Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

xlucia
20. nov 2011

@ada222 podla toho, ako casto ti pyta kojit, a kolko ti pribera

andrealisy
20. nov 2011

@ada222
ak je mala spokojna a vam vyhovuje len kojenie tak neries, kludne koj do 6 mesiacov, nic jej neutecie neboj, pre babo do takeho 8meho mesiaca je mliecko stale "hlavne" jedlo
mne tiez radili zacat skor ale zacala som az po 6tom

ada222
20. nov 2011

pribera dost cca 150-200g tyzdenne a papa tak 5-6x denne, ona ani sama nikdy nepyta (ma to asi od narodenia, ked som jej sama musela davat podla uvazenia, budit ju, lebo sa narodila skor a mala aj zltacku, tak stale spala, ani jest nepytala) 🙂 davam jej po 3-4 hodinach a v noci ked sa sama zobudi, myslim, ze by bolo zbytocne jej zatazovat oblicky, ked nam kojenie vyhovuje a vyzera, ze aj staci zatial...

moma
21. nov 2011

@ada222 ja by som počkala, keď pekne priberá, tak jej určite nič nechýba.

agathokleous
21. nov 2011

Ahojte kocky, chcela by som sa Vas opytat, mala ma 7 mesiacikov, prikrmovat sme zacali ked mala 5 a pol mesiaca, zeleninkou, papavala mi kraaasne aj 120 gr spapala, teraz vsak nechce zje tak maximum 60 gr. neviem cim to je ze takto slabo papa.
ale co som sa chcela opytat mame zavedene zatial len dva prikrmy a to je obed masovo-zeleninovy prikrm, a olovrant co je ovocie s detskymi susienkami, to spapa len par lyziciek, ale aj to je nieco, niekedy dam ryzovu kasicku na veceru ale to le ked nam to vychadze, je to malo? myslite ze mam zavadzet aj dalsie pokrmy?

saska.t
21. nov 2011

@agathokleous to ze zacala menej papat je normalne, teraz sa casto budu striedat "lepsie a horsie" obdobia, treba len vydrzat a mat pevne nervy 😀
2 prikrmy v 7 mes. uplne stacia a je to dostatocne, este stale je najdolezitejsie mliecko, 3 prikrm sa zavadza medzi 8-10 mes. podla toho, ake je babo papkac 😉 nie je sa kam ponahlat...

agathokleous
21. nov 2011

@saska.t Dakujem za odpoved cize sa nemusim stresovat ze papa menej, len to ze ona si za kazdym prikrmom este vyzaduje mliecko, este sa nam nepodarilo vynechat ano jedno kojenie. predtym ked papala viac tak som ju uz nekojila, ale teraz ked spapa 30 gr alebo aj menej este ju stale dokojim.dnes mame poradnu tak uvidime ze ako sme pribrali ale tak zda sa mi spokojna, dufam ze prospieva .

saska.t
21. nov 2011

@agathokleous na to, aby si vynechala davku MM je este mala malicka, len sa pekne kojte, nic lepsie jej nemozes poskytnut 😉 Kedze je spokojna ako pises, nemas co riesit, jedlo je este stale len na ochutnavanie a spoznavanie, nie ako pokrm pre dospelaka, MM je este stale najdolezitejsia zlozka jedalnicka, takze ziadny stres, spokojna mama znamena spokojne dieta 😉

agathokleous
21. nov 2011

@saska.t Dakujem pekne za odpoved , ukludnila si ma a uz sa nebudem pre to trapit. budem ponukat ale ked nespapa tak sa nic nedeje... dakujeeeeeem🙂

margotka_ja
21. nov 2011

ahojte mamicky, chcela by som Vas poprosit o radu resp. nazor ohladom lepku, kedy je vhodne ho zacat podavat. Mam synceka a 24-teho ukoncime 7 mesiac. Kojim ho, mliecka mame dost, od 6 mesiaca sme zacali zeleninovymi prikrmami, celkom mu chutia, zatial nie je problem, bananik mu tiez chuti, jablcko pomenej, na vecer mu davam medzi kojenim okolo siestej kasu do vody, najprv som zacala bezlepkovou ryzovou ale teraz mu obcas dam uz obilninovu. Kasu som zacala davat preto, ze sa mi zacal cca pred mesiacov v noci budit a dovtedy mi prespal krasne celu noc od 3 mesiaca, tak neviem ci nie je hladny. Teraz sa mi budi v noci 2-3x a stale mu davam prsnik, tak dufam, ze sa na prsnik nenauci. Skusala som mu raz dat aj vyvar kuraci s rezancami, ale to bolo este skoro. Rano ked s manzelom ranajkujeme, tak sa len natahuje, ze by chcel aj on daco papat, tak mu dame do rucky od nestle detsku susienku. Nechcela by som mu uskodit a bojim sa aby sme nedostali celiakiu :-/. Za rady dakujem

ivkaj
21. nov 2011

@margotka_ja názorů na to kdy začít dávat lepek je hodně. Ale mělo by se začít v malých dávkách, zkušenější mamči tu doporučovaly začít s troškou ovesných vloček. Na žmoulání zkus třeba kokupit ve zdravé výživě kukuřičné nebo rýžové křupky.
Jestli ti kaše na noční buzení pomůže, tak gratuluju. U nás to nezabralo.

