Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

vivien6
21. jan 2011

@kosta123 😀 teba sa aspon pyta ci jej moze dat,moja jej da a potom mi to len tak oznami ako keby sa nic nedialo.. 😖

8aninka5
21. jan 2011

@cicimon Podla mna vo vasom veku je to normalne...mam kamaratky ktorym ked deticky zacali byt aktivnejsie este aj schudli,,takze podla mna nevadi... 😉

@kosta123 len neviem ic mozeme slivkovy dzus ked som este nezacala s ovocim...
Ale uz sa mala nastastie po brokolici vykakala...a my tiez kojime a mala vzdy vstavala o 5 rano...a teraz sa to postupne od 4 -3 skratilo na 2 hodinu...ale idu nam aj zubky...mozo to je aj tym...

katkabb1
22. jan 2011

@cicimon ahoj, my sme do 6 mesiacov priberali ukážkovo boli sme len kojení, potom sme začali prkrmovať, spapá málo, stále sa kojíme na požiadanie a teraz máme 10 mesiacov a za 2 mesiace sme pribrali 160g, za dva mesiace predtým bol prírastok 330g, cez deň sa nezastaví ani na minútu, ešte aj pri jedení sa musí mrviť 🙂 keďže sú už v pohybe je to ok si myslím a ani dr. nič nevravela.

kfox
22. jan 2011

@maryanna, tak vcera sme skusili spinkat bez nocneho krmenia. A na moje prekvapenie sa maly asi 4 krat zobudil , trosku si pomrncal a potom spal do 7 rana. Tak si drzim palce aby nam to takto vyslo aj tuto noc 🙂 Len sa ta chcem este opytat, kolko mliecka, resp. tekutin ste vypili ako 7 mes. Vsade totiz pisu, ze taketo babo by malo vypit aspon 1000 ml tekutin. My ak vynechame nocne krmenie vypijeme za den 400 ml UM (200 ml rano a 200ml na olovrant) plus 100 ml vody v priebehu dna. Potom papame na obed zeleninku s maskom a na vecer kasu s ovocim, vsetko zapijame vodou. Tak ani neviem kedy by sme ten zvysok tekutin mali vypit. Aj ked sa snazim drobcovi davat vodu pocas dna velmi ju nechce, vypije len tych 100 ml, mozno aj menej. Nakolko sme mali ako 2 tyzdnovy zapal obliciek bojim sa aby mal dostatok tekutin.

maryanna
22. jan 2011

@kfox no vidíš.....tak držím prsty.....
no hej píšu 1000 ml mlieka....my sme pili myslím mlieko 4krát ešte...ráno večer , potom na raňajky akoby a poobede...keďže sme mali len dva príkrmy ....ciže mne teo vypil tých 1000 ml, potom od 8meho sme mali mlieko 3krát....ale on vždy veľa pil mlieka..keĎ bol 3-4 mesačný tak aj liter a pol denne......
aj keď 400 je málo, ale zas keď nemáte kedy dať.....ono ak nepijete veľa mlieka tak treba zaradiť mliečne výrobky napr jogurt, syr tvrdý a tak...aj keď tie až od 8meho mesiaca.....ale jogurt môžte aj skôr......lebo v 7mich mesiasoch je 400 ml málo.....aj po roku a potom sa stále doporučuje min 500 ml vrátane jogurtov a tak, a jogurt je cca za 100....
tekutiny iné ak nechce nemusí piť,my sme vodu pili máálo , len za obedom trošku, od 10teho mesiaca by dieťa malo vypiť ešte asi 200 ml vody alebo nejakej tekutiny, ale ani to nieje podmienka..niektoré deti pijú veľa iné aj do roka a pol skoro nič....vodou sa netráp......keď jete ovocie, a mlieko, to zatiaľ stačí.....ale zas keď ste mali tie obličky tak asi by som ponúkala cez deň viac vody....

saska.t
22. jan 2011

@maryanna pocit blizkosti je potrebny vzdy nie len pri kojenych ale aj nekojenych detickach, preto je skoro v roku oducat od nocneho mliecka 😉
@cicimon musis to trosku upresnit, moja mala bola taky pripad, len neviem co presne myslis, jedna sa o tvoje dieta? kolko vazi? atd 🙂

lumimi
22. jan 2011

Zdravím, co budete zajtra svojim drobusikom varit?

julianka777
23. jan 2011

ahojte 🙂 mam 7.mesacnu dcerku a chcela by som sa opytat,ze kolko-krat za den ma v jej veku pit mliecko?dakujem 😀

saska.t
23. jan 2011

@julianka777 vo vasom veku ak ste na UM ma dietatko pit 700-900 ml mlieka denne tj 1 az 2 prikrmy ostatne mlieko 😉
ak ste kojeni tak na poziadanie, kedze sa to zmerat neda 😉

julianka777
23. jan 2011

dakujem pekne 😀

brulka
23. jan 2011

@8aninka5 na zacpu je dobry vyvar so susenej slivky. ja som ho davala dcerke ked mala 6 tyzdnov. je to rada mojho svokra - pediatra. das jednu ci dve susene slivky do vody povaris a ten vyvar das predtym ako das mliecko. moja dcerlka z toho zacala kakat krasne. nemusis sa vobec bat aj ked ovocie este nejedla. horsie je cakat detuchy by mali kakat kazdy den alebo aspon obden. ine je to u vylucne kojenych deti tie vraj je normalne ked kakaju aj iba raz za tyzden 😅 .

