Strava a jej zloženie pre 8 mesačné bábo

lauritta96
27. mar 2014

Ahojte mam dotaz ohladne stravy a jej zlozenia pre 8 mesacne babo. Ze vraj by malo jest ako dospely. Aj surovu zeleninu na druhej strane som zas dostala radu, ze to je silny alergen. Aky jedalnicek maju vase babatka?

luba28
27. mar 2014

@lauritta96 az od roka by malo pomaly jest ako dospely,....

siska53
27. mar 2014

@lauritta96 ja som v tom,veku surovu zeleninu este nedavala. Len,ovocie. Vsetko som mixovala,tak si to tak trochu este neviem predstavit. O tom,ze je to alergen,neviem,viem,ze zo zeleniny sme nemali davat zeler a petrzlen.
a urcite nema jest ako dospely clovek,su veci,ktore jest nesmie,ani solene ci korenene.ja by som povedala,ze upravena strava dospelych nastupuje az po roku. Aspon,u nas to tak bolo. Postupne.
co by ta este zaujimalo? Odpoviem.🙂

lauritta96
autor
27. mar 2014

to mi povedala dr v poradni vsetko... ked odtial idem sa citim jak idiot lebo ako to ze nepapa surovu zeleninu atd mame v utorok 8
mesiacov, specialne mliecko lebo ma neznasanlivost laktozy.
na veceru nam kazala stravu aku mame my aj detskusunku a surovu zeleninu neviem ale detska sunka je podla mnablbost s tolkymi primesami a rajcina surova? terazked su hnusne v obchodoch
my mame takyto jedalnicek
rano6:00 120 ml mliecka
7:30 kusok rozteka stred kusocky
olovrant presnidavka 100 ml
obed zelenina masko
olovrant lasa ryzova, sinlac vsetko len do vody
vecera mlieko180 ml
tak neviem este mi kazala robit salat s rukolou!

zara0201
27. mar 2014

@lauritta96 Zasnem, to aby si mu pomaly dala segedinsky gulas. Nam na rocnej poradni kazala stravu ako nasu, samozrejme dietnejsiu- menej tuku, menej soli, tazke a nafukujuce potraviny nie. Varena zelenina je stravitelnejsia ako surova, neviem si predstavit ze mu das kalerab do ruky? Z paradajok sa Ti moze vyhadzat. Ja som myslim v tomto obdobi jedine nastruhala na jemnucko mrkvu do jablcka, ale to len vynimocne.

lauritta96
autor
27. mar 2014

no ved to zasla som aj ja ! ja sama som alergik a nemozem hocico nie to este take male babo preto som zalozila diskusiu co davate vy ostatne ci som naozaj ja mimo

siska53
27. mar 2014

@lauritta96 nie si mimo. Ja som varene paradajky davala az okolo 11m, ostatne len z povolenych. Ako da sa varit podobne,ako nam, len neochutene a mixovane, len urcite veci treba vynechat, si myslim,ze stacilo to surove ovocie, az po roku som skusala i ine. Syn ma doteraz problem so surovou zeleninou, nezje ju, dcera skor. Ja by som maximalne dala surovu mrkvicku,aj to az okolo roka a salaty ci paradajku az po roku. Moji ani zuby nemali, akoby to pohryzli..
Myslim, ze je dost moznych variacii aj bez surovej zeleninky, tu moze ochutnat i neskor.
A rukola trochu stipe. To skor nejaky hlavkovy salat, ja kupujem v lidli take tbalenie 3kusov ,to srdiecko je take sladke.

nicolle21
27. mar 2014

nepomylila sa ta dr nahodou? ze mas 18 mesacne a nie 8 mesacne? 😀
je to riane divne.. my sme stale na mixovanych veciach, rozok ozuzle, aj kusok spapa, ale nemusi ho, chlieb detto, kasicky papa, ale len doobedu, na vecer mu nechcem zatazit zaludok.. a jedine, co jeme surove je ovocie - jablka od svokra a vacsinou s bananom, niekedy same a raz so zavaranou broskynou 😉 to bola riadna mlska 🙂
inak ma najradsej masko so zeleninkou na obed, mixujem mu to uz nie uplne nahladko, ako predtym, ma aj kusocky, vie toho zgniavit cez 200g 🙂 mne to dr odsuhlasila uplne, ze je velmi rada, ze prave zelenina mu reze viac ako ovocie a ze ho nemam nutit ani tie rozky a pecivo, ked ich nechce vyslovene pozut a zjest.. ono to pride 🙂
urcite sa riad podla seba 😉 a ak bude dr na dalsej poradni vymyslat, tak jej povedz, ze jedol uz aj kebab a chutil mu 😀 snad jej trkne

meluela
27. mar 2014

@lauritta96 asi by som sa poobzerala po inej doktorke ... a to sa tu niekto este bude v inej diskusii rozculovat ake sme mamicky namyslene mame nacitane same nezmysly z internetu a nedoverujeme lekarom ... no doveruj im ked vela z nich trepe kraviny ...