saska.t
21. nov 2011

@margotka_ja celiakia je hlavne z 80% vrodena-dedicna vec a ak je na to dispozicia nicim to neovplyvnis, bud ju ma, alebo nema. Lepok uz zaradit v klude mozes, kedze pred jeho agresivitou ho chrani MM a telicko si pomaly zvyka, takze ziadny stres.
Co sa tyka budenia v noci, je to hlavne o pocite ukludnit sa a citit maminku a ziadna kasa mu na spanie nepomoze, ma skor opacny efekt, zaludok musi travit tazku kasu a kedze rychlo travi je aj skor hladny, zaludok ma na noc travit lahku stravu, ak chces davat nutne kasu, treba ju presunut na olovrant. Na prsnik sa uz ucit nemusi, kedze je to zakodovany prirodzeny proces u dojciat urcite sa tomu nevyhnes a je to normalne. To, ze kedysi prespal celu noc a teraz nie je tiez normalny fiziologicky jav kedze kedysi ho zaujimalo len spanie a papkanie, kdezto teraz je starsi a cez noc musi spracovavat podnety a zazitky z celeho dna.a dievca priprav sa bude aj horsie!!! 😀

margotka_ja
21. nov 2011

@saska.t tiez som si myslela, ze to nocne budenie nie je o hlade, zo zaciatku prve tri mesiace sa mi budil na kojenie cca kazde dve hodinky a potom prespal celu noc a skoncilo to ☹. Budi sa s takym placom chudatko, stale vyletim z poslete. Horsie, juj to si ma nepovzbudila a na co sa mam pripravit? Je to moje prve babo, tak sa s Adamkom ucime spolu 🙂

margotka_ja
21. nov 2011

@ivkaj no tak kasa nepomaha, stale sa budime, takze ju skôr vynacham...uff ale je to tazke, tak sme si pekne zvykli na to, ze spinkame celu noc a teraz ☹ , vy ako casto v noci vstavate?

ivkaj
21. nov 2011

@margotka_ja Jsou noci kdy vydrží i 6h v kuse, ale třeba včera se budil jak malé miminko přesně po třech hodinách. Možná si to nalhávám, ale přijde mi, že to apoň u nás není o mazlení, přisaje se a tahá jak o život a pak spokojeně usne.

margotka_ja
21. nov 2011

@ivkaj no ja sa tiez obavam, ze u nas to nie je o hlade ale o ukludnovani sa na prsniku, potaha a zaspi a do postielky ho len prelozime a veselo si spinka. Aj my mame lepsie aj horsie noci, no nas uz dlhsie nespal 6 hodin. Vacsinou sa mi zobudi 2-3x a to stale po dvoch hodinach, to ked sme z porodnice prisli tak sa mi tak nebudil, ach jaj a to mi poriadne ani cez den nespi. Je nauceni spinkat vonku v kociari a aj to ho musim stale vozit, ked kociar zastane,tak o 5 minut je maly hore 😒 . Teraz sme trosku chorucky, tak sme doma a to je problem, pretoze v postielke cez den nezaspi, trapime sa...

mimiss
21. nov 2011

@saska.t ahoj chcem sa ešte spýtať môžem malej dávať aj karfiol nikde som sa nedočítala či hej alebo ešte radšej nie..a ovocné príkrmy jej asi zavádzať až po vyskúšaní zeleninky alebo až po vyskuší aj mäska? 🙂 skúšala som jej dávať večer aj tu obyčajnú kašu a teraz banánovú len tá jej akosi nechutí..len mi za celý den vypyje okolo 700-800ml mliečka niekedy vypije aj menej neviem či to neni prenu málo ale ked jej dávam viacej tak mi to nevypije..

saska.t
22. nov 2011

@margotka_ja v tomto obdobi prichadzaju vzdy lepsie a horsie obdobia co sa tyka aj spanku aj papania, stale ste v obdobi rastoveho spurtu, preto vyzaduje aj viac mliecka a tym padom sa budi a to nehovorim o tom, ze pridu problemy ked zacnu poriadne rast prerezavat sa zubky, to budes este viac stavat 😅 chce to len pevne nervy a vydrzat a hlavne nerobit si starosti, dieta hned vyciti, ked je mamina nespokojna a nervozna a o to horsie sa sprava 😉

