Skoro dvojročné dieťa nechce jesť obedy. Čo robiť?

tuttifrutty
21. apr 2013

Poraďte mi lebo už naozaj neviem čo ďalej...
budeme mat za chvíľu 2roky aj môj syn nechce normálne jedlo.
papa iba pribinacik,milaciky,občas párok,mliečnu ryžu, monte, Ovocie (jahody,mandarinky,pomaranč...)asi 3x za tyzden do neho natlacim trochu polievky a mlieko vôbec nevypije.
ked ho chcem nakŕmiť ani neochutna a začne kyvat hlavou a plakať že on to nechce jesť.

hradnapani
21. apr 2013

mate v jedalnicku prilis vela sladkeho, tak niet divu, ze nechce normalne. Moja rada: uplne zrusit tento druh jedla, aj za cenu, ze bude cely den hladovat. Vecer od hladu uz iste nieco zje. Ak sladke, tak radsej nejaky domaci dzem (hoci u nas prave dzemovy chlieb zacina robit problemy s jedlom, takze ho zrusim),alebo nejaky domaci kolac, kde das o polovicu menej cukru. Kazdopadne, je zvyknuty na sladke a budes to mat tazke, treba velku trpezlivost a vytrvalost.

snopkulka
21. apr 2013

súhlasím s @hradnapani, toľko sladkého nejedáva ani náš maškrtník 😔 nášmu dovolíme sladké iba ak sa poriadne naje na obed - plný tanier polievky alebo druhé jedlo - mäso a zelenina (ryža, zemiaky, tarhoňa), ak vymýšľa, žiadne sladkosti!!! Držím palce 🙂

sissy27
21. apr 2013

jeden pribináčik alebo jeden miláčik môže mať ako desiatu / olovrant...mliečnu ryžu - predpokladám, že kupovanú - a monte nemusí mať vôbec... párky nie sú vhodné ani pre dospelého, nie ešte pre dvojročné dieťa (aj keď vďaka soliam a koreniu toto pomleté "čosakdenašlo" chutí celkom obstojne )... mlieko ak nechce, tak ok, moja dcéra od 3,5 roka mlieko nevypije (odkedy sa vzdala fľaše), inak mliečne výrobky v pohode...
takže v prvom znormalizovať jedálniček, ako píše @hradnapani, aj na úkor toho, že si pár dní potrucuje, ale neboj sa, od hladu neumrie...

soldi
21. apr 2013

@tuttifrutty ffuu a sa divis, ze nechce jest normalne jedlo, ked ho napchavas s umelohmotnymi shitmi? suhlasim s nazormi vyssie. zrus sladke, resp. ak mu ho silou mocou chces davat, tak len za odmenu, resp. ako dezert po zjedenom obede. asi Ta to bude stat vela nervov, ale pamataj, ze strava je zaklad zdravia, takze to urcite za to stoji 🙂

kaara1980
21. apr 2013

presne ako radia baby.jogurt zmeň za biely.ovocie daj len na desiatu.ak odmietne obed,či večeru,tak mu nič iné ako náhradu nedaj,vyhladne a poje aj klince.a jedna vec čo nepochopím je,mamičky čo nosia na ihrisko sladkosti.ako potom tie deti potom obedujú?ja nosím maximálne jablko a tým to hasne.mojim deťom stačí fakt sladká drobnosť a už normálne jedlo odmietajú.tak ak sladký jogurt či čokoľvek ,mlsotné,,tak až po normálnom chode.

katka1981
21. apr 2013

poviem ti uprimne, keby som jedla parky, pribinaciky, monte, ani ja by som nejedla obedy. Najhorsie je zacat davat detom take potraviny, potom je problem aby jedlo normalne. Cim neskor zacne jest dieta somariny, tym dlhsie vydrzi jest ukazkovu zdravu stravu. Zrus mu vsetky maskrty a davaj len striktne zdravu stravu. Ak ti strajkuje kratko, nepovazuj to za problem, ak dlhodobo, tak bud striktnejsia, aby dostaval potrebne vyzivove hodnoty.

diana_81
21. apr 2013

@tuttifrutty

Aj ja sa pridavam k babam, ale skusim trosku konstruktivnejsie. Asi si totiz ako mamina robis starosti o to ze by nejedol vobec a tak mu das radsej co lubi akoby nejedol vobec. Je to chyba - mas absolutnu kontrolu nad jeho jedalnickom a najlepsie je ist prikladom.

