Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

liki205
27. feb 2010

chcem sa spýtať ked už papáme 2 týždne zeleninkové príkrmy a papáme teda riadne okolo 150 až 200 mô, či mám ešte potom dávať mliečko alebo už nie,? a ešte my zaujíma že kedy možeme začať a s ovocnými príkrmami na desiatu?

saska.t
28. feb 2010

liki ak zje tolko mliecko uz nemusis po prikrme davat ale samozrejme nieco na pitie ano, ovocie sa zaraduje 3-4 tyzdne po zeleninke zaroven s bielym mäskom, ale pozor skusila by som skor na olovrant, aby sa ti nestalo ze po sladkej desiate zacne odmietat zel. obed 😉

petreva
28. feb 2010

Ahoj holky,
ŠAŠI, tebe zdravím též 😀 prosím tě, jak je to se smetanou...zakysanou i sladkou?? Od kdy ji tak můžu používat? Přemýšlím nad tím dortíkem, že bych udělala nepečený z jogurtu a patřítam smetana 😅 A můžeš mi ty nebo jiný človíček objasnit, co je třtinový cukr? Proč je "lepší"?? Zdravější?? Díky!

saska.t
28. feb 2010

petreva - po roku oba druhy smotany, ale samozrejme nie cpat elenku smotanou tvarohom atd kazdy den 😀
trstinovy cukor je z trstiny 😀 a je zdravsi kvoli lepsiemu rozkladaniu cukrov v tele je lahsie stravitelny pre organizmus, kedze telo ho hned spaluje, je to okamzita vyuzitelna energia tak ako hroznovy cukor (snad som to dobre vysvetlila) a neuklada sa v podobe tukov (opravte ma niekto ak som to poplietla) 😀 viac k tomu povedat neviem....

liki205
28. feb 2010

Saska ďakujem, a ešte by som sa chcela opýtať že kedy zčať s kašičkami, ak by som teda na olovrant ( ktorý je mimochodom o piatej ) dala ovocie , potom o osmej pred tesne spinkaním máme mliečko tak kašičku kedy?

petreva
1. mar 2010

Saši, jé teď koukám, jak jsem tě oslovila v minulém příspěvku...se omlouvám 😅 díky ti za objasnění! Jo a "naše váha" je sice uklizená,ale k majiteli ještě nedoputovala. V březnu bude příležitost, tak půjde z domu 😀 😉 Často si vzpomenu na tvoje slova...řiď se Elenkou...bylo to to nejlepší, cojsi mi tenkrát v tu dobu mohla napsat. Jsi moc hodná díky 😵

zuzan11
1. mar 2010

tak sme zacali druhy tyzden na prikrmoch, ide nam to celkom dobre. mame za sebou, mrkvicku, zemiak a brokolicu.Chcela by som sa opytat, na pitie mam zatial davat iba mliecko alebo uz aj vodu? A z coho vodu z flase, lyzickou alebo hrncek? A kolko? Maly spapa tak 50-60g zeleninky.A od kedy ovocne stavy?
dakujem velmi pekne

zuzkaprofant
1. mar 2010

cafte ako sa mate

mam otazocky dake 😀 😀

ideme koncom mesiaca na sk a potrebujem poradit co maly mi moze papat ake uz veci aby som vedela co mu mam kupovat lebo tu mu davam uplne ine jedla ako budem na sk , tak by som bola rada keby ste mi niektora zvas napisali ake jogutiky moze a syr, a pod veci aby som nasim nakazala co maju nakupit dakujem vam pekne

saska ja ti uz vopred dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem 😀

saska.t
1. mar 2010

liki - na vas vek vam stacia 2 prikrmy takze si rozmysli ci olovrant ovocie alebo vecera kasa 😉 , a treba odskusat ci malej nebudu tazke na zaludok, moja mala ich vobec nemohla na veceru, v noci sa budila castejsie ako normalne boli jej tazke na zaludok....

petreva- to nevadi, ja som to pochopila 😀 , ako sa vlastne volas - uz mam pocit ze ta poznam osobne tak mi je take divne oslovovat ta nickom 😅 teda ak ti to nevadi 😉

zuzan - mliecko este davaj a mozes skusit aj vodicku, ale mlieko rozhodne nevynechaj, este papaka malo zeleninky 😉 rozhodne by som zacala rovno s hrncekom a nie flasou, tiez sme tak zacinali 😵

zuzka- 😀 v podstate uz netreba z toho robit nejaku vedu, uz ste velkaci 😀 syry plnotucne nie light a ciste bez extra prichiti /nie paprikovy atd./, jogurty napr. biely zvolensky, holandia, atd... po roku mozes zaradit ovocne 😉 kuraciu alebo morcaciu sunku, maslo, lucina, cottage syr takze vyber mas velky....

