Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

pe
30. nov 2011

@lubinka26 netrap sa zbytocne, ma dobre miery, takze jej isto nic enchyba, mozno by som jej akurat zaradila take jedla do ruky, napr. kus mrkvicky, jablcka, piskotku, nech si to proste zuzle, koko chce, u nas je toto asi od 6. mesiacov uplne oblubene, ze moze papat sama, ked nechce polozi, ked chce este si vypyta, alebo jej rovno dam na maly tanierik niekde poruke a krmi sa a uvidis, mozno celkom slusne odje...

saska.t
1. dec 2011

@dana3262 sladkovodne ryby po 1 roku, morske po 3 roku... lepok najnovsie odporucaju medzi 4-6 mes. , smotana a kravske mlieko na varenie po roku, biely jogurt 8 mes. ochutene po roku 😉

dana3262
1. dec 2011

@saska.t ano, to je nejnovejsi trend, ja se tim ale moc neridim. Docela se o stravu zajimam, takze tyhle informace mam, ale prijdou mi dost jednoduche a jednostranne. Spis me zajima zkusenost maminek, kdy pripravily rybi pomazanku ony poprve svemu diteti. Nebo jakou maji zkusenost s rybami.

kaja73
1. dec 2011

@dana3262 Moj papa tuniaka od cca 18m-raz do tyždna,ale jedol by ho aj každy den.
Bud mu spravim normalneho mrazeneho-na posedenie zje jeden steak-,alebo mu davam konzervoveho na veceru s chlebikom-oboje mu strasne chuti. Tiež už papal lososa-steak , raz pangasia, cca 2 krat rybie prsty.
Obcas mu kupim hotove od hippky-rybacie s niečim.
Vsetko od tych cca 18m. Paradoxne nase ryby ako kapor,pstruh-tak take ste nejedol-ma to vela kosti-bojim sa toho.

saska.t
1. dec 2011

@dana3262 no ja sa tiez zaujimam o zdravu vyzivu hlavne u deti do 3 rokov a hladam vzdy zlatu strednu cestu. Ak sa pytas osobne na moju skusenost, moje dieta pomazanku z ryb nezje, ale klasicku sladkovodnu rybu zacala jest ako 18 m. na vianoce kapra a moc jej chutil a chuti dodnes, obcas si da aj pangasiusa a v dnesnej dobe aj makrelu....

dana3262
1. dec 2011

@kaja73
@saska.t fajn, dekuju! Nasemu uz budou brzy 2 roky a ja mam na rybickovou pomazanku hroznou chut 🙂 ja prave volila spis cestu prikrmy, co nejvic oddalit. Kojila jsem plne skoro do 10.mes, pak byl do 13.mes na hypoalergenni strave (zadne maso, vejce, lepek atd). S mlecnymi vyrobky jsem nebyla tak opatrna (tak mi proste radil selsky rozum). Vydrzeli bychom to dele, ale otehotnela jsem, skoncila na luzku a musela jsem prestat kojit uz ve 14.mes. Takze ja na ty nejnovejsi vyzkumy a rady moc nedavam 🙂

saska.t
1. dec 2011

@dana3262 no mne sa to zda ako velky extrem, vyhybat sa skoro vsetkemu, kedze sa s tym bude cely zivot stretavat, ale je to len moj osobny nazor 😉 , neodsudzujem, respektujem 🙂

careamell
1. dec 2011

@dana3262
Myslím, že si mala šťastie, že si kojila, lebo ak by si prestala a zaviedla napríklad ten lepok tak neskoro, tak by to asi tak dobre neznášal. Ja by som mala asi obavy zaviesť príkrmy tak neskoro.

dana3262
1. dec 2011

@saska.t
@careamell ja si zas myslim, ze cim je organismus starsi, odolnejsi, tim se s tim lepe vyrovna. A tim spis mi prijde lepsi pockat, ze se s tim prave bude setkavat cely zivot. Ale je to taky jen muj nazor.

careamell
1. dec 2011

@dana3262
Určite, každý si spraví podľa seba 🙂 Ja len, že som sa s takýmto názorom ešte nestretla.
Ako ste dopĺňali železo, keď ste tak neskoro zaviedli mäsko, vajcia. Nepýtam sa v zlom. 🙂

