Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
19. nov 2011

@shira_ no jedine co ma zatial napada je, ze krupica sa zaraba klasickym mliekom, ktore deti mozu na varenie po roku, pretoze UM ani MM mlieko sa varit nesmie, urcite to nestoji na obale vsetkych krupic, ja viem ze na obale krupice od Pohronsky Ruskov to nestoji a je tam poznamka ze nie je vylepsovana ziadnymi umelinami, takze zrejme ostatni vyrobci "vylepsuju" krupicu roznymi E-ckami, aby dlhsie vydrzala 😉

zebra41
19. nov 2011

@saska.t preco sa UM nemoze varit? len kvoli tomu,ze sa vytratia vitaminy alebo aj kvoli niecomu inemu?

shira_
19. nov 2011

@saska.t ved práve, ja napr. dávam trochu krupice do polievky na zahustenie, alebo vo forme krupicových halušiek (žĺtok+krupica), zdalo sa mi to v pohode, aj sa mi zdá, nenašla som dovod prečo by sa to nemalo. klasická krupicová kaša s mliekom je moja oblúbená večera, ale to malému nedávam, nie je dôvod.

anicka1981
19. nov 2011

neaky typ pre 5 mesacneho??? papa krasne, mame za sebou mrkvickove pyre, ktore vellni chuti a tiez zemiakovu kasu s mlieckom, to bolo tiez mnam, a tiez papame kase od nutrilonu - zatial len hruskava, ale tej sa nevie dojest, taka dobra 🙂, ja neako jablka nemusim, neviem preco, mam k nim odpor, preto ani malemu neako nechcem zatilal davat,,,,, tak co dat dalej????

babika0
19. nov 2011

@matahu my papame asi takto. vstava skoro rano 5:30 mlieko, 8 mlieko, 10-11 banan, alebo jablkova vyziva s pyskotami, ci marina keksami, potom ide spat. 12h obed. 15h milacik, jogurt, opat s rozmrvenym keksikom. aby to mal sytejsie. 18h kasa, bud kupovana, alebo krupicna, (robim uz z polotucneho mlieka) do nej davam aj ovocie, bud jablko alebo zavaranu marhulu. medzicasom ked ma chut mu dam kus chleba alebo rozok. a este v noci papa, okolo 2.

babika0
19. nov 2011

@anicka1981 ja by som skusila brokolicu, spenat. alebo mix, ako polievocku mrkvu, petrzlen, brokolicu zemiak, cukinu. vsetko uvarene rozmixovane, tak papavame my.

babika0
19. nov 2011

@frick ja by som poradila zmenit mlieko, nas napr. od sunaru viac prdka ako od beby.

anicka1981
19. nov 2011

@babika0 a keby, ze som chcela prv spenat, tak mam ho dat uz do zemiackov, alebo len cisty s mliekom?, vies nechcem este vsetko dokopy davat,, prikrmujeme nieco cez tyzden, tak radsej pomaly 😉

babika0
19. nov 2011

@anicka1981 no ja asi nie som ucebnicova matka, lebo ja som sa s tym nejako "nes*ala" 😀
kludne by som dala so zemiakom. a aj mrkvou, bude to mat sladsie. a teraz naposledy mi nechcel uz moc papat obed, najradsej by jedol nase. mama mi poradila, ze mu tam mam normalne dat jablcko. a tak mu to chutilo.

saska.t
19. nov 2011

@zebra41 jasne pre to ze sa vytratia aj vitaminy, ale vela UM to ma aj na krabici napisane, mam aj vlastnu skusenost, kamoska robila zemiakovu kasu pre malu a na druhy den to ohriala a mala grcala 2 dni... na kazdom UM je napisane ze treba varit vzdy cerstve mliecko a 2 krat neohrievat 😅
@shira_ jj to robim tiez halusky, nevidim iny dovod, az na to kravske mlieko a ak nie su ziadne umeliny v krupici kludne pokracuj 😉
@anicka1981 www.kojeni. net su tam krasne prehladne tabulky,co zaradit podla veku 😉

shira_
20. nov 2011

@saska.t ok diky

pjana
20. nov 2011

@saska.t no to uz som nestihla v 6.mesiaci, o chvilu uz budeme koncit osmy, kupila som rozne druhy vlociek, ktore obsahuju lepok, ale chcem sa spytat. Zeleninku robim v paraku, tak mozem tam tie vlocky pridat k zeleninke a uparia sa tiez? ci to treba nejak zvlast? a ktorymi vlockami by bolo najlepsie zacat? ozaj a ked dam vlocky tak uz nemusim davat zemiacik, to je vlastne jeho nahrada, ci nie?

