Syn má 2 roky a 2 mesiace a nechce papať

kikinka19
27. nov 2013

Dobry podvecer mamicky..prosim o radu..:( Maly ma 2 roky a 2 mesiace..predtym sme mali s papanim vsetko v poriadku..ale uz mesiac sa snim trapim..zrazu mi zacal odmietat normalne jedlo..vsak uz sa zo mna smeju ze mu varim tri vchody a vyjednavam snim..s kazdeho si da jednu luzicku,alebo sa len pozrie do taniera a hned zahlasi ze nechce..nejde to uz ani po zlom ani po dobrom..nicim..ovocie spapa,zeleninku spapa,,pecivo nema v oblube este aj to sa mu nechce prezuvat..mliecko este pijeme rano aj vecer..uz som zufala..myslim si ze je v poriadku vazi rovnych 13 kg..len neviem co sa nim deje..a velmi ma trapi ked do neho neviem dostat nic normalne..a cucu a kolac (kinder cokoladu) uz mame zakazane kedze nepapame papanicko co maminka navarila..dakujem za rady..

nikolet_89
27. nov 2013

@kikinka19 ahoj neviem ci ti poradim, ale aspon ta mozno trochu ukludnim s tym, ze mame to iste mala ma 21 mesiacov. S papanim mame problem asi od roka, nas jedalnicek predstavuje na ranajky jogurt max polku potom o 12-tej UM - 150ml..potom sa najskor napapa okolo 17-tej niekedy az 18-tej a aj to len ked su kolienka so stavou, vacsinou nezne nic ine ako chleba suchy lebo ked je natrety ani sa ho nedotkne, alebo hranolky jasne tie vzdy zje 😠 som z nej zufala ma 11kg inak je vesela normalne dieta kludne a vecer vypije mlieko aj s nocou 330ml

babaker
27. nov 2013

@kikinka19 ved papa ovocie aj zeleninu, to je super. vacsina deti prave to nechce. co mu napr. varievas?

kikinka19
autor
27. nov 2013

babaker:vsetko mozne varievam..aj polievocky zeleninove,vyvar a mliecne nechceme..cestovinky na stave,zemiakovu kasu s maskom,kuracinku,,zeleninove dolky..rozne jedla..to by som vypisovala..ale uz poslednom case ani tie polievocky vobec nic..

123maminka
27. nov 2013

Dieťa má malý žalúdok, nasýti sa aj z mála. Netreba dávať deťom nasilu, keď nemajú hlad. Jednoducho počkať si na čas kedy to bude dieťa CHCIEŤ ZJESŤ. Ako to zistíme??? Dieťa začne byť mrzuté, nespokojné. Tak toto je čas na jedlo. Ak je dieťa spokojné, pekne sa hrá atď. nie je čas na jedlo, takže nedávať. Ak je 12:00 hodín, pre dieťa to neznamená obed, pre dospelého áno, ale nie pre dieťa. Ja si tiež niekedy myslím, že je čas na jedenie, ale keď sú deti v pohode, tak to neriešim. Čakám na signály, ktoré dieťa dáva. Ak má dieťa mlieko 2x denne, trochu ovocia, trocha zeleniny, obedík , trochu niečoho zdravého, sem-tam keksík, tak je to dobré + čajíky a to stačí.

maruska123
27. nov 2013

@kikinka19 dôležité je v takom prípade ak dieťa nepapá zabezpečiť mu pitný režim ten je podstatný, jedlo vôbec netreba riešiť, deti mávajú také obdobia že nič nepapajú , netreba stresovať, deti dobrovoľne nikdy nehladujú, jedlo nenútiť len ponúkať

lutia
27. nov 2013

@kikinka19 ja mam doma tiez nejedaka a to mame 27m a to uz dost dlho, rano mlieko a ranajky uz viac ako 95% len hryz z chlebika, polievku spapa ale tiez niekedy nechce, potom jogurtik po zobudeni a do vecera 5 lyzic druheho jedla a pred spanim mlieko....obcas sa stane ze spapa viac ako inokedy z coho zostavam prekvapena a som rada aj za tie dni ked je tak ako si to predstavujem...ale to je slabych par percent....a dodam ze mame 13-14kg a sily ma dost

hameeda
27. nov 2013

@kikinka19 : nevar mu tri chody to je viac na škodu ako na osoh, môj malý keď bol dvoj ročný tiež mal také obdobie že nič nechcel a u nás to trvalo skoro rok, ja som ho nenútila, ani za ním nebehala s lyžičkou, chcel zjedol, nechcel nejedol, pil vtedy viac mlieka, a teraz má 4,5 a v škôlke je jediný ktorý si pýta pridať, príde zo škôlky a jeho prvá cesta je chladnička že čo by si ešte dal, papá normálne všetko čo sa navarí, a zje toho dosť 😀

ask
27. nov 2013

@kikinka19 To paci sa mi k nazvu tejto temy som dala nie preto ze by sa mi pacilo ze Tvoj maly neje, ale preto ze ja mam taky isty problem s malym, ale dlhodobejsie... a urcite sa chcem sem este vratit aby som si precitala co Ti poradia....

