Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
19. nov 2009

kesinka kazdopadne keby zacala chudnut utekaj k Dr ale nevaz ju neustale inak ta slahne vzdy az tak po tyzdni a potom rychlo vahu zahod inak sa zblaznis je to najhorsia vec v domacnosti pri mimcu 😅

pancake
19. nov 2009

kesinka a pytaj si od doktora nieco na rehydrataciu pre malu. pre istotu.

veronikapp
19. nov 2009

mozem sa aj ja nieco opytat? uz som pisala v inej teme ale dostala som inu odpoved aku som cakala... uz mam precitane nastudovane rozne clanky o prvych prikrmoch, vsade su tie rady rovnake alebo len s minimalnymi rozdielmi. Ja som alergicka tak chcem vediet na co si fakt dat pozor. Mame za sebou mrkvu zemiak spenat a chcela som vediet co dalej, poradili mi avokado-ze je super nealergenne no a tu citam ze avokado nie... Saska tvoje nazory sa mi pacia. A co je lepsie- kupovane alebo doma varene?

matja
19. nov 2009

veronika, avokádo patrí medzi potraviny s nízkym rizikom alergie, tu som to našla: http://www.choredieta.sk/index.php/imunita-aler...
v tomto linku nájdeš aj potraviny, ktoré sú alergény
Ja plánujem zaradiť avokádo až teraz, lebo som sa to o ňom dozvedela len v týchto dňoch. A je veľmi zdravé. Už ho zháňam 3 dni a nikde ho nemajú...

saska.t
19. nov 2009

veronika dakujem 😉
no s avokadom by som este pockala tak do 8 mesiacov, dalej mozes zaradit cukinu karfiol, prilohy ako ryza pohanka, pseno, brokolicu, a klasicke zeleninky 😉
co sa tyka domace alebo kupovane ak papa varene nechaj to tak aspon vies co v tom je tym ale netvrdim ze kupovane je zle, davala som aj take ked som nestihla navarit alebo sme niekam isli dost mi to pomohlo
a na co si alergicka musis konkretizovat
kazdopadne sa treba vyhybat urcitu dobu alergenom ako jahody oriesky hriby, rajciny, med a na vsetko si dat dostatocny cas, pravidlo je nikam sa neponahlat a vsetko davat postupne a nie naraz a s rozumom
vyborna stranka je www.kojeni.net mas tam zaradovanie potravin po mesiacoch...
ak budes mat este otazky kludne sa pytaj 😉

matja
19. nov 2009

veronika, ak sa môžem vyjadriť k tomu, či kupované alebo varené, môj názor je, že varené je lepšie, vieš presne, čo uvaríš. Ale určite treba veriť aj kupovaným výživám, sú vraj prísne kontrolované, tak hádam tam nejde plesnivé ovocie alebo zelenina... Len si treba dávať pozor a presne študovať, čo obsahujú. Mojím výberom neprejde hocijaká výživa, mnohé totiž obsahujú mlieko, zeler, korenie, HIPPky majú pre deti od 8. mesiaca soľ, atď atď...

Čo však je jednoznačne lepšie kupované ako doma varené je špenát. Teda aspoň pokiaľ ho nemáš bio alebo domáci. Lebo špenát prijíma veľa dusičnanov a napr. špenát od Hami je bio. Len si daj pozor, aby to bol ten od Hami, ten neobsahuje mlieko, existuje aj iný, tuším od Hipp a tam už mlieko je.

agalia
19. nov 2009

Ahojte, chcem sa spytat - aky syr odporucate zaradit ako prvy - viem, ze tvrdy, ale mate nejaky tip? Dakujem velmi pekne za radu. Napiste aj nejake tipy - co davate detickam na desiatu a olovrant DIK pekne dni vam aj detickam

saska.t
19. nov 2009

agalia - tvrdy neudeny plnotucny napr. eidam 😉
desiata olovrant - ovocie jogurty, ovsenne vlocky, domace kase...

