Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

luppita
21. máj 2010

mi sme zacinali zemiakovou kasou s UM, asi o dva dni som pridala mrkvu, neskor kalerab .... masko az o niaky mesiac po zeleninke 🙂 a ovocie sme skusili az ked papal pekne skoro vsetku zeleninku.

editah222
21. máj 2010

Liki - neboj když jednou nebo dvakrát nebude obědvat tak hladem určitě neumře 🙂 Moje malá má někdy dny (zrovna dne) kdy sni k obědu pár lžiček a tím konči. Nenutim ji, nedávám ji žádnou náhradu a ona v klidu vydrží až do svačiny 🙂
Naše Editka zas vůbec nemusi ovoce, maskuju ho do večerní kaše. Jogurt papá taky jen samotný, jak v něm je ovoce tak to plive.

magnetika
21. máj 2010

Luppita a tiez ste zacali od ukončeneho 4.mesiaca ?

zzz77
21. máj 2010

Ahojte, prosim vedeli by mi niekto poradit? Mojmu malemu teraz zistili vaznu ameniu a chcela by som mu dat cviklu aby sa mu rychlejsie upravila hladina zeleza, moze sa davat? teraz ma 7 mesiacov a zatial papka len ovocie lebo zeleninu odmieta a ani masko mu nechuti. Ak sa da tak uvarenu alebo cerstvu stavu? Dakujem

saska.t
21. máj 2010

zzz77 cviklu mozes dat ci surovu alebo uvarenu, ale robis chybu kedze nepapate zeleninu ani mäsko a to je dosledok nizkej hladiny zeleza kedze tmave mäso a rozne druhy zeleniny obsahuju vela zeleza.
Neber to v zlom, ale to ze odmieta zeleninu a mäsko je preto, ze si ho to nenaucila spravne,tj vzdala si to pri prvej prilezitosti ked ukazal ze nie. Kym dieta zacne pekne papat zeleninku a mäsko trva aj 2-3 mes. ale netreba to vzdat, takze na tvojom mieste by som zacala pekne od zaciatku a ovocie vynechala pretoze sladke uprednostnuje, ale ovocie nikdy nemoze nahradit hlavne jedlo, preto mate problem s anemiou 😅
Drzim palce v naprave...

luppita
21. máj 2010

magnetka : no mi sme zacali tak v polke 5 mesiaca, ked mal 5 M uz zvladol normalnu porciu jedla 🙂

magnetika
21. máj 2010

A čo je normálna porcia jedla ? 😅 Koľko by malo mimi v cca 5-6 mesiaci spapať ? 😅 Viem, že to ej individualne, ale približne ? Niekde som čítala, že viac ako 4 polievkove lyžice pokrmu by sa nemali dávať. Tak ako to prosím funguje v praxi ? 😵 😵 😵

luppita
21. máj 2010

Uvidis podla toho aky jedak bude, zo zaciatku moc nespapa a treba ho dokrmit mlieckom. Moj ked sa uz rozpapal, tak v tom 6M zjedol tu 100 ku - 150tku (ml) (cca jedna mrkvicka, mensi zemiak, kusok karfiolu a mesko som davala asi takej velkosti ako ked spojis ukazovak s palcom.
Ja som si merala mnozstvo podla poharika od presnidavky (su take 125ml) s tym sme zacinali (taky malinky poharik) teraz naplnam ten vecsi ,ten ma 200ml a pomaly zistujem ze mu to nastaci. 🙂 je to big hlados 🙂

saska.t
22. máj 2010

jedna plna davka prikrmu je 150-200g zalezi aky hlados to je, kolko lyziciek spapa je na samotnom babatku 😉

zzz77
22. máj 2010

Saska.t ja som ho to naucila spravne, pekne papkal zeleninku a aj mu chutila totiz s nou sme zacali aby neodmietol po ovoci, ale bol chori a dostal kvapky do nosteka a vtedy sme zacinali aj s maskom a nieco nesedelo lebo sa z toho povracal. Vyvratil aj papanie aj lieky a od vtedy absolutne odmieta zeleninu. Tak mu davam ovocie, niekedy skusam pridat aj dajaku zeleninku, ale akonahle ju zacity hne vypluva. Napad??

