Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kafoditka
15. okt 2010

Ahojte kocky, prosim vas, mozte mi poradit? Mam 4 mesacneho syna, ktory je od druheho mesiaca prikrmovany nutrilonom a od tretieho mesiaca cisto na UM. Posledne dva tyzdne mame hrozne, je mrzuty, umrnčany, kazdu druhu noc zle spi - budi sa mi kazde dve hodiny na hlad. Dnes som kupila v DMke mliecko s kasou od Nestle bananovu, ktora sa zaraba priamo do flase a dat mu ju na vecer pred spanim ale som na pochybach... Na jednej strane viem, ze co sa prikrmu tyka mam zacat mrkvickou, zemiakom, potom ovocim a nakoniec kasami, ale kamoska mi tvrdi, ze mu to mozem kludne davat, ale nie casto, aby si nezvykol na sladke a neodmietal mi neskor zeleninu... Nechcem malemu ublizit alebo mu uskodit...Mozte mi poradit, ci mu to mozem dat alebo kaslat na to a zacat zeleninou?? Zajtra mame ukonceny 4. mesiac.. Dakujem 😉

saska.t
15. okt 2010

@vejula ked sa rozpapa na kupovanych casom bude papat aj varene nemaj strach, akurat treba velmi dobre pozerat zlozenia casto obsahuju veci, ktore v tom veku deti este nemozu 😉

@kafoditka rozhodne by som zacala zeleninkou, kasa je tazka na zaludok a vas problem s nocnym budenim kvoli hladu urcite nevyriesi, moze sa to len zhorsit. Myslim si, ze tvoj problem nie je hladom, ale tym, ze chce citit maminu, je to len obdobie, ktore prejde, a pridu dalsie a horsie obdobia, tym ta samozrejme nechcem strasit 😀
Rozhodne zacnite pekne zeleninkou, sladke umele kase len zaplacaju zaludok a nic dietatu nedodaju... 😉

kafoditka
15. okt 2010

@saska.t dakujem, aj ma uz napadlo, ze si ho dam spat k nam do postele... mozno je problem aj v tom, ze mi vobec nechce pit cajiky, ani nasilu, ani ked je hladny... po dvoch glgoch zisti, ze pije caj a hned to vypluva. Skusala som bio ovocny, aj feniklovy, kamilkovy a vobec som neuspela.. 😒

saska.t
15. okt 2010

@kafoditka je velmi maly na caj a vo vasom veku mu uplne staci mliecko caj vobec nepotrebuje, takze mu ho nemusis nasilu nutit, mliecko ho aj zasyti aj sa z neho napije 😉
Na tvojom mieste by som este maleho nechala cisto na UM a po skoncenom 5 mes. pekne zacala s prikrmami, nie je sa kam ponahlat, za svoj zivot sa este veeeela napapa....
Pekne rozpisane postupy najdes na www.kojeni.net

kafoditka
15. okt 2010

@saska.t oki, tak ja pekne este mesiac pockam, nebudem vymyslat a zacneme zeleninkou.. snad si mala pravdu a potrebuje ma len citit. Este raz vdaka..

maryanna
15. okt 2010

@kafoditka ahoj, ja len doplníms tým čajom, môj malý je strašny mliečkar a vo vašom veku pil aj liter a pol nutrilonu aa asi do polroka mi nechcel piť ani vodu ani čaj...tak som len ponúkala, a prišlo to samo, keďže príkrmami zistil nové chute tak začal piť aj čistú vodu (čaje veľmi nedávam),.....ja som to neriešila keďže mi stále pil veľa mlieka čiže tekutiny mal tak som nenútila

salvinka
15. okt 2010

@vejula aj my papame len stale len kupovane.. :-/
babky idem vas poprosit.. chcela by som malemu spravit zltko namiesto maska.. nejaky chutny receptik nemate? ci mu to mam len take suche dat 😖

maryanna
15. okt 2010

@salvinka žltko ja uvarím vajce, vyberiem žltok a popučím večšinou ku špenátu so zemiakom, alebo s cuketou je to fajne, prípadne robím cestoviny zltkove....ale v podsate do hocijakej zeleniny sa to dá popučiť....

cicimon
15. okt 2010

baby mozte pls poradit aky dat spenat? som chcela kupit nejaku vyzivu,ale nasla som len zemiak+spenat+smotana a ta smotana sa mi nejako nezda.,,,tak aky?

dadous
15. okt 2010

@cicimon my kupujem listovej mraženej 😵

vejula
15. okt 2010

@saska.t jA SOm pozerala zloženie a bolo tam len mrkva pitna voda repkovy olej... ale kupila som ešte jednu že na zajtra a tam už je napisane mrkva zemiak voda olej porek bezlepkovy škrob.. tak to asi ani nedam 😒

@cicimon ja som dnes zrovna v zdravej vyžive pozerala a mali tam len zemiak špenat... ale my sme ešte špenat nepapali takže som ju nekupila

cicimon
15. okt 2010

@vejula no my sme uz jedli zemiak a chcem skusit spenat buduci tyzden, len som nenasla taku vyzivu..

saska.t
16. okt 2010

@vejula kludne daj skrob je prirodny, to nic nie je 😉 zlozenie je ok 😀

zuzulka255
16. okt 2010

@saska.t ja davaj mojej malej saj už od jeneho tyžna...pri UM sa čaj -voda podavať može...tekutinu nepotrebuje len pri MM...po hodine vypitia Um bola nepokojna a mrzuta-bola jednoducho smadna

cicimon
16. okt 2010

a co ten spenat so smotanou? (zzemiaky,spenat smotana vyziva?)