pjana
20. nov 2011

Joj, este som zabudla, mam jednu otazku: Nasi maju kopec hrusiek a nasa malicka ich ma velmi rada, len uz hrusky nevydrzia dlho a musim ich nejak spracovat. Poradte mi prosim, ako by bolo najlepsie. Rozmyslam, ze by som ich udusila, rozmixovala a dala do avent poharikov do mrazaka a potom vzdy jeden vybrala. Len neviem, ci nestratia chut a ako dlho takto vydrazia? Alebo ako ich treba spracovat?

frick
20. nov 2011

@babika0 To som aj urobila.Skúšali sme hipp bio kombiotik a aj hami.aj z tých mal bolesti a ťažko som to do neho dostala.Viem že MM je sladšie možno práve preto UM nechce ale brucho ho bolí zo všetkých troch.Neviem či mám kupovať ďalšie mllieka.Ale asi skúsim aspoň večer kašu a budeme jesť každú hoďku ako doteraz 😒 inak neviem.

saska.t
20. nov 2011

@pjana vo vasom veku je jedno ktorymi zacnes, je to na tebe, v ramci paraka ti neporadim, ale v zasade staci ak vlocky ci ryzove, ovsene atd zalejes na 15 min. vriacou vodou a zakryjes v nadobe oni napucia a mozes ich jednoducho primiesat k zelenine 😉 co sa tyka psena (proso) to musis varit a aj celu pohanku (nie vlocky tie staci zaliat), najlepsie vo vode okolo 15 min do mäkka 😉 a ano toto su prilohy, zemiak uz nemusis pridavat

saska.t
20. nov 2011

@frick ak ho boli brucho z UM tak z kase ho bude boliet 2-nasobne, je este tazsia ako UM 😅

kaja73
20. nov 2011

@saska.t mam dotaz na soju-ak sa v tom vyznas- Hovori sa o nej, že je dako geneticky modifikovana,myslis si , že aj BIO soja je? Respektive ci je tam aspon sanca, že nie je.
Maly mlieko zas nepije-museli sme ho zo zdrav dovodov znovu vysadit,ale on stale pyta tu svoju davku-pred spanim.
Ine rastlinne ani UM spec.pre alergicke deti už nechce-len sojove mu chuti-to bio z DM ka s calciom.
Tak ci ho davat ,tie 2 deci denne-ma 23m.

saska.t
20. nov 2011

@kaja73 BIO soja nesmie byt gen.modifikovana takze kludne (inak malo by to byt na obale napisane ak je upravovana), vo vasom veku nemas co riesit a kludne mu ho nechaj ak pyta viac, kludne aj viac 😉

kaja73
20. nov 2011

@saska.t Super 🙂 .Diky.

pjana
20. nov 2011

@saska.t dakujem za odpoved🙂 este otazocka: kolko tych vlociek mam dat na jednu porciu, staci jedna cajova lyzicka v surovom stave? a ako casto zaradovat potraviny s lepkom do stravy, kazdy den, ci menej?

saska.t
20. nov 2011

@pjana na jednu porciu aspon celu polievkovu lyzicu , nezabudaj ze priloha je aspon 40% z celej davky prikrmu.
Neviem, ako stare mas dieta ale 1x denne a potom podla potreby ako vam bude vyhovovat 😉

matahu
20. nov 2011

@saska.t Dcerka ma takmer 8 mesiacov. Zatial mame zavedene len dva prikrmy: desiata a obed. Pomaly planujem aj dalsi prikrm - olovrant alebo veceru. Pocas dna dojcim na poziadanie (cca 5x + 1x noc). Len neviem, ci aj medzi prikrmom a dojcenim mame mat pauzu tie 2-3 hodinky, lebo niekedy si mala dozaduje mliecko aj cca po hodinke po prikrme (prikrmy papka na 1* :o).

saska.t
20. nov 2011

@matahu 2-3 hodinky su hlavne pre deticky na UM, kojene deticky vzdy na poziadanie, len sa pekne kojte kedy chcete, nic lepsie jej dopriat nemozes 😉 😀

mariro
20. nov 2011

@saska.t precitala som zopar stranok a vidim , ze ty sa velmi dobre vyznas.Chcela by som od teba nazor resp. navrh na nasu situaciu.Dcerku ma 5 tyzdnov a 1 tyzden stale ju kojim,pekne papa mliecko a mame ho i dost.Zacala som vsak i s prikrmom asi vyse 2 tyzdnov uz.Najprv mrkvicka,potom mrkvicka zemiak,postupne uz cukina,brokolica,kalerab .
Moja otazka je kolko by mala zjest toho prikrmu?Spapa tak nieco menej ako polovica sklenenej kompotovej misky a za tym potom este dojcime.
Cajik pije veeelmi sporadicky,skor by som povedala ze vobec....nevadi to??
A staci zatial iba 1x prikrm? nechcela by som prist o mliecko a zaroven chcem i nejake tie vitaminy dodavat.
A zaujima taktiez nazor na vselijake tie kase praskove,ryzove a co ja viem ake......je to ok alebo pre mna to nie je potrebne?
Varim jej vzdy cerstve,jedlo v obchodoch v poharikoch ako je vyziva detska ma akosi nelaka.
Je to uz daaavno co som varila chlapcom svojim,a aj doba je ina vynovenejsia 🙂 ,tak preto sa pytam, informujem aby som len to najlepsie ponukla svojej malickej.

