Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

veronikapp
30. dec 2009

saska aj ja dakujem 🙂

vinka
30. dec 2009

Ano Veronika To meno tvojho syna si velmi dobre pamätám. 😀 😀 No ten šalát vyzerá fakt super.No budem to musieť skúsiť aj ja deťom na budúce.. 😉 Ono moja malá šalát aj tak nechcela jesť.

kisska
30. dec 2009

veronikapp - chlieb ani pecivo vajicko neobsahuju. Piskoty, susienky a ine ho obsahuju... samozrejme okrem obrovskeho mnozstva cukru (fruktozy, sacharozy a inych -oz... aj prirodny cukor je stale cukor)

veronikapp
31. dec 2009

kisska a co je vhodnejsie- biele alebo tmave pecivo?

saska.t
31. dec 2009

veronika pre male deticky biele pecivo - je lahko stravitelne nez tmave a celozrnne... casom mozes zaradit tmave... pri celozrnnych hrozi vdychnutie semiacok tym padom sa odporuca po 3 roku 😉

kloranebb
31. dec 2009

Prepacte, mozno hlupa otazka... Prikrmy sa pri plne dojcenych deti zavadzaju od ukonceneho 6. mesiaca. Znamena to, ze ked sa moje babo narodilo 1.7.2009 tak prikrmovat mam zacat 1.2.2010? Lebo blizky mi tvrdi, ze uz 1.1.2010 je babo na svete celych 6 mesiacov a tym padom sa jedna aj o ukonceny 6. mesiac. Ako mam tomu rozumiet teda? Viem ze mi presne povie aj pani doktorka ale ja chcem byt mudra uz teraz 😀

veronikapp
31. dec 2009

saska dakujem 🙂
kloranebb ano 1.1.2010 mate ukonceny 6. mesiac takze teoreticky mozte zacat s prikrmami 😉

saska.t
31. dec 2009

kloraneb - ano tvoj znamy ma pravdu a aj veronika 1.1, tj zajtra mate ukonceny 6 mes. 😀 a mozes zacat s prikrmamy samozrejme nic sa nestane aj ked zacnes o tyzden alebo 2 neskor 😉

petreva
1. jan 2010

Ahoj holky,
pořád přemýšlím, jeslti má moje holčička dost mléčné dávky...prosím poraďce, co myslíte???
- kolem páté kojení
- kolem deváté kojení (po probuzení občas kousek rohlíku nebo něco podobného, co snídám)
- dvanácté oběd - maso-zelenina
- třetí svačina - většinou jogurt,acid.mléko ap buď samotný nebo s ovocem, občas ovoce samotné
- šesté večeře - kašička domácí, ALE když ji uvařím a zředím mlíčkem, dám ho tam cca 30-40ml, což je radikálně méně, než když se dělá instantní, kam patří cca 130-150ml (to nevím, jeslti lze počítat za mléčnou dávku)
- půl osmé kojení před spaním (to si jen tak cucne)
Občas kojím v noci 1x, ale více méně už ne. Když nahradím kojení v devět "snídaní", kam bych zařadila asi nějaký rohlík s lučinou nebo tak něco, tak bude zase o jednu mléčnou dávku méně . Je mléčná dávka lučina na rohlíku? Asi ne, že. A co se považuje za "kojení", i to, když si dítko cucne po jídle? Elenka si někdy ještě dá po obědě nebo odpol. svačině, tkay po kaši, ale to je jne tak na žízeň. To se asi jako "kojení" nepočítá, ne?
Asi mám hloupé otázky, ale přemýšlím nad tím...na kojeni.net se píše kolem 9.měsíce ještě cca 3kojení Díky za postřehy a krásný Nový rok

saska.t
1. jan 2010

😀 petreva ahoj - ak elenka nevyzaduje viac mliecka tak je to ok, zda sa mi to dostatocne aj cucnutie od smädu je mliecko 😉 lucina je tiez mliecny vyrobok takze sa mi zda ze tam toho mate akurat tak nestresuj ak prospieva nemas co riesit, poznam deticky co vo vasom veku zjedli denne len 1 jogurt a mlieko uz nepili ani mm ani um a ziju a su zdrave a detickami na UM sa riadit netreba, kedze u nich vies presne povedat kolko vo flaske vypili co sa u kojeneho babatka neda povedat.
Aj tebe a tvojej rodinke krasny novy rok!!!