asocial
27. mar 2014

@lauritta96 lekarka je sibnuta...sunku? Este na tej sunkenpre deti je napisane ze od 3 rokov...nase dieta ma 17m a ziadnu sunku ani salamu neje...v 8.m som hlavne kojila a ine len mixovala...a vsetko varila...a ani teraz neje to co my

domak2
27. mar 2014

salat s rukolou a sunku ? 😕 😅
A co tak kohuta na vine, s nejakym greckym salatom a balsamicom ??? 😀 😀
Stravuj ho normalne tak ako to aj robis a hlavne si uvedom , ze lekar nie je odbornik na vyzivu, v tomto pripade je to teda do oci bijuce 😉
@lauritta96

pemizb
27. mar 2014

Inak je to cele o tom co si myslis ty,co je prenhp dobre....tak aj lekarky robia....kazda inak.....sesternica ma tak isto stareho ako ja a inu lekarku...tym padom ma aj iny jedalnicek....a okrem toho ked si pozries nejaku knihu, tak tam su zasa ine jedla....riad sa podla seba.....iste tusis ze sunka nie je to prave pre dietatko, paprika ze je tazka, bielko je alergen...atd, atd.....vsetxi tu pisu ze mixuju pre 8 mesacne dieta.....ja som pre mojich nikdy nemixovala, vzdy som len potlacila a teraz nemaju ziadny problem s jedlom...nemusim mixovat...na to si daj pozor....no a ked sme pri tom jedalnicku...mne sa pacilo ze mi moja lekarka povedala ze detom mam dat v tom veku ochutnat VSETKO co jeme my...ale len ochutnat.....inak papali vtedy neslane, zeleninku, masko, rybu nam kazala...ale len sladkovodnu, ziadne citrusy, udeniny, bielka...no proste take tiemzname potraviny co nerobia detom dobre.....a jahody nam povolila az po roku a odporucila jest so slahackou alebo smotanou,.....aby sa tie zrniecka obalili tukom, vtedy vraj nerobia problemy. A kazala nam tvaroh, kyslu smotanu a acidofilne mlieko.

jankastubka
27. mar 2014

Kazdy doktor je v tomto iny. Mne tiez kazal doktor davat kadeco, co inym mamickam este nie. Ale treba si najst, co z toho komu vyhovuje. Ja si myslim, ze sa ta strava strasne rozobera a riesi. Podla mna postupne treba zavadzat vsetko a ak dieta nema reakciu, nevidim dovod to nedavat. Teraz nemyslim tu sunku alebo rezne 🙂 Ale napr. My sme skusali aj zeler, aj petrzlen, aj kapustu a vsetko v pohode. Uz sme skusali aj struhanu mrkvu a cervenu papriku a chutilo. Z ovocia sme skusali aj citrusy, ananas a kiwi. Samozrejme ak je predispozicia na alergiu, treba si davat vacsi pozor.

lauritta96
autor
28. mar 2014

ja som astmaticka a alergicka sama nemozem mnohe potraviny aj ta laktoza je problem u mna aj u neho. preto som opatrna, predispozicia tam uz je. a tiez teraz je zelenina hnusna, dovozova tak davat surove rajciny take hnusne sklovote a bez chuti no neviem. myslim ze dieta nie je dospely aby tak jedol. konzervantov a emulgatorov sa najedia deti este dost. my aj ked sme boli na poradni v piatom mesiaci tak mi kazala davat surovu kapustu!

lenula84
16. apr 2014

Dobry vecer isto nie surovu zeleninu....,mam aj ja otazocku.....mam sice 3 dieta ale pri tych dvoch som nemala problem s pridavanim veci do jedla...teda kusky...,uz som z malej parktat vybuchavala co sa drhla....ako zas zacat?uz mam strach aj ja....starsi uz jefli v jej vekujedli rohlik chlebik a tak...neviem si s tym rady

siska53
16. apr 2014

@lenula84 neskusala si tie nesolene chrumky? Ryzove,kukuricne,pohankove? To sa zachvilku rozplynie na jazyku,mozno by to pomohlo..

lenula84
16. apr 2014

No sakto je prave toco som z nej vybuchavala bo ani cajikom tonesli "splachnut" ....

mistrall
16. apr 2014

och, ze sunku, salamu, rukolu? urcite nie..toho sa naje zivote este dost, okrem toho rukola je taka trochu pikantna..a neviem ako by ten salat 8 mes. dieta papalo? akoze vidlickou si naberalo kusky salatu? 😀 jaaj
trosku to prehana doktorka..chod si podla seba, raz bude jest vsetko, teraz je este skoro
a surove jablcko, mrkvu mozes dat pokial vie jest kusky 🙂

siska53
16. apr 2014

@lenula84 aha, ani uvarena mrkvicka by nepomohla,ze si bude kuskat? Inak asi len skusat..mozno prave ten roztek by si pozuzlal skor,a ko tu chrumku, mozno sa bude menej lepit..inak neviem..
Moji sice chrumky ci pecivo este zvladali, ale dost dlho som im ostatne mixovala ci struhala( zuby im sli neskoro a ta trocha masa sa zle sama mixuje). Mala ma 2roky 10 zubov, maso sa jej zle zuje doteraz, casto mi ho vypluva..

