Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

jasminet
3. jún 2010

miska dietatu ktore zacina s jedlom by som ich nedavala, nic z nich nema, iba mu brusko zaplnia. potom neskor ked uz normalne papa, ako snack medzi jedlom hej, ale na zaciatku nie.
ale to je iba moj nazor 😉

gabika7706
3. jún 2010

@miska.misiak zdielam nazor s @jasminet, chrumky az ked budete normalne papat.

veronika81
3. jún 2010

ja som s chrumkami začala po siedmom mesiaci, dávala som mu ich do ručičky (asi tak 1-2 denne), učil sa triafať do úst, zo začiatku to ani poriadne nejedol, iba sa s tým hral a žužlal.
Ale ako píše maryanna, určite bez príchute, nesolené.

zuvra
3. jún 2010

Magnetika,dakujem.Ja mam skor problem s tym,ze neviem,ake ovocie a zeleninu moze.V kazdej knihe pisu nieco ine... ☹

saska.t
3. jún 2010

zuvra - www.kojeni.net tam mas zavadzanie zeleninky po mesiacoch pre kojene aj nekojene deticky 😉

miska.misiak
3. jún 2010

baby dakujem za rady... myslela som ze by sme ich zaviedli len tak nech sa skor pohra nez ako stravu nazaciatok... nech si pozuzle.. 🙂

gabika7706
3. jún 2010

@miska.misiak no priprav sa na to, ze bude cela polepena tymi chrumkami, aj vsetko, coho sa chyti 😉

miska.misiak
3. jún 2010

@gabika7706 pojdem kuk ci tu maju nesolene... to mi pripomenulo... 🙂 vcera ked sme papali mrkvicku mali sme ju az v usiach 😀

ceja
4. jún 2010

dievcence varila som kasu z ryzovej muky (krupicu ani vlocky som vtedy nezohnala) a mne sa stale zda, ze tam citim muku. ako dlho ju mam varit? alebo ju mam nechat postat pred varenim vo vode? nechcela som ju vyhodit, ale asi ju pouzijem len na ryzove cestoviny a kasu budem robit z klasickej ryze... alebo mate niekto skusenosti s kasou z muky?

saska.t
4. jún 2010

ceja v tomto ti neporadim robila som kasu len z klasickej ryze

pia22
5. jún 2010

Ceja naj je instanstna od Hami, na rozdiel od Sunarky neobsahuje ine prisady. My na nej a inych frcime stale😉

lul
5. jún 2010

ahojte,

mozno ste to tu uz rozoberali, ale nemam bohuzial tolko casu prelistovat celu diskusiu ☹ napisem teda na koniec, snad mi niekto ochotny poradi...

nas milacik je stale kojeny, ale uz mu to pravdepodobne tolko nestaci a v noci byva kazdu chvilku (2-3hodky) hore, napapa sa a spinka dalej. cez den sme zacali s prikrmami (zemiak, mrkva, cuketa, banan, jablcko, vsetko mu naramne chuti a pomaly zje aj nas). ale co s tou nocou? vravia mi, aby som skusila dat kase, ale netusim ake... poradite co spravit? drobec ma 6,5 mesiaca. co sa tyka zvysenia produkcie mliecka, myslim si, ze ho mam dost, tak neviem.... poradte mi skusenejsie prosim 🙂 dakujem 🙂

saska.t
6. jún 2010

lul nemyslim si, ze maly sa budi v noci hladom, ale skor tym, ze ta potrebuje citit a zacalo aj byt teplejsie takze si potrebuje trosku popit...
Zaradenie kase ti moze pomoct ale moze mat aj presne opacny ucinok bude ho boliet brusko, pretoze kasa je dost tazka na noc a zda sa mi zbytocne, cpat dieta na MM umelymi instantn. kasami, to radsej zarad olovrant alebo na veceru domacky urobenu kasu 😉

gabika7706
6. jún 2010

@lul kazde 2-3 hod nie je casto, mozno sa to niekomu zda, ze ano, ale my sa tak budime od narodenia, Martin sa mi budieva niektore noci aj castejsie, niekedy spi aj 5 hod vkuse, s prikrmami sme my zacali len pred tyzdnom, tiez bol plne kojeny a kojime sa nadalej. O zaradeni kase som vobec neuvazovala, proste sa budi, zvykla som si 🙂 Cca od polnoci spi so mnou, nie v postielke, tak spinka aj pokojnejsie.

lul
6. jún 2010

nevravim, ze chcem zaradit umeliny 😉 my sami sa snazime stravovat zdravo, planujem privykat na zdravu stravu aj syna. len sa mi zda, ze ked predtym sa budil 2x za noc a teraz kazde 2-3hodky, nebude mu moje mliecko stacit. som stastna, ze mozem kojit, len sa obavam, ci nie je hladny, prreto sa radsej radim 🙂

co sa tepla tyka, my mame v byte stale rovnaku teplotu a skor chladnejsie, ci je zima alebo leto, takze asi ani tym to nebude. okrem toho teplo zacalo od vcera a spanok nas trapi dlhsie.