anicka1981
20. nov 2011

@babika0 no si myslim, ze kazda matka pozna svoje dieta najlepsie, tak urcite si mala citaka a vedea, ze to zvladne aj naraz 🙂

saska.t
20. nov 2011

@mariro plna davka zel.prikrmu je 150-250 g podla toho ake je babatko papkacik, na to, ze papkate cca 2 tyz. papkate vyborne a uplne to staci, kazde babo ma svoje tempo a mala ti da sama najavo kedy bude chciet viac papat, rozhodne sa netreba riadit tabulkami kazde dieta je ine a rozhodne nenutit, ale to urcite vies 😀 to ze sa potom dojcite je tiez normalne a hlavne vyborne, kedze sa aj napije aj dopapa 😉 V tomto veku je jedlo hlavne na spoznavanie a este stale je pre nu najdolezitejsie mliecko. Co sa tyka pitia, kedze si zacala prikrmovat pitie treba ponukat hlavne na oboznamenie sa aj s inou tekutinou ako je MM, to ze skoro nic nevypije je tiez v poriadku, podstatne je ze casom bude vediet, ze aj pit treba. 1 prikrm vam staci po mesiaci prikrmovania treba zaradit mäsko a zaroven mozes aj ovocie, co je 2 prikrm a s dvoma prikrmami vydrzite min. do 8 mes, je to uplne dostacujuce, nemate sa kam ponahlat 😉
Co sa tyka umelych kasi som velky skeptik a som zasadne len za domace kase (pohankova, ovsenna, ryzova, psenova) nevidim proste dovod pchat do dietata na MM kase s UM, ale to je naozaj len moj osobny nazor, takze je to na tebe, moje proti je aj to ze umele kase su dost zatazujuce na traviaci trakt a uz vobec ich neodporucam na vecer, kedze vecer sa ma travit lahka strava (vo vasom pripade MM) a nie tazka husta kasa 🙄 vitaminov ma dostatok v MM a zel.-ovoc. prikrmoch. Kazdopadne kukni stranku www.kojeni.net je vyborna, rozumne nazory a vyborne tabulky co a ako zaradit podla veku 😉

ucitelka70
20. nov 2011

@pjana ahoj, urob to ako detskú výživu - napr. do tlakového hrnca dáš umyté hrušky zbavené jadierok, zaleješ trochou vody, udusíš, po udusení pridáš cukor, kyselinu citronovú, prepasíruješ a naplníš do výživových pohárov, vysterilizuješ cca 10 min. a vydržalo by to aj dva roky, keby...... ja takto konzervujem všetky druhy ovocia - ale základ dávam vždy jablčka

mariro
20. nov 2011

@saska.t dakujem za rychlu odpoved.Malinka mi prespi v noci s 1x jedenim,tak si myslim ze ma dost mliecka a netreba nejake vecerne kase a podobne.Ked sa napapa okolo 20 hod potom papa az okolo 2 hod a dalsie jedenie az rano okolo 6 hod.Cez den papa zhruba po 2,5 hodine a tie prikmy jej velmi chutia.
Tie umele kase tiez nemusim,doma stale vyvaram mojej rodinke,tak nemam problem aj malinkej uvarit kasu ked bude na to cas,ked uz jej moje mliecko nebude na noc stacit.
Z tych umelin deti len rychlo priberaju,ved v zivote ich caka este vela vselijakych umelin,tak ich treba este troska ochranit kym sa da. 🙂

ucitelka70
20. nov 2011

@moma určite môžeš podávať, v domácej výžive nie je veľa cukru, je to zanedbateľné oproti všelijakým konzervantom a éčkam, čo dávajú do kupenských výživ.... ja robievam výživu s rôznymi príchuťami - podľa toho, aké ovocie treba spracovať

ada222
20. nov 2011

ahoj dievcata, chcem sa opytat, mala ma 5 mesiacov aj tyzden, je plne kojena, krasne pribera a doktorka nam odporucila zacat uz prikrmovat, vsade citam, ze pre babatka je najlepsie vylucne dojcenie do ukonceneho 6. mesiaca, tak neviem ci uz zacat s tymi prikrmami, alebo radsej pockat, aby som nieco nepokazila... 😒