certicamirca
17. apr 2014

chcem sa opýtať na pečivo, má byť čerstvé alebo jednodňové príp. staršie? máme 7 mesiacov a ešte žiaden zúbok. Pečivo môže byť biele či tmavé? rada by som poradila ďakujem moc

lenula84
17. apr 2014

@siska53 ja uz fakt neviem( hcem skusit ze mrkvu popucit lyzickou a nieco pomixovat a tak to zmiesat....munule som popucila puskoty do vyzivy nechala dlho stat,ktm spala. Ani to sme nezvladli a zubov ma uz 5...no sak uvidim teraz aj tak musim zas pockat bo mame str"AaaaAsne sopliky a mam problem dychat...tak potom skusime

siska53
17. apr 2014

@certicamirca cerstvost som neriesila a dr.mi povedala,ze mam davat take,ake jeme my.cize som to striedala.

zuzik22222
9. máj 2014

@nicolle21 presne tak,ja mam skoro 9 mes.pecivo mi nechce velmi aj ho napina,ma 4 zubky,ale neviem akosi neprisiel este jeho cas 🙂 rano davam mliecko,na desiatu bud ovocie alebo vyzivku s piskotkou,potom obedik masko,zeleninka a zemiacik,alebo ryza,cestovina-stiedam to-papa mrkvu,petrzlen,trosicku kalerabiku,brokolicu,baby spenat,karfiol,hrasok,skusala som aj sosovicu bio cervenu ale len trosicku,no moj popapa vsetko 🙂 ,potom okolo 15,30 ma mliecko a vecer kasa a este neskor mliecko.Chrumky kukuricne ani ryzove mi nechce ☹ no a mixujem uz velmi malinko,skor mu uz pucim,ked este vlocky pomixujem,ale nesilim,z niecoho vacsieho ho este napina,tak toto pomixujem,ale inac vsetko fajn 🙂

12katka21
10. máj 2014

Ahojte, no moja doktorka mi vela rad k strave nedava. Musim sa jej pytat detailne ako debilko a samozrejme vzdy nieco zabudnem. Mam 7 a pol mesacnu babu tak sa chcem spytat na radu ci jej mozem davat jogurty. Samozrejme smotanove najprv. Ale...mozem kozie? Alebo ovcie? Alebo zacat obycajnym bielym jogurtom? A nahodou...tie NESTLE kasicky nemliecne mozem zarabat vodou? Nieje to nikde napisane. Aspon som to ja nenasla 🙂 Ake kasicky zvyknete davat na veceru? Ja som zatial davala detsku vyzivu okolo pol 6 a potom po kupani este kojim. Nieje ta destka vyziva na vecer sladka?Za radu dakujem.

siska53
10. máj 2014

@12katka21 jogurty sa davaju az okolo 8-9.m. Kasicky som pouzivala vzdy mliecne na,striedacku,ale az neskor okolo 8.m,len pri dcerke skor,mala 7.m,ale to len preto,lebo som,bola v nemocke a nechcela pit mliecko ziadnym,inym sposobom,tak papala prikrmy a kazala som,im,davat kasu na veceru i ranajky. Su sice sladsie,to je pravda,ale mnohe si robia i vlastne kase,pohankove,kukuricne,ovsenne ci psenove.a zarabaju napr.odstriekanym vlastnym,mliekom,ci umelym,ak nekoja.

adkamacka
11. máj 2014

Ahoj mamičky, moja dcérka má 9 mesiacov a papame uz pomaly vsetko.ked jeme vsetko pýta, takže ochutnala uz aj pečené mäso s knedľou. Samozrejme zo stredu kde nebola sol ani korenie.naramne jej chutilo. Vzdy sledujem na druhý deň či nie je vyhadzana.jedlo uz skoro vo ec nemixujem, skor krajam na drobno a malá všetko krásne spapá.
Rano 210ml Beba, somnou pri raňajkach bud chlebik s maslom, syrokremom, uz ochutnala aj kusok paradajky-bez šupky
Meedzi 9-10:00hod. Presnidavka, alebo jablko s bananom
Obed masko kuracie alebo teľacie plus zemiak, cestovina, ryza a zvyknem uvarit omáčku napr.paradajkovu dnes bol špenát, normálne na zápražke s kravský m mliekom.
Olovrant-pribinacek
Večera-opäť beba

Ja napríklad peciem často aj babovku, kde su aj bielka a mala to v pohode zje.
Zatiaľ našťastie jej nic neuškodilo.
Myslim, ze odialovanie potravin potom vyvoláva alergie. 🙂

bambinecko
11. máj 2014

@12katka21 my papáme Nestlé kašičky nemliečne (ryžovú a osemzrnnú) zarobené len s vodou. dôvod - malý, kým začal loziť (v 10 mesiacoch) tak dosť priberal a nechcela som mu zbytočne dávať kalorické umelé mliečko, ale kašu som mu chcela dávať kvôli železu a celkovo obilnine. mlieko mal inokedy moje, do kaše som teda dávala len vodu.