@mimiss no ovocie a mäsko sa zavadza zaroven tj. 3-4 tyz.po zavedeni zeleninky, ak nemate problemy s kolikami a prdikmi po 6 mes.mozes zaradit aj karfiol. Co sa tyka mliecka, nie je to najviac ale taky priemer, ak prospieva a je spokojna nemas co riesit, nasilu to nikdy nepojde, kazde dieta ma svoje tempo a treba sa mu prisposobit 😉

margotka_ja
22. nov 2011

@saska.t no prave ja mam pocit, ze je to od zubkov, dole uz mame dva zubky, vysli nam ked mal 5 mesiac aj 3tyzdne a minule nam lekarka vravela za sa predieraju horne, tak asi to horsie znasa, pretoze ked nam isli dolne zubky, tak to znasal v pohode. Prave rozmyslam, ci neskusim mu davat vibrucol na zubky..Ja sa snazim brat to v pohode a neznervoznovat sa, ved ono za to nemôze, musime tym prejst 😅

millka11
22. nov 2011

Caute baby.Ako mozem pripravit pre 7 a pol mesacne babo cerstvy spenat?Este som ho ani raz nedavala.
Taktiez som este nikdy nedala vajecny zltok - ked sa v receptiku pise, ze pridat zltok - to mam dat surovy a este povarit s jedlom ci uz vopred uvareny?
A posledna otazka - Chcela by som pomaly malemu zacat pridavat do jedla ovsene vlocky - mozem dat aj do ovocia aj do zeleniny a ako ich mam pripravit?Vopred dik.

saska.t
23. nov 2011

@millka11 no so spenatom ti neporadim, ja som kupovala mrazeny 😀 , vajecny zltok - uvaris cele vajce na tvrdo, bielok oddelis a zltko pridas k prikrmu 😉
ovsene vlocky zalezi ake mas ak su jemne staci ich zaliat vriacou vodou pockat kym 10-15 min. nabobtnaju a pridat bud k ovociu ci zelenine, ak mas klasicke (velke a tvrdsie treba uvarit v troske vody kym nezmäknu popripade mixnut a pridat k prikrmu 😉

dadikaa1
23. nov 2011

mamičky, začínam uvažovať nad prvým príkrmom..čo mi poradíte? uvarenú a pretlačenú mrkvičku? len sa bojím že mi začne odmietať Nutrilon...aké máte skúsenosti?? Moc ďakujem 🙂

pjana
23. nov 2011

@saska.t dakujem, uz som vyskusala klasicke ovsenne vlocky🙂 rozmyslam, ze by som jej aj udusene ovocie niecim zahustovala, viem ze mozem tiez vlockami, ale co hovorite na tie detske susienky, obsahuju naozaj vela cukru? a akej znacky su najlepsie? alebo co pridavate vasim babetkam do ovocnej vyzivky?

pjana
23. nov 2011

@ucitelka70 dakujem za radu, no radsej by som uz do nich nedavala cukor, su dost sladke ale to by sa mi pravdepodobne pokazili. Tu na MK som citala, ze je lepsie ovocie zamrazit, ze tak si uchova viac vitaminov. Len neviem, ci to moze byt v mraznicke len mesiac, ako varene prikrmy alebo dlhsie? a ako by ich bolo lepsie spracovat, blansirovanim alebo mozem rovno udusit a namixovat do poharikov a tak zamrazit?

elienka
23. nov 2011

@dadikaa1 áno začína sa mrkvičkou, ale po ukončenom 4tom mesiaci ak je na UM, takže ešte 3 týždne môžeš nad prvým príkrmom rozmýšlať. Mrkvičku buď pomixovanú alebo najemno popučenú vidličkou alebo prepasirovanú cez sitko. Ja mám síce kojené dieťa, ale nemyslím že tvoja začne odmietať nutrilon. Prvé príkrmy je niekedy zložitý proces a zo začiatku je úspech ak ti zje 2-3 lyžičky, zvyšok dokŕmiť mliečkom.

dadikaa1
23. nov 2011

@elienka ďakujem 🙂 a aj tú mrkvičku musím uvariť v dojčenskej vode, že?

merilu
23. nov 2011

Ahojte baby maly taha na 6 mesiac a rozhodla som sa prikrmovať kedže je to moje prve babo tak nemám s tým skusenosti je na UM a neveim s cim mam zacat mrkvicka so zemiačkom??alebo ryža s mliečkom??a mam mu tym prikrmom nahradit obednajsiu davku mlieka ??a dat potom zapit čajom??a kolko toho mu mam asi dat cca??vdaka za odpoved 🙂

careamell
23. nov 2011

@merilu Skús pozrieť www.kojeni.net. Zavádzanie príkrmov 🙂

merilu
23. nov 2011

@careamell vdaka mrknem 🙂

ucitelka70
23. nov 2011

@pjana môžeš aj hotové rozmixované dať do pohárov, len daj iba do 3/4, lebo zväčšia objem, ja som takto do pohárov do mrazáku dala nakrájané vňate petržlenu a ľutujem, že som mätu nedala.... ale stále všetko do fliaš treba plniť iba do 3/4, hroznovú šťavu som dala skoro doplna už dávnejšie a vytlačilo mi to....