale poznam vela mamiciek, ktore ochucovali prikrmy detom solou (tie mi to poradili, ked som sa mesiac zbytocne trapila). A deti maju zdrave.
-------------

mvl8 • 1d • 29. aug 2007 o 14:35
Sojka tak ty riadne vyváraš som zvedavá ako to varenie zvládnem a treba mať asi veľkú fantáziu aby sa nejedlo stale to isté.S tým sladkým to aj ja tak plánujem a podĺa mna je to supééér,len či mi to starý rodičia nepokazia.ako to je u vás? rešpektujú ťa,alebo im potajomky dajú?
-------------

soyka • 2d • 29. aug 2007 o 14:50
hmmm, tak varenie je fajn, pokial ma clovek aspon jeden supel v mrazaku volny :o))) varievam v noci - vtedy mam klud a navari 2, tri jedla a na tyzden,dva mam pokoj... pomedzi este obcas nieco navarim, ako minule ryzu so slivkou, ale len ked mam cas :o)))

a co sa tyka tych sladkosti, tak moja mama bola plne na mojej strane... so svokrou a inymi navstevami to uz bolo horsie, ale riesila som to nekompromisne - nenechavala som ich same 😀 😀 😀

raz sme museli surne prec a Lucka bola u nich asi hodku... mala vtedy polroka a ona ju nadzgala mandarinkou... pravdaze mi nic nepovedala... malu som vecer nakojila a ona sa v noci dovracala, vypydavali z nej cele mesiaciky... boli sme hore az do rana, strasne plakala a svokra mi na druhy den s usmevom do tvare klamala, ze to ona nebola, ze ktovie, co to vyvracala - podotykam, ze bola v tom case plne kojena...

tolko moje skusenosti... 😖
-------------

mvl8 • 1d • 29. aug 2007 o 15:04
Ty vole tak toto? to je teda zážitok to ti poviem.To je dobrý nápad v noci variť a to ťa len tak napadne čo s čím uvariť a aby sa to hodilo k sebe?alebo máš recepty?keď som ja spomenula,že nesladím čaj a ani sa nechystám tak svokra len tak nadskočila a povedala (ale nekaké keksy jej budeš musieť dávať(
-------------

angelos • 1d • 29. aug 2007 o 15:09
Ahojte,ja som kojila len dva mesiace,tak som s prikrmami zacala od ukonceneho 4.mes.Zacali sme mrkvou a tri dni som davala len mrkvu.Potom zemiak a postupne ostatnu zeleninku,ktoru moze 5mesacne mimino.Prvy mesiac sme papali len zeleninu a potom sme zacali aj s ovocim.Moja Hanka je velky jedak,zje vsetko.Zo zeleniny jej nechuti len karelab.Spapa ryzu,zemiak,cestoviny(bezvajecne)zltok,masko.Maso si vzdy naporcirujem do mrazaku a potom len vyberam.Nesolim,do kazdeho jedla dam par kvapiek oleja(slnecnicoveho)olivovy mam len panensky a ten je lisovany za studena,ten by mala nemala.Mala mi zje aj kupovane prikrmy v poharoch,takze ked sa mi nechce varit,mam navarene. 😀 😀 😀
-------------

hanka274 • 1d • 29. aug 2007 o 15:26
bliss, baby maju pravdu, sol??? 😕 😕 😲
neverim, ze si sa veeelmi dlho trapila, ze nechceĺa jest neosolene, ved predsa sol v tom case nepoznala, nepoznala ine. Takze po case, max. tak tyzdni by ti spapala-to je prirodzeny reflex....

moja krpana ma 16 mesiacov, nic nesolime, iba jej vyvaram a to chuti chut....zo sladkeho mala max. tak piskoty....

cim neskor zacnete so slanym, sladkym, tym lepsie pre deti a aj pre vas, mamicky! Pretoze nebudu vymyslat pri jedeni a vymienat to za "lepsie sladsie"....pretoze nevedia ako take chuti.
da sa to zvladnut, nic narocne, proste jej nedam. a uz si zvykla, ze take ani nemoze....co papam ja napriklad....sladke-slane pochutinky.