zuzkaprofant
1. mar 2010

saska lenze ako mu pomyxujem vsetko on mi vracka ked su velke kusky meska resp ked to nie je meskova pena 😀 😀

takze koncom mesiaca ideme a budeme mat 11mesiacov skoro tak som aj rada ze moze vsetko lebo babky ho natrepu vselicim ☹ ☹ jooooooooooj uz teraz spat nemozem mam stoho blbe pocity

saska.t
1. mar 2010

zuzi a vasi nemaju mixer? mixuj tak ako doma a nerob si starosti ono to urcite pojde 😀 ja stale nechapem ako to ze este grcate ... 😅 mozno by to chcelo vysetrenie gastro ci je vsetko ok 😉

zuzkaprofant
1. mar 2010

jasne ze maju saska
no ked mu len pokrajem mesko alebo len tak raz premixnem ze mesko ma take dlhe vlasky akoby tak to ho napina lebo moj dost rychlo papa a ked mu este nebodaj chuti tak to len hlce a potom ho sem tam napne

na gasto by som snim nesla v zadnom pripade 😀 😀 😀 on proste sem tam zabudne prezvat musim mu to ukazovat a mlaskat s nim pri papani vsetko moze byt hrudkovite len mesko dako nie to musi byt dobre mixnute

magda29
1. mar 2010

Ahojte chcem sa vas spytat malej davam UM BEBU HA a ked sme uz na tom takto a papa z ovocia banan, jablko, a presnidavky potom na obed zo zeleniny jej robim taku polievocku, davam aj mesko, zltok, a vecernu kasu jej aj robievam.

Moja otazka mala by som zacat jej skusat uz aj nieco ine? Neviem. Ryzu mi nechce. Moc vam dakujem za odpoved.

liki205
1. mar 2010

Saska dík, za radu a teda kedy začať s kašami v ktorom mesiaci , keby sme teraz začali s ovocnými príkrmami na olovrant a zeleninovými na obed, to znamená že ostatný krát mliečko. Kašičky s začínajú v ktorom mesiaci?

petreva
2. mar 2010

Saši, jmenuju se Eva 😉 a nevadí, klidně mě oslovuj 😉 Zase zajdu pro moudra 😀

saska.t
2. mar 2010

zuzi - aha ja som myslela ze grca len tak ako "neskory reflux" a nie ze je pazravko 😀 tak mixuj tak ako potrebuje ak nema stolicky nema dovod papat velke kusky....

liki mas cas na dalsi prikrm do 10 mes. nemas sa kam ponahlat este sa za svoj zivot napapate, no min. do 8 mes. netreba nic menit 😀 potom uvidis ci to malej staci alebo nie a podla toho pridas 3 prikrm 😉

evi - tesi ma, ja sa uz asi nemusim predstavovat 😀

magda- na www.kojeni.net mas podla mesiacov co nove zaradit tak tam nakukni, ale normalne uz mozes zaradit biely jogurt, bezvajecne a ak nepapate lepok tak bezlepkove cestoviny, pohanku, pseno, (lepok treba zacat uz tiez pomaly zaradovat (ovsenne vlocky napr) atd.

zuzkaprofant
2. mar 2010

saska ked ja mu tak stale dobre navarim ze aj mne to chuti 😀 😀 aj ked je to bez soli 😀 😀 tak mesko stale mixnem poradne a ostatne len tak popucim vydlickou a hotovo

liki205
2. mar 2010

Saska ďakujem takže teraz budeme ešte zeleninkové príkrmy aby to bolo presne mesiac čo ich papáme a potom pridať ovocné príkrmy na olovrant a ostatné bude mliečko do 10 mesiaca, tak ? dobre som to pochopila? 🙂

vitana
2. mar 2010

ahojte,chcem sa vás spýtať,kedy sa môže začať dávať surové ovocie..no my sme ešte len začali s ovocím a to duseným jablčkom, ale vôbec nám nechuti. tak zajtra vyskúšame banán,snáď to bude lepšie..mám potom ešte vyskúšať to dusené jablčko alebo dať surové?

