Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

petreva
4. mar 2010

SAŠI, 😉 😵

saska.t
4. mar 2010

petka-este by som pockala, kedze je to exotika, tak do 8 mes. 😉

petka035
4. mar 2010

saska dakujem 😉 len čo teraz s ním 😕 ,mne už nejak dochádzajú nápady,furt len mrkva,zemiak,brokolica, cuketa,občas karfiol,mna už nič nenapadá... 😝

iinuska
4. mar 2010

petka, mozes dat aj petrzlen

blazka24
4. mar 2010

petka ja som teraz to vyriešila po svojom, malý vkuse jedol to isté tak som sa rozhodla urobiť kvázy zemiakovú kašu, ja ju milujem a tak som si vyvarila zemiaky zvlášť, potom som si vyvarila zvlášť mrkvu a na tom som sparila mrazenú brokolicu....tak máme na tri dni, prvý deň bude zemiaková kaša len čistá s mliečkom krpcovým, druhý deň zemiaková kaša s brokolicou a tretí s mrkvičkou, potom ideme na žltok tak som zvedavá že ako to dopadne...........

veronika81
5. mar 2010

ahojte,
po dlhšej dobe som tu znova 😉
Saška, otázka na teba.. pred pár mesiacmi, keď som začínala malému dávať pečivo som sa pýtala, či môžeme aj grahamové. Vtedy si mi napísala, že vhodnejšie je biele, ale ja som si nezapamätala, že prečo 😝 A neviem to nájsť, aj som sa pokúšala.. Môžeš mi to prosím ťa ešte raz napísať 🙂 A v podstate keď už máme rok, tak už by sme mohli aj to grahamové? Snažila som sa nájsť aj nejaké tmavé rožky alebo chlieb, ale všade sú semienka.

A baby, musím vám niečo napísať 😒 Včera som tu mala kamošku, má 4 a pol mesačného synčeka, chodí k jednej detskej pediatričke, ktorá je v našom meste dosť uznávaná, je mladá (má okolo 30, možno 35), ja som k nej ale nešla, lebo má strašne veľa detí.. Kamoška malého plne dojčí a vraj už tretí deň mu dáva mrkvičku na obed a je nešťastná z toho, že malý jej to nechce, že to vypľúva a plače pri tom ☹ Samozrejme som na ňu vyklopila všetky moje vedomosti ohľadom prvých príkrmov, pekne jej povedala, aby malého netrápila, že je to skoro, že jeho tráviace orgány na to ešte nie sú pripravené atď.... a ona, že jej to doslova kázala (!) pediatrička, lebo vraj je to teraz nový trend, zavádzať tuhú stravu čo najskôr, vraj kvôli alergiám, aby si telo čo najskôr zvykalo. No samozrejme nemala som šancu oponovať jej pediatričke 😖 aspoň som jej odporučila kojení.net a nech si urobí názor sama.. Je len že čo vy na to 😕

veronika81
5. mar 2010

aha a ešte som zabudla, Petreva 🙂 môžeš napísať ten recept prosím ťa, na tú tortičku čo ideš robiť malej? Ja mám už len týždeň na vymýšľanie 😉

saska.t
5. mar 2010

veronika - jasne uz mozes zaradit aj grahamove, biele bolo kepsie koli stravitelnosti 😉 a samozrejme mozte uz aj tmave, len pozor na tie zrniecka, aj ked je mala pravdepodobnost, ze by to vdychol ale naco riskovat 😀
no k pediatricke - bohuzial pediatri nie su odbornici na detsku vyzivu a to je velka chyba, p. Dr. si to asi pomylila so zavadzanim lepku, ktory sa odporuca kojenym detom zavadzat uz okolo 5-6 mes. kedze ich chrani MM, takze kazda mamicka musi zvazit a trosku studovat, aby neverila slepo svojmu pediatrovi, dnes je dost dostupneho materialu o detskej vyzive, som toho zivy priklad 😀

petka - spenat, petrzlen(pastinak) treba len kombinovat zakazdym inak

blazka24
5. mar 2010

saska tak som to skúsila podľa teba, nie nasilu len pár lyžičiek jabĺčka, tak vždy pred mliekom na desiatu mu strčím jabĺčko, s takým očakávaním otvára hubinu a potom ten ksicht 😕 ale aspoň šťavu doňho natlačím a 2-3 lyžičky jabĺčka...

