Raňajky a večere pre 9 mesačné dieťa

seemani
14. apr 2014

Maminy potrebujem inšpiráciu, malý má skoro 9 mesiacov, čo by som mu mohla prichystať na raňajky a večere? Napíšem zhruba jeho jedálniček a prosím poraďte mi, čím ho už môžem obohatiť, lebo mám pocit, že stále papá to isté 🙂
Raňajky 8:00 - chlebík s masielkom, so šunkou, s pažítkou, výživa, kašička nemliečna s banánikom alebo ovocná kašička, vianočka s masielkom.
obed 12:00 - zeleninka ( mrkva, petržlen, cvikla, cuketa, zemiak, ) ryža s cibulkou, cestoviny, zatiaľ len kuracie mäsko, žltok
olovrant 14:00-14:30 - ovocie (jablko, hruška, banán) s piškótou, výživa, aktívia ovocná,
večera 1: 17:00 - tiež aktívia, výživa, kašička nemliečna, podľa toho čo mal na olovrant
večera 2: maslový chlebík, alebo kašička, potom 3dcl Nutrilonu.
V noci ešte kojím.
Mám pocit, že na večer vypije strašne veľa nutrilonu, nezasýti sa asi cez deň veľmi. A ešte sa chcem spýtať, čo môžem k tomuto pridať na obedy? Nevadí, že zatiaľ papá len kuracie mäsko?
ďakujem 🙂

jul11
14. apr 2014

@seemani ahoj,posielam na inspiraciu http://najmama.aktuality.sk/clanok/224571/vzoro...
http://www.mamaaja.sk/vyziva/vzorovy-jedalnicek...
a zaradila by som aj kralicie masko a morcacie a kludne uz postupne aj hovadzie masko. nasa papa aj bravcove po nieco vyse roku,ale mame domace

belllinka
14. apr 2014

@seemani Ak dávaš instantné kaše, tak skús na obmenu aj doma robené, napr. z ovsených vločiek (jemných), sú aj jačmnenné vločky, pohánkové vločky, špaldová krupica, kukuričná krupica, pšeno. Ja to robím tak, že do vriacej vody 150 ml dám jeden a pol lyžice vločiek alebo krupice a varím 5 minút. Potom to zmiešam s ovocím. Nech stále nemá iba instatné. Alebo na chlebík Lučinu, bryndzovú nátierku.
Alebo aj avokádo je veľmi zdravé, miešam s banánom.
Na obed kľudne zaraď morčacie, hovädzie, naturálnu ryžu, šošovicu, začni s červenou, postupne normálnu. K varenej zelenine dávam aj jačmenné krúpy, cestoviny (nedávam obyčajné ale špaldové kolienka), batát je výborný, tekvica...
K tej aktívii, odporúča sa až od troch rokov, radšej kúp obyčajný biely jogurt a ochuť ho s trochou výživy.

seemani
autor
14. apr 2014

@belllinka dakujem, niečo určite skúsim. Vločky som skúšala, to vôbec nechce, aj keď ich ochutím ovocím, špaldovú krupicu tiež nechce. A tú bryndzovú nátierku už môže? A aktíviu nám doporučila lekárka, skúšala som zvolenský jogurt biely s banánom dochutený, vôbec to nehcel.

belllinka
14. apr 2014

@seemani Activia aj na svojej stránke uvádza, že je vhodná až od 3 rokov, hmm, tak neviem. Ja dávam do jogurtu ovocnú výživu. Bryndzovú môžeš urobiť z termizovanej bryndze, nie z prírodnej neupravenej. Ja miešam bryndzu, maslo a trochu nasekaného póru.

seemani
autor
14. apr 2014

@belllinka to kde to uvádza?
a aké jogurty môžem teda dávať. Mne lekárka vravela, že tie kde sú probiotiká

saska.t
14. apr 2014

@seemani activia je naozaj nevhodna kedze je nizkotucna a obsahuje Vela draslika preto nevhodna,vhodne su biele,plnotucne so zivymi kulturami typu holandia,zvolensky atd. a do 1 roka by vobec nemali byt ovocne,kedze su to len umele nahrady ovocia a vela cukru,co moze viac uskodit ako pomoct 😉

xarra246
14. apr 2014

Ja by som ešte bryndzu nedávala, je strašne slaná pre tak malé dieťatko. Takisto šunka je v tomto veku nevhodná, obsahuje veľa soli a ečiek. Aj na detskej šunke je napísané, že od troch rokov. Lučina je super, existuje aj detská verzia, dcérka ju zbožňuje. Skúsiť môžeš Acidko, to deťom zvykne chutiť. Tiež môžeš dať syr eidam alebo ementál, dostať aj pre deti kde je znížený obsah soli. No a k tomu mäsu. V tomto veku sa má dávať mladé mäso - kura, jahňa, teľacie... Určite nie hovädzie a bravčové, to veľmi zaťažuje detský organizmus.

meluela
14. apr 2014

@saska.t
ja som tiez davala/davam biely zvolensky, az neskor som zistila ze plnotucny neznamena smotanovy ... teraz sa snazim pracne prejst na plnotucne zo smotanovych. Plnotucny ma 3,5% tuku, smotanovy /napr. zvolensky/ 10%. Chutovo su samozrejme tie smotanove najlepsie, ale aj tie 3.5 su dobre ak su od dobreho vyrobcu.
Teraz mam uz aj pristup k bio jogurtom, takze siaham skor po nich (ked sa nedostanem do rakuska, tak to striedam so zvolenskym a hollandiou). Cim vacsi obsah tuku, tym viac sa prejavi ako boli chovane kravicky od ktorych mlieko ide do jogurtov, cim boli krmene, kolko liekov museli dostat atd. Co sa tyka obezity v buducnosti, tiez je lepsie si naucit dieta na plnotucny a nie smotanovy, hlavne ak ma nabeh na obezitu. Nizkotucne zbrndy samozrejme neodporucam ani pre dospelych.
Od Danone by som nekupila nic, stacilo si pred casom precitat diskusiu tu na modrom koniku ako reagovali na otazky ... Nerobim si velmi iluzie o inych vyrobcoch, ale to uz bola fakt sila ako komunikovali so zakaznikmi ...

seemani
autor
14. apr 2014

Baby vďaka za rady, tak ja skúsim do toho zvolenského dať nejaké ovocie. Snáď mu to príde na chuť 🙂 A tie syry už môže? my zvykneme kupovať 30 alebo 45% eidam, to mu už môžem dať?

xarra246
14. apr 2014

@seemani Takto ti ja poviem 🙂 ja som dala dcérke aj klasický syr, keď sme detský nemali, ale ja som tuším so syrmi začala až niekedy okolo 10-11 mesiaca. Skús najprv tú detskú Lučinu, tú môže určite 🙂

saska.t
14. apr 2014

@meluela ano ja viem,ale kedze dieta na rozvoj mozgu potrebuje tuky a aj zly cholesterol,je jedno ci je smotanovy s 10% tuku alebo 3,5% plnotucny...a s Danone mas samozrejme pravdu nehovorit o konzervantoch a umelych farbivach 😉 strava deti do 3 rokov je velmi specificka...
@seemani syry plnotucne platkove az po 10 mes. nie tavene...velky obsah tavnych soli.. 😉

zanetamatej
14. apr 2014

@seemani ahoj ja som malému robilaked bol malý na večeru aj ryžovú kašu-mliečnu ryžu (varená v mlieku s trochou vody) dochutenú len trochou džemu, to aj dosť zasýti na večer, prípadne to môžeš aj rozmixovať,alebo zemiakovú kašu+môže byť trochu varenej zeleniny nato 🙂

adusiq5
14. apr 2014

@seemani bože... :/ nedávaj na rady že toto jento je dobré od 3 rokov. Čo sa s activie otravy? Nemôžem čítať to že toto môže toto nemôže, ...alebo baby dala som malej papať (....) nebude mu zle? to by mali hneď blokovať také hysteričky!!! 😉

meluela
14. apr 2014

@saska.t
Tuky jasne ze potrebuje, len som si fakt neni ista ci je vhodne ich dat prave vo forme zvyseneho obsahu mliecneho tuku alebo radsej vo forme nerafinovanych rastlinnych olejov. Potom je uz dolezita aj otazka povodu tych tukov. Ked dam lacnejsi tekvicovy olej lisovany z cinskych semien, tak asi vysledok bude horsi nez mliecny tuk od /bio/ kravy z travnatych pasienkov. Ked dam kvalitny taliansky olivovy z malej lisovne, tak vysledok bude lepsi nez z mliecneho tuku z polskej velkoprodukcie ... ale to uz su skor take teoreticke otazky. Ja dalej v praxi kupujem zvolensky a snazim sa privykat aj na 3.5% inych znaciek, pri dalsom dietati zrejme zacnem rovno s tymi 3.5% obcas v kombinacii so smotanovymi.
Ale hlavne je celkove nastavenie stravy, toto uz su detaily ked sa clovek dostava do tazko realizovatelneho zhnanania kvalitnych surovin a hlavne potom tak ci tak dostane v skolke krasny najlacnejsi stuzeny tuk, najlacnejsie mrazene mäso a budu ho tym napchavat kazdy den ... takze skor aby malo dieta spravne navyky a vedelo si same vzdy vybrat ten lepsi variant ...

lotemiriel
9. jan 2016

@meluela
Ahoj, neviem, ci si to tu este precitas, ale keby nahodou - vedela by si mi prosim odporucit dobry biely plnotucny jogurt v Rakusku? Znacku a idealne aj obchod, kde sa da zohnat.

Nejako si tu nevieme najst jogurt, ktory by mne a malemu chutil tak, ako zo slovenskych Zvolensky alebo Banovecky. Aj ked mozno je to tym, ze si tiez mylim smotanove a plnotucne, musim pozriet a dat pozor! Vdaka za uzitocne info.

meluela
10. jan 2016

@lotemiriel ahoj, ja som pomaly presla zo smotanoveho zvolenskeho ktory uz pozivam len do varania namiesto smotany na cesku plnotucnu hollandiu (teda hlavne pre dieta). tie jogurty v rakusku (tam poznam len tie z hoferu lebo do inych obchodov sa uz po nakupe vacsinou nedostanem) su o dost ine ... tekutejsie a kyslejsie .. ale zasa maju tu vyhodu ze aj obycajny milfina jogurt ma ohne gen certifikat (kravy krmene nie-gmo krmivom). fajn su aj tie ich zuruck zur ursprung bio jogurty, akurat v ovocnej verzii su tieto aj milfina dost sladke, kludne by stacilo menej cukru. i ked aspon tam nedavaju do nich glukozovo-fruktozovy sirup ktory je strceny v takmer kazdom na slovensku dostupnom ochutenom jogurte (prave ta hollandia je vynimkou). Este v lete kupujem 10% pravy grecky na tsaziki, niekedy si ho dam aj s medom ako dezert. tie ostatne jogurty v hoferi su uz myslim len take konvencne danone a tusim erhmann, tie som nikdy neskusala, vyzeraju tak umelo. mozno v tom spari alebo v merkuri pripadne bille by sa dalo zohnat este nieco zaujimavejsie

kristina1001
12. júl 2021

@seemani ja dávam rajo brobio mne doktorka povedala že nesmie byť nizkotučny aspoň 3.3% aby mal a aby nebol smotanový