Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

stankatt
26. aug 2009

aha, dik, lebo som kdesi citala, ze med po 13 mesiaci... sa mi to nezdalo 😉

saska.t
26. aug 2009

stanka v odporucaniach odbornikov som nasla ze med medzi 1-2 rokom takze sa priklanam skor k tomu 2. rocku 😉

pancake
26. aug 2009

saska a to rocnej dcere dala orechy? sa nebala ze sa zadusi??????????
ja mam kamosku co 5 mesacnej dcere dala detsku jahodovu kasu /tu v Uk sa da bezne kupit/ a cudovala sa ze mala jej celu noc grcala a plakala. nevedela co s nou. a ked som jej to povedala ze to nesmie, tak ma odbila ze co som mudra, ved oni dobre vedia co na tu kasu pisu. ze ked je od piateho mesiaca, tak ju moze.
doteraz to nepochopila ze musi davat pozor na to co malej dava a sledovat ako bude na potraviny reagovat.
ona proste kupi jedlo a ked je vhodne od toho a toho mesiaca, tak to da. ci malu boli brucho, alebo nie. ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
a kazda mamicka tvrdi ze chce pre svoje dieta to najlepsie. len nie kazda sa potla toho aj sprava. 😠 😠 😠 😠

zuzujo
27. aug 2009

Holky, prosim vas, jak velke davky jidla by melo snist 11 mesicni dite? hlavne me zajima vecerni kase...po te jede jako divy. a je docela pupkaty 😀 . jeste stale pije materske mleko v noci, muze to byt tim? ma 81 cm a 12 kg.

stankatt
27. aug 2009

Sasi a ako je to po roku s vajickom? kolko moze za tyzden? lebo mame spenat a vcera k nemu malo vajicko, moze mat aj dnes?

saska.t
27. aug 2009

zuzi - dala jej mlete orechy na kolaci...

zuzujo nerobis kasu podla navodu?, normalny prikrm tak 220-250 g

stanka - kludne daj, uz to tolko nesleduj uz nie su taki malicky 😉 , ja ani nedodrzujem 1x tyz. vajce dam ho vtedy kes mi pasuje, pomaly zacnem prechadzat na spolocne varenie, mala mi prestala jest jedlo uvarene len vo vode t 😉 kze dochucovat budeme az na tanieri aby to aj elli mohla

zuzujo
27. aug 2009

sasi, kdyz delam kupovane kase, tak zatim jen ryzovou a psenicnou od 4 mesicu a tam je prave mensi mnozstvi. takze at je to svaca nebo vecere, stale tech 220-250...? a jeste jsem se chtela zeptat, co se tyka ovoce, kolik kousku ovoce davat ? ja napr. 1 jablko + 1 broskev + pul bananu...neni toho moc? ale vsechno zbasti. a zvladne do toho i susenku.

saska.t
28. aug 2009

zuzujo - musis sa riadit apetitom maleho ale neprepchavat ho, ja mam dievca takze nam staci tych 200-220g na porciu ale chlapci toho urcite spraskaju viac, prisposob mu porcie tak aby mu stacilo ale aby sa zbytocne neprepchaval aby si mu nezarobila neskor na obezitu 😉

my zjeme na svacu tak 1banan+1hrusku napr. takze sa mi nezda vela to co spapa tvoj maly, ak davam kasu tak staci jej zarobit normalnu hustotu so 120 ml vody 🙂 obed momentalne v tychto horkach viac ako 200g nedostanem ale jedla uz aj 220g bez problemov...

