Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

vejula
25. sep 2010

@zuzkat1 jo kojim. No a davam mu probiotika biogaia, tie mu vobec nechutia.. Ale musim davať lebo inak ma problem sa vykakať, len sa puči a nič. Po tom akosom začala davať tie kvapky je to s kakanim ok. Ale s tou averziou ku lyžičke sa mi to moc nepači 😅

helulela
25. sep 2010

@salvinka Každé dítě je jiné, já jsem pro trochu přiměřeného experimentování. Proto bych se kaši nebránila, když ji jí. U nás byl na začátku taky problém. Nejdřív třeba pár lžiček snědl, ale postupně nechtěl vůbec, i když jsem střídala různou zeleninu. Taky mě dost štvalo, že jsem se s tím dělala, on to pak hned odmítl a já to musela vyhodit. Jako druhý příkrm jsem po měsíci přidala kaši večer, protože jsme měli problémy s večerním kojením, a tu jedl hned, že jsem ho ani nepoznávala. A pak najednou z ničeho nic začal jíst i zeleninu na oběd, jako kdyby po té kaši poznal, že i ze lžičky může přijít něco dobrého. I teď někdy dělá na začátku jídla problémy, ksichtí se a otáčí hlavu, ale už máme i nějaké finty, jak ho rozjíst, takže většinou sní celou porci.

salvinka
25. sep 2010

@helulela jooj ani nevies ako si ma povzbudila 🙂 dakujem ti!

pipussa
25. sep 2010

Kocky
ako zacat ?
maly je od zaciatku na UM, dostaval denne jednu davku MM, ma 4 mesiace a okolo 8kg, a teda dooost
papa o 05h, o 08h, 11h, 14h, 17h vsetko priblizne, asi v tie hodiny ( pije 150ml 6x denne )
je mi jasne, co mam podavatm najskor asi zemiak, potom pridam mrkvu atd...a sledovat reakcie...

ale kedy , kolko,a ktoru davku mlieka vynechat a nahradit prikrmom...? o kolkej ? 11h, alebo 14
kolko toho prikrmu mu dat ? odkial mam vediet, ze kolko potom este pridat mlieka.. ked zje par lyziciek ?
kolkokrat za den davat prikrmy ? a kedy davat dalsi prikrm ? v akom case

mozem si navarit na tie 2 dni dopredu ? a ako to skladovat ?
vdaka z arady

brisilda
26. sep 2010

ahojte kocky chcem sa opytat s cim zacat s prikrmom 😉 ja by som dala uvarit mrkvicku nasledne ju rozpucila na kasu a na zaciatok malemu dala jednu lyzicku zvysom by som zamrazila myslite ze to tak moze byt? s cim ste zacinali vy? ja sice plne kojim no vynimocne sa stane ze malemu dam UM mozno tak raz za 2 tyzdne no doktorka tvrdi ze pokial uz raz dostal nieco ine ako MM tak musim davat prikrm od 4mesiaca 😒 + ze mam uz vynechat kanavit 😖

saska.t
26. sep 2010

@pipussa este by som mesiac pockala, nevadi ze je na UM v 4 mes. je to moc skoro 😉 vsetko ohladom prikrmov najdes krasne rozpisane na www.kojeni. net aj potraviny ktore su vhodne v danom mesiaci zaradit...
je na tebe aky rezim si zvolis, ci budes davat obed o 11 alebo 14,00 vsetko je to o zvyku a pravidelnom rezime, ktory si musite sami vypestovat, min. prvy mesiac prikrmu podavas za prikrmom mliecko, nemusis plnu davku aby sa neprejedal a nebolelo ho brusko sama casom uvidis ci ho potrebuje viac alebo menej, pri zaradeni prikrmu nezabudni ponukat vodicku aby si zvykal kedze ste na UM.
Plna davka prikrmu je 150-200g samozrejme kazdemu babätku trva inak dlho ako sa na nu dostane, netreba stresovat kazde dieta ma ine tempo a tym sa treba riadit, 2 prikrm sa zaraduje bud desiata alebo olovrant a zväcsa to byva ovocie a zaroven pridas aj mäso k zelenine ktoru uz papate, 2 prikrm sa zaraduje po 3-4 tyz. od zacatia 1 prikr.
3 prikrm sa zaraduje najskor okolo 8 mes. podla toho akeho budes mat doma hladosa
varit mozes na 2 dni dopredu skladujes v uzavretej nadobke

saska.t
26. sep 2010

@brisilda jedna lyzicka malemu urcite stacit nebude a hlavne to nema vyznam, naco zamrazit? zbytocna robota kedze cistu mrkvicku jete 3dni a potom sa pridava dalsia zeleninka....
co sa tyka kedy zacat kludne cakaj do skonc. 6 mes. aj ked UM zbytocne zatazujes malemu zaludok kedze ste kojeni, snazila by som sa tomu vyhybat...
vsetko najdes na www.kojeni.net

gabika7706
26. sep 2010

@brisilda Neviem, preco davas "vynimocne" UM, ale tiez by som pockala do ukonceneho 6.mesiaca a nic nemrazila, ako saska pise, zjete za tri dni 😉 Btw ja som napr. Kanavit malemu nedavala uz od 4. (?) mesiaca, ani neviem...do 6,5 mes bol plne kojeny.