Co sa tyka prikrmov- aj my sme zacali klasika-mrkvicka, potom zemiacik, neskor brokolica, karfiol, masko, zltok, ryza, cestoviny su zdrave-bezvajecne samozrejme......

naopak, ja poradim nemixovat...na zaciatku ich bude mozno napinat, ale ak im to dobre vidlickou pomackate, bude to OK, budu papat. Neskor to ocenite....
Napriklad ja som nemixovala nikdy nic, odkusovali sme si zo vsetkeho hned....v roku nemala problem jest kusy zemiaku, mrkvy, brokolice, maska....kusat jablcko, banan. Naopak kamaratka moja ma kocku o pol roka starsiu ako Hani, teda bude mat 2 rocky, nuz ale ani z bananika nevie odkusnut, papala kupovane mixovane prikrmy 🙄 , vsetko mixuju....musia-tak si zvykla....
Takze tot moje rady, skusenosti....
pápa
-------------

katrin • 2d • 29. aug 2007 o 15:26
ritaklea, je v podstate jedno, čím začneš.. niektorí doktori tvrdia, že jednoznačne zeleninou (či už mrkva, zemiak, hocičo) a niektorí zas, že ovocím... Ja si myslím, že je lepšie začať zeleninou, pretože ovocie je sladké a ak sa dieťa naučí na sladké, zeleninu už nezje.

My sme sa veľmi veľa natrápili. Nekojila som vôbec, prvé príkrmy som začala dávať v ukončenom štvrtom mesiaci. Aj keď chalani sú nedonosení, lekárka povedala, že pri jedle netreba odrátavať vek. Chalani nechceli jesť vôbec lyžičkou. Trápili sme sa, bolo to hrozné naučiť dvojičky naraz jesť čo i len trošku. Skúšala som Hipp-ky, doma varenú zeleninu, nič.. bez úspechu. Potom som to vyskúšala dať do fľaše, najprv s mliekom, potom už len s trochou vody, aby to bolo redšie a vypili... Keď už teda vypili celú dávku zeleniny (keď sme už nahradili jedno mlieko), tak som skúšala ovocie a to mi jedli bez problémov lyžičkou.. Dávala som niekoľko dní zeleninu vo fľaške, ovocie lyžičkou, trvalo to možno týždeňa a začali jesť všetko lyžičkou. Mali už ale 7,5 mesiaca kým sme sa to naučili... Trpezlivosť, nič iné, pretože ako tu už niekto písal, dieťa nevie, že existuje aj iná chuť ako tá, čo mu dáš... (samozrejme okrem mlieka), dieťa nevie, že existuje slané, sladké, kyslé, korenené jedlo...

bliss, nedá mi nereagovať aj na tvoj príspevok... Aj moja mama mi stále tvrdí, že sa nemám držať nejakých novodobých "výmyslov".... Na to existuje aj protiargument... Sme tu, všetci sme to prežili, či nám dávali už v 6-tich týždňoch polievky, či sme pili cez materské mlieko pivo, alebo či sme dostávali slané jedlo, prípadne orechy v mlieku... ... Ale... koľko z nás má ťažké alergie, ktorým sa dá v takomto mladom veku predísť... 😕 🤐 😔
-------------

hanka274 • 1d • 29. aug 2007 o 15:33
presne ako katrin pise, k tomu, co prve, tiez si myslim, ze zeleninkou-ovocie je sladsie, potom mozu vymyslat....

A este....ja som kojila do 16mes., a to 7mes. plne len kojila, az po 7 mes. sme sli prikrmovat....

A co sa tyka toho mixovania, samozrejme neplati to u vsetkych detoch, aby som sa tu s niekym nehadala, samozrejme su deti, ktore to proste neznesu-nemixovane.....mozte sa trapit aj tyzden-dva....nezjedia, nakoniec musite si pomoct mixerom.....ale za vyskusanie sa to oplati!!!! 😵 😵 😵 😵 😵 je to pohodlnejsie aj pre vas, a neskor aj pre deti....ved som pisala....su take "priebojnejsie v papani", myslim tym, ze v pohode zjedia, aj ked im date suchy chleba, alebo kusky ovocia....nemusite z toho maglajz robit.....
-------------

benabianca • 2d • 29. aug 2007 o 16:03
tak ja som zacala s detskou ryzou(baby rice),do toho bud primiesany bananik,alebo mrkvicku,zemiacik,brokolicu ci inu zeleninu.Mnam mnam
-------------

