Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

veverica
3. mar 2008

nie iba sa pytam 😎

susika
4. mar 2008

ahojte. ja som dnes bola v poradni. do teraz bola malá iba na mlieku, do 6 mesiaca som kojila+UM, psoledný mesiac len UM.tak od zajtra ideme na tuhú stravu. ale čo mi dokyna zapotila, že začať banánom, potom pridať jablko, potom zeleninu, postupne mäso a vaječný žltok. a že na večeru už kaše. ved mi malá bude jesť 3xdenne, ak ju tá kaša zasíti. zatial jej navečer stačilo mlieko aj to len 150-180 výnimočne 200ml a prespala do rána deo 5:00.tak neviem, ako s tými kašami. a vraj to mám všetko stihnúť do konca mesiaca, lebo v 8 mesiaci už by som mala začať aj s lepkom, lebo vraj neni dobré, ked sa s ním začne veľmi neskoro.neviem prečo, ale fajn.od kedy dávate dorbcom piškoty?
ozaj a malá má HA mlieko.čítala som, že detičky s hypoalergénnymi mliekami, by mali vaječný žltok začať jedávať neskor.
a aj sa vás na poradniach pýta dokyna, čo už papáte alebo čo bábo toleruje? či len sleduje ako priberá a tak.hm, ja by som asi začala podla seba.vidím, že všetky začínate rovnako a mne dnes povie takúto vec.

junovka
4. mar 2008

susuika, dokinu si vypocujem a riadim sa tymto:www.babetko.sk/user/view_page.php?page_id=489276 😉

dominica
4. mar 2008

ahoj susika, ja som sa riadila tiež podla toho, čo dala link junovka, je tam všetko super popísané a ovocím by som nezačínala...
Začali sme zeleninou, kým sme ju prešli všetku, čo sa môže a vždy po 3 dňoch ako sa odporúča, tak prešiel skoro mesiac. Nato som pridala ovocie, ktoré Alex odmietal a odmietal ho ďalšie 2 mesiace, ale aspoň zeleninu jedol, takže preto by som nezačínala ovocím, lebo je dosť možné, že nebude chcieť potom zeleninu...Po 2 mesiacoch zistil, že aj ovocie je dobré, netreba naliehať, má čas, nieje kam sa ponáhlať. Po mesiaci, čo som začala so zeleninou som pridala maso a lepok som pridala od 8 mesiaca+6 týždňov, keďže aj Alex je predčasný ako Zuzka. Takže si myslím, že tvoja dokina nejak ponáhla...
A žĺtok som pridala až keď maso. Zober si, že Alex má už skoro 11 mesiacov a náš deň vyzerá asi tak, že papá doobeda ovocie, potom obed/zelenina + maso + príloha - zemiak, ryža, cestovina/ a poobede kašu. Niekedy kašu a ovocie vymením, niekedy má ovocie 2x za deň, ale medzitým má mlieko, alebo kukuričné nesolené chrumky. Takže ja by som začala len obedom a po mesiaci zaradila to ovocie, čiže by vznikli 2 chody. Alebo ak chceš už teraz 2 chody, tak by som dala obed a potom kašu, buď doobeda, alebo navečer, môjmu malému je kaša na večeru ťažká, strašne sa pri zaspávaní "hemlesil" a keď sme ju nedali, bolo ok.
Tak dúfam, že som v niečom poradila a tvoju dr. by som nepočúvala a hlavne v tom lepku, niekto lepok nedáva do roka, ono, neodporúča sa lepok podať skôr ako pred 8 mesiacom a neskôr preto, lebo v tomto období keď sa podával sa zistil najvačší výskyt celiakie, ale ty zas rátaj, že Zuzka je skôr, takže ona má čas o to neskôr.

junovka
4. mar 2008

vdaka domica 😵 😎 ja sa tiez nestazujem a dolezite, ze ani Nelka 😉 Na 5 mesiacov zelenina, na 6 ovocie, na 7 mesiac maso+vaj.zltok, na 8 lepok, na 9 mliec.jedla, na 10 strukoviny...tak to je u nas 😉

susika
4. mar 2008

dominica, junovka super baby ďakujem.
tiež si myslým, že lepšie je zeleninou, je tam väčší výber 🙂
dominica, ale to si ma nepotešila s tou celiakiou.ako keby som toho behania po doktoroch teraz nemala dosť ☹ takže to by vychádzalo, že s tým lepkom mám začať až v 10 mesiacoch?nie je to už moc neskoro?
chodíme aj na rizikové, tak sa aj tam spýtam dokiny, čo povie hlavne na ten lepok.

