Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

weirdo
10. mar 2011

@saska.t - dakujem. Tak nejako som myslela, ze to bude, ale pre istotu sa opytam.
je mi jasne, ze kamoskin vymysla 🙂
Nasu malu nenapine. Lebo co mame mixer, nerobi uplne do hladka vsetko. Na desiatu robievam vlocky s ovocim a tam je to take nie kasovite, ale pomlete, ale je to aj tak hrudkovite a papa pekne. Ale ked na nu pozeram, mam pocit, ze to hned soti do bruska a nezuva 😀. Ale je jasne, nutit ju nebudem, to nie. Ved skor ci neskor to bude vediet. Skor chcem skusit ...

cicimon
10. mar 2011

@siemenska neobsahuje ten hipp nahodou sol? myslim ze viacere hippky hej, skus pozret
oo fakt mrkva od alnatury chuti inak ako mrkva od hipp napr

diamant12101
10. mar 2011

vsetky deti ako pekne papaju.moja mala ma 6 mesiacov a vsetko co je skusim davat tak ju s toho natiahne a vsetko vyvracia.uz neviem ako na nu.poradte mi prosim.dakujem

siemenska
11. mar 2011

@cicimon prave ze nie, pozerala som zlozenie, hipp- mrkva+zemiak+voda, hami-mrkva+zemiak+por+sojovy!!! olej... nie je soja nahodou alergen? a ta hami bola strasne husta, az som ju musela "vykrajovat" z flasticky... hippky su solene az tie "babymenu"-kombinovane s maskom, cestoviny a pod... Ta Alnatura je dobra?

cicimon
11. mar 2011

@siemenska no mne tie zeleninove nechutia ziadne znacky, ale moja ich v poho zje vsetky.... treba skusit

piacere
11. mar 2011

@siemenska myslím, že alnatura neobsahuje žiadne prísady na rozdiel od hipp, hami a iných "super" značiek...

My sme dostali 🙄 od známej pre malého výživu "hamánek"??? tuším.... jablkovú... a teda.. to sa nedalo zjesť... samý škrob či čo to bolo... normálne som mala v ústach pocit, ako keby som jedla múku.... 😠

siemenska
11. mar 2011

@piacere no super...clovek si mysli, ze kupi kvalitu... 😠 som z toho celeho este trochu jelen 😅 nam hippky odporucala pediatricka, ze vraj su najlepsie... skusim tu alnaturu, kde ju dostanem kupit?

siemenska
11. mar 2011

@cicimon nemyslela som chutovo 😉 je mi jasne, ze my dospeli preferujeme trosku ine chute... muz stale vravi, ze malej by aj tak najviac chutila vyziva "steak s pecenymi zemiakmi " lebo je cela po nom 😀

piacere
11. mar 2011

@siemenska v DM-ke 🙂

cicimon
11. mar 2011

@siemenska no podla mna su hipp zbytocne drahe... radsej ta alnatura, babylove, sunarek..

nyc
11. mar 2011

@weirdo @saska.t pripajam sa k diskusii o konzistencii papania, moja tiez odmieta kusky, zachvilu budeme mat rok a vsade citam ze v 12.mes by malo byt dieta schopne jest konzistenci ako my dospeli.. zeleninu mixujem alebo pretlacam a kazdy kusok vacsi ako 3 milimetre mi vycleni a vypluje, ale to by ma az tak netrapilo. len neviem ako ju naucit jest chlieb alebo rozok. skusala som s lucinou, s maslom, s hydinovou sunkou. asi polcentimetrove kusocky nakrajane. vezme, rozzuzle, vypluje. akoby nevedela prehltnut. ako by som ju to mala naucit?? lebo bez toho sa mi zda jej jedalnicek velmi obmedzeny.... nemozem predsa mixovat chleba 😒 ci? zuby mame 4 ks.