alienka1
1. jan 2010

ahojte. prajeme vam stastny novy rok a nech je aspon taky ako bol ten minuly 🙂
ja som si v novom roku prisla k vam poradu. a ako sa hovori: ako na novy rok tak po cely rok tak ma tu budete mat asi castejsie 🙂
chcela som sa poradit ako mam moju 9 mesacnu bambulku oducit od nocneho krmenia. je totiz uplne jedno kolko toho zje vzdy sa zobudi s pravidelnostou medzi polnocou a jednou hodinou. a niekedy este aspon raz do rana. a kedze od 25. musim nastupit do prace rada by som sa aj viac vyspala ale hlavne nechcem malu prebchavat.
papame asi takto: okolo osmej-deviatej sa budi to papame bud chlebik alebo ovsene vlocky, niekedy ju nakojim a potom neskor nejake ovocie
okolo dvanastej -jednej obed: zeleninka, masko, cestoviny, atd. vsetko co moze
okolo tretej -stvrtej olovrant: ovocie s keksikom, yogurt, acidko, atd.
okolo siestej -siedmej vecera: chlebik alebo kase- ktore jej moc nechutia
okolo pol deviatej mliecko po kupani
niekedy papame mliecko aj po prikrmoch, podla toho aku ma mala naladu. a prikrmy papa krasne väcsinou vsetko.
a este som sa chcela spytat ci nie ste niektora v zahranici. ak ano co pouzivate namiesto luciny? moze uz aj cottage chesse?
dakejum pekne za rady!
este raz stastny novy rok vsetkym!

saska.t
1. jan 2010

vitaj alienka

asi ta nepotesim Lucka je velmi male babatko na to aby v noci nepapapala a bud rada, ze papate iba 1-2 x v noci su tu maminy ktore koja vo vasom veku este 3-4x a napr. moja mala ma 1,5 r. a väcsinou mliecko papa 1x v noci aj ked to nie je pravidlo 😅 a odnaucat malu nasilu aby v noci nepytala by bolo dost drasticke a asi by ste preplakali dost noci kym by to pochopila, tak skus este chvilu pockat...
co sa tyka kasi, ak jej nechutia nedavaj, kojene deti ich väcsinou odmietaju kedze poznaju len MM a v kasiach je UM ani moja ich nemusi, namiesto toho ma bud chlebik alebo uvarim viac na obed a zostane jej aj na veceru...
cottage uz samozrejme mozte, kedze ides uz do prace predpokladam ze zijes v UK, ja zijem v nemecku a namiesto luciny tu dostat natierkovy syr cisto z mlieka a smotany, ale spytam sa kamosky co v UK zije, alebo ju sem poslem 😉

matja
1. jan 2010

alienka, suhlasim so saskou, moj maly ma 10,5 mesiaca a budi sa 3 - 5 krat a napriek tomu, ze dokaze vypit obidva prsniky, viem, ze sa nebudi od hladu. Dokonca su aj maminky, ktorych deticky sa budia este castejsie a priali by si byt hore iba 1 - 2 razy. Ja osobne by som tiez dietatko neodnaucala od nocneho mliecka, zvlast, ked to nie je casto.
mozno ti pomoze spravit si nazor aj tento link: http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

alienka1
2. jan 2010

ahojte.
saska, matja dakujem za odpoved.
viete v podstate by ma to asi ani nenapadlo oducat ju ale ked vam styri zeny v roznom veku povedia ze ich deti uz v takom veku spapali kasu a spali do rana. a ze aby som si davala pozor aby som ju neprepchavala. tak mi nasadili chrobaka do hlavi 😠 no a teraz sa hnevam sama na seba lebo este ked som bola tehu som si povedala ze sa budem riadit len potrebami mojho dietatka.
sasak ja zijem v irsku. ten syr skusim este raz pozriet v obchode.
matja dakujem za link- zaujimave citanie.
pekny den vam prajem

zuzkaprofant
2. jan 2010

od kolkeho mesaica sa moze davat syr a mliecne vyrobky a mliecko kravske

saska.t
2. jan 2010

zuzka, biely jogurt po skonc. 8 mes. takze uz mozte, tiez aj cottage a lucinu, kravske mlieko na pitie po 3 roku a varenie s kr. mliekom (zem. pyre, omacky atd) po 1. roku 😉

alienka - riad sa svojou malou a nie odporucaniami znamych, kazde babo je ine tak sa mu treba prisposobit 😉

veronika81
6. jan 2010

ahojte 😵
som tu tuším po novom roku prvýkrát, tak vám chcem najprv zaželať všetko dobré v novom roku, nech vám deťúrence papajú a hlavne nech sú zdravé 😉

A samozrejme aj poradiť sa.. dnes som robila na obed halušky a tak som rozmýšľala, že by som malému urobila takú detskú verziu pre neho, že iba zemiaky s múkou, viac zemiakov aby to bolo mäkšie. Mohla by som? Dala by som mu to napr. so syrom. Akú múku je najlepšie používať? Zatiaľ som nič také nerobila.

Ešte sa chcem opýtať, od kedy zvyknú bábätká jesť taký "klasický obed", dva chody. Že najprv polievočku a potom pekne druhé, mäsko, príloha, zelenina. Moja mamina ma s tým otravuje už asi mesiac, že prečo mu nedám klasickú polievočku 😖 Samozrejme polievky mu dávam, vývar z mäska a zeleniny, ale keď to popučím, tak je to logicky také hustejšie.