zuzkat1
16. okt 2010

@cicimon smotanu nie...

zuzkat1
16. okt 2010

baby... tekvicu pecenu v trube bez vsetkeho ... moze? ako olovrant? tu sladku cervenu co sa na pecenie kupuje....

saska.t
16. okt 2010

@zuzulka255 nemas pravdu, (nie je to len moj nazor ale aj odborny) deticky aj na UM nemaju dovod dostavat ine tekutiny okrem mlieka, zbytocne zatazuju-pretazuju nezrely detsky zaludok, zabera zbytocne miesto v zaludku mlieku a nic telicku neda, na toto vsetko sluzi mlieko, voda sa ma detom podavat aj na UM aj na MM len v lete pri velmi vysokych horucavach, a po zavedeni prikrmov, to, ze tvoja mala pije bez problemov je len zvyk a nic viac, urcite nie potreba.... samozrejme respektujem tvoje rozhodnutie, je to tvoje dieta a ty zan zodpovedas 😉

gabika7706
16. okt 2010

@cicimon spenat so zemiakom a mlieckom, ak vies odstriekat, alebo poodsavat. Ak nie, aj samotny spenat so zemiakom je mnam. Neskor uz mozete aj vajecny zltok pridat 😉
a spenat najlepsie mrazeny, ja kupujem porcovany Findus alebo Bonduelle.

zuzulka255
16. okt 2010

@saska.t aj odbornici sa v nazoroch lisia: mojej doktorke ked som to povedala nenamietala-samozrejme nie liter denne,povedala že je ine ako MM a pri Um-ktore je cisto ako strava potrebuje aj tekutinu,kedže MM ma predne redsie ktore je ako tekutina-ktora služi na uhasenie smadu a až po nom nasleduje huste-hlad...zo zaciatku to bolo par lyž denne...teraz v 8m vypije 2dcl

saska.t
16. okt 2010

@zuzulka255 zaujimam sa o tuto tematiku velmi dlho, samozrejme nazory sa lisia, ale zamerala som sa na odbor. na detsku vyzivu (nie detske doktorky, ktore nemaju sajnu kedze ich odbornost nie je vo vyzive) a musim povedat, ze sa zhodli vsetci na jednom... Samozrejme MM sa neda porovnavat s UM a to samozrejme ani nechcem, samozrejme moj nazor ti nevnucujem ani nechcem 😉
Len tak mimochodom to pijetete na vas vek, kedze uz ponukas tekutiny dlhodobo docela malo, ale samozrejme dieta sa neda nutit 🙂

zuzulka255
16. okt 2010

@saska.t : je to velmi zložite jedny hovoria tak druhy tak,kto sa ma potom z toho vysomariť...pije 260ml,som sa pomylila ,myslela som že je to 2dl flaska 🙂 a kolko by mala piť??

kaja73
16. okt 2010

@zuzulka255 Ak mysliš tekutiny okrem mlieka,tak moj nevypije ani tolko.Ak da 2 deci slabeho čajika, tak som rada.Mlieka vypije pol litra,ostatne ma prikrm,vždy po 2 deci-desiata, obed, olovrant aj prva večera.Mlieko pije tesne pred spanim,1 krat v noci a skoro rano.Cez den spi 2 krat a vtedy si da ten čaj.Inak ani počut o tekutinach.Cura však o sto dvesto, a tak si myslim ,že mu to stači.

zuzulka255
16. okt 2010

@kaja73 mlieka vypije 150ml(nutrilon) rano,viac ani kvapku a vsemožne sa snažim ponukam jej cez den večer a napina ju,jedine vypije rano, ostatok vsetko prikrm...a ten cajik...naposledy papa okolo siestej viac nechce chodi hajať o 21,30 a vstavame okolo 8 rano....maaalokedy sa zobudi takže ja noc neriešim vobec

kaja73
16. okt 2010

@zuzulka255 To maš super,že ti tak prespi noc.Mne sa maly ešte pred 3 tyždnami budil 15-20 krat za noc.Po homeopati je to teraz 2-3 krat a z toho musi byt raz mlieko on by pil aj viac ,ale ja sa snažim to nočne krmenie postupne odburat uplne.Tebe teda mala za 24 h vypije 150 mlieka a 260 caju? to sa mi zda malo,ale ked dostatočne cura ,tak je to hadam OK. 🙂

maryanna
16. okt 2010

@zuzulka255 vo vašom veku UM 750 ml

saska.t
17. okt 2010

@zuzulka255 normalne by mala vypit 400 ml tekutin (bez mlieka a ako pise maryanna cca 700 ml mlieka) ak som to dobre pochopila a pijete iba 150 ml mlieka denne tak to je az nebezpecne malo vo vasom veku, treba nutne zaradit jogurty biele a dost mliecnych vyrobkov 😅

zuzulka255
17. okt 2010

@saska.t papa jogurty ,chlebik s maslom-so syrom,mliečnu polievku...krupicovu kasu...cika do každej plienky,stolicu 2-3x denne...

zuzulka255
17. okt 2010

@kaja73 vau tolko budenia no vela sil želam....moja prespinka už od cca 3/4m celu noc...samozrejme su aj vynimky kedy sa zobudi ale to len zriedkavo.....
@saska.t ked este pila len UM bez prikrmov,aj tak mi vždy zjedla menej ako bolo predpisane alebo doporucene...doktorka nepovedala na to nič lebo pekne pribera a rastie a nevraca

miska246
17. okt 2010

Maminy prikrmujeme sa zeleninkou uz skoro 2 tyzdne, kedy mozme vyskusat mrkva a jablko? 🙂