bliss • 1d • 29. aug 2007 o 16:03
Je zaujimave moralizovanie nad trochou soli, ked dnesna mladez vyrasta na sackovych polievkach. Za mojich skolskych cias nebolo tolko alergii a chorlavych deti. Teraz, ked chcete dietatu nieco podat do ruky, najskor sa musite spytat jeho matky, ci nema cukrovku alebo alergiu na nejaku potravinu...
Kazdy mame svoj subjektivny nazor. Mne na spic noza soli pre malu neprekaza, verim, ze ani jej nie. Lekari v dnesnej dobe sa nevedia na mnohom dohodnut. Kolko ludi, tolko chuti. Ja sa drzim osvedceneho...
-------------

benabianca • 2d • 29. aug 2007 o 16:17
hanka-moj Ben mal do roka vsetko mixovane,nedokazal zjest kusok mesa,ani zemiak nakrajany.Nastastie sa to po roku spravilo a az okolo druhychnarodenin som donho dostala aj ryzu a cestoviny,dovtedy mi to vypluval!!!!

bliss-ja teda aspon do roka solit nebudem,tiez s tym velmi nesuhlasim
-------------

hanka274 • 1d • 29. aug 2007 o 16:25
bianca...ved to su tie vynimky...som napisala, ze nie vzdy....len za pokus stoji-ak nie, ok....nic sa nedeje...to boli len moje rady....

bliss-osvedcene, neosvedcene....sol je tazka na oblicky-to nezmenis ani o 50rokov pred ani neskor 😉 😉
-------------

katrin • 2d • 29. aug 2007 o 16:25
Bliss, moralizovanie 😕 ved je to tvoje dieta, ty si za neho zodpovedna, my sa tu len trocha čudujeme... Ak chces, daj dcere/synovi aj chilli papriky... Neviem, kolko mas rokov, ja mam 30 a za mojich skolskych cias bolo dost vela alergii, viem to preto, lebo aj ja patrim k alergikom 😔 a uz vtedy som navstevovala alergologickú ambulanciu... Okrem toho, neplanujem svoje deti krmit sackovymi polievkami..
-------------

hanka274 • 1d • 29. aug 2007 o 16:28
no co sa tyka tych polievok sackovych....
ved ak to jedia mlady-teda pubertaci....ok, to je ale o niecom zase inom ako ked davas solene drobcovi 😉

soyka
29. aug 2007

co sa tyka tych alergii, ja mam tiez 30 a mam astmu ako
dosledok silnej alergie... kym nieco zjem, musim si davat
poriadny pozor... aj moj o dva roky mladsi brat je na tom podobne...

aaa ze preco? vraj to zacalo uz ked sme boli mimca... mama mala
kopec mlieka, ale nemal jej kto poradit ohladom kojenia a tak
prisiel obojstranny zapal a o mliecko prisla a ja s bratom
sme vyrastali na sunare a polievkach a nemali sme skoro ziadnu
imunitu...

Lucka bola oka, kym nezacala chodit do skolky - tam maju kazdy
den nieco sladke a mala mi tam chytila nejaku potravinovu
alergiu a cela im napuchla a volali mi domov, nech si po nu
pridem, ze nevedia co s nou... varia im tam napr. visnove a skoricove
caje - vraj si nemozu vyberat, lebo nemaju dost penazi na zdrave jedlo 😖

ritaklea
30. aug 2007

ahojte dievcata, mam vela otazok ktore ma postupne napadaju ako som zacala prikrmovat...

- musim dat dcerku cez leto a na jesen vyzivu alebo ju mozem krmit kazdy den jablckom? a na zimu by som potrebovala poradit s vyzivou, lebo vsade su recepty s cukrom a ja nechcem zas moc cukrit...

- potom, ako ste si pripravili nejake masove pokrmy na viac dni dopredu?

dakujem vopred za akukolvek radu
🙂

ritaklea
30. aug 2007

este by som chcela poradit zienkam ak im to nahodou zaberie

ja krmim dcerku treti den a od zaciatku som zacala systemom, ze som jej dala lyzicku do ruky (inak by to ani neslo, lebo vsetko co jej prejde popod nos musi chytit 😀) no a ona kraaasne papa. prvy den 5 lyziciek a druhy polovicu davky, no dnes uvidime 😀

este by ma zaujimalo ako viete kolko miligramov vam deticky zjedia - co to vazite? 😀

katrin
30. aug 2007

ritaklea, nikde nie je napisane, ze musis davat vyzivu 😉 cerstve je cerstve.
Co sa tyka receptov... ja som varila jablka, bez cukru, bez vsetkeho, len ich rozvaris uplne na makko a rozmixujes (alebo aj nie), ide to aj bez cukru

Zeleninove prikrmy mam navarene v mrazaku na cca 2 tyzdne, maso mam zvlast uvarene, ktore vyberam a pridavam, lebo raz za tyzden davam zltok, takze jedno masko vynechavame

ritaklea
30. aug 2007

a ako pripravujes to masko?

a potom tu vyzivu este sterilizujes? a ak ano - tak ako? lebo ja som to este nikdaj nerobila 😀 😀 😀

katrin
30. aug 2007

ritaklea, výživu som nesterilizovala, lebo som mala ovocia tak cca na týždeň, šlo to do ľadničky..