kikinka19
autor
27. nov 2013

a ked mi povie cely den ze nechce nic..?jasne medzi tym ovocie,keksik v pohode..ale samozrejme na sladkosti sa nikdy nezabudne opytat.. 😠 mala by som mu teraz dat aj viac mliecka?myslim co ja viem tri krat denne?nas jedalnicek vyzera asi takto..:rano vstaneme mliecko,asi o hodinku jogurtik ani to nie hocijaky vacsinou cokolada alebo vanilka..uz aj ovocne mi odmieta..medzi tym maskrti s tycinkami..pred spanim nechce nic..po spani dlho dlho odmieta..a potom splacom papame,ale len trosicka..2-3 lyzicky..a zase pyta maskrty co mu nedam..(ak o com neviem dedo mu da)ale uz ani to nie lebo maly zacal zalovat.. 😀 vecera horko-tazko parky alebo kasa alebo len salam so syrom a zeleninkou..tiez splacom volakedy..nejake dobre typy na veceru?lebo uz som skusala vsetko mozne puding....hocico no nic..a pred spanim mliecko..

basap
27. nov 2013

my toto mame tiez doma.
su dni kedy to uz neriesim, spolieham sa, ze ked pojde do skolky a uvidi ako jedia ostatne deti, bude aj on.
ale ked nemam naladu, tak ho necham, nechcem to sprosto napisat , ale "vyhladovat" ziadna piskota, keks, nijaky dzus, sladke, ci slane. a nakoniec pyta sam. ale viem, ze aspon nieco teple a normalne zje. take podobkavanie cez den dokaze narobit srapaty :D