veronikapp
19. nov 2009

matja,saska dakujem 🙂
saska potravinove alergie nemam, moja starsia dcera uz je tiez alergicka preto chcem byt opatrnejsia. Matja ale uz som zrobila hlupost lebo som jej dala prave ten spenat od Hipp...Som si myslela ze tie 3% mlieka a smotany co tam su su zanedbatelne mnozstvo...

radsej uz len doma varene, ved aj bio zeleninka existuje 🙂 🙂 🙂

agalia
19. nov 2009

saska - dik na teba je vzdy spoleh 🙂
desiata olovrant - to presne aj davam, len som myslela nieco nove na ozivenie 🙂
este kojim, ale ked prestanem a prejdem na UM - tak potom to bude namiesto vecere? to mi nie je jasne, lebo teraz ma olovrant napr.jogurt a na veceru kasu a pred spanim ho nakojim - tak neviem
on je pekny hlados🙂
DAKUJEEEEEEEEEEM

saska.t
20. nov 2009

veronika - kludne davaj spenat od hipp to je naozaj zanedbatelne mnozstvo, mala na nom isla od 6 mes. bez problemov takze ziadna chyba ale na zlozenie treba davat pozor 😉 to urcite, baby netreba byt take striktne v tom jedeni lebo ked nabehnete na normalnu stravu tak sa vam deti obsypu takze tieto trosky naozaj nevadia 😉 prilisna sterilita skodi a deticky nie su z cukru!!!!

agalia ja davam na veceru to co ostalo z obeda alebo urobim polievku a malej ju na veceru zahustim ovsennymi vlockami alebo cestovinkou, moznosti je vela 😉

matja
20. nov 2009

saska, tu nejde o sterilitu, len som nechcela, aby moje dieťa zbytočne prišlo do kontaktu s kravskou bielkovinou, keď nemusí. No a keďže je na výber, rozhodla som sa dávať radšej špenát od Hamé, ktoré mlieko neobsahuje.

matja
20. nov 2009

a mnohokrát som sa stretla s tým, že HIPPky obsahujú to, čo by nemali detičky vo svojom veku. Mám doma dve Hippky, ktoré tak skoro neotvorím, jedna je určená pre deti od 4 mesiacov a obsahuje paradajky, druhá od 8 mesiacov a obsahuje soľ.

saska.t
20. nov 2009

matja to mas pravdu a nie len hippky, vzdy treba citat zlozenie, co sa tyka bielk. krav . mlieka ta je vsade a nikde sa jej nevyhnes aj jogurty UM vsetko obsah.bielkovinu krav. mlieka takze zanedbat. mnozstvo naozaj nevadi
BKM nie je skodlivina len je nevhodna pre nezrele ladviny babätiek tak si to netreba zamienat s jedom!!!! 😀zdravemu dietatu v urcitom veku uz neprekaza a dokaze ju stravit a soli sa taktiez nevyhnes v nicom ide o to ake mnozstvo v danom vyrobku je 😉 takze t

saska.t
20. nov 2009

takze tej striktnosti sa netreba tak drzat, treba sa vyhybat alergenom a nie takymto veciam ktore nas stretavaju denno-denne 😉 /mi to uslo tak dopisujem/

kisska
20. nov 2009

matja - to je presne dovod, preco sa netreba spoliehat na oznacenie veku u kupovanych prikrmov (ani kasi, dezertov, cajov a inych vyrobkov). Vzdy treba citat, nechcem ti brat iluzie, ale prave v obdobi, ked sme my zacinali, tak sa prehnala aferka s BIO vyzivami od Hami - jedna varka nebola az tak velmi Bio 😒 Ale aspon nas to udrzuje v strehu a cule 😎 🙄 Ved co by sme robili cele dni, keby sme sa mohli spolahnut na to, co nam niekto tvrdi, ze? 😉

matja
20. nov 2009

kisska presne tak, vždy som podrobne čítala, čo obsahujú výrobky pre deti. Ja nehovorím, že iba HIPP je zlé (alebo iba niečo od nich). Študujem každú jednu etiketu, ak kupujem nejaký hotový príkrm pre malého. Napríklad sušienky Sunarek, ktoré sú údajne vhodné pre deti od 6 mesiacov (!), obsahujú pšeničnú múku, sóju, vajce a cukor. Brrr....
A preto, pokiaľ môžem, tak minimálne do roka budem dávať pozor na to, čo malý zje a vyberiem radšej taký výrobok, ktorý vyhovuje mojim (možno pre niekoho prehnaným) požiadavkám.