Masko (kuracie) varim vo vode na mäkko, najlepšie inak v kukte, potom to rozmixujem (bez soli, bez všetkého, iba mäsko)

Inak, ak dáš horúcu výživu do presnídávkových fľašiek, ktoré majú uzatvárateľné viečko (neviem ti to vysvetliť, ale tesco presnídavky majú najlepšie viečko), zavrieš horúce, tak je to tak uzavreté, ako keby si to sterilizovala... Obrátiť hore dnom. Ja som mala problém niektoré otvoriť

hanka274
30. aug 2007

presne ako katrin pise...uplne ako my doma.
Len tu kuchtu mi nemame, ja sa toho bojim jak cert kriza...ja varim aj pol dna...

ritaklea, a co sa tyka miligramov....a vobec vsetkeho velkosti, vahy....
vobec nesleduj nic. Len sa budes stresovat, joj, dnes zjedla o 2 lyzicky menej ako vcera atd.....

Ja som kojila 16 mesiacov, prvych 7 len kojila-a ti poviem, ja doteraz neviem kolko vypila mlieka, co ja viem????
a kolko zje teraz? ja neviem....proste normalka....vobec sa nestresuj sledovanim....proste pite, papajte kolko xce a co najzdravsie, moj tip-nekupovat hotove. sprav si sama. je tu vela debat o tom, ze aj ta samotna zeleninka z trhu uz nieje to co byvala, to je presna pravda, ale predsa kupovane nadupane (vraj tym, co ma ist detom-takze to je zdrave a naj 😅 😅 😅 ) prisadamy, aby to vydrzalo, aby to malo farbu, chut....no nic pre mna 🙂

soyka
30. aug 2007

suhlasim, najlepsie je si navarit doma...
detske vyzivy sa robia len z takej zeleninky,
co kupis na trhu, nie z inej - zzdravsej...
nuz a aby im to vydrzalo, musia ist stabilizatory,
aj farebnesu vyraznejsie ako doma navarene a urobene
prikrmy...
ja som tiez spekulovala, do coho budem papanie zamrazovat,
avent robi na to nadobky, ale su hrozne drahe,
takze pouzivame flasticky z vyzivy...
ja navarim plny hrniec a mam z toho 7az 10flasticiek...
😀 😀

soyka
30. aug 2007

a najma - viem, co som malemu uvarila 😀 😀
trikrat mi to nevyslo : boli sme na navsteve a pod
a dala som mu kupovanu zel.polievocku a vzdy mi potom vrackal...

uz to radsej ani neskusame... niet nad domacu stravu 😀

len ma stve, ze neviem preco mu prislo zle - to by bolo dobre vediet 😀

hanka274
31. aug 2007

soyka, to je jedno z coho, pokial to bolo kupovane.
Zistuj pri svojej strave, tak ako robis, suhlasim s tebou...
paradox...odkial mame flasticky z vyziv ked nepreferujeme kupovane??? 😀 😀 😀
ja od mojej mamy...este stare flasky. 😀 😝

mvl8
4. sep 2007

Ahoj riteklea tak ako sa ti darí variť? ako papkáte? ja som dnes začala s mrkvou,žiadna sláva,ale bojím sa tých príkrmov a vymýšlania a tak aby ju nebolelo bruško ozaj a jedy možem dať štavu z mrkvičky?

emjee
4. sep 2007

maria73 • 4. sep 2007 o 20:43
Ahojte,chcem sa spýtať či môže 6.mesačné babo papkať nejake mliečne výrobky, miláčiky a podobne.Malý papa Nutrilon,kašičky,detske výživy aj nejake ovocie spapa.Nechce mi papať zeleninku,keď mu uvarim mrkvičku tak ho to napína na vrackanie.