weirdo
11. mar 2011

@nyc - uf, neporadim, mna toto obdobie len caka ... drzim ale palce 😔

nyc
11. mar 2011

@weirdo vďaka, aj Vám nech sa darí 🙂

weirdo
11. mar 2011

@nyc - dakujem 🙂

saska.t
12. mar 2011

@nyc vobec si nerob starosti, toto sa neda naucit, na to dieta musi byt jednoducho pripravene (dospiet na to) ako som uz pisala mala zacala jest kusky az v 15 mes. a sama si ukazala, takze vy mate este naozaj cas 😉
Podporovat to mozes len rozkom do ruky, kukuricnymi chrumkami - to co je schopna sama rozzuzlat a ostatne pride uplne samo 😉

medyna
14. mar 2011

ahojte, maminky, zaciname pomaly s maskom do zeleninky. Viete mi poradit, kolko krat tyzdenne by sme mali papat masko a striedat to so zltkom? Ja som niekde citala, ze 6x maso, 1x zltok. Ja len ci to neni vela .... A aka by mala byt porcia maska?

smejkoh
14. mar 2011

@medyna Ahoj, dobre pises, maso by malo byt kazdy den a zltok raz-dvakrat tyzdenne namiesto masa. Ja ale obcas maso uplne vynecham. Davam ho casto, ale nie kazdy den. Zo zaciatku som davala len par kustickov, lebo ak som dala viac, malu z toho natahovalo na vracanie. Nedrzala som sa presnych tabuliek. Teraz uz jej prihodim tak za hrst masa.

medyna
14. mar 2011

@smejkoh no, lebo mne sa vidi vela kazdy den masko ..... ale ked dam po troske, tak sa hadam nic nestane .... 😅 . Vyskusam. Dakujem za radu 🙂

smejkoh
14. mar 2011

@medyna Aj mne sa videlo vela - kazdy den, ale nasej malej veeelmi chuti. Masko je pre kazdeho zdrave a hlavne pre deticky, urcite ani tvojmu drobcekovi neuskodi. Najlepsie nejake domace, pokial mas moznost, domaci zajacik a pod.

luka03
15. mar 2011

@weirdo Ahoj! Necitala som celu diskusiu tak neviem ci ti uz niekto odpisal ohladom masla, ale ja som sa na to tiez pytala ked bol mesiac s nutradefense pani doktorky a odpisala mi toto (pytala som sa este na ryby a cviklu, inak s maslom/margarinom sme zacali ked sme mali 9,5 mesiaca) :
Ahoj,
máslo je tuk živočišného původu, margarín jak sama píšete rotlinného. V poslední době se hodně rozšířil trend rostlinné tuky a margaríny. Já osobně se z výživového hlediska, zejména u dětí přikláním ke kompromisu. Máslem nic nezkazíte. A živočišný tuk je ve stravě také potřebný. Asi by bylo vodné kombinovat. Někdy máslo, někdy margarín. . Margarínu i másla nedávat tlustou vrstvu, ale tak normální namazání. To, že k tomu kojíte, je výborné.

Cvikla (řepa) je možné ji v malém množství podávat.
Ryby - ve výživě velmi diskutované téma, kde se odborníci dosti rozcházejí. Několiktát jsme i diskutovala s nejvyššími odborníky v pražských nemocnicích. Společně s nimi se přikláním k názoru, že pokud je dítě zdravé, dobře prosívá, je vhodné zařadit do jídelníčku i ryby. To podporuje i evropská společnost pro gastroenterologii a výživu, kde se snaží informovat pediatry do zařazení ryb do jídelníčku již v dřívějších věku a ne čekat např. až do 3 let. Raději plnotučné mořské. POZOR, když budete připravovat rybu sama na kosti a pod. Na trhu jsou k dostání i příkrmy pro děti od uk. 10 měsíce, s obsahem rybího masa. V jižních státech patří do běžného jídelníčku i pro kojence, začíná se kolem 10 měsíce, někdy i dříve. Děti tak později mají menší problémy s jejich konzumací. A ryby by měly patřit do jídelníčku každého. Mořské jsou významným zdrojem jodu, nenasycených mastných kyselin, které jsou ve stravě žádoucí. S rybami začínejte pomalu, dejte ochutnat 1-2 lžičky, kdfyž bude razantně odmíta, nechte několik dní paozu a pak vyzkoušejte znova. Uvidíte, že bude časem šmakovat.