kisska
20. nov 2009

matja - nas maminy by mali zamestnat do kontrolnych organov, ci kto to vydava povolenia, aby si vyrobcovia mohli dat na etiketu "DOJCENSKA" strava spolu s uvedenim veku od ktoreho je urcena 😉

saska.t
20. nov 2009

kiss - esteze toto badanie uz mame za sebou 😀 ale ja dodnes kontrolujem ak dam obcas vyzivku jej obsah, uz sa mi smeju ze som magor

matja - ak to patrilo mne ze ta oznacujem ze to prehanas tak vedz ze ja som tiez bola taka do 1 roka a este teraz davam na vela veci pozor ale casom ta striktnost prejde aj teba 😀 /ak to nepatrilo mne a ja som to zle pochopila, neber to na vedomie/ 😉

kisska
20. nov 2009

😉 😀 😀 😀

matja
20. nov 2009

kisska, saska 🙂

saska, nie, nemyslela som konkrétne teba 🙂 No myslím si, že aj pri druhom bábu budem dávať pozor na to, aby do roka nejedol žiaden cukor, soľ, paradajky, mlieko. Soli v pečive alebo v chlebe sa však nevyhneme. Ja si to uvedomujem, že som v tomto smere príliš opatrná, ale vyplýva to z mojej povahy, takže asi ma to neprejde 🙂 Teda do toho roka určite nie, potom už budem pripúšťať aj iné (menej zdravé) potraviny. Takže ako vravíš, tá "striktnosť" ma bude pomaly prechádzať po roku až roku a pol, nie však v 9. mesiacoch dieťaťa. Veď čím bude dieťa staršie, tým sa to bude dať aj menej ustrážiť, čo bude jesť. Nebudem mu variť iba ja, bude jesť aj u starkej, niekde na návšteve, v škôlke...

veronikapp
20. nov 2009

matja nie si prehnane opatrna 🙂
poradite mi ako pripravit tekvicu aby v nej ostalo po vareni aspon nieco z toho super zdraveho co tam je?
😉 😉 😉
moze sa dat uvarena zmrazit? lebo nie vsetky uvarene potraviny su po rozmrazeni dobre...

kisska
20. nov 2009

veronika ja aj tekvicu/cukinu parim s ostatnou zeleninou na paraku. Alebo var len v minime vody a dalej mozes pripravovat ako privarok (varis spolu s nadrobno nakrajenymi zemiakmi, na zahustenie, jogurt/neskor smotanu/zatrepku s mukou...a rozmixujes) 😉 . Ja by som ju radsej mrazila surovu, hoci aj nastruhanu/nakrajanu, lebo naozaj z uvarenej mas po rozmrazeni blato...

matja ja som tiez rada, kym mozem ovplyvnovat, co zje maly... a mozem ti povedat, ze ked ho nenaucis na "zlozvyky" ty teraz, tak ich ani neskor nebude vyzadovat. Dokonca napr. sladkosti Adam neje doteraz, da si kolac, ked mu dam, vypije omedovany caj, ked ho boli hrdlo...ale zeby sa hadzal o zem za lizatkom alebo cokoladou, tak to nie 😉

saska.t
20. nov 2009

veronika - ja nastruham a tak zamrazim ... varim nastruhanu na hrubo v malom mnozstve vody ako privarok a zahustujem uz normalne, vo vasom veku podus vo vode alebo na paraku ako kiss a mixni so zemiakmi a mozes pridat mlieko ktore pijete ale aj nemusis...