susanh • 1d • 4. sep 2007 o 20:49
Ahoj Maria, milaciky a pribinaciky by som nedavala. Sladku smotanu a tvaroh moze babatko az po roku, a tie vyrobky su z toho. Ja som davala az od ukonceneho 7. mesiaca jogurt Activiu. Doteraz nic ine mliecne nedavam.

androna • 1d • 4. sep 2007 o 20:54
maria az do 1roku dietata sa nedoporucuje ziadne kravske mlieko a vyrobky z neho kvoli moznej alergii.jogurt ako jediny sa moze pretoze je to najjemnesia verzia kravskeho mlieka.takze mali by ste ostat na kasickach a umelom mlieku zeleninka masko a ovocie.

nadhera • 1d, 9tt • 4. sep 2007 o 20:59
ahoj, aj ja som malemu od 6mesiaca zacala davat biely jogurt, na ostatne mliecne ma cas.akurat mu don davam striedku z rohlika - male kusticky.
maria, skus mu uvarit zemiacik+mrkvicka. nam to chuti.

barunka • 1d • 4. sep 2007 o 21:03
no, ja len poviem, že čo lekár, to iný názor na celú problematiku. Mne bolo povedané z viacerýc zdrojov, že biele jogurty od 6-teho mesiaca, v žiadnom prípade nie od danone, pretože obsahujú priveľa konzervačných látok vzhľadom na ich dlhú trvanlivosť. Radili mi zvolenský alebo sabi. Keď mala Simi cca 6,5 mesiaca, tak som jej ich postupne začala dávať. Keď mala 9 mesiacov, tak som jej začala dávať aj ovocné, ale také, kde tá ovocná zložka bola naspodu a trebalo ju rozmiešať s ostatným jogurtom, pretože mi bolo povedané, že tie sú najlepšie...
Pribináčiky, miláčiky, termixy a podobné veci Simi doteraz neochutnala, zostali sme pri ovocných jogurtoch, ktoré jej myslím dajú viac, ako tieto výrobky.

čo sa tej mrkvičky týka, tak možno ho napína preto, že tam ostanú väčšie hrčky, skús ju úplne rozmixovať, nahladko, aby tam nebola ani jedna hrčka. Ak nepomôže, asi by som skúsila také triky, ako zamaskovať do jogurtu, mlieka, kaše, pretože dieťatko zeleninku potrebuje...

elliana • 1d • 4. sep 2007 o 21:06
ahoj maria, ja by som este nedavala nic mliecne, okrem nutrilonu. Myslim, ze jogurt staci davat az po 9 mesiaci, moja Zoja v siestom mesiaci jedla len mlieko a jeden prikrm. Nic neponahlaj, zbytocne sa zvysuje riziko alergie
A co sa tyka zeleniny, skus nejaku inu, zemiak, a kludne postupne, aj ked ti 10 dni nic nespapa, 11 urcite ano

elliana • 1d • 4. sep 2007 o 21:10
inac, barunka ma pravdu v tom, ze co lekar, to iny nazor. Ja tiez davam zvolensky biely, ale zase som niekde aj tu na konovi citala, ze smotanove jogurty sa maju az po roku a skor len tie s probio kulturou...tak si vyber...ked bol len 1 jogurt na trhu, nemali take starosti, ako my, ze? 😉

androna • 1d • 4. sep 2007 o 21:17
no v cechach sa z jogurtov doporucuje holandia a activia.na slovensku asi ten zvolensky.a tiez viem ze jogurt az okolo 8mes.je to asi na rozumnom zvazeni informacii.kolko doktorov tolko nazorov.

angelos • 1d • 4. sep 2007 o 21:18
ahojte,moja Hanka bude mat 9mesiacov a este som jej jogurty nedavala.Zacnem az v 10mesiaci .Inak je mala velky jedak,zje vsetko,nenasla som nic co nema rada.Maria skoda,ze malinky nechce zeleninu,ale ja by som to nevzdavala.Ako pise elliana,raz ju urcite spapa.My sme prvy mesiac papali len zeleninu,az potom som zacala s ovocim.A ked skusila ovocie,zacala nad zeleninou ohrnat nos,tak som zase ovocie zatrhla a boli sme na zelenine.Teraz,ako som pisala zje vsetko co nezje ju 😉

dashak • 1d • 4. sep 2007 o 21:19
ahoj, bílý jogurt s živou kulturou může od ukonč. 8 měsíce. Okolo 9. měsíce můžeš zařadit ostatní kysané výrobky a termizované sýry - např. lučina, gervais...

