Takmer štvorročné dieťa odmieta ovocie a zeleninu

zuzkanik
1. júl 2013

Ahojte mamičky, chcela by som sa poradiť. Moja takmer štvorročná dcérka absolútne odmieta vložiť do úst čo len kúsok zeleniny, alebo ovocia. Do cca roka a pol som jej minimálne ovocie ponúkala v mixovanej podobne, potom jeden celý nekonečný rok odmietala aj to, postupne sme sa prepracovali aspoň k výživám a neskôr som opäť postupne mixované ovocie primiešavala do výživy a zvyšovala som dávky. Dcérka bude mať čo nevidieť 4 roky a ja jej ovocie musím stále mixovať, akoby bola bábätko, pretože to inak do nej nedostanem. To isté máme so zeleninou, len tú jej nemám ako ponúknuť v surovej forme. Varím jej aspoň mixované polievky, ale tam už po vitamínoch nie je ani stopy. Skúšali sme už kadečo, lekárka na mňa tlačí, nech jej ponúkam, lebo býva často chorá, ale ja už mám pocit, že sme vyčerpali všetky možnosti. Nejde to hrou, klamstvom, sľubmi, darmi, vyhrážkami, proste nezaberá nič. Ona totiž ovocie ani zeleninu ani do ruky nechce zobrať, akoby mala z toho fóbiu, či čo. Vôbec to nechápem. My dvaja s mužom a staršia dcérka máme ovocie a zeleninu denne na tanieri, často varím zeleninové jedlá, jeme veľa surových šalátov. Malá nás vidí, no napriek tomu nič nechce. Už ani neviem, čo jej mám variť. Prosím, ak máte podobnú skúsenosť, dajte mi nejaké tipy, lebo ja som už fakt zúfalá. 😒 Ďakujem.

mamainprogress
1. júl 2013

Mozno trocha drasticke ale co keby si jej skusila nedat nic ine? Cize ak nezje na ranajky zeleninu, nedostane ani na desiatu a na obed nic ine, pokial nebude tak hladna ze to zje.
Aj ked k budovaniu pozitivneho vztahu k zelenine to urcite neprispeje..

A co smoothies? Urobis bananovu smoothie a zakamuflukes tam 1 salatovy list, nabuduce kusok kalerabu, suroveho hrachu, atd. Banan dost prebija ostatne chute. Ked si davam do cisto zeleninovej smoothie 1 banan je tam citit najviac zo vsetkeho.

evii
1. júl 2013

Nas Kubko nejedaval maso-vobec...az teraz zacal.Tato mu narozpraval kolko ma vitaminov,ake bude mat velke svaly,ako Superman a take hovadinky a na moj udiv teraz s masom nema problem,len to treba obkecat... 😀

jasminet
1. júl 2013

a nechodi do skolky? tam maju ovocie, zeleninu skoro kazdy den... alebo robit ovocny koktail, troska mliecka a medu alebo cukru a kopec ovocia... jogurtovo ovocny nanuk na palicku... citronadu, ladovy caj s citronom a medom

anett9
1. júl 2013

môj tiež neje ovocia ani zeleninu a má 5 rokov, zje jedine ovocné jogurty a banán. Nechce ani zeleninovú polievku,aj ked robím pizzu, tak oberie paradajky či papriku, ani kompót, z ovocného koláča to tiež povyberá.. A aby toho nebolo málo, nezje maslo,syrokrém,paštiku či pomazánku, skrátka nič čo je natreté na pečive, všetko je len suché a takisto v škôlke.Má mierne zníženú imunitu, dávam mu multivitamíny,nútiť ho nemá zmysel, je schopný sa povracať,pokiaľ by sme ho nútili zjesť niečo čo mu nepasuje. Hladovka je blbosť, dieťa je schopné nejesť aj 2-3 dni, pokiaľ mu to podané jedlo nechutí a taká hladovka už môže byť zdraviu nebezpečná. Dúfam,že z toho postupne vyrastie. Aspoňže má rád tie jogurty, musli so sušeným ovocím,paradajkovú omáčku s mäsom/do tej rozmixujem paradajky/ a výnimočne špenátovo- tvarohové lasagne. Tak aspoň niečo 😉