pomoooc nejdu mi smajliky vsetky skacu len na zaciatok vety a neviem ako to napravit :(((

matja
20. nov 2009

veronika, chceš počuť aj tretí názor? 😀
Ja mrazím zeleninu tak, že ju blanšírujem, čiže dám zovrieť vodu, na minútku dám do nej akúkoľvek zeleninu nakrájanú na kocky, vyberiem, vložím do studenej vody a dám trošku vysušiť. Do mrazničky si ju dám na táckach najskôr primraziť a potom presypem do sáčku. Takýmto spôsobom ti ostanú kocky nezlepené a budeš si môcť vyberať toľko, koľko budeš potrebovať. Pripravuješ bežným spôsobom, najlepšie na paráku. Blanšírovanie je vraj najlepší spôsob zmrazovania zeleniny. Blanšírujem napr. hrášok, mrkvu, petržlen, kaleráb, zelenú fazuľku, karfiol, tekvicu, cuketu...

Alebo si pripravím na paráku hotový príkrm (napr. cuketa + mäsko) a zamrazím. Keď treba, rozmrazím, prihrejem, dorobím prípadne zemiak a hotovo 🙂

kisska, potešila si ma, asi sa nájde málo detí, ktoré nemusia mať každú sladkosť 🙂

saska, tak skús smajlíky písať na klávesnici : - ) bez medzery 🙂

kisska
20. nov 2009

matja aj mna to zatial tesi... samozrejme si to kompenzuje inak 😉 nakup bez rohlika si neviem predstavit a banany by mohli chodit extra super zasielkou len pre nas (hlavne odkedy si vie krasne sam vypytat bambam 😉 😅 ).
Za tu zeleninu mas moj obdiv, nemam tolko casu/trpezlivosti aby som sa s tym tolko piplala 😉 Preto asi tolko holdujem uz zamrazenej zelenine, hlavne mimo sezonu 😉

veronikapp
20. nov 2009

kisska,matja,saska dakujem za tipy 🙂
zajtra sa do tej tekvicky pustime, verim ze malej bude chutit kedze je taky papkac aky je... 😀
a dame si aj zamrazit

este jedna vec ma momentalne trapi- spenat ma vraj prehanajuce ucinky no ale u nas to ma nejaky opacny efekt... mala uz 4 dni nekakala...3 dni sme davali mrkvicku a slo to pekne, potom 3 dni spenat a nic. Tak som dala zase mrkvicku ale stale nic ☹

kisska
20. nov 2009

veronika - a inak sa mala tvari ako? Aj ju boli brusko? Aj tekvica alebo aspon cukina je z tych "rychlejsich", tak skus, ci sa to tym nespravi... Mozno je to len "zla kombinacia"... ale nemusi to nic znamenat, pokial mala nema bolesti a je spokojna 😉

matja
20. nov 2009

kisska, no keby nebolo malého, tak by sa mi to iba pre mňa a manžela nechcelo robiť 😅

veronika, príkrmy sú predsa len iná záťaž na stále nevyvinutý tráviaci systém dieťatka. U nás tiež špenát zo začiatku nezaberal. Mám dojem, že až tento týždeň sa to u Paťka napravilo. Ale varenou mrkvou jej črievka nepohneš. Skôr surovou mrkvou. Ja som to moc neriešila, pretože malý sa mi nezdal, že by mal nejaké problémy, alebo že by ho bolelo bruško. Teda on kakal každý deň, ale mal dosť tvrdú stolicu. Keď som sa však zaoberala tým, ako mu pomôcť tak som našla takéto rady:
- dávať redšie príkrmy
- uvariť sušené slivky a rozmixovať (aj s tou vodou, kde sa varili, ale neskúšala som to)
- surová mrkva (tá má opačný účinok ako varená)

Takisto by mala pomôcť aj cuketa. Ja som sa vyhýbala hlavne mrkve a ryži, teraz, keď už môže aj obilniny, papá veľa vlákniny, tak sa to úplne napravilo.

kisska
20. nov 2009

matja doplnim len olivovy(alebo iny kvalitny) olej pridat do prikrmu - par kvapiek 😉 Surova mrkva mi pripada trosku tazko spracovatelna na jemnu kasicku, aby to zvladlo babo zacinajuce s prikrmami, alebo mozno odstavena. Ale nie som velmi za stavy pre takychto drobcov, ale po lyzickach na urychlenie urcite neuskodia 😉