petreva
3. mar 2010

Vitana , někdo nedává vůbec dušené, viď Saši 😉 klidně zkus syrové jablíčko.
Holky, kdo víte??? Můžu dát i např šmakouna?? Je to rostliná bílkovina?? Nebo takové to klaso a podovné věci? SAŠI, do kdy jsi dávala obídek formou kašičky?? Mě přijde, že když to má Elenka hutnější hůř se jí to jí. Jo jo, dám na ní, já vím 😀 je to tak skutečně nejlepší, prdět na tabulky, jen mě zajímá, od kdy tak dítka baští celkem normál stravu. Ale nějak se mi do toho stejně nechce...si užívám teď miminka než mi skutečně odroste 😵

petreva
3. mar 2010

A od kdy se může soja?? Musím zase juknout na kojeni. net 😅 v jednich sušenkách je soj. mouka?? Můžem?? SAŠI a nesměj se 😀

saska.t
3. mar 2010

liki ano dobre si to pochopila, samozrejme je to priblizne uvidis ako to malej bude stacit , ak nebude zacnes skor 😉 riad sa podla malej kazde dieta ma svoj vlastny rytmus, ale rozhodne mas este min. 2-3 mes. cas na zavedenie dalsieho prikrmu 😉

vitana- tak ako napisala petreva aj nemate v rodine uplne velke potravinove alergie, mozes davat hned surove... ja som uvarila 1x jablko a moja dcera ze bleeee a odvtedy jedla vsetko ovocie surove 😀

evi - neviem co je to smakoun a klaso musis mi to upresnit 😅 co sa tyka kasiciek, mala zacala jest normalne kusky v 15 mes. ked jej narastli prve stolicky a mala to sancu nejak rozkusat, ale mäso musim dodnes natrhat na drobno, alebo rozvarit, aby sa rozpadalo samo....
v susienkach sojove mlieko vobec neries je to zanedbatelne mnozstvo a uz ste velkaci 😀 a co sa tyka klasickej soje to ti neviem poradit, u nas to nikto neje nikomu to nechuti takze to ani nerobim, ale viem ze je alergen len neviem do akej miery

petreva
3. mar 2010

Saši, http://www.azgastro.cz/index.php?option=com_con... - šmakoun, ale koukám, že je to bílkovina, ale živočišná a více méně z vaječného bílku, takže nic pro Elenku...jsme si to taky mohla zjistit než se zeptám, viď 😅 Ale díky za ochotu
http://www.klaso.cz/ - klaso 😉

zzz77
4. mar 2010

ahojte
prvy prikrm ste mi tu odporucili az od 6.mes. , no boli sme vcera u pediatricky a vravela aby sme s nim zacali, uvarit zemiacky, potom mrkvu a nasledne brokolicu. Zemiak by som mala uvarit v supke alebo bez nej? a potom mam pridat trocha koj.vody? ako ste to robili? A mozem ulozit ak ostatne do chaldnicky na druhy den? Dakujem

lyongirl
4. mar 2010

pediatrička je asi stará škola...určite by som sa neriadila podľa nej, teda ak kojíš...
zemiak uvariť vo vode bez šupky, kľudne pridať tú vodu, čo sa to v nej varilo, ja som dávala do chladničky a papal to aj druhý deň...

saska.t
4. mar 2010

zzz - ak ste kojeni po 6 mes. ak na UM tak najskor po 5 mes. a ostatne ako lyonngirl pisala...

evi a co z toho klasa chces davat a so smakounom cakaj aspon 2-3 mes.

zzz77
4. mar 2010

kojim, ale nevydrzi dlhsie ako 2,5 hod. 😅
Dakujem za rady 😵 😉

petreva
4. mar 2010

zzz77, rozhodnutí je na tobě, to je jasný, ale kojit po 2,5hod je normální, ne 😅 aspoň já tak kojila a pak teda cca po třech (dle potřeby), ale to už není takový rozdíl... 😨
SAŠI, docela se mi zamlouvají ty paštiky až na tu poslední tam je soja...šmakoun nám moc chutná a jde upravit na xy způsobů, je dražší, tak ho máme zřídka...počkám s ním, jak je tam to vejce, tedy bílek tak to je jasný 😉 Bílek se zařazuje po roce, ne? Já bych počkala nějaký ten měsíc, asi jak píšeš, 2-3 😉 pak zkusím kus bílku a když to bude dobrý tak pak...ještě jedna přemejšlecí...když by teoreticky alergicky na něco reagovala, tak vynechat a zkusit déle? Když by reagovala opakovaně vynechat zcela? Se ptám brzy, co? 😕 a co alergické reakce s odstupem času?? Ty se asi ovlivnit nedají, což??

saska.t
4. mar 2010

evi ak nemate v rodine vazne alergicke stavy nemala by mat ani elenka, treba skusit a ano po roku sa zavadza bielok....ale jasne ak sa vyskytne reakcia pockat a skusit znova a ak sa aj tak zjavi, musite na alergologicke testy, ale nemyslim si, ze je to vas pripad tak nerobme dopredu tragediu, problem treba riesit, az ked sa vyskytne 😉

petka035
4. mar 2010

Baby kedy sa môže dať baklažán? 🙂