pavlinasp
28. aug 2009

ahoj maminky, máte taky problém s prdíky kvuli příkrmum? já to ted řešim i s kamaradkou a byly nám doporučeny probiotika- Probiotické kapky pro děti, měly by nějak upravit střevní mikrofloru a tim zlepsit trávení...tak zkoušim, jestli máte zkusenosti...díky za reakce 😉

pancake
4. sep 2009

saska kde si, nemam co citat????? 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕

co nove, ako sa ma mala a co uz papkate? my uz mame asi treti krat kuraci paprikas s cestovinou tak, ze to jeme aj my aj maly. super, nemusim dva krat varit. a malemu to chuti. len my si potom dosolime na tanieri.
inak nic special som nepridala. napis co varis ty. pa

saska.t
4. sep 2009

zuzi rastu nam zuby a mala mi uplne odmieta obedy tak sa trapim a nervy mam na dranc... inak paprikas sme uz tiez papkali a v pohode 😉 , inak ostatne chody nam idu dobre, len ten obed 😉
jedine co som pridala je obyc. mlieko na varenie a mala v poho inak nic nove a skusili sme tu sladku ryzu od müllera nie je tam nic umele a min. cukru tak si mala posmakla 😀

a co vy drahy uz ma pracu?

wewe8811
7. sep 2009

ahojte, saska chcela som sa ta spytat, mam 7.mesacnu dcerku a dnes som jej skusila dat zlty melon, myslis, ze uz taketo babatko to moze papat? Velmi jej chutil, konecne, aspon nieco jej chuti, lebo bojujeme so vsetkou zeleninkou aj ovocim 🙂. Dakujem a krasne dnicky prajem.

pancake
7. sep 2009

ani sa nepytaj. pracu mame, ale .... napisem ti ip.
aj malemu uz davam obycajne mlieko v jedle, napriklad zemiakova polievka na kyslo samozrejme bez octu 😀
a smotanu. moj zje vsetko co mu strcis pred pery, a pravidelne aj zo zeme. vsetko co vidi. mrtvy chrobak bol v ponuke uz tiez. 😀 😀 😀 ale ked sa hybe tak na neho oci puci. 😀 😀 😀 a boji sa ho.
sa mi zda ze davam malo strukovin, len tak raz za mesiac.ja sama ich nejjem castejsie...
a tu ryzu mi nechce ani za svet. aj som doma skusala ju robit, taka bola uzasna ze som ju celu zjedla ja a maly to nechcel. 😝
neviem preco. este ju raz vyskusam mu dat, a ked nezaberie, tak uz nebudem kupovat.
inak papa stale len to co mu ja navarim a uz som zacala davat aj flaskove, lebo sa mi zda, ze by mohol mat aj ryby, tak tie davam v hippkach.nech ma zmenu. ta chut no to je nieco strasne. 😝 😝 😝
ale malemu je to jedno. len nech mama dava na lyzicke.
uz si chce aj sam naberat, ale vzdy si to da na hlavu a potom ho musim kupat. jeduje sa ze mu nedovolim jest samemu.tak mu strcim aspon prazdnu lyzicu do ruky nech mam pokoj, ale on ju zahodi a hned trha moju. 😠
no na to obdobie sa teda vobec netesim, lebo ked vidim co dokaze s keksom tak to je zazrak. musim vysavat kompet cely dom. a ma ho aj v plienke. uplne vsade.
akosi som sa rozpisala.pa

saska.t
8. sep 2009

wewe mozes, ved zlty melon sa pestuje aj v nasom podnebi ak my sme ho papali ale nam teda moc nejde 😠

zuzi no to sme na tom rovnako, tiez chce sama jest a teraz pre istotu nechce vobec jest asi nam idu ocaky tak je to boj ... tiez ma jedlo aj v plene a vysavam skoro kazdy den lebo este aj psi robia bordel 😝

artepeli
8. sep 2009

Caues, mam mozna trochu blby dotaz, ale - v cem mixujete pyre? Zkousela jsem ted delat prvni mixik do mrazaku broskve, povarila jsem je trochu v malem hrnci a mixovala rovnou v nem ponornym mixerem a jsem zadelana od hlavy az k pate. To jestli takhle ma fungovat se vsim, tak abych kazdy den vytirala :-/ Predpokladam, ze az na to prijde, budu delat cerstve veci, ale toho pak bude jeste mensi mnozstvi, tak fakt nevim. Jo, a pouzivate paracek?

saska.t
9. sep 2009

artepeli mala som k ponornemu mixeru taku vysoku umel. dozu z ktorej nic nestriekalo 😀 paracek ako tu podlozku na varenie v pare??? ja nie ale viem ze ostatne kocky varia bezne na pare 😉

wewe8811
9. sep 2009

saska dakujem 🙂 tak super, ze melon mozeme lebo jej velmi chuti. Konecne som nieco nasla 😀.