A mozem mu spravit aj klasicky sipkovy caj? Myslim taky popradsky porciovany?

saska.t
22. máj 2010

zzz7 -aj tak netreba nahradzat zeleninu a mäsko ovocim a popri chorobe by si naozaj nemala zavadzat ziadne nove veci ako to mäsko 😉 kazdopadne ponukat treba stale a nenahradzat to ovocim 😉
napad: treba do zeleninky zamiesat trosku nastruhaneho jablcka sladkeho aby tam bolo nieco co lubi lebo pridat mliecko ktore pijete a stale to opakovat...
ak v tom caji nie su umele aromy a farbiva a konzervanty tak urcite ano, alebo kuk v lekarni su tam aj ciste caje bez vselijakych umelych zloziek alebo kukaj zlozenia cajikov 🙂

vivien6
22. máj 2010

ahojte babenky.chcem sa od opytat od kedy ste zacali babo prikrmovat.mam teraz dilemu.my sice len tahame na 4 mesiac,ale mala sa casto budi mame problemy s papanim mliecka.som prvorodicka a neviem vela o tom.a kazdi mi radi tak a ostatni zasa tak.. 🙂 dakujeeem

jasminet
22. máj 2010

viv my v 5,5m a to bola na UM

gabika7706
22. máj 2010

@vivien6 my mame zajtra pol rok a na prikrmy sa zatial nechystame 🙂

saska.t
22. máj 2010

vivien - deti na UM po 5-6 mes. deti na MM po 6-7 mes. 😉 neskor nie pretoze potrebuju uz dostavat zelezo zo stravy lebo mliecko ho tolko neobsahuje 🙂

radka.m.
22. máj 2010

vivien-důležité je,jestli prcek přibírá,pokud ano,tak je úplně jedno,jestli je na UM,nebo kojené,s příkrmy se začíná,pokud prospívají až od uk.6měsíce 😉 ,jinak s tím železem jsem to nějak špatně pochopila,jinak UM má více železa,než obsahuje mm 😉

liki205
22. máj 2010

Takže myslíte že ked mi malá nezje na obedík zeleninku, alebo zeleninku s maskom, tak nemám dať nič iné ,a dať papať potom až olovrant ? Ja si to neviem predstaviť nebude potom nekludná že je nenapaná ? A potom na ten olovrant, mám dať to čo nezjedla na obed, alebo klasicky presnídavku , či kašičku?

saska.t
22. máj 2010

lilki ak nezje obed skus ponuknut o 1-2 hodky zade trosku obediku a na olovrant mozes dat to co bezne papate 😉 sama ti ukaze ci je hladna urcite ju nenechaj hladovat 😉

liki205
23. máj 2010

A to možem tolko krát prihrievač ten obedík? Niekde som počula že raz zohriať a potom čo sa nedoje tak vyhodiť ☹. A chcela by so sa ťa Saska ešte spýtať na taký ideálny vzorový jedálniček . MY to máme takto: ráno 8:00 mliečko, o 11:00 - ovocie, alebo jogurt, o 14:00 - obed ☹ zleninka , masko , polievočka, o 17:00 - kašička alebo ked sme neni doma tak nejaký sladký pokrm napr. od hipp, alebo výživa, alebo také niečo , a o 20:00 mličko, robíme to dobre? Sem tam jej dám aj rohlík s masielkom na desiatu a medzitým čaj alebo kojeneckú vodu . Tak to je náš jedálniček neviem či je ok, malá bude mať 9 mesiacov a váži 9,2 kg .

saska.t
23. máj 2010

liki tvoje uvarene jedlo mozes zohriat aj viac krat alebo jednoducho odober iba cast ktoru asi zjete a ostatne nechaj v chladnicke a vzdy len odober cast ktoru je asi schopna spapat, kupene jedlo sa da ohriat iba jedenkrat 😉
ak vam jedalnicek vyhovuje tak je ok, vypije mala aspon 500 ml mlieka? vo vasom veku by ste mali vypit zhruba 500-700 ml mliecka samozrejme rataju sa tam aj mliecne vyrobky ako jogurty...
vahu mate peknu, moja mala mala v roku 9 kg 😉

liki205
23. máj 2010

hej tých 500 ml za den toho mlieka vypije v pohode, len to je ťažké zohriať kolko ona spapá lebo niekedy sú to sotva 2 lyžičky , dnes to bola 100 ml. dávka polievky, , takže hotové príkrmy už sa nemožu zohrievať? iba doma robené jedlá ?