zajtra skúšame žĺtko tak držte palce......... 😉

zuzan11
5. mar 2010

Saska mne uz spapa 100g zeleninky a potom uz len trosku mliecka aj to ako keby na silu. A voda mu nesmakuje vobec. Tak sa bojim ci nema malo tekutin. 4 krat za den 160ml mliecka a na obed asi len 50-80ml.
Mam zacat skusit davat ovocnu stavu? A aku? Kupit 100 % dzus a zriedit alebo co davate ?Caj velmi nechcem kvoli refluxu.Gastroenterologicka neodporucila ze podporuje viac grckanie.
Dakujeeeeem, si zlata ze takto vsetkym radis.

petreva
6. mar 2010

Veronika, ahoj, určitě ti napíšu, snad dnes večer. Nějak nestíhám 😀

saska.t
6. mar 2010

zuzan ak ma plne pocikane plienky aspon 4 x denne tak to nie je ziadna tragedia, len pekne ponukaj vodicku na stavy je este skoro alebo ich potom velmi ried vodou, stavu najlepsie zatial asi urcenu pre babätka po 4 mes. robi ich aj hipp na dospelacke stavy ste este malicky 😉

veronika2108
6. mar 2010

Ahojte,

chcela by som sa s vami poradit, kezde vy ste uz zabehane s prvymi prikrmami. Aky pouzivate mixer na mixovanie papanicka pre vase pokladiky? 🙂
Ja mam len klasicky na koktejly a to by som tam asi tazko rozmixovala taku malu porciu. 😒
Dakujem vam za rady a prajem pekny vikend. 😵

saska.t
6. mar 2010

veronika klasickym ponornym, treba urobit na 2 dni alebo viac a zamrazit a uz to bez problemov pomixujes 😉

veronika2108
6. mar 2010

Dakujem Ti saska za radu 🙂

petreva
6. mar 2010

Veroniko, ještě nejsem rozhodnutá jaká verze zvítězí...jogurtový se smetanou...2 bílé jogurty, 2 zakys smetany, v receptu jsou 2lžíce cukru - já dám asi rozmačkaný banán.Dále potřebuješ piškoty-dle receptu, dám sušenky, co Elenka může, a ovoce. Vrstvíš, zatížíš a dáš do lednice. Pak ozdobíš 😉 A druhý je ten jablečný...1kg jablek, 3 lžíce cukru, 3 vanilkové pudinky, piškoty - opět dle receptu, budu upravovat piškoty a pořád se mi nechce použít ten cukr max třtinový. Jablíčka se pokrájí a rozvaří doměkka. Pak se přidá pudink rozmýchaný v trošce vody a eventuelně cukr. Opět se vrstvy střídají s nějakou sušenkou nebo piškotem. Až budeš mít jasno, dáš mi pro zajímavost vědět?? Hezký večer

veronika81
6. mar 2010

petreva ďakujem 😉 cez týždeň sa rozhodnem, ale skôr sa mi páči tá verzia s jabĺčkami. Malý má veľmi rád jablká.