dana3262
2. dec 2011

@careamell Ja musim uznat, ze taky neznam nikoho, kdo by to takhle delal. Mam vzdycky urputny pocit, ze neco ma byt nejak a ze to tak je spravne a nemuzu si pomoct. Je to nejakej pud, ale samozrejme to neznamena, ze to spravne je. Zatim se mi to vzdycky vyplatilo, ale tusim, ze narazim. At uz v jidle nebo treba v necem jinem.
No, on maso ji malinko do ted. Delam hodne vyvary a omacky a kdyz byl mimi, tak jsme (i ja a do ted) hodne jedli avokado. Bylo to jedno z prvnich jidel. Desilo me, ze je to exoticke ovoce, ale pak jsem si nacetla, ze je to ok. a je. Jen tak na kousky. A cervenou repu, tu mame taky moc radi.
Taky bych do teto diskuze mohla dat tip, ze my treba jako uplne prvni prikrm meli bataty. Daji se upravovat na slano i na sladko, mnam! 🙂

vierkasteffi
3. dec 2011

od kolkych mesiacov mozem do jedalneho listku zaradit strukoviny?

saska.t
3. dec 2011

@vierkasteffi cervena lupana sosovica od 6 mes., hrasok od 8 mes. ostatne po roku, ale ak nemate problemy s bruskom kludne zarad od 11 mes. ostatne strukoviny...

adkoalauri
6. dec 2011

@saska.t ja by som sa chcela spýtať, ako mám robiť malému - resp. z čoho detskú krupicu. Mm nechce už, na UM tiež kýve hlavou, ja sa z neho už zbláznim. Tak to zje jedine, že mu z nich spravím kaše a potom papá s lyžičkou. Čo vymýšla už druhý deň, neviem. Robila som mu krupicovú z UM ale viem, že sa to nemá prevariť. Ale aké mlieko mu mám dávať?

saska.t
7. dec 2011

@adkoalauri uff, tak to je dost tazke kedze, UM sa nesmie varit a na kravske je este maly.... a co takto biele jogurty?, vypije denne aspon trosku MM UM? kolko asi? Jedine co mozes urobit davat jogurt a kasu a stale ponukat mliecko, je obvykle v tomto veku, ze deti maju mliecnu krizu, u nas to trvalo 3 tyzdne, mlieko uplne odmietala takze jedla jogurty a domace kase s UM aspon nieco som o nej dostala 😉 od 10 mes. skus ponukat lucinu, cottage syr, tvrdy syr (vsetko plnotucne ) a tym padom si schopna nahradit mliecko. Neboj, nie je to ziadna katastrofa, urcite to nie je zivotohrozujuce, takze hlavu hore 😉

adkoalauri
7. dec 2011

@saska.t No teraz už nevypije ani MM ani UM, uvidí flašu a otáča sa a kýve hlavou.Pritom reve, akože je hladný a nedávame mu to, čo on chce. Jogurty, pribináčiky môžu byť, to má rád, len som nevedela, čo mu mám dať na noc,resp. keď sa mi v noci zobudí. Už som mu dala do MM aj kakao, no nič. Absolútne to nechce. Už MM nebudem mať, lebo aj doteraz som ho vytláčala, sať nechcel, a teraz nemienim sa ďalej trápiť a vylievať mlieko ☹ Teraz sa síce zobudí v noci ale jesť nechcel. Dávala som mu čaj, a potom vždy aj zaspal. Asi to nejako potiahneme s kašou ale aj tú doteraz vypil z flaše, spravila som na ňu takú väčšiu dierku, ale 2 dni to nechce, len s lyžičkou jesť. Vymýšla, koľko len môže a my skáčeme podľa neho 🙂 Vždy som hovorila, že neexistuje, aby ma dieťa neposlúchalo a už je to tu... a má len 9mes. 😀 Accchhh. Ďakujem za rady

moma
7. dec 2011

mojej 10 mesačnej dcérke vôbec nechutia jogurty. Mám to nejako riešiť? Ešte stále kojím, tak mliečko má a na večeru dostáva mliečnu kašu.

cicimon
7. dec 2011

@moma kojenym detom staci davat mliecne veci od roku, takze by som to este vobec neriesila

pjana
7. dec 2011

ahojte, chcela by som Vas poprosit o dve rady. Mala ukoncila osmy mesiac a tak som jej do jedalnicka zaradila kase na veceru. Ako prvu skusam Hami dobru noc s ovocim, ale ked ju zarobim podla navodu, je velmi riedka. Je tam sice napisane, ze pridavajte kasu do vody podla potreby, ale nechcem jej ho tam zase vela nasypat, aby nebola ta kasa prilis tazka na noc. Dnes som jej tam pridala aj ovsenne vlocky, ale stale je to riedke a kym to spapame trva to velmi dlho, okrem toho, ze ta kasa je uplne vsade🙂 Akym sposobom jej to mam este zahustit? Pripadne, ktore kase by boli lepsie? Druha otazka sa tyka obeda, kde by som jej chcela zaradit ladovy salat, len neviem akym sposobom ho upravit? Mam ho podusit s ostatnou zeleninou, ci surovy?