dominica
4. mar 2008

skús sa spýtať tam, ono, neboj sa, je to individuálne, ale čo robili výskumy, tak vačšinou celiakia bola z toho, že podávali buď skoro, alebo neskoro lepok. Ja napr. ešte nedávam jogurty, začnem až po roku a takisto aj strukoviny, nemám sa kam ponáhľať, malý je predčasný, aj keď papať sme začali od pol roka, ale to len preto, že bol kojený a mlieko už hladošovi nestačilo, ale všetko posúvam o 6 týždňov neskôr.
Podľa doktorov aj predčasne narodené deti majú začať papať ako normálne narodené, ale mne to nedávalo zmysel, aj keď je pravda, že žalúdok pracuje od narodenia, ale niektorý autory kážu kojiť aj dlhšie ako do pol roka ak to bábatku stačí a dokonca mám knižku, kde autor káže ísť veľmi pomaly na stravu vzhľadom na pomalý vývoj detskeho žalúdku a celkovo organizmu. Netreba ho hneď zaťažovať jedlami, alebo troma chodmi a pod.
A ešte k tomu lepku, uvidíš čo ti povedia, možno ti povedia tiež, že neposúvať...ale ja som sa v tomto riadila sebou a obvodná sa ma vždy pýtala, čo dávam a vždy povedala ok a nekázala lepok skôr a dokonca, keď som jej povedala, že som dala chleba, tak kázala radšej rožok, lebo že v chlebe sú kvasnice a to zaťažuje organizmus a môže kvasiť v žalúdku a dieťa to nemusí dobre znášať, ale malý bol v poho.

susik77
5. mar 2008

baby, ja som zacala zeleninou, 2 tyzdne mi mala papala len 3 lyzicky, tak som skusila ovocie, to spapala tak 8 lyziciek. po 3 tyzdnoch dnes 1.krat zeleninu s masom a to jej celkom chutilo 😉 inak, ziadnu reakciu zatial na nic nemala a myslim, ze dnes sa to strasne prehana vsetky tie opatrenia 😒
kamaratka-lekarka mi hovorila, ze nemusim byt az tak opatrna, ze niekt. matky v 6.mesiacoch krmia deti uz skoro vsetkym a su v poriadku...tak myslim, ze to nie je ziadna tragedia dat aj to ovocie alebo nedavat 1 druh 3-4 dni, myslim, ze 2 dni staci, ak sa nic neobjavi a ak nemalo ziadnu reakciu doteraz...

kutina
5. mar 2008

ahojte
susik ako vidím, tvoja malá je taká istá ako moja....tiež nič nechce jesť, včera som jej kúpila v DM-ke mrkvu alnatura...a tú zďafla celú 😅 tak som jej aj ja včera narobila rôzne zeleninové príkrmy totálne rozmixované a dnes už spapala 1/2 misky 😵
ešte zo 2 týždne potrápim so zeleninou apotom prechádzam už aj na ovocné desiaty, v osmom mesiaci prejdem na večernú kašu
čo ste už všetko papali? akú zel.? my: mrkva, zemiak, špenát, cuketa, petržlen, zajtra chcem skúsiť brokolicu

susik77
5. mar 2008

ahoj kuti 🙂
my sme papali: mrkvu, zemiak, cuketu, brokolicu, karfiol-vsetko ofrflala okrem brokolice-ta jej celkom chutila 🙂
ovocie: jablka, hrusky, marhule-tie marhule jej najviac chutili.
a dnes prvy krat kuracie maso so zeleninou 🙂
ja som to robila tak, ked po 2 tyzdnoch mi zjedla max.2-3 lyz. zeleniny, ze som jej dala doobeda ovocie-to spapala viac a na obed jej davam zeleninu, aby si postupne zvykla. kedze uz plne nekojim-davam nutrilon+kojenie, tak sa mi to ovocie zda mensie zlo ako by sa mala dojedat nutrilonom-ten je ovela viac kaloricky na porciu a mala mi zacala vela priberat-uz ma vyse 8 kg 😎 za tyzden pribera okolo 350 g 😝