angua27
1. júl 2013

u nás je to podobne ako u anett9. ovocie, zelenina okrem jablka, banánu vôbec, občas mrkva a hrášok v polievke. ostatné bez pardónu necháva na tanieri, alebo rovno povie, že to jedlo nechce. už nebojujem, skúšala som rôzne finty, oblbováky, obkecy, hry,.... pre rokom som povedala dosť a prestala som ho nútiť, ponúkať. ja jedávam veľa ovocia aj zeleniny, vždy ho ponúknem, že či si odo mňa nedá, vždy slušne odmietne. v zime berieme lieky na podporu imunity. ale nie som ochotná deptať svoje dieťa, pretože neje ovocie a zeleninu. pre mňa je podstatnejšia jeho duševná pohoda. dúfam, že raz s toho vyrastie. 😉

zuzkanik
autor
1. júl 2013

@mamainprogress Hladovanie sme už skúšali, nemá to význam. Iba bola nervózna, zle spala, stále plakala... Na to nemám žalúdok. O smoothies som ešte nepočula, možno vyskúšam, len ona nechce ani len ten banán. 😒
@jasminet Do škôlky chodila od septembra - teraz nechodí, lebo je vylúčená z kolektívu kvôli častým chorobám. No keď chodila, bola to mizéria. Raňajky tam nezjedla, musela som ju chovať cestou v autobuse, po obedy som si chodila ja, aby sme zbytočne nevyhadzovali jedlo, zeleninu a ovocie nechávala pre mňa. Nepomáhalo ani to, keď videla jesť ostatné deti. Nátierky z chlebíkov jej museli zoškrabávať. A keď som po ňu prišla do škôlky o pol štvrtej, už ma čakala a pýtala jesť a piť, lebo ústa, samozrejme, totálne popraskané od nedostatku tekutín. Teraz je na domácej strave u mojej mamy, ale ani u nej nezje kúsok ovocia a zeleniny. Najhoršie je, že ja jej aspoň to ovocie mixujem, ale mojej mame sa nechce a napcháva ju výživami. ☹ Ostatné všetko zje, iba jedál so zeleninou sa ani nedotkne. Ešte aj petržlenovú vňať (nadrobno nasekanú v polievke) vyťahuje z úst, až ma z toho myká.
Akurát som pozerala nejaké nátierky zo zeleniny, snáď sa mi podarí nejako do nej zeleninu prepašovať. Robievam doma avokádovú nátierku, tej sa nedotkne. Zje iba nezeleninové nátierky. No hrôza!!!

jasminet
1. júl 2013

@zuzkanik ani nasa nezjde petrzlenovu vnatku, ani hrasok, to vypluva odvsadial. takze odoberam pred tym, nez do jedla nasypem vnate. ale inak teda zje vsetko. teraz domace marhule tlaci, maliny priamo z krika na zahrade, jahody... keby ste ju do nejakeho sadu/zahradu zobrali, ze by si priamo utrhla a tam skusila ochutnat? alebo na nejaky trh, ze si sama vyberie ovocie, zaplati a zje

zuzkanik
autor
1. júl 2013

@jasminet svokra má záhradu s malinami, čerešňami, jahodami, ríbezľami, hrachom... Nič nechce. Ani sa toho nedotkne. Minule donútila svokru, aby jej ošúpala čerešňu, že potom zje. Tak chúďa svokra šúpala a dieťa sa ani jazykom nedotklo. Včera sme jej ku chlebíku dali na tanier mladý surový hrášok, že ak ho zje, kúpime jej kolobežku!!! No nezjedla. Fakt, ani sa na to nepozrela. 😒

ichbinich
1. júl 2013

@zuzkanik :
Ked to ovocie zje zmixovane, tak mixuj 😉
Ako pisal niekto iny, sprav smoothies. Teraz v lete to rozmixovane ovocie zamraz, sprav vlastne nanuky. Bude si mysliet, ze maskrti a pritom bude v pohode jest ovocie 😉
Ja mam tiez takeho prieberciveho: ovocie = jablko a banan, teraz v lete vodovy melon. Ostatne nehrozi. A pritom v prvom roku jedol ovocie velmi rad. Potom seklo a koniec. Tak sa snazim mat doma vzdy jablka a banany.
Zelenina, co zje, je: mrkva, hrasok, kukurica, zemiaky, karfiol, brokolica, spenat.