A Saška, ako je to s kravským mliekom? Tuším som čítala, že od roka by sa na varenie mohlo. Veľmi mi ani nechýba, zaobídeme sa aj bez mlieka, tak určite ho ním ešte nejdem nalievať..ale ten puding do torty by som asi s mliekom uvarila. Nemalo by mu to ublížiť, že? Alebo môžem klasický puding s vodou uvariť, aj keď píšu s mliekom?

petreva
6. mar 2010

Veru, není zač 😉 ten jablíčkovej dělám i pro nás běžně. Je to moc dobrý. Myslíš udělat puding do toho jablkovýho? Jako normál z mlíka? Tím pudinkem ze zahustí rozvařená jablka, ty jo, nevím, jak by to chutnalo s mlíkem 😕 Budeš sladit normál cukrem? Já pořád nevím 😅

veronika81
6. mar 2010

no ano, to mlieko som myslela s pudingom na to zahustenie jabĺk. Alebo tam normálne stačí voda? Akože nemusí sa to uvariť na riadny puding?
A nad cukrom som sa zamýšľala, ale asi ho tam dám.. My používame doma iba trstinový, tak by som dala ten. A nebude to jesť každý deň, iba trošku ochutná, tak myslím, že ho to nezabije 😀 😝 Možno namiesto troch lyžičiek dám len jednu 🙂

blazka24
6. mar 2010

veronika mne malý nechcel pomixované a tak som len pučila, to musíš sama vedieť akú konzistenciu papá, ale ako tu už písala saska tiež používam ponorný mixér a robím si na tri dni ...........

petreva
7. mar 2010

Veru, mlíčko může být, ale běžně to dělám bez něj. Normálně nechám rozvařit jablka, pudinky rozdělám do vody a pak k nim přileju, udělá sto takovou hmotu, moc dobrou 🙂

saska.t
7. mar 2010

kocky po roku kludne varte s normalnym mliekom 😉 tiez to bezne robim aj ked pije len UM 😉

magda29
7. mar 2010

Ahojte chcem sa spytat malej kupil muz zvolensky jogurt biely a ze smotanovy taky moze 😕 dakujem pekny vecer.

magda29
7. mar 2010

A este sa chcem spytat kolko moze asi tak vypit cajiku za den 200ml je vela? 😕

blazka24
8. mar 2010

magda koľko chce čaju toľko daj, to vôbec neobmedzujem, môj krpec je mladší a stále má nasadenú fľašu a cucá 😀

magda29
8. mar 2010

Ok Blazka vdaka tak budem davat. A ten jogurt jej mozem dat nevies?

saska.t
8. mar 2010

magda jogurt uplne perfektny manzel vybral, takze smelo dotoho...a pitie kolko chce 😉

magda29
8. mar 2010

Saska dakujem Ti ste tu super na radu 😉

zuzan11
8. mar 2010

Chcela by som sa opytat aku ma mat stolicu, babatko ktore je na 1 zeleninivom prikrme 2 tyzdne.Lebo ja som teraz 2 dni davala zemiacik+mrkvicku+petrzlen a vcera kaka ziadna a dnes jooooj bolelo kakanie ☹ .Do predvcera to boli uz take hustejsie kaky, kazdy den 1-2 krat, ale dnes 2 dospelacky bobky. Zda sa mi to skoro.Chcela som dat viac tekutin ale s vodou bojujeme, tak som skusila malilinko slivkovej vody od Hipp rozriedenej tak sa mi podarilo zatial nejakych 20 ml naliat do neho. Z flasky s cumlom aj s naustkom pit okrem mlieka odmieta.Ide to len s lyzickou a to po troskach alebo s hrncekom ale to je tiez viac na podbradniku ako v brusku. Ale ta stolica by ma zaujimala aka ma vlastne byt a od kedy by mala byt dospelacka.dakujem....Asi mu robim prikrmy huste?

saska.t
8. mar 2010

zuzan- kazdemu telicku trva kym si zvykne na prikrmy, kedze doteraz traviaci system poznal len mliecko, stlica by mala byt husta kasovita, takze vynechaj mrkvu, zarad cukinu a spenat a chce to samozrejme viac tekutin 😉 vela deticiek zo zaciatku trpi zacpou, takze hlavu hore, cochvila to bude ok 😉