pipussa
26. sep 2010

@saska.t
dakujem za odpoved

brisilda
26. sep 2010

@saska.t
@gabika7706 dakujem za odpovede ja som tiez zato ze pockam do ukonceneho 6 mesiaca no ale ked doktorka povedala tak zvazujem 😒 vynimocne som malemu dala UM mliecko ked sme mali krizu a zrejme som mala malo mliecka alebo bola situeacia ze som ho nemohla nakojit ☹ no poviem vam ze jedna davka UM mi pomohla k navratu materskeho mliecka odvtedy mam prsniky stale naliate 😀 mozno to poniektore odsudzuju ale ja sa nestazujem niektore mamicky nekoja vobec a to ze malemu dam raz za cas UM lebo si to situeacia vyzaduje / co neni castejsie ako raz za 2 tt niekedy ani to nie minule maly napriklad UM nechcel radsej si hodinku pockal na materske mliecko 😀 a vseho vsudy papkal iba 2 krat UM aj to iba trosku nikdy nevypil celu davku

saska.t
26. sep 2010

@brisilda MM funguje na systeme ponuky a dopytu, ak maly vytiahne viacej tak sa aj viac vytvori a opacne ak menej taha ,menej sa dotvori, to, ze ty necitis naliate prsniky neznamena, ze to mliecko tam nie je, takze 1 davkaUM nedopomoze k tvorbe mliecka ale presne naopak zacne sa tvorit menej kedze nebolo z prsnikov vytiahnute 😉 /samozrejme 1x sa nic nestane/

brisilda
26. sep 2010

@saska.t ja viem ze to takto funguje ale ked kojis a pocujes ze maly sa jeduje lebo mu nic nejde ? teraz napriklad pri kazdom kojeni pocujem ako prehlta a ako mu mliecko tecie no UM pil iba 2 krat aj to amlu davku 🙂 s prikrami zacnem az po ukoncenom 6 mes. nic nam neujde ja len ze doktorka mi kazala davat prikrm uz teraz tak som chcela vediet vas nazor 😉

zuzkat1
26. sep 2010

@salvinka co je to moc casto? ja kojim skoro kazdu hodinu..s vynimkou casu ked spi🙂 a neboj on sa rozpapa... ja doteraz kupujem tie malu 125g vyzivy,mame to na 2 dni a este aj vyhodim nieco z toho..

zuzkat1
26. sep 2010

@vejula a nemozes ich dat do mm? nemozu sa? ja som inak davala sab simplex a pomahalo a to ma taku malinovu vonu aj chut...mojej to vobec nevadilo

vejula
26. sep 2010

@zuzkat1 davam mu to do mm ale ani tak mu to nechuti, navyše je to take olejčekove čiže ked mu vylejem lyžičku do pusiny najprv ide to mliečkove a nakoniec tie kvapky, lebo vieš ako tuk ide hore... Jemu sab simplex pomahal len na vetry ale na kakanie nie a musela som davať rektalnu rurku. Až ked som začala davať tutuo biogaiu tak pekne kaka

zuzkat1
26. sep 2010

@vejula sa vyprdkal a este ho bolelo brusko? lebo moja hocikedy nekakala aj 3 dni a potom aj 5x za den to je u kojenych normalne... ja som len chcela aby prdkala ..🙂 ale neboj... kazde dieta si zvykne na jedlo a mozno ked zisti ze tam je nieco ine... moja viac zje ked jem s nou..nalozim si obed ju posadim do stolicky a jeme naraz...jedna lyzica mne a jedna jej🙂

sunysara
26. sep 2010

ahojik holky, chtela bych se zeptat začínáme s příkrmamam ale malej mi nechce kousíčky tak to mixuji? jakt to deláte vy?
a dáváte napřed jeden druh zeleniny a po třech dnech druhý??

vejula
26. sep 2010

@zuzkat1 ja viem že kojene detičky nemusia každy den kakať ale on ked 3 dni nekakal stale sa pučil tlačil ani papať nechcel ked sa vykakal tak už bolo dobre, takže podla toho som vedela že ho tam tlači a z too je taky nervozny teraz kaka tak 1x za dva dni je je spokojny.
No uvidime skusim mu dať lyžičku inej farby možno to zaberie 😅 😝

saska.t
26. sep 2010

@sunysara na kusky ma este veeeeela casu len pekne mixuj, druhy zeleninky mozes kludne zmiesavat, nemusi mat kazdu zvlast, vzdy do overenej zel. pridas novu 😉

gabika7706
26. sep 2010

@sunysara nemusis uplne vymixovat na hladku kasu, staci popucit vidlickou, tam nebudes mat az take velke kusky. Ja som dcere mixovala a s prechodom na kusky sme mali veelke problemy, takze Martinovi som len pucila, aj hned prvu mrkvu len vidlickou mal popucenu a ziaden problem, uz papa aj kusky jablka 🙂

cicimon
26. sep 2010

@gabika7706 chcem sa spytat v com je nebezpecne davat napr 5-6mes detom piskoty? teda ja sa este nechystam, s prikrmami zacneme od soboty, ale viem ze niekto uz tak skoro tie piskoty dava...

zuzkat1
26. sep 2010

@vejula no jasne ty vies najlepsie ze co ho trapi... my sme tento problem nemali...moja ked sa vyprdkala tak uz bolo dobre🙂

gabika7706
26. sep 2010

@cicimon nebezpecne....take slovo som urcite nikde nepouzila 😉
ziadna vyzivova hodnota pre dieta, samy cukor, cele vajicka (teda jeden z najvacsich alergenov vobec - vajecny bielok), pokial nie su bezlepkove a nemate este zavedeny lepok tak aj muka.... su urcite piskoty aj bezlepkove aj bezvajecne, ale nevidim vobec dovod na podavanie piskot detom mladsim ako jeden rok, prip. aj starsim. My si na zahustenie ovocia na desiatu vystacime s amarantom alebo bielymi burizonami, prip. ovsenymi vlockami 🙂 Ani starsia nejedla piskoty, tie sa u nas pouzivaju do ovocnej torty s kyslou smotanou alebo do Tiramisu 🙂

cicimon
26. sep 2010

@gabika7706 dik, nemyslela som to tak, ze ty si pouzila to slovo, asi som pouzila zly vyraz, len som chcela vediet, preco to nie je vhodne davat tak malym detom
ja sa tiez na piskoty tak skoro nechystam......ale tie burizony je dobry napad 🙂....ale na to mame tiez este cas, zacne s prikrmami od soboty 🙂

gabika7706
26. sep 2010

@cicimon tak nech vam chuti 🙂

selyma
26. sep 2010

@gabika7706 obycajne biele burizony sa mozu? Som nevedela, ale mame ich doma a uz som nad nimi rozmyslala. Ale nedavam, co neciem ci mozem

gabika7706
26. sep 2010

@selyma je to cista ryza neochutena, takze v pohode 😉 treba ich ale dat do ovocia (vyziva, pyre, alebo popucene), urcite nie take suche, aby to dieta nevdychlo

sunysara
27. sep 2010

holky děkuju za tip, a hlavně ještě nevím kolik teda mu toho mám dávat.

gabika7706
27. sep 2010

@sunysara tolko, kolko zje 😉 na zaciatok som Martinovi urobila asi 6 ks tych baby karotiek a vsetko zjedol, aj viac by si bol dal...

adela87
27. sep 2010

Ahojky, já jsem s příkrmama začala na začátku 5. měsíce. Nejprve jsem příkrmy kupovala. Malá začínala postupně, nejdřív 5 lžiček, pak víc a víc, až to zdloubla všechno. Do 6. měsíce jsem dávala přirm jen v poledne a občas večer kašičku. Od 6. měsíce jsem dávala pravidelně v poledne a večer a občas jsem přihodila buď dopoledne nebo odpoledne nějaké ovoce. A od 8. měsíce to děláme tak, že dávám: 8hod mléko, 10hod ovoce, 12hod oběd, 14hod mléko,16:30hod jogurt, 18:30hod kaše, a večer v 23hod ještě mléko (to už mimi spinká, tak nakrmím než jdu spát já). Jinak to kombinuji, občas uvařím domácí, občas kupovaný příkrm. Záleží na tom, zda někam jedeme, jaké máme běhání po městě a tak podobně. Také jsou ale dny, kdy nechceme papat, tak nenutím. Mimi samo ví, proč nechce, jestli má prdíky nebo něco jiného. 😉 Chce to hlavně trpělivost. 😉