Ďakujem za rady 😉

saska.t
7. jan 2010

veronika - mozes urobit detsku verziu halusiek, nic nove a nepovolene tam nejde takze v klude 😀 muku miesam napoly klasicku bielu s ovsenou celozrnou aby to bola zdravsia varianta

klasicky obed polievka-druhe este ani my nejeme, mala by to nezvladla a vykaslala by sa na to, takze ona je na obed klasicky druhe jedlo a ked mame polievku tu dostane na veceru ak je moc vodova vzdy niecim dohustim (cestovinka, vlocky atd) ale zalezi akeho jedlika mame kazdy doma 😀

veronika81
7. jan 2010

ďakujem saška.
presne to som povedala mamine, že by som ho neudržala tak dlho v stoličke, kým zje dva chody 😀 😀 A dokedy sa zvyknú miešať také kaše z toho, že všetko dokopy? Kedy asi môže dostať na tanieriku pekne oddelene mäsko, príloha, zelenina? Alebo ako komu vyhovuje? V podstate..aj tak to ide všetko na jedno miesto 😅

saska.t
7. jan 2010

veronika ako vam vyhovuje, ja to maskujem este stale vsetko dokopy, inak by zjedla iba to co sa jej paci a na ostatok by sa vyprdla

lenka2304
7. jan 2010

ahojte baby,prosim vas mala ma 6 mesiacov,je kojena.zacali sme s prikrmovanim,zatial sme dali mrkvicku,zemiacik,brokolicu /ta jej ale moc nesla/.neviem co dat dalej,chcem aby jej to aj chutilo,za mrkvou so zemiakom sa zaprasi,mylsite ze mozem dat uz hrasok so zemiacikom?niekde som citala ze ano,v inom zase ze az od 8 mesiaca,tak reku ake mate skusenosti s dalsimi zacinajucimi papkami.vdaka Lenka

saska.t
8. jan 2010

lenka s hraskom by som pockala nafukuje, ale mas vela inych moznosti- zemiak, kalerab, cukina, karfiol, patizom, spenat atd. 😀
kukni aj na www.kojeni.net, mas tam zaradovanie zeleninky a prikrmov podla mesiacov 😉

lenka2304
8. jan 2010

dakujem sasi,mrkla som to,najblizsie skusim ten spenat a cukinu,hadam jej potom zaberie aj ostatok 🙂

ritarepkova
11. jan 2010

caute baby poradte mi ze od ktoreho mesiaca mozem prikrmovat malicku dakujem.

kisska
11. jan 2010

rita - ak nekojis od ukoncenceho piateho, ak kojis od ukoncenceho siesteho, ak ma pravdepodobnost alergii tak od ukonceneho siedmeho 😉 pozri si www.kojeni.net, alebo www.babetko.sk tam najdes vsade krasne tabulky a navody, kedy s cim zacat. Mas na studovanie dost casu 😉

ritarepkova
11. jan 2010

kiska dakujem za radu 🙂

lyongirl
11. jan 2010

baby, mne malý-veľký/Alex/ tiež ešte neje 2 chody. Na obed pred spaním má polievku, to mu stačí, aj tak ho musím kŕmiť, lebo by sa s ňou len hral a prelieval ju, potom ide spinkať a keď vstáva má druhý chod 😉
ale zas polievky zje toľko čo ja - 3 naberačky, tak jasné, že neje druhý chod hneď 😀

silvi1985
12. jan 2010

kisska nie nahodou nekojene deti od uk. 4. mesiaca? my prikrmujeme od uk. 4 kedze sa mi kojit darilo len do 3. mes.
baby ispirujte ma prosim troska, neviem, co by som mu mohla este dat, co kombinovat. zacali sme zeleninkou - mrkva, zemiak, brokolica, karfiol, spenat, kombinacie z tejto zeleniny mi papkal alexi cely mesiac, chuti mu vsetko - trosku menej spapa spenatu ci zemiakov. minuly tyzden sme zacali s mäskom a zltkom v kombinacii s touto zeleninou, zatial teda papal kuriatko, zajacika, zajtra sa chystame na morcacie. aku zeleninu ste este davali? ovocie by sme chceli zacat od 6.mes. teraz ma malinky 5,5mes.

kisska
12. jan 2010

silvi - najnovsie od uk. 5. dokonca na strankach zameranych na podporu kojenia najdes obcas aj info, ze dieta do 6tich mesiacov nepotrebuje ine nez mlieko bez rozdielu ci UM alebo MM. Ja sa skor priklanam k nazoru, ze ked ma dieta cca 8 kg, zacina minat zasoby zeleza, ktore ma od mamy, tak vtedy je uz dobre aby bolo rozjedene aspon na jednom plnom prikrme. Aj ked my sme mali 8kg cca v 8om mesiaci, ale my sme drobci.
Malemu mozes pridat cukinu, baklazan, ruzickovy kel (ten jediny z kapustovin nenaduva) ,makke casti z kalerabu, zelenu fazulku, dalej mozes davat ryzu (nie s mrkvou, lebo zapeka), bezvajecne+bezlepkove cestoviny... 😉

veronika81
12. jan 2010

baby, ako môžeš ešte pripraviť mäso pre malého. Dávame kura, morku, zajaca. Zatiaľ som vždy iba uvarila vo vode spolu s kadejakou zeleninou, ale už by som skúsila niečo iné. Môžem aj opiecť na olivovom oleji? Alebo to ešte nie?