ivkaj
8. dec 2011

@pjana ahoj, já dávám kašičky od nestle a ty mi přijdou husté akorát. Nebo přisypu lžičku kaše http://www.countrylife.cz/kase-kukuricna-250-g-...
Se salátem nevím, ale asi bych počkala až bude prcek starší. U špenátu se třeba doporučuje počkat až do 1roku kvůli obsahu dusičnanů a tak.

adkoalauri
9. dec 2011

@pjana ja som na začiatku aj kaše dávala synovi z flašky. Spravila som väčšiu dieru na cumlík a ten bol len "kašový" 🙂

millka11
9. dec 2011

Kocky, prosim poradte. Nasla som nasledovny receptik:
Zeleninová polievka so žĺtkom
(vhodné od ukončeného 7. mesiaca, nedojčené deti od ukončeného 6. mesiaca)

Suroviny: 50 g mrkvy, 20 g petržlenu, 80 g zemiakov, 1 žĺtok z vajíčka, 1/2 l dojčenskej vody, petržlenová vňať
Postup: Očistenú mrkvu, petržlen a zemiaky nastrúhajte najemno. Prelejte vodou a duste asi 5 ? 7 minút. Potom pridajte žĺtok, premiešajte a prikryté duste po dobu asi ešte desiatich
minút. Posypte najemno nakrájanou petržlenovou vňaťou.
Otazka - ten vajecny zltok mam pridat surovy alebo uz uvareny a najemno nakrajany???
Ako by som mohla tento a podobne prikrmy varit so zltkom, ked ja zvycajne zeleninu varim v parnom hrnci?
Vopred dakujem.

saska.t
9. dec 2011

@millka11 myslim ze v tomto recepte myslia surovy zltok, ak zeleninu paris tak vajce treba uvarit natvrdo, vybrat zltok a do uz mixnutej (potlacenej) zeleninky rozdrobit zltok 😉

millka11
9. dec 2011

@saska.t Dakujem za radu.

moma
10. dec 2011

Máte nejaký tip na štedrú večeru pre 11mesačné dieťa? Zvyčajne máva na večeru ovocné kaše, tak by som chcela niečo podobné pripraviť, len trošku slávnostnejšie.
Určite sa tu táto téma už riešila, len sa mi nechce hľadať 🙂

pjana
11. dec 2011

@ivkaj @adkoalauri dakujem vam obom za odpoved. Este ma zaujima jedna vec, je potrebné dávať tie kaše na večeru? Alebo je možné dať osemmesačnému bábetku na večeru aj niečo iné? Zatiaľ dávam malinkej na desiatu jogurt Holandia s výživkou, zeleninomäsový obed a na večeru mliečno-obilnú kašu, medzitým ju kojím. Ako to máte vy?

adkoalauri
11. dec 2011

@pjana Syn už nechcel mlieko, tak mu na raňajky dávam napr. do čaju lupačky alebo piškóty a to spapá, na obed polievočku, príp. zemiakovú kašu napr. s mäsom, s udusenou zeleninou, a na večeru kašu. Na desiatu výživu a na olovrant jogurt. Ja som mu začala dávať aj syr s chlebíkom, ale robím mu aj omáčky. On má rád všetko, takže nemám problém 🙂 Ak chceš, pošlem ti recepty do IP

mirkita
11. dec 2011

@pjana ja som kase 11 mesacnemu synovi vobec nedavala...prisli mi tazke a ani som nevedela aku mu dat kedze jedine mlieko co pozna okrem jogurtov je materske...Nemliecna Sunarka s vodou mu nechutila...
tak som skusila na odporucanie ryzovu kasu - maju ju v Kauflande...zarobila som ju s vodou, pridala ovocnu vyzivku alebo cerstve ovocie (jablko, banan) a toto mi velmi chuti..aj ked davam pozor na mnozstvo..mne sa kazda kasicka zda na noc tazka...niekedy veceria to co na obed len menej

zape269
11. dec 2011

@ena ahoj, tak ja zijem v DE, a tento tyzde sme boli u dokt. , mala ma 3 mesiace a dokt. my zahlasil , ze od 4 mes. jej mam zacat davat zeleninu a mäso, ze dietatko to potrebuje, zaujimave
ale vyskusam, lebo kojim plne a mozno jej to zachuti a aj tak bude dobre.... , su to predsa ine vitaminy
ale pri prvom synovi , teraz mame uz skoro 5, som zacala az od 6.mesiaca.,
myslim si, ze len vyhradne kojit dlho dlho nie je spravne...