artepeli co som teraz pocula z viacerych zdrojov, tak sa velmi neodporuca mixovat strava. Staci uvarit a pretlacit cez sitko, resp. neskor popucit vidlickou. A ovocie skus nastruhat na takom sklenenom struhadle, urobis z toho kasu ako je klasicka vyziva.

artepeli
9. sep 2009

Aha 😲 Tak super, dik za rady. Sklenene struhadlo poridim.

ekonaja
9. sep 2009

No tak vidím, že nie som sama čo robí na obed pred dcérou opičky, aby papkala zeleninu. Od chvíle, čo ochutnala ovocie máme problém so zeleninou. Ovocie ano, ale čo sa týka obedov a v poslednom čase aj večerného jedla (kaší...) - pohroma! Poskakujeme celá rodina, robíme grimasy, ale nič nezaberá, keď vytiahnem tú najhnusnejšiu výživu tak vyhrám. Poctivo varím, a tlačím do malej hlavičky no márne, dúfam, že sa situácia zlepší, ak máte typ sem s ním. Veľa zdaru!

pancake
9. sep 2009

no len mne z toho sklenenecho struhadla nic nechce. zvykol si od malicka na pyre a teraz ma problemy ked len postruham.natahuje ho z toho. 🙄

apna
9. sep 2009

ahojte,
mala bude mat desat mesiacov a ja sa vas chcem spytat,co nove by som jej uz mohla dat?papame zeleninu,ovocie,masko,jogurty a uz neviem,co nove by som jej mohla dat.a ake maslo je lepsie pouzivat napr.floru alebo klasicke maslo?mampocit,ze stale ma dookola to iste.
dakujem. 🙂
a ake to je sklenene struhadlo? 😕

saska.t
10. sep 2009

apna - chlebik sunka kuracia alobo morcacia, platkovy syr, rohlik, cottage cheese, lucina,
maslo zo zaciatku klasicke v kocke /zivocisne/ po roku kludne prejdi na kvalitny margarin 😉
co sa tyka zeleniny - mozes zaradit cerstvu kapustu (nie kyslu ) ak nejete strukoviny tak tie, moze papat hovädzie mäsko, vsetko biele mäsko a raz za cas bravcovinu 😉 , prilohy uz vsetky 😉
domace kase tiez vsetky - pohankova,ryzova, kukuricna, atd.
pomaly moze zacat jest privarky zahustovane mukou alebo skrobmi
ovocie uz moze skoro vsetko vcetne nektarin, zltych melonov atd, vyhni sa este citrusom a jahodam 😉

u nas sklenene struhadlo nemalo ziadny efekt je to pracne a docela nanic to iste ti urobi aj mixer je to zrut casu ☹

apna
10. sep 2009

saska dakujem 🙂
este mam nejake dotazy 😉
strukoviny-davam iba cervenu sosovicu.myslis tu alebo aj noramalne hrach a tak?
a este ten syr,normalne hociaky platkovy ako my jeme?a aky je rozdiel medzi cottage a tvarohom,kedze ten odporucaju az po roku?
dakujem

pancake
10. sep 2009

saska a ked mam upeceny hrncekovy kolac, tak mu mozem dat? taky ako piskotove cesto?
a kamoska mi maleho strazila asi 3 hodiny a pridem k nej a maly sa napchava keksami. take maslove. neviem ci vies.... a brali mu o 106.... 😀 😀 😀 to uz moze????
lebo ja mam pre neho take cisto detske. su drahe ako pes a preto chcem vediet ci by mohol aj take obycky.
a este : uz mu mozem dat aj kornutok od zmrzky???

apna
10. sep 2009

saska este sa chcem spytat na normal.kravske mlieko.niekde som citala,ze az po roku a napr.jogurty ,uz od osmeho mes.ty si odkedy davala?
a este na pecivo,ake biele alebo tmave celozrne?
dakujem 🙂

saska.t
12. sep 2009

zuzi ty uz mozes vsetko co si napisala, tiez uz z toho vedu nerobim, mala uz papa kolace co doma upeciem a dokonca mala vcera aj palacinky s dom. dzemom, takze kludne dotoho ale s mierou...