dominica
5. mar 2008

ja budem radšej pomalšia a sledovať malého 3 dni, pretože sa nemám kam ponáhlať, jeho tráviaci trakt je nezrelý, nemusím ho zahltiť hneď všetkou zeleninou a takisto dieťa je pol roka na mlieku, tak sa nemôže čakať, že hneď zje všetko, čo mu človek ponúkne, mlieko je mlieko, na to je zvyknuté a ostatné musí spoznávať pomaličky a nemusí prísť tomu na chuť hneď napoprvé, môj malý ovocie nemusel 2 mesiace a teraz má takisto radšej zeleninu a sladké moc nechce a popravde, teší ma to, pretože ak by som začala ovocím a sladkým, môže sa stať, že mi nebude chcieť zeleninu a neviem si predstaviť dieťa chované na mlieku ovocí a piškótach...

wienika
5. mar 2008

dominica, mas pravdu, netreba sa nikam ponahlat. ja mam zatial stastie, lebo mne mala zje vsetko, aj ovocie aj zeleninku, davam jej striedavo kupovane alebo doma uvarene. ovocie jej davam len banan a bio jablcko, ale nevarim ho a doteraz sme problem nemali. ak sa da kupujem vsetko bio, aj zemiaky, mrkvu, cukinu a brokolicu. je to sice drahsie, ale ked kupim cely kilovy balik, to vydrzi velmi dlho.

susik77
5. mar 2008

wienika: tebe mala tak vela spapa? ja som prisla na to, ze sa mi neoplati kupovat bio zeleninu, pretoze mala si da len par lyziciek-radsej kupujem len hotovky, zelenina by sa mi pokazila...aj ovocie...
ja malu nenutim do jedla, dam jej len trochu, kolko chce 😉

wienika
5. mar 2008

susik, mne zje ako desiatu nastruhanu stvrtku jablcka a trosku bananu a par glgov mliecka..potom na obed zje asi 100ml zeleninky tiez len par glgov....vela teda napapa, ale co mna stve, ze malo pije..akurat v noci si da....a ked kupis kilo mrkvy a zemiakov, to vydrzi dlho, ale aj ja obcas z toho nieco pre nas uvarim....neviem, zatial prikrmujem len mesiac a mam druhy balik mrkvy a zemiakov...

susika
5. mar 2008

kutina ahoj.dala som jej mrkvu a kedže som už pred mesaicom trocha švindlovala s mrkvou, tak zajtra pridám zemiak.zlupla asi 5 lyžičiek, ale potom som to vzdala a švihla som jej to do flašky asi 80ml a zbodla aj to. a potom asi 60 mlieka a bola spokojná.ale asi jej to rýchlo vytrávilo, lebo ani nie po troch hodkách vypila 150ml mlieka, čo som nechápala, lebo ona ledva cez den vypije naraz 120ml.
ja moc tie kupované experimenty nechcem. radšej kupim za tu cenu kilo jablk ako jednu malú výživku.a inak jablko som mala kyslé, ked som s ním v 6 mesaici "švindlovala" a krčila nosom.nechcela.
a je to potvora. kupovanú mrkvu mi zje a domácu nie. som to skúšala.tá kupovaná je sladšia ako domáca.domáca mi chutila tak nahorklo.

wienika
5. mar 2008

vsetky tie kupovane zeleninky a ovocia chutia trosku lepsie, ved o to ide, aby sa predavali. ja sa tiez snazim davat domace, len teraz v zime je problem, tak dam obcas aj to....uz sa tesim na leto, ked bude preplneny trh cerstvym tovarom....

susik77
6. mar 2008

baby, prave ze mrkva sa viac doporucuje dat kupovana-bio-pretoze ak mate mrkvu-kt. ste kupili v obchode a nie je bio-moze obsahovat vela dusicnanov.a u tych hotovych vyziviek sa to kontroluje.