123maminka
28. nov 2013

@kikinka19 Dieťa presne vie koľko mu stačí. Do 3 rokov by malo dieťa prijať 500 ml mlieka denne. Treba si to nejako rozdeliť, aby to dieťa prijalo za celý deň. Keď nevypije z fľaše, pohára, tak do varenia pridať. Ale dodržiavať to, aby tých 500 ml mlieka do 3 rokov bol dodržaný. Netreba sa trápiť, ak by to bolo iba 400 ml. Potom keď dieťa vypije mlieko, tak veľa toho nezje. A to je normálne. Takže po raňajkách treba trošku jogurt alebo chlebík s maslom a lekvárom. Naši majú strašne radi chlebík s maslom a paradajkou. Ale keď im to dávam každý deň to isté, tak ani na to nekuknú. CHCE TO ZMENU. Takže keď už chlebík s maslom a paradajkou nechcú, tak im dám chlebík s maslom a lekvárom a to si dajú. A to chce každý deň zmenu. Na iný deň dám po mlieku tvarohový závin - TROŠKU. Tiež veľa nezjedia.Nedá sa dávať vždy to isté. Ak dieťa dlho nemalo jogurt, tak dať jogurt. Dôležité je, aby sa menili chute. Dieťa nepotrebuje veľa jesť. Veď nie je dospelý. Trošku z toho, trošku z iného. A to stačí. Medzi chodmi dávať čajík. Potom dať trošku pomixované jabĺčko. Na iný deň urobiť ZMENU nie pomixované ale celé jablko. V jeden deň dať pomixovaný banán a v iný deň dať celý banán + jahody. Deti jahody milujú a nevedia sa ich dojesť. Ale všetko s mierou. V jeden deň dať pomixované ovocie banán + jablko s piškotami a v iný deň zmenu. Ta zmena je dobrá. A keď dám deťom borovky, tak to majú zábavu, aj sa najedia, aj si ich gúľajú. Treba vyskúšať. Potom saza medzi chodom čajiček. Keď sa dieťa vyspí, tak dať obedík. Pred spaním toho dieťa veľa nezje, ovocie by malo stačiť. Keď sa dieťa vyspí, tak trošku počkať na signály dieťaťa a dať mu obedík. Ono niekedy deti majú také chute, že sa čudujem. Minule som robila špagety a omastila maslom. Tak mi pchali ruky do toho, že som kukala, že ako to môžu jesť. Takže špagety s maslom a ako jedli. Veľa nezjedli,ale niečo zjedli. A to stčilo. Ale keď som tie špagety urobila v iný deň, tak ich nechceli jesť. Takže to neznamená, že jedlo nie je zlé, ale že to chce zmenu. Ono tiež treba dať také jedlo ako nikdy predtým. Treba mať na pamäti, že dôležitá je zmena jedla, chuti, zmena vzhľadu, aj farebne to spestriť. Napr. minule som si myslela, že fašírka je zlá voľba, ale bolo to farebne spestrebé a deti to jedli.. Takže troška fašírky, troška zemiačky, troška marhuľový kompót. Zmena je dôležitá. V jeden deň slané jedlo, v iný deň sladké jedlo. Napr. žemlovka s jablkami. Na ďalší deň dať napr. zeleninové rizoto s mäsom, môže byť aj bez mäsa. A povedať: aha tu je hrášok a tu je kukurica, jeeeeej aká pekná. Jeeeej. a to deti majú radi, zamiešať do toho mrkvu. Takže je to pestré, deti to majú radi a majú na čo pozerať- na farebne zladenie jedla. Na iný deň dať granadirsky pochod. Vždy som si myslela, že granadir nie je dobre jedlo, ale keď som ho uvarila, tak to som kukala ako ho jedli. Zasa niečo nové čo nejedli a zjedli to. A le keď som uvarila granadír inýkrát, tak to nechceli. Takže treba skúšať, meniť. Netreba myslieť nato, aby dieťa veľa jedlo. Dieťa nikdy veľa jesť nebude. Pár lyžičiek a to stačí. A medzi jedlami dávať čajíky. po 3-4 hodinách dať mlieko a potom buď hneď alebo si počakť na signály dieťaťa, či dáme este niečo zjesť alebo netreba. Naši po mliečku už nechcú. Potom si sami pýtajú niečo sladké a to dám keksíky. Na večeru dáme orechový závin, inokedy dám iba jogurt. Inokedy na večeru chlebík s maslom a lekvárom, inokedy vianočku s maslom. V iný deň na večeru dám puding, napr, malinový. V iný deň chlebík s paštekou. Množstvo nie je dôležité, dôležitá je zmena chuti, zmena farby jedla. To asi tak všetko. Keď sú deti spokojné, tak im to stačilo a netreba riešiť to, že málo zjedli. Ja si tiež o tých mojich myslím, že by mohli viac zjesť, ale tak si poviem, ale veď sú v pohode, nie sú mrzutí, tak asi mali dosť. A dávať čajíky.

kikinka19
autor
28. nov 2013

123maminka Dakujem za radu..praveze ja mu to menim aj obedik..aj rano mu chcem dat dzemovy chlebik a menit..len on sa na to pozrie alebo olize..obed fajn..ale veceru chcem zmenit..minule som spravila po dlhsom case puding s piskotkami no ani si nechcem spomenut ako sa zatvaril..ako keby som mu nieco spravila..dam vianocku pozrie na to nechce..naaa on si normalne vybera co sa mi nelubi..a neviem ci sa mu to lubi ci si zo mna robi srandu..ale dnes som vyskusala tvoju radu a mozno sa tam nieco kluje..nechala som ho tak po zobudeni..nenutila som ho..tak sme isli na hodku von a neverila som vlastnym ociam zjedol karfiol so zemiakmi..praveze ja by som mu neustale menila aj ranajky aj veceru..vsak mna uz nezabije ta kuchyna..:D ale on akokeby nechcel skusat nove chute..kolaciky no nedajboze..pudingy ako ked tak tak kupovane a pritom domace aka mnamka..nejako uz bude..budem sa snazit drzat tvojich raz a cas ukaze co bude..🙂DAKUJEEEM

123maminka
30. nov 2013

@kikinka19 na tých mojich som si všimla, že doobedu málo papkaju a poobede, ked sa vyspia, tak spapkajú. Takže niekedy majú obed okolo 13:00, niekedy okolo 14:00, Niekedy až o 15:00. Riadim sa podľa reakcií dieťaťa. Deti väčšinou jedia po 4 hodinách -ked vyhladnú. Netreba nútiť. Treba si všímať, či je dieťa spokojné, keď je spokojné dieťa, hlad nemá, tak nekŕmiť. Ja sa vždy ríadim podľa spokojnosti a nespokojnosti.

fivecat
1. dec 2013

@kikinka19 a zubky uz ma vsetky? Ked mojmu drobcovi isli zuby (zhruba v tomto veku je a idu mu posledne stolicky), tak preferuje len mlieko a nic ine nechce.