apna - hrach moze dietatko uz po 8 mes. takze ak nemate problemy s prdikmi smelo dotoho, klasicku fazulu som este nedavala takze pockaj na 1 rocik 😉

cisty syr napr. eidam nie udene len klasicke tvrde syry, samozrejme bez prichuti akoze syr paprikovy, so zelenym korenim atd tie nie
cottage je mäkky zakysany vyrobok velmi zdravy, tvaroh nie je skodlivy, len je este nevhodny pre nevyvinute a nedozrete ladviny dietata do roku

jogurty som tiez davala od 8 mes., apna vsetky zaysane vyrobky dieta moze cca od 8 mes. ako su acidko biele jogurty, cmar atd. vsetky ostatne (nasladle ) mliecne vyrobky ako tvaroh, smotana atd po roku (obsah. vela bielkovin na detske ladviny...)

pecivo - biele je lahsie stravitelne pre detsky zaludok, tmave je zasa zdravsie je to na tebe treba davat pozor aby neboli obalene semiackami (riziko vdychnutia) 😀
fuha som sa zasa rozpisala 😀

petreva
15. sep 2009

Ahoj holky, prosím vás o radu a názor....Elenka tak neklidně spí a posledný dny se budí a občas i pláče (zřejmě hlady, protože když jí zkusím dát najíst - jinak nejde utišit- tak se po prsu většinou vrhne a pije..) přemýšlím, že začneme s příkrmy. V pondělí jí bude půl roku. Nejraděj bych začala zeleninou, kuli zvyku na chuť...ale zasytí jí tenhle příkrm (zejm. když se začíná pár lžičkami) natolik, že jí bude mlíčko večer stačit, nebo raděj začít kaší?? Tou se začíná taky postupně, že? Takže kolik asi první dávku??
Přemýšlím nad tím...mám teda zkusit začít dávat zeleninu v poledne nebo rovnou kaši na noc?? Díky

saska.t
15. sep 2009

petreva - zacni zeleninkou na obed , nemusi zjest len par lyziciek moze zjest kludne aj pol misky zalezi od babätka a potom treba dokojit kym babätko nespapa plnu davku zel. tj 150-200 g potom uz dokojovat nemusis..., na plnu davku väcsinou nabehne tak do mesiaca, niektore skor niektore neskor...
kasi by som sa vyhla na este velmi dlho kedze ste kojeni tak len pekne vydrz nemas sa kam ponahlat...
inak myslim si, ze nocne budenie elenky nie je o hlade ale o mamicke a ukludneni sa, zacina vam vek kedy viac vnima a tieto podnety spracovava v noci preto sa tak casto budi a je nekludna a potrebuje sa ukludnit, je to normalny fiziologicky jav v tomto veku 😉

dur
15. sep 2009

Ahojte , budeme mat 8 mes. a chcem sa spytat co nove mozem malej zacat davat.Je kojena.Este nedavam na vecer kase a mala sa casto budi aj 4 razy ☹ ale asi to nebude hladom. mam zacat davat uz aj jogurty. Lepok sme este tiez nedavali , s cim je najlepsie zacat a kedy ? 🙂

saska.t
15. sep 2009

dur - mozes jogurty biele plnotucne,so zivymi kulturami aj smotanovy - zvolensky, holandia, coop, chocensky, sabi 😉
lepok uz tiez mozes zacat najjednoduchsie je zacat ovsenymi vlockami, zalej vriacou vodou nechaj nabobtnat a primiesaj bud do prikrmu alebo zmiesaj s ovocim ci jogurtom...
pomaly mozes malej strcit do rucicky biely rohlik nech si kuska, kludne zarad bezvajecne cestoviny..
ak je kojena kasi by som sa vyhla ako pises budenie nebude od hladu ale o ukludneni sa na prsku a zazenie aj smäd s hladom 🙂