susik77
6. mar 2008

inak, zistila som, ze malej mrkva proste nechuti...viac brokolica.tak ju do mrkvy proste nutit nebudem-zatial.
wienika-ja si myslim, ze tie kupovane prikrmy-aspon tie kvalitne-chutia lepsie, ze je tam kvalina zelenina-nie su dochucovane...ved si mozes precitat zlozenie...
inak, moja svokra robila hygienicku-a kontrolovali aj nutrilon a prikrmy a pod. veci pre babetka a hovorila mi, ze skutocne je to velmi kvalitne a vobec sa nemusim bat davat to malej. skor moze byt problem, ze je to drahe a druha vec, ze to ma moc hladku konzistenciu-aby sa naucili papat aj kusky potravy-ale tusim som videla aj prikrmy s vacsimi kuskami...

trixi
6. mar 2008

ahojte, nas maly zacal vymyslat. Zacala som s prikrmami uz v 5 mesiacoch a 3 tyzdnoch. Doktorka nam to odporucila. Na zaciatku maly papal ako vsade odporucaju mrkvicku, mrkvicku zemiacik, a dalsiu zeleninku. A teraz akoby utal-prisiel na fukanie do lyzicky a ma z toho obrovsku zabavu. A este ked ma v pusinke papu tak zacne vyfukovat vzduch a rozprskavat vsetko okolo seba a velmi sa na tom zabava. Dnes zacneme papat asi odznova - len mrkvicku a uvidim ako to spapa. Uz som mu dala aj ovocny prikrm, to mu velmi chuti ale tiez sa pri tom zabava. Snazim sa to nevsimat a nereagovat na to.
Inak aj ja davam kupovane prikrmy z DM-Alnatura. V nasom meste som uz 2 tyzdne nevidela v ziadnom hypermarkete ziadnu bio zeleninu a minule som mu chcela uvarit zemiacik, a z jedneho zemiaka mi zostal taky maly bobek co som ho musela tak na hrubo ocistit. Uz sa tesim, ked moji rodicia budu mat zeleninku a ovocie na zahrade. To je skutocne bio. Oni to zasadia a to si rastie samo. Nevyzera pekne, ale je to bez hnojiv a inych chemikalii.

wienika
6. mar 2008

trixi, aj mne a mala takto bavi, ale to hlavne vtedy, ak je uz napapana a nechce viac. to je fajn, ze budes mat vlastnu urodu, ja zahradku nemam, mamina sice ano, ale nepestuje tam nic, lebo som jej to pred 2 rokmi zakazala, chcela som ,aby uz tolko nelopotila v zahrade a uzila si len pekny travnik a terasu. teraz by som to prijala, vtedy som netusila, ze sa nam podari usulat babatko. no nic, budem musiet kupovat nadalej len bio alebo alnaturu a hippky...inac su dobre aj od nestle, neviem, ci to dostat aj v slovenskej dm-ke.

annabe
6. mar 2008

Čavte maminy, poradte kde zoženiem kukuričné chrumky nesolené.Ďakujem 😉

annabe
6. mar 2008

...a ešte jedna otázka, aké jogurty ste začali pridávať k strave a kedy. Dikes.

alami
6. mar 2008

annabe - tie nesolené chrumky boli asi minulý týždeň na letáku v Bille, ale ja som ich nestihla a už ich u nás nemajú. ☹

annabe
6. mar 2008

alami, ďakujem, mrknem sa tam, keď zoženiem pozývam na chrumkavú párty 😀

junovka
7. mar 2008

ja som zacala davat Nelke biele jogurty na 9 mesiacov 😉 +klasicke maslo.

susik77
7. mar 2008

baby, odkedy mozem malej davat cerstvu nastruhanu zel.a ovocie? napr.mrkvu s jabkom?

junovka
7. mar 2008

kludne uz mozes.Moja Nelka to nechce ☹

susik77
7. mar 2008

ok, dik.skusim zohnat to sklenene struhadlo

susik77
7. mar 2008

inak, verca sa mi uz rozpapava, myslim, ze len nevedela papat z lyzicky, teraz uz pekne otvara usta 🙂 len mi je divne, ze jej ta mrkva nechutila.dufam, ze to nebude navzdy 😎 radsej jej ju nebudem nej. cas nutit, aby si ju uplne nesprotivila...

junovka
7. mar 2008

presne tak, nedavaj jej aspon tyzden a potom skus znova. 😉