henaha
6. jún 2010

lul, ja si myslim, ze je to presne tak ako pise saska, ze je to len pocit prisat sa 😉 poznam to, tiez kojim a tiez som si myslela, ze prikrmami, ci vecernou kasou ubudne nocnych kojeni, ale sklamem ta, nie je to tak 😉 bohuzial, budi sa nadalej, niekedy 2x, niekedy 3x a niekedy ovela castejsie, ale som si zvykla a ked spi niekedy dlhsie, sama sa zobudim, ze co sa deje 🙂 🙂
ja mojho Samka najprv skusim utisit cumlikom, hladkat ho a ked to nezabera, az tak ho idem nakojit....fakt niekedy chce len cumlik alebo trosku "pocuckat" 😉

berika
7. jún 2010

lul, pridám sa k radám ostatných. ja som tiež 6 mesiacov len dojčila a potom ešte ´dalšie 4 mesiace tak, že mi papala aj príkrmy. V noci s mi malá budila cca každé 2-4 hodiny, podľa toho ako spala. A cez deˇsom ju nakojila po každom jedle. Tak si to malá pýtala a aj pediatrička mi radila kojiť na požiadanie. Dcérka už má 2 roky a stále sa v noci budí viackrát, pýta si čajík z flašky, to je pre ňu dodnes náhradana kojenia, ju to skôr upokojuje ako by bola hladná alebo smadná. Treba nechať veciam voľný priebeh.

mamusia
7. jún 2010

Ahojte.

Neviete,ze z coho sa skladaju tie nesolene kukuricne chrumky? Aj ja by som uz malej dala zuzlat. Papame zeleninkove prikrmy na obed, na desiatu ovocne..

andrejka77
7. jún 2010

@mamusia .....vyberova kukuricna krupica nic viac 🙂 .aspon na tych je take zlozenie co davam ja malemu.

mamusia
7. jún 2010

@andrejka77 mozno to vyznie hlupo....ale neviem.......a v tej krupici nie je lepok? Ze ci by som to malej mohla davat aj ked ma 5 mesiacov a tyzden? Bo s lepkom chcem az po 8 mesiaci zacat......tak preto sa bojim...... 😲

saska.t
7. jún 2010

mamusia, kukuricna krupica je len nahrubo pomleta kukurica, kazdopadne na kazdom sacku musi byt uvedene ci to lepok obsahuje takze si precitaj 😉 inak zda sa mi skoro vo vasom veku aby si to zacala davat, mala si uz pekne drzi a trafi do pusy? prehlta poriadne? aby ju to zbytocne nedusilo....

mamusia
7. jún 2010

My sme uz na prikrmoch od 4 mesiaca a papa aj ryzovo kukuricnu kasu. Do pusy si trafi riadne,kedze jej idu zubky a vsetko zuzle 😉 a pekne aj prehlta - papa.
Dakujem 🙂

petardice
8. jún 2010

Tak jsem tu opět s dalším dotazem... jak často dáváte dětem maso a vajíčka? na 10měsíční prohlídce mi doktorka řekla, že my měla malá dostávat maso denně, ale to mi přijde trochu moc... známá mi řekla, že ona dávala v tomhle věku jeden den maso a jeden den vejce. tak nevím... a jak připravujete / upravujete vejce do jídel?

jasminet
8. jún 2010

@petardice malo by sa 5-6x do tyzdna masko, 1x zltko. kazdy druhy den vajce je trochu moc...
ja uz do takmer hotoveho maska so zeleninou hodim surove zltko a este ho tak 5-10min varim. niekto rozdrobi uz uvarene zltko do hotoveho jedla.

petardice
8. jún 2010

jasminet mě přišlo moc i ta četnost masa.. říkala jsem si, že bych dávala jeden den maso-zeleninový jídlo a jeden den čistě zeleninu. a ty vajíčka mi přišly vůbec moc - obden. na úpravu se ptám proto, že maso i zeleninu vařím v parním hrnci, takže když jsem pak přidávala vejce, musela jsem to dát všechno na trochu oleje a jakoby to osmažit, ale to rozdrobení uvařenýho bude asi lepší varianta ;)

saska.t
8. jún 2010

petradice - do roka by sa malo davat mäsko 5-6 x tyzdenne a obcas zltko po roku ako uznas za vhodne ale som nazoru, ze staci aj 4-5 x tyzdenne ,
zltko som davala 1x za 2 tyz. väcsinou do spenatu alebo sosovicoveho/cockoveho privarku a to tak, ze som uvarila cele vajicko a potom vytiahla zltko a rozdrobila ho 😉

mamusia
8. jún 2010

Zltko sa da aj pekne oddelit od suroveho bielka a hodit do vriacej vody a pekne sa vcelosti uvari 😉

sylviah
9. jún 2010

kocky ako je to so smotanou a smotanovym jogurtom? citala som niekde, ze smotana je zakazana pre deti do 1 roka, a tu na fore citam, ze najlepsi jogurt je smotanovy (zvolensky - zlozenie: smotana). tak tomu nerozumiem, ci sa moze taky jogurt davat alebo nie, a ak ano, preco? ved obsahuje smotanu. vie mi to niekdo vysvetlit? lebo bojim sa dat malemu nieco, co by vlastne nemal jest. dakujem krasne 😉

jasminet
10. jún 2010

@sylviah tvaroh je zakazany do jedneho roka, resp. sa neodporuca davat. smotanu moze, kyslomliecne vyrobky tiez - biele smotanove plnotucne jogurty, kyslu smotanu do varenia od 10mesiaca, acidko...

andrejkaz
10. jún 2010

ahojte baby,potrebujem poradit.....dnes sme boli v poradni,mame 4 a pol mesiaca a doteraz sme sa len kojili,no a dnes nam dr.povedala,ze od ukonceneho 5teho mesiaca by sme mali zacat prikrmovat,najprv zeleninku a tak....ale vraj podla najnovsich studii treba zaradit lepok medzi 17tym a 24tym tyzdnom,vraj mu mam krupicou alebo osemzrnnou kasou zahustit polievocku,alebo mu mam krupicu alebo tu kasu pridat na veceru do mojho odstriekaneho mliecka....tak teraz rozmyslam,ze co je lepsie....ako a kedy zaradit lepok 😒