inac sa musim pochvalit mala mi zacala papat mrkvu 😉 a dokonca dnes revala ze som pomala 😀 . ale zatial jej to velmi nejde s lyzickou, dost vypluva nevie ako si to ma z tej lyzicky v pusinke vziat. ale je to iba stvrty den a zlepsuje sa to. tak sa tesim 😵

8aninka5
24. jan 2011

@brulka To je dobry tip..vyskusa,,ale to ju len z tej mrkvicky zapekalo..inka teraz mala borkolicu 4 dni a uz je to v poriadku ;) ale si to zapamatam s tou slivkou :D
A gratulujem k papaniu..aj nasa mala sa uci ;) tiez zo zaciatku nevedela co a ako s pusinkou a teraz po ani dovch tyzdnoch ,jej nestacim davat do pusy ;D

Inka co by som jej mohla teraz uvarit?mali sme mrkvu,zemak s mrkvou,brokolicu,zemiak s brokolicou....co by som mohla dnes zaradit? nejaky dobry receptik...ak napriklad varite petrzlen alebo kalerab???s cim?

ivkafu
24. jan 2011

@8aninka5, my sme vzdy papali zemiacik a mrkva, a brokolica, a vcera prvy krat karelab, velmi nam chutilo, tento tyzden skusime cukeru a baklazan, tesime sa ze nam chuti 😀

katkabb1
24. jan 2011

ahojte, prišla som po radu. Keď mrazíte uvarené príkrmy, koľko môžu byť v mrazničke? A ako ich rozmrazujete? Myslím, či ich priamo z mrazničky rozmrazíte a podávate, alebo ich predtým vyberiete napr. na noc do chladničky a až tak ohrievate. Ďakujem krásne za rady 😉

8aninka5
24. jan 2011

@ivkafu maly aky zlatucky ;) a vy uz tak pekne sedkate?ja mam malu vo vajicku ked ju krmim...v stolicke este nesadka..stale ju to taka do strany ;)))
Nakoniec som jej uvarila mrkvicku s brokolico a dala som am troska petrzlenu-ci skor to je pastrnak...este sa to vari,tak uvidim,,ale zatial jej chuti vsetko...
a moze uz aj ryzu???????? a este sa chcem spytat ...davte ten chlebik alebo roztek od 7M...ako to davate tym detickam ???a kedy jej mam zmenit konzistenciu?lebo zatial jej to pasirujem cez sitko...

@katkabb1 JA zatial nemrazim...ale tiez by ma zaujimalo ;) akosi sa mi to zda,ze sa to este neoplati ,kedze varim na vode a je to za chvilku uvarene,tak to by mi asi tolko trvalo aj rozmrazovanie...teda aspon myslim...ale casom asi budem,hlavne masko....lebo to nemozem kazdy den odrojit kusok ako z mrkvicky... 😀 😀 😀

ivkafu
24. jan 2011

@8aninka5 dakujeme za pochvalu, a ano my uz krasne sedime, 😀

@katkabb1 ani ja zatial nemrazim, kazdy den varim, nerobi mi to problem a@8aninka5 masko som si naporcovala na male kusky, zamrazila kazdy zvlast v sacku. Dr. mi hovorila ze staci tak 4*4 cm.

A dievcata este som chcela radu, ze asi kolko davate, alebo ste davali drobcom papat, myslim na grami, jeden zemiacik a mrkvicka som vazila tak okolo 120g uz ocistene... Davam vela, alebo malo?

8aninka5
24. jan 2011

@ivkafu JA nevazim....kolko mala spapa tolko spapa...dnes napriklad spapala malicko...vcera som nechapala,ze kolko toho do seba zmestila ..a navyse ona zakazdym este aj mliecko taha... 😀 ked uz bude papat viac,tak jej mliecko nebudem davat..
A to masko asi budem teda aj ja tak krajat,vdaka za tip 🙂

pandrholka
24. jan 2011

@ivkafu no ťažko povedať, že či je to málo abo nie...koľko dní papáte, týždeň či viac?!?!?...už to tu moc nesledujem bo my sme už trošičku ďalej, ale občas sem rada skočím bo aj ja niekedy potrebujem ešte poradiť (dobrá je v tom saskat či tak nejak má ten nick) no náš malý ani keď prvý krát jedol tak som mu nedala len tú jednu dve lyžičky ako sa všade píše...spapal hneď celú mrkvičku čo bolo cca 50g no a postupom času to šlo stále vyššie a vyššie s váhou napr mne po dvoch týždňoch papal tak 130-150 g ale za tým po krátkej dobe pil ešte tak 100ml UM....ak ti to spapá pekne a viac nepýta tak mu asi zatiaľ stačí, ak si ešte pýta mliečko tak by som trošku hádam aj pridala...ale inak pekný výkon s tým papaním...