tvaroh až po roce - takže takové pribináčky apod, které obsahují tvaroh taky. Mimochodem, nejlepší co se složení týká je lipánek, nevím jestli je k dostání i na SK

kattom
10. sep 2007

ahojte.
my sme teraz len zacali papat prikrmy - tyzden uz papa maly mrkvicku a treti den zemiak k tomu.

chcela by som sa dopredu informovat a poradit ohladom uskladnenia zeleniny - teraz kym nepride zima a je cerstva - davali ste niekto do mrazaku pre babo na zimu? ako ste to uskladnili? v sackoch a iba jednu davku?
(ja normalne davam do mrazaku na jesen balicky zeleniny na polievku -mrkva+petrzlen+kalerab+por+co este ide do polievky - vzdy to nakrajam, obvarim a davam do sackov na 1 hrniec. len pre babo asi menej toho -to budem mat plny mrazak sackov?)
ako mrazite spenat pre babo? - rozmixovany alebo listy? mate skusenosti dat rozmixovany spenat zamrazit do nadobky na vyrobu ladovych kociek? uvazujem, ze spenat, by som pre maleho namrazila tak.

a este k prikrmom hotovym - babenky tu pisu, ze mavaju navarene aj na 2 tyzdne dopredu a davaju do mrazuku. v com to tam davate? a iba jednu davku? ako to potom rozmrazujete - nad parou? v mikrovlnke? prirodzene-t.j. vytiahnem rano a na obed ohrejem?
len kym je vela zeleniny, tiez si planujem urobit zasoby do mrazaku.

nadhera
10. sep 2007

cez vikend sme vyskusali vanilkovy puding s piskotkami. obycajny praskovy puding do jeho mliecka a nadrobit piskoty. babo si zmlslo 😉

hanka274
11. sep 2007

alebo aj zavarit si mozes do detskych vyzivovych flias 😉

holubok
13. sep 2007

Vcera sme boli u dr. a kazala nam davat ako prve masko pecienku a hovadzinu. Este som sa nestretla s takym nazorom.Nemalo by sa zacinat s kuracim,morcacim maskom?

veronikap
16. sep 2007

nám naša lekárka tiež odporučila začať rovno hovädzou polievočkou (hov.mäso, mrkva, zemiak) a 2x do týždňa žĺtok.. hovädzie vraj preto, lebo obsahuje oveľa viac výživných látok ako biele mäso
zatiaľ nám to ide striedavo oblačno... raz máme lepšiu náladu na papanie, inokedy menej 😝 😉 dnes sme mali kuraciu polievočku a tá celkom chutila 😉

jamik01
18. sep 2007

Ahojte.
Poradte mi prosim Vas. Syn ma 8,5 mesiaca a 3.septembra sme zacali s prikrmami. Doteraz je plne kojeny a kedze krasne prospieva, pediatricka radila pockat so zavadzanim prikrmov az do 1.roka. Ale ja som zacala a maly odmieta. Skusam klasiku mrkvu, mrkvu +zemiak, zemiak+MM, banan. A nezabera nic. Ked davam na lyzicke MM, vtedy papa. Ale ine nic. Co vyskusat? Co ponuknut? Z flasky pit nechcel, nevie, co s nou ma robit. CO by ste mi poradili? je to este len treti tyzden, co skusame ale uz zacinam mat toho dost. Mali ste tiez nektora takehoto nepapkaca? Co nakonec zabralo? Dakujem za akukolvek radu. 🙂

ervotoc
18. sep 2007

tak holubok s tym sme sa este nestretli 😕 nas este pečienku nejedol a nieto este s nou začinať 😕 😕 😕
jasne kuracie ,morčacie,kralika,telacie..no pečienka? 😕 😕 😕 😕

jamik prečo od jedneho roka?nas bol tiez plne kojeny a vacsi ale od roka? 😕 😕 my sme po šiestom mesiaci začali ,postupne tiez,na začiatku lyzičku,dve,tri..papal menej nez niektore detičky co zblajzli hned polku hippky ..ale ono sa to postupne rozpapká 😀
a z flase veru nepapkal 😉 chce to na začiatku troška trpezlivosti a ja som na obed nekojila,aby mal hlad...a ked troška spapkal,potom uz len dokojiť...a neskor sme uplne vynechali kojenie a nahradili ho obedom 😉