weirdo
15. mar 2011

@luka03 - super, dakujem moc za prekopirovanie 🙂. Pomohlo 😉 . Baby tu uz pisali, ale nikdy neni zle si precitat viac nazorov 🙂

bambulkabambulkova
15. mar 2011

ahoj dneska sme boli v poradni mali ma 3mesiace a skoro 2tt ale je aj velky ma 7820g ...povedala doktorka ze mu mam dat uz papat pomallicky kupila som hipp ovocne prirkmy v skle co su javblka s banany a broskynou,potom zeleninovu zmes a karotka a jablky ktore mu mam dat prvu a kolko lyzic???a chcem sa opytat je na nich napisane id 4mesiacov to nevadii?a s fenykloveho cajiku mal krce ovplivnuje ttoto dako nie ze zaz bude mat krce napiste mi internu postu dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeem

lualu
15. mar 2011

ahojte kocky, ja mam fakt blbu otazku 😅 Moj maly ma skoro 4 kalendarne mesiace a zda sa mi, ze mam malo mliecka - akosi mu to nestaci ale doteraz to bolo v pohode. Skusam este prob. na podporu laktacie. Otazka je: ked mam zacat s prikrmovanim v 6 mesiaci - je to kalendarny alebo sa to berie ze 1 mesiac su 4 tyzdne?

prcekpet
15. mar 2011

@lualu proc myslis, ze mas malo mlicka, ze to malemu nestaci? Jak casto kojis? A co kojici caj, ten jsi zkousela? 😉 s prikrmem se zacina od ukonceneho 6mesice, pr.. detatko se narodilo 1.1., tak prikrmovat zacnes 1.7. 😉
zadna otazka, co se tyce kojeni, neni blba 🙂

lualu
15. mar 2011

@prcekpet : dakujem za objasnenie, kojim kazde 3 hodiny, maly je ako hodinky - pokial ho nezobudim napriklad o 11:00 tak do 11:15 je hore sam a hlasi sa o mliecko. Ale po cca 5 min. na prsniku sa zacne odsuvat a mrncat. Ked mu potom ponuknem 2 prsnik tak sa opat prisaje a spokojne taha ale zas sa odsaje s mrncanim a nespokojnostou. Prsniky menim pri kazdom krmeni to znamena, ze sa kazdy vyprazdnuje po 6 hodinach. Najhorsie je to vecer posledne 2 krmenia je takto nespokojny cez den je v pohode. Odgrgavame kvalitne takze v tom problem urcite nie je. V noci mi spinka od 23:00 do 8:00 bez problemov. Predtym som si mlieko este aj odsavala do mrazaku, teraz sa mi zda, ze mam tak nadoraz a maly by zniesol aj viac. Cajik na kojenie pouzivame kazdy den od narodenia, skusala som uz aj zaprazene polievky ale nezlepsilo sa to. Co si o tom myslis?

vivien6
16. mar 2011

@medyna mäso 6 x tyzdenne je strasne vela...ja davam 3 x maximalne,a 1 x vajicko...nemusis podavat dietatu kazdy den mäso..

vivien6
16. mar 2011

@bambulkabambulkova ked mate 3 mesiace a maly vazi tolko kil,tak si myslim,ze prospievate super,a ze nemusis zacat uz tak skoro z prikrmamy... a uz duplom nie zacat ovocim ako prve..moze sa stat,ze ked mu budes podavat zeleninu,ci uz v sklenickach,alebo doma varenu,ti to bude odmietat,lebo bol zvyknuty na sladke ovocie...zacina sa zeleninou,po mesiaci mozes pridat mäsko,po dalsom mesiaci ovocie...ja by som pockala,je to tvoje dieta,mala by si dohliadat na to co papa,a netlacit na pilu..

bambulkabambulkova
16. mar 2011

@vivien6 uz som napisala asi 5krat :D ze mu nedam ale dkaujem o mesiac bude papat

bambulkabambulkova
17. mar 2011

baby a ako mam pripravit tu mrkvicku????

medyna
17. mar 2011

@vivien6 ved ani ja nejem kazdy den maso ...... 😖 , logicke 😝