@8aninka5 presne tak ako aj ivkafu aj ja mám pre malého nabalíčkované mäsko pekne v mrazničke,cca 30-40g, pekne rýchlo sa to aj rozmrazí, najmä keď si to dáš potom do studenej vody tak za pol hoďku je to rozmrazené

zzzzuzka
24. jan 2011

potrebovala by som poradit.
v utorok sme zacali s prikrmami. davala som mrkvicku od hami - styri dni. na piaty den mrkvicku + zemiak tiez od hami. potom sa mi zdalo, ze maly ma na lickach take malinke vyrazky, ani ich velmi nie je vidno, iba ked ho pohladkam, tak citim, ze licko nie je uplne hladucke a jemnucke. a tak som si myslela, ze to je tou znackou hami (bo v zlozeni som si az neskor precitala, ze je tam aj olej, aj muka a dokonca aj por)
a tak som mu dnes uvarila domacu mrkvicku so zemiakom. a vecer pri kupani som si vsimla, ze vyrazky uz ma aj na ramenach. je to taka mala krupicka ☹
myslite ze je to alergia na zemiak? a ak ano tak co teraz? mam sa vratit opat k cistej mrkve? alebo co mu mam dat papat zajtra?
prosim poradte! dakujem!

28jaja28
24. jan 2011

ahojte,my už sice zavadzanie prikrmov mame za sebou,ale zaujima ma od kedy vaši droci papali rožok,ale sami,tak normalne do ruky a hryzli z neho.lebo moja mala ked jej dam,tak zobne a zahodi,ale ked jej davam ja ,vtedy papa,,,,alebo ako ste ich to naučili diky moc. 🙂 😉

piacere
24. jan 2011

@ivkafu náš malý už asi 2-3 týždne spapá na obed cca 250ml 😀

nice202
24. jan 2011

@zzzzuzka ja si myslim, ze je to urcite alergicka reakcia. aj moja mala take, ked zjedla nieco, co jej nevyhovovalo

pandrholka
24. jan 2011

@28jaja28 no ja som malého neučila nijako na ten rohlík...proste som mu ho "pichla" v siedmych mesiacoch do ruky, chytil, omakal a videl nás ako ho jeme a začal tiež...občas sa samozrejme stane, že ho po pár hltoch hodí o zem,ale to preto, že skúša, či mu ho podám späť...

28jaja28
24. jan 2011

@pandrholka u nas toto nefunguje,,asi je pohodlna a necha sa radšej krmiť.)))možno ju raz donuti hlad🙂alebo chuť

zzzzuzka
24. jan 2011

@nice202 tak to ma vobec netesi, ked uz hned pri druhom prikrme mame alergicku reakciu. co nas caka neskor?...
a ty si to potom ako vyriesila? proste si dane jedlo vysadila? na ako dlho?
co mu mam zajtra dat papat? samotnu mrkvu alebo k nej nieco pridam? a co ak nie zemiak?

8aninka5
24. jan 2011

@zzzzuzka podla mna to je alergia...asi by som sa vratila na par dni k mrkve...alebo skus brokolicu,az drobca z mrkvy nezapeka..a zemiak skus zas po tyzdni dvoch...

saska.t
24. jan 2011

@zzzzuzka vobec to nemusi byt alergia, iba jednoducho reakcia na nieco nove nic viac, tj na chvilu vynechat na co zareagoval a kludne ponukaj dalsi druh zeleniny.
Alergia sa prejavuje takymi napuchnutymi vyrazkami a nie typu krupica, byva to zoskupenie viacerych spuchnutych vyrazok sprevadzane svrbenim (moze/nemusi) a nie typ vyrazok so suchymi castami 😉
po tyzdni dvoch sa kludne vrat na zemiak, ide skor o to ze zareagoval na por alebo muku preto treba vzdy citat zlozenie vyziv alebo doma varit, takze ziadna panika a pekne pokracuj dalej 😉

zzzzuzka
24. jan 2011

jeeej, @saska.t strasne si ma potesila a ukludnila 🙂 dufam, ze mas pravdu. tak zajtra skusime brokolicu, snad mu bude chutit 😉

zzzzuzka
25. jan 2011

Tak este som pre istotu volala pediatricke a ta povedala, ze na 3 dni mam prikrm uplne vynechat a potom mam zacat odzaciatku - 3dni cista mrkva a potom opat skusit mrkva + zemiak.
Tak to skusime takto a som zvedava, ci to pomoze. Drzte palce 😉
A dakujem za rady 🙂

matkaasebko
25. jan 2011

ahojte, myslite si ze bude vadiť ked dam malemu dnes 2 x obedny prikrm?bo na obed my spapal cca25 g, a pak len cici...a to sa mi zda byt dost malo na to ze uz mesiac dokrmujeme....