Raz som bola so synom v nemocnici a s nami na izbe bol chlapcek, ktory nechcel jest (vobec). Rodicia sa isli pretrhnut a ponukali mu vsetko mozne. Trvalo to 24 hodin a tem krpec si pytal duplu z tej nechutnej nemocnicnej stravy, ked som to videla, bola som v soku. Lekarka im vtedy povedala, ze mu nesmu davat sladene napoje pit (iba vodu, a nesladeny caj). Caj mu davali ten detsky rozpustny a tam je dost cukru, potom tie deti nemaju pocit hladu, stale popijaju cukor.

vitacalcin
1. dec 2013

@kikinka19 u mňa je to rovnako, čo si napísala sedí na môjho syna, aj vek aj obdobie, čiže mesiac, ze zle papa , lekárka mi povedala, ze deti majú take obdobia, kúpila som mu teraz probiotikum v lekární, čo mi odporučila lekárka, mal by mať syn chut do jedla, ale nemá, som už bezbranna, lebo ja mu tiež neustale vo veľkom vyvaram

kikinka19
autor
1. dec 2013

vitacalcin:zubky nam uz vychdzaju myslim tie posledne stolicky..praveze ja mu ani nedavam moc sladeneho pit..uz poobede vylucne len vodu..ale uz sa spolieham ze sa to zmeni..ten rozpustny caj v ziadnom pripade lebo ked bol mensi som mu ho davala a vyvadzal z neho ani nemal dobry spanok...nesladene no to je uz teraz tazke,ked to raz okusia..:(ale snazim sa cim menej..no mali by sme zacat varit ako v nemocniciach..:P hadam by im chutilo..:D

wikira
7. dec 2013

Náš malý má tiež 2 roky a 2 mesiace, 13 kg a nechce veľa papať, ale asi je to fakt tým, keď to tu čítam, že mu dávam ochutený čaj s medom a citrónom.. Teraz sme boli v nemocnici (kvôli niečomu inému) a nemohol jesť od večera a na druhý deň v nemocnici poobede o štvrtej zjedol naraz polievku, suchý rožok a jablko, čo som sa pozerala, lebo pečivo nejedáva skoro vôbec, rožky duplom ešte nikdy nezjedol a jablko prvý krát v živote zjedol celé... Polievky jediné ešte zje, ale už začína vyberať aj medzi nimi... zje mi viacej vtedy, keď si tam môže sám hádzať chlebík a vtedy aj to pečivo zje, ani nevie ako, lebo sa prebaví 🙂 K tomu mlieku neviem ako to je, lebo ja ho ešte dojčím a iné mlieko mi nevypije vôbec, ani jogurty už nezje, jediné mliečne výrobky čo mu chutia sú termixy. Keď do polievky pridám trošku mlieka, tam ju nechce ani okoštovať... a pomazánky nezje vôbec, ani šunku, ani syr, jedine chlebík s maslom a lekvárom alebo medom, ale už ani to posledne...takže niekedy ani neviem, čo mu dať na večeru, lebo väčšinou nič nechce a potom by sa v noci furt dojčil, lebo je hladný...Takže oddnes skúšam nesladiť čaje, žiadne džúsiky a hádam bude lepšie papať 🙂

sonia.
7. dec 2013

@kikinka19
@ask
@vitacalcin
Kocky, mi mame toto s malym uz velmi dlho. Od narodenia je slaby papkac…velmi slaby… Riesili sme to uz aj s gastroenteorologickou. Jedine co by stale jedol, je mlieko…skusali sme na radu dr. aj vysadit, aby bol prinuteny jest ine, ale on proste nejedol… Az nam kazala mu ho dat opat (aj ked uz nie tak casto - lebo on si to pytal vzdy, ked bol hladny). Tento rok sme boli opakovane v nemocnici - ale pre ine veci (nevedeli mu zistit, co mu je - 40-tky horucky, obrovske zapalove faktory v krvi a navonok dieta O.K.). Aj tam dr. vraveli, ze papa velmi malo.. Zje len cestovinu, sunku, syr a olivy. Este aj jablko sem-tam a mrkvu v polievke. To je asi vsetko. Uplna katastrofa. Teraz po roku nam konecne urcili diagnozu - chronicky zapal krcnych mandli. Sme tyzden aj pol po operacii krcnych a nosnych mandli. Boli vraj v katastrofalnom stave a asi zdrave neboli nikdy, pritom navonok to tak nevyzeralo doteraz…Je to ojedinele, ale stava sa to a my sme ten pripad… V nasom pripade to jedenie pravdepodobne suviselo s mandlami (mlieko sa mu lahsie hltalo, preto ho preferoval). Pomalinky sa zotavujeme a zaciname papat….velmi pomaly, ale verim, ze uz bude lepsie a lepsie (pri chronickom zapale krcnych mandli je priznak aj nechutenstvo a neprospievanie). To, co sme si uzili za posledny rok, neprajem niktorej z vas a verim, ze u vas je to len prechodna zalezitost. Moj maly ma 3,5 roka a 13,9 kg, pri vyske 100 cm, tak si ho asi viete predstavit 😒. Teraz ma specialne nutricne mlieka (docasne), aby nabral na vahe, kedze aj po operacii schudol (pred nou mal necelych 15 kg).
Ale deti mavaju bezne taketo fazy nepapania a potom sa to zmeni. Niekedy nastupom do skolky, niekedy neskor.. Drzim palce, aby to rychlo preslo.
Mozno taka mala rada na zaver - co tak skusit pripravit jedlo s dietatom? Napriklad dat mu natriet chlebik, alebo pokrajat zemiacky-len priborovym nozom, pripadne pomixovat nieco (samozrejme pod dohladom a len bezpecne veci, kde nehrozi poranenie, popalenie a pod. ) - u nas to ma uspech!

vitacalcin
7. dec 2013

@sonia. Kúpila som mu teraz probiotikum od fy Biopron Méďa s chuťou bielej čokolády a odkedy to konzumuje papá lepšie, om zvedavá, čo bude potom, keď s nimi prestaneme.

bastika
7. dec 2013

@kikinka19 vôbec to neries pokial nechudne to by nemal a inak je kľudny veselý a hravý, tak mu daj len ked bude hladny. A nie sladkosti. ked bude hladny zje ti vsetko. Načo to silit? Deti sú múdre to len my dospeli sa napchavame aj ked nie sme hladni. Neboj budes este plakať ked nebudes vladat jedlo do chladnicky kupovat 😀

hameeda
7. dec 2013

mamičky môj syn od cca 2 rokov do 3 rokov vôbec nechcel jesť, nenútila som ho, nevarila mu špeciálne, jednoducho to je navarené ak chceš jedz ak nie, tak nejedz,teraz má 4 roky a musím ho odháňať od chladničky, popapá všetko zaradom, často si pýta pridať, v škôlke zje komplet všetko,,,,na povzbudenie 🙂

ask
7. dec 2013

@sonia. Dakujem ze si sa podelila so svojimi skusenostami a verim ze Tobiaskovi sa uz polepsi ked sa odstranil skryty problem. U nas momentalne uplna katastrofa lebo je po velmi dlhom case chory-ma anginu, cize z nejedaka je uplny ceckos a kasickar 😅 A navyse mu do toho ide naraz asi 5 zubov 😖
V auguste sme chytili nejaku hnackovu pliagu a tam mi za tyzden spadol na vahe z 10,5 na 8kg ...vtedy mu dr nasadila sirup Peritol. Bolo pre mna neskutocnym potesenim sledovat ako syn krasne papal ako doteraz nikdy v zivote🙂 Zakratko mal 12 kg🙂 Skoda ze po vysadeni sirupu jeho zaujem o jedlo klesal az uplne zmizol...a aj vaha ostala stat...a teraz tato choroba☹ Uz sme sa s dr bavili o tom ze ked sa prelieci zasa mu ten sirup dame aby trosku zmocnel.
Netusim kde je chyba, ked nema ziadny zaujem o jedlo...dokonca ani o sladke celozrnne keksy 😅 Pije len cistu vodu alebo nesladeny caj, ziadne dzusy. Nedostava ziadne pamlsky-a ked mu ich aj ponukneme nejako extra sa za tym nema. Nedavno mal vysetrovany celkovy krvny obraz a mal ho uplne v poriadku-ziadne zapalove hodnoty, zelezo dostatocne... Vecsina nasho jedenia prebieha tak ze ho zabavime niecim inym a pomedzi to mu dame jest, alebo sa zadiva na telku a vtedy mu mozem davat. Nechat ho vyhladovat nepomaha, ked ho mame pri nas ked jeme my a ponukame ho, odmieta vsetko. Nebavi ho ani jest sameho ani jest ked si to sam pomixuje. Je to moj treti drobec a s tymto nejedenim mi dava zabrat najviac zo vsetkych 🙄

kikinka19
autor
12. dec 2013

vidim,ze mame viacere taketo starosti..no my sa este trapime,trapime no uvidime ako to skonci..ale zatial ziadny uspech..:(