saska.t
24. máj 2010

ano kupovane mozes len 1x zohriat je to tam aj napisane 😉 a v chladnicke vydrzia max. 2 dni 😉

vitana
26. máj 2010

ahojte, poradite mi, co by som mohla zaradit do jedalnicka, ked malinky mal pred par dnami 10 mesiacikov?

saska.t
26. máj 2010

vitana skoro vsetko, chlebik so sunkou, syrom, vsetky strukoviny, kuk www.kojeni.net mas tam tabulku 😉

vitana
26. máj 2010

no dnes sme boli v poradni a pýtala som sa na jogurty, či by už mohol a doktorka povedala,že je lepšie počkať až od jedného roka,keď to obsahuje kravské mlieko a to potom platí aj na syry, tak podľa čoho sa riadiť?

saska.t
27. máj 2010

vitana je to na tebe, v tomto ti nikto neporadi, rozhodnut sa musis sama, ale jogurty (biele) su bezne odporucane po 8 mes. je to kyslomliecny vyrobok preto sa to nepovazuje za klasicke krav. mlieko a ani neobsahuje tolko bielkovin a je prospesne pre zazivaci system a syry bezne po 10 mes..... takze sa rozhodni 😉
je ale zase fajn, ze mas obozretnu Dr. väcsinou su take co odporucia vsetko hned po 4 mes 😝

vitana
27. máj 2010

dik saska, no ved sa este rozhodnem..
a uz by som mala zaradiť aj raňajky?to myslíš ten chlebík so sunkou?a co by sa dalo este ine? kedy by som mala dať tie raňajky, ked desiatujeme o 10-tej? a zaradiť aj olovrant?
a chcela by som zacat davat cestoviny.. vsade je pisane, ze ako priloha, ale k comu by sa to hodilo? napises nejake napady.. mozu byt hocijake, len aby boli bezvajecne?

saska.t
27. máj 2010

vitana u nas to bolo takto, rano mliecko a potom za hodku dve ranajky(8,30-9,00) chlebik s niecim, sunka morcacia alebo kuracia, lucina, cottage... a potom dostala az o 12,00 obed... nepoznam vas jedalnicek (casovy harmonogram) takze ti neviem poradit ale vo vasom veku stacia 2 prikrmy 😉 nemusis hned zaradit vsetko naraz a zalezi aj aky ste papkaci 😉

cestoviny dostanes v kauflande bezvajecne ryzove alebo kukuricne a lepok uz asi tiez papkate takze aj klasicke psenicne 😉 a davala som ich s mäskom a zeleninkou na prirodno na stave 😉 podusila som mäsko so zeleninkou a pridala cestovinu, mala to miluje dodnes 😉 vajecne cestoviny po roku, ak nepapate privarky (omacky)skus z cervenej lupanej sosovice so zltkom a zemiakmi velmi zdrava vec /dostanes kupit v tesco) a moze byt aj tekvicovy a cukinovy privarok 😉

vitana
27. máj 2010

a tie cestoviny nasekať na male kusky a zmiesat s tou stavou? mal by ich v pohode pozut? a dakujem za tie tipy..hned vyskusam 🙂

amsi
28. máj 2010

vidim saska, ze davas dobre rady vitane..my mame tiez 10 mesiacikov, tak ti rady sa mi tiez hodia..
chcem sa k tomu spytat, kolko tej sosovice dat, tusim sa vari 15 min.,ze? tiez som citala ,ze moze aj zeleny hrasok a kukuricu, ta ma byt mrazena? kolko jej treba do polievky? asi tak za jednu lyzicu? a strukoviny,hrasok,kukuricu mixovať?tiez by som bola rada,keby si napisala ako robis ten tekvicovy a cukinovy privarok a ako mam pripravit baklazan.. prepac za tolko otazok, chcem este trosku spestrit jedalnicek a vidim, ze ty sa vyznas.. 🙂 🙂