Mne pri mojej nejedacke velmi pomohla kniha "My child won't eat" ktoru napisal Carlos Gonzalez. Pise od novorodeneckeho veku o tom ako maminky stresuju a deti su tlacene do jedla. A tlacene neznamena priviazane k stolicke, ide o vsetko zabavanie, kabatenie, lakanie dietata aby zjedlo este trochu aj ked ocividne nechce. Pritom ak je Tvoj krpec plny energie a ma celkovo vacsinou dobru naladu a tak, tak ma skratka mensi apetit kvoli niecomu ( zubky, choroba, alebo prestal tolko rast a zrazu potrebuje menej energie atd). neries to.

Lahko sa to hovori, ale mam to iste doma. Vo vasom pripade si uprimne myslim, ze potrebuje ako dieta velmi malo kalorii na to aby bol spokojny a tym aku kaloricku stravu mu davas nema priestor na ine. Zdrave deti maju akysi vnutorny mechanizmus, ze vedia co im treba (ak ponukas zdrave varianty a nedas sa zlakat k sladkemu aby "aspon nieco zjedol") a vedia kedy maju dost. Vedia to dat najavo ale mame tendenciu to prehliadat, lebo ved vieme ako dospeli lepsie co im treba. Nevieme! Myslim si, ze vlastne potrebuju vacsinou ovela menej jedla ako si my dospeli predstavujeme. Cize ak nechudne a nie je podrazdeny a podobne tak to hod za hlavu a teste sa na jar a leto plnu ovocia, zeleninky, a cerstvych dobrych veci. Navar zdravo a ponukni bez negativnych emocii. Nechce? Vypyta si neskor - jablko, kusok syra s celozrnnym chlebom, biely jogurt s pretlacenym ovocim, spaldove cestoviny, pohankove rizoto... Cokolvek. Aj chude maso, ryby... Parky su fakt humus. A co sa penazi tyka - prave tym ze nezje ako slon by som mu kupovala cerstve a kvalitne male porcie.

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
edie63
21. apr 2013

ja by som ho hladovat nenechala, ved by som nenechala hladovat ani mojho psa. skusaj a skusaj (nie nasilu) a on si zvykne. drzim palce! 🙂

cecil36
21. apr 2013

Takze moja rada:
1. Obmedzit sladke potraviny (staci biely jogurt s domacim dzemom alebo ovocim, pripadne smotanove jogurty npr. zvolensky)
2. Zrusit nezdrave a prilis slane a korenene jedla (to parky rozhodne su)
3. Prvu lyzicu zdraveho pokrmu asi budes musiet "narvat". Poznam z vlastnych skusenosti, moj krpec bol asi v minulom zivote ochutnavac jedla a otravili ho 😀 Po prvej lyzicke zisti, ze to nie je take strasne a postupne sa pusti do papania.
4. Treba varit domacu stravu a ist na to postupne, najskor lyzicka dve- uspech, potom dalsie dve... atd. Mozno nezje naraz hned prvy tanier, ale aj lyzicka je uspech.
5. Ak odmietne obed, nedat jest nahradu jogurt, parky ani nic ine. Po case opät ponuknut obed. Neboj na Sk este ziadne dieta nezomrelo od hladu- to je rada od nasej gastrosky 😉

kvetinka211
21. apr 2013

@tuttifrutty asi mas doma chronickeho nejedaka, bude sa s tym treba zmierit ... aj ja mam takeho doma a jeho tato bol taky isty, takze aspon viem ze som neurobila snad ziadnu chybu ... takze sa snazim do neho dostat co najviac zdravych veci ... sladke upeciem vacsinou domace celozrnne, grahamovy rozok, celozrnny kuskus, ryzu, ovocie mu chuti, niekedy aj surova zelenina nakrajana, jogurty, materske mliecko, muesli, ked ma dobry den, tak zje zeleninovu polievku, sosovicovy privarok, par krat zjedol aj mäso. Zatial to doplnam aj hotovymi alnatura a babylove prikrmami, tie mu chutia a je to lepsie nez nic ci nejaka nevyzivna blbost. Skusala som ich uz aj uplne zrusit, ale vysledok bol hladne dieta ktore nebolo schopne ani vecer zaspat. Na tvojom mieste by som vyhodila tie pribinaciky, monte parky a snazila sa mu nenasilne ponukat nove jedla. Tiez je dobre udrziavat primerany rozostup medzi jedlami, ale nenechat prilis vyhladovat, lebo to ho moze tiez blokovat. Najhorsie je ze ziadne rady z kniziek nepomahaju - vopred som mala vsetko nastudovane od roznych autorov, doma sa stravujeme zdravo, fakt nas vidi jest same zdrave veci, sladkosti takmer este nepozna, zacinali sme zeleninovymi prikrmami a najprv mu aj velmi chutili, napchaval sa mi brokolicou ale akonahle mu zacali okolo 10m bolestivejsie rast zubky (a hlavne ego) tak zacal strajkovat a odvtedy je to striedavo-oblacno. Tak drzim palce .. inak rozmyslala som zalozit temu/skupinu pre mamicky nejedakov aby sme si davali rady co funguje a co nie, jedna tu taka bola ale az od 3+ a uz je neaktivna ...

monika15
21. apr 2013

vies co to je taky vek....2-3 hruza.... mi sme boli u lekara a nie raz... a vzdy to iste... dieta nechudne rastie vyvyja sa....
Ja osobne teda by som ho neobrala o jogurty a o to co uz papa, jedine by som ho nechala troska vyhladovat, ked nechce obed tak mu daj neskor, skoru veceru 5 alebo tak. (vyhladovat nemyslim ze nic mu nedat 4 dni...) ale len tak nechces obed fajn , a skus tak o par hodin neskor... ale medzi tym nedaj nic ine....
su dni ked moj maly pije len mlieko cely den, a co teraz nic.....
na druhy toho zje viacej.
a hlavne by som ho nenutila jest.....
Kazde dieta je ine.......
🙂)
@tuttifrutty

evahalaszova
21. apr 2013

ja mam tiez tento problem ale riesime po svojom co spapa to mu dam tak bolo aj pri prvom a je z neho valibuk,ziadna predpisana kniha tomu nepomoze,moj nazor.on na tie chute raz pride a spapka vsetko.

liwka
21. apr 2013

každé dieťa je iné, tak ako v rýchlosti vývoja, rastu zubov, chôdze- nemáme tabuľkové deti (našťastie)
k jedeniu- u nás je to tiež obrovitánsky problém, ale...už mám okukané, čo zje, a čo nie, tak sa jedálniček snažím prispôsobiť (pr. keď pre mňa a MM robím vyprážaný syr, karfiol, filé, viem, že ona mi to nezje, spravím jej mäsko na šťave), našťastie je polievková, tak som rada, že zje aspoň tú...čo sa sladkostí týka, netvrdím, že ich má málo, ale má veľmi rada zeleninu a ovocie, snažím sa jej ponúknuť čo najčastejšie tú (a teda tá maškrta občas nie je až taký problém)
včera sme konkrétne mali taký cirkus, lebo si najskôr vypýtala polievku a keď som jej ju šla zohriať, našla na stole Mliečny rez (moja chyba, mala som to odstrániť z dohľadu)- asi 10 minút trucovala, plakala, že ona už polievku nechce, ona chce sladkosť....dokola som jej vysvetľovala, že sladkosť dostane, až keď zje polievku- polievku som položila na stôl, bez slova sa najedla a potom si vypýtala "mňamku" 😉
u nás je toto nechutenstvo spôsobené aj tým, že malá je ekzematička a čo si všímam ostatné deti s týmto ochorením, tiež majú problém s jedením...
ešte reakcia našej pediatričky, keď som sa jej pýtala na toto naše jedenie- povedala mi toľko, že tie deti majú rozumu dosť- najedia sa vtedy a toľko, koľko potrebujú... 😀 😀 😀
veľa zdaru🙂

zigzag
21. apr 2013

ked tak citam, ake strasne deti mate, co nechcu jest, a vlastne si neuvedomujete, ze chybu ste urobili vy, lebo ste im zacali davat jest jedla, ktore nie su vhodne pre ak male deti a z vyzivoveho hladiska nepodstatne, ako chcete mat zdrave deti, ked im davate jest parky, pribinaciky, v&praze syry, a vsetky "mnamky" co sa tu popisali?? ako dobre dieta z toho vyrastie, ale naucene navyky nezmeni,,, ano deti jedia kolko potrebuju, ale to co jedia rozhoduje rodic,,,ale niekedy aj namaha dat dietatu zdrave jedlo prilis nad "superschopnosti" matky... asi tak,

moj mal tiez obdobia,kedy jedol menej, ale to neznamena,ze ked mi zjedol meneje z obeda, tak do neho zacala ladovat pribinaky, pudingy, naco?zbytocny cukor, skrob, prazdene kalorie bez vitaminov. a ked chces zmenu musis zmenict aj svoj jedalnicek, moj ma 2 roky a chce jest vsetko co ja,ked vidi co jem ja, hned je pri mne a je so mnou, 😉

zuzanka89
19. dec 2014

kvetinka211 som za že by sa vytvorila taká skupina akú ste navrhovali pre detičky už možno aj od roka. my máme rovnaký problém ...

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maykaaa1122
17. aug 2017

suhlasim s nazormi vyssie. zrus sladke, resp. ak mu ho silou mocou chces davat, tak len za odmenu, resp. ako dezert po zjedenom obede. asi Ta to bude stat vela nervov, ale pamataj, ze strava je zaklad zdravia, takze to urcite za to stoji 🙂

bezdedova00
2. júl 2018

@tuttifrutty moja malá to robí tiež ako ste to zvladli