Kupila som si knizku od Elizabeth Pantley: The No-Cry Picky Eater Solution. Este som ju neprecitala celu, ale zase je tam vela napadov. Vela zeleniny sa da schovat a zamaskovat do jedal. Samozrejme to musi byt tak, aby to to dieta necitilo, lebo potom zacne odmietat aj to jedlo, do ktoreho si to schovala. Napr. do paradajkovej omacky na cestoviny sa da pridat rozmixovana mkrva. Jedla som uz aj cuketovo-cokoladovy kolac, ten bol vynikajuci, jednoducho "vlhky", nie suchy a cokoladovy. Ze tam bola cuketa by som nikdy nepovedala.

Ja niekedy tiez nieco supnem do jedla: naposledy som robila zemiakovo-mrkvove placky. Ze tam bola aj cibula, cesnak a cuketa, som mu vyslovene nepovedala, a zjedol. Ale napr. raz jedol taku hotovu nudzovu bagetu so sunkou, syrom a kuskami paradajok, mrazenu, co sa doma upecie. Zjedol polovicu a zrazu si vsimol tie kusky paradajok. A zrazu nechcel, museli sme mu tie paradajky dat prec 🙄 Hlavne, ze prvu polovicu zjedol. Takze u neho to ani nie je ta chut, ze by to vychutnal, ale ze to vidi...

Tak v principe varim najma to, co ma rad, alebo pridavam jednu z tych par druhov zeleniny, co jedava. Manzel mu sice robi prednasky, ake je potrebne jest zeleninu, ale myslim si, ze u 3,5 rocneho je to skor von ako dnu 😉 😀
V jasliach maju kazdy den ovocie aj zeleninu. Takze aspon kusok jablka ma urcite kazdy den.
A to uz sa zlepsil, ked nastupoval do jasli, jedol suchy chleba... Uz si da aj maslo, natierkovy syr-lucinu, Kiri, pasteku, sunku, syr, ale iba Gouda.

Co ma este velmi rad a preto to casto varim je zelenina na smotane: podusit zeleninu, potom pridat creme fraiche alebo kyslu smotanu, podla potreby trosku zahustit, dochutit bylinkami. Tam namiesam vsetku zeleninu, co ma rad, a pripadne aj nejaku tu cuketu. Ta je neutralna na chut, a zje vsetko, ani nevie, ze tam tu cuketu ma 😉
Este ma rad masovy kolac: Neutralne linecke cesto, vylozit formu. Plnka: besamelova omacka, moze byt aj este so syrom, na kusky nakrajane varene/dusene maso, s kludom aj zvysky, zelenina. Dat do formy, prikryt druhou polovicou cesta, dat upiect. Hore ma chrumkave cesto, vnutri aj maso, aj zeleninu, aj mlieko 😉 Aj koza cela, aj vlk syty 😀

Skusala si zeleninu v surovej forme podavat ako stavu? Mrkvova stava je velmi dobra. Alebo kusky zeleniny a k tomu jogurtovy (samozrejme domaci) bylinkovy dresing na namacanie? Spanielska studena polievka Gazpacho, hlavne teraz v lete je super. Paradajky, papriky, uhorku, cibulu a cesnak zmixovat, pridat trosku oleja, niekde pridavaju striedku z bieleho chleba na zahustenie. Kto chce, prida si na tanier kococky zeleniny (tej, co je pomixovana), kocky na tvrdo uvareneho vajicka, k tomu chleba. Je to velmi osviezujuce a vsetko nevarena cerstva zelenina. Ale to, ze uvarena zelenina nema ziadne vitaminy, nie je pravda. Ano, vela vitaminov sa varenim nici, ale nie vsetko. Napr. zemiaky obsahuju vitamin C aj po uvareni. Mrkva je dokonca "zdravsia" uvarena... Uvarene paradajky obsahuju viac lycopinu ako surove...

Zelenina sa da podavat aj fo forme slanych muffinov, kolacov. Zjedla by nieco take? Muffiny zo zmesi normalen muky a polenty (kukuricnej krupice), s kuskami papriky, syra, paradajok a kukurice su fajn. K tomu spravit natierku s mexickym korenim z luciny a/alebo kyslej smotany...

V kazdom pripade pevne nervy! Ale nerob si z toho prilis tazku hlavu a netlac na nu. "Bitky" pri stole ohladom jedla zvycajne mavaju zly a opacny efekt, ze dieta potom odmieta toho este viac. Ponukat, ale nenutit. Pripadne zamaskovat a nepovedat, ked ide o to, naozaj zvysit prijem zeleniny a ovocia.

A s kludom jej mozes davat aj klasicke babatkovske prikrmy, ci uz kupene, alebo domace. Ked to zje zmixovane, tak v takej forme. Da sa to pouzit ako omacka na cestoviny. ALebo zaved pravidlo, ze taketo "extra" jedla su iba desiata a olovrant...

tina1979
1. júl 2013

Ja mam doma dvojicky, a su uplne rozdielne. Ten , ktory vazi 13kg zje vsetko co mu nalozim, aj ovocie, zelenlinu, aj pomazanky. Ten , ktory ma 15kg, nechce jest ziadne ovocie ani zeleninu, Z ovocia si vie odhryznut iba banan, ked mu nastruham jablko alebo ine ovocie, tak to moze. Ale tiez ma to nebavi struhat kazdy den a hlavne je to neprakticke ked sme na ihrisku a musime ist domov, aby sme mali ovocie. Ale problem je , ze on to ani do ruky nechyti, az ho striasa. Uz ako dieta nechytil do ruk klasicke chrumky, ktore vacsina deti miluje. Nezje mi ani pomazanky ani nic nove. Tym , ze ma vacsiu vahu, tak neriesim, ked nespapa. Ale je pravda, ze moze byt akokolvek hladny aj cely den, to co mu nechuti , to nespapa a vypluva. Snazim sa aspon zeleninu do polievky, ale tiez nespapa vzdy. Mozno poradim, zemiakova kasa a do toho nastruhat surovu ( uvarenu ) mrkvu. To u nas este ide.
A jedna vec, ja ako dieta som nejedla ziadne ovocie, ziadnu zeleninu. Do teraz to nemusim mat vobec, jem to iba preto ,ze je to dobre pri chudnuti.
A choroby ? Ja nie som vobec chora, syn , ktory nema rad ovocie a zeleninu je odolny voci chorobam a ten , ktory mi spapa vsetko, tak byva castejsie chory a ma znizenu imunitu.

anett9
1. júl 2013

@angua27 aj u nás tak, všetci zeleninu ovocie,hlavne surové..8 ročná dcéra miluje surovú kapustu, šalát, uhorky atd.a úplne všetko ovocie , muž tiež..ja celoročne hlavne zeleninu, mäso nemám rada ,len malý... ten je ako z inej planéty 😀 .. čo už narobíme 😉

kaja73
1. júl 2013

@zuzkanik tak skus aspon odstavovat ovocie-kup kvalitny odstvovac-aj na listy-a mozes odstavovat surove ovocie a aj surovu zeleninu-ta sa strati v ovoci-napr.odstavis mix-pomaranc,jablko,dake letne ovocie,plus surovu brokolicu,spenat ,dokonca aj pupavove listy mozes.........a mala bude mat ozaj dost vitaminov,mineralov a aj enzymov-co sa inak nicia varom. 😉
Ide leto a tak bude treba pit viac-aspon bude mat zdravu verziu napojov.

stanislavao
1. júl 2013

@zuzkanik vobec ju nenutit. to jejedina rozumna rada, co existuje. ked to raz nechce, tak to nechce. moje deti {9 a 4 rocne} tie nejedia zeleninu ziadnu. vobec, ani surovu, ani varenu v jedle. a ovocie len minimalne - jablko, hrusku obcas. ja bez zeleniny tiez prezijem a mm zeleninu vobec necchce tiez. viem, ze je to zrave a bla bla, ale proste, ked to nechce, tak to nechce. nas mladsi nezje ani zakusok ani tortu, ziadne taketo veci nechce. a to mate to iste, ako s tou zeleninou. proste dieta ma v sebe blok a to nechce. skuste nechat nakrajanu zeleninu, v kolektive, ked su u vas nejake ine deti, alebo na ihrisku a mozno si zoberie, ked uvidi, ze aj ine deti to maju. deti vacsinou chcu to, co maju rovesnici. ale urcite by som nerobila to, ze jej nedate jest nic ine. preco? preco by mala jest to, co nechce? ani dospely clovek nezje to, co nema rad. ja by som v zivote nezjedla spenat. ja ked to citim, mi je zle a to mam od malicka. alebo svokra robi tekvicovu polievku. v zivote som to nejedla, ale ani do ust to nedam, lebo to je tekvicova a uz len vona je zla z toho. pritom pecenu tekvicu zjem. proste tomu nechajte cas, nenutte ju a casom to mozno bude pytat sama. prezije aj bez zeleniny a ovocia.

zuzkanik
autor
1. júl 2013

@ichbinich Robievam mrkvové muffiny, jablkové koláče (také, že jablko zamiešam do piškóty). Nezje... Ona to tam nejako vycíti. S mužom si bežne robievame cviklovú, alebo mkrvovú šťavu. Malá nechce ani jazyk namočiť. Paradajkovú polievku má rada, ale musí byť z varených paradajok (z pretlaku ani nerobím). Najhoršie, že nechce ani lekvár - akonáhle je v palacnke, alebo v buchte, odmieta jesť. Čo sa dá, všetko mixujem, dokonca nemôže ani cibuľu v polievka vidieť, musím to rozmixovať. A keď robím mixované ovocie a náhodou naďabí v ústach na malilinký kúsok, dojedla. Minule sme mali jahody, tak som narobila domáce nanuky. Ani to nechytila do rúk. Zjedla ich staršia dcéra a ponúkam návštevám. Ako som povedala, už som vyskúšala hrozne veľa možností. Ešte tie nátierky z varenej zeleniny skúsim urobiť, snáď ju neodradí farba.

@tina1979 presne ako píšete. Ani do rúk nechce chytiť nič ovocné, ani zeleninové. Minule som mala v miske jahody a chcela som od nej, aby mi podala jednu jahôdku. Tak sa zamračila, zamyslela a priniesla mi celú misku. Nepohnem s ňou v tomto smere vôbec. Mňa mrzí len to, že sa na ňu lepí každá choroba a kladiem to za vinu práve tomuto jej odmietaniu. Neviem, kam do dotiahneme a ako dlho to ešte potrvá, len mne už poriadne tečú nervy. Niekedy som taká zlostná, že by som to do nej nasilu napchala, ale, samozrejme, viem, že to nemá žiadny význam.

jankita
1. júl 2013

@zuzkanik - u nás detto. Tiež mám dvojičky ako @tina1979, jeden zje všetko, druhý nič. Skúšali sme tiež všetko, ako píšu žienky, ale nič nezabralo. Môj drobec neje ani mäso, nátierky vôbec žiadne, ani ryby, ani strukoviny, z ovocia len jablko a teraz melón. A ako píšete vy - výživy. Banán tak 2x do roka. Zo zeleniny len mrkvu. Teraz začal jesť aj zemiaky a už 2x ochutnal rezeň a minulý týždeň prvýkrát slaninu 😀 , žiadne iné mäso do úst nevloží. Varím čo má rád a tiež veľa mixujeme. Ale miluje napr. pečenú špekáčku, tak spravím napr. cuketový prívarok a do toho mu dám špekáčky. A keď chce zjesť špekáčky, musí ochutnať aj trochu cukety. Alebo čím som ho tiež oklamala - uvarila som mliečnu polievku zo zelenej fazuľky a fazuľku som mu pomixovala, zemiaky nechala normálne, kúsky. toto zjedol a ešte aj chválil :D. Inak polievky mu prelievam všetky cez sitko, aby tam nezbadal žiadne kúsky niečoho, čo nechce, inak nezje nič. Ako je na tom vaša dcérka váhovo? Môj má 4,5 roka a pohybujeme sa medzi 14,7 a 15,3 kg.

ichbinich
1. júl 2013

@zuzkanik:
Hmm, ked to vyciti, tak treba znizit davku a "pasovat" minidavky. Ale ako pise aj @stanislavao: nenutit. Skus sa na to na tyzden vykaslat. Daj na stol aj zeleninu, aj ovocie, a nech si sama povie, co chce jest. Aj ked bude jest ten tyzden iba chleba...
Hlavne vypustit tie stresy z vlastnej hlavy. Moj syn mal cas, ze zil doslova na par prosnych gulickach, pol banane a dvoch piskotach, a suchej ryze/zemiakoch/cestovinach. Popritom bol aj kojeny, tak som sa na to lahsie mohla vykaslat, ale nebol chory a aj lekar pri prehliadke bol vzdy spokojny, ako dobre prospieva. Pri starsom dieteti to je tazsie, ale ide hlavne o to, nerobit z toho stres. Skus na to nemysliet. Ako udava priklad @tina1979, na imunitu prisun zeleniny a ovocia nema az taky obrovsky vplyv, ako si myslime.
Skus jej podavat to, co ma rada a zje, a nebavit sa o tom. Nerozpravat o tom, ake je to zdrave a dolezite, proste na stole je to aj to, nech si vyberie. Ked nebude citit ziaden tlak a stres z tvojej strany (aj nevysloveny, vnutorny!), mozno sa pomaly prikloni aj k ochutnaniu.

Mne to tiez niekedy lezie na nervy, ze syn je taky priebercivy. Ale riesim to tak, ze varim bud nieco, co mi urcite zje, alebo potom tak, ze on si da napr. iba prilohu, co mame manzel a ja, ale neda si hlavne jedlo. No a co, tak jeden den obeduje iba suchu ryzu. Tak na druhy den spravim nieco, co mi zje. Pizzu sme na dovolenke objednavali bez paradajkovej omacky... Na druhy den som uvarila zeleninu, co ma rad...
Treba si najst vlastne riesenie, zaruceny recept neexistuje. A aj ked je to tazke, nemysliet na to, nestresovat sa tym. Viem, o com hovorim, ja som si robila stresy z jedla aj so spanku. Az ked som sa s tym zmierila, alebo sa na to vybodla, tak sa to zmenilo...

zuzkanik
autor
1. júl 2013

@jankita Adelka je na tom váhovo výborne, lebo všetko ostatné bezzeleninové zje. Navyše miluje všetky mliečne výrobky, mäsko a dokonca má rada aj tie sójové nátierky (čuduj sa svete). Má takmer 16,5 kg, takže na toto sa ozaj nestažujem. Len zo zdravotného hľadiska ma to zlostí.

zuzkanik
autor
1. júl 2013

@ichbinich Asi to fakt musím prestať riešiť, lebo mi praskne hlava. 😉 Možno sa to časom upraví a možno celý život bude odmietať zeleninu a ovocie. Ja už neviem. Len aj lekárke sa to ťažko vysvetľuje, lebo potom sa cítim ako debil, ktorý nevie dieťaťu pripraviť jedlo tak, aby ho zjedlo.

ichbinich
1. júl 2013

@zuzkanik:
Ked ti lekarka robi stresy, tak ju zmen. Alebo jej povedz, ze skusas to aj ono, ale dietatu to do ust nepchas. Koniec diskusie.
Ked moj syn prikrmy bral ako "popri kojeni ochutnam par molekuch niecoho ineho", tak som na otazku lekara, co je, odpovedala: zeleninu, ovocie, cestoviny... Ze zo vsetkeho iba ochutnaval a zjedol nejaku lyzicku-dve, som mu nepovedala. Nie so vsetkym s nasim pediatrom suhlasim, tak nemusim zacinat nikam neveduce diskusie 😉
Pevne nervy!

jankita
1. júl 2013

@zuzkanik kvôli lekárke sa veľmi netráp, problémy s imunitou majú aj deti, ktoré zjedia všetko. Veď hádam tým našim ratolestiam nenecháme zaviesť kvôli zelenine sondu do žalúdka 😉 . Ešte chcem vyskúšať spraviť ovocie v čokoláde, uvidím, či mi to u synka prejde. Ak nie, nevadí, zjeme my 😀 . Inak môj syn tiež nechytí do rúk to, čo nechce zjesť. Ohrnie hornú peru a to je pre mňa signál, že pokusy skončili. Nevediem mu žiadne prednášky (resp. už nevediem, vzdala som to), nič nepomohlo, ani krik, ani plač, ani nevšímanie si, nútenie už duplom nie. Snáď časom nájdete niečo, čo bude vyhovovať aj dcérke. Váhu má dobrú, tak ak máš ešte na to nervy, rob mixované výživy - ja ich robím 🙂 . Základ do seba dostane aj takto.

harper
1. júl 2013

@zuzkanik nasa ma uz sedem a z ovocia zje maximalne raz za cas banan, alebo sem tam nejaku bud lesnu alebo normalnu jahodu. niekedy jej vydieranim donutim ochutnat nieco pre nu nove, tak ochutna povie ze je to dobre a ked sa spytam ci to bude jest, povie ze nie, no co ju mam zabit? tak to neriesim, a to mame aj s ostatnym jedlom a aj teraz ked mame druhu, ktora mimochodom zje vsetko (teda presne ako prva v jej veku) tak aj tak sa nechyta, ze by jedla to co sestricka. je vela ludi co neje ovocie a su tu 🙂 a mozno aj zdravsi ako ti co sa krmia ovocim kazdy den 🙂

junkfoood
1. júl 2013

@zuzkanik ja mam sestru, ktora od malicka nejedavala zeleninu ani ovocie, tiez sme sa jej to vselijako snazili prepasovat do inych jedal, vzdy to nasla, napinalo ju..okrem zeleniny a ovocia nechcela ani rozne druhy masa, ani kombinacie jedal..mamina bola tiez z nej na nervy, uz nevedela co ma varit..teraz uz je dospela, trochu sa to zlepsilo, uz vzala na milost banany, jablka a melony, hlavkovy salat, redkvicku, uhorku salatovu..ale podla mna xy druhov zeleniny este ani neochutnala, ani horcicu, kyslu uhorku a podobne..je to proste radost..

zuzana315
1. júl 2013

@zuzkanik podla toho, co pises si vyskusala uz snad naozaj vsetky sposoby upravy a servirovania ovocia a zeleninky. urcite ta aj mrzi, ze mate ovocie a zeleninu priamo zo zahradky,teda tu najlepsiu a najzdravsiu a aj napriek tomu dcerka odmieta. Tak ako odporucaju maminky nenutit, ponuknut ale nenutit. Snad je to len obdobie,ktore raz prejde.Nas maly doteraz nikdy nechcel hrasok, hrozno,ale ked raz videl na ihrisku kamaratov ako jedia, jedol aj on. Doma uz nechcel. Ma aj kamaratku, ktora chrume surove kapustne listy, salat aj mrkvicku,ale pri tomto to uz nefungovalo🙂 na doplnenie vitaminov Ti pre dcerku odporucam sirupcek vitaActiv,obsahuje vitaminy z 21 druhov ovocia a zeleniny,neobsahuje ziadne farbiva ani konzervacne latky a pomoze dlhodobo doplnat vitaminky a vyborne pomaha aj pri akutnych infekciach(ak by si chcela viac info,napis IP, rada poradim)

ada0607
1. júl 2013

ja mam dve deti ale su tiez dlisne jedna zie zeleniu a ovocie druha skoro nic skus ako tu bolo spomenute odstavovat, teraz v lete nanuky drene, a potom trosku narocne na cas povykrajovat trebars z melonu rozne tvary hviezdicky alebo porobit roznych panacikov, zvieratka skus ju zapojit do pripravy vyroby panacikov ale hlavne nenutit nasilu a nespominat to pred nou vela trpezlivosti zelam 🙂

simca06022011
1. júl 2013

Skus drasticky nedat nic ine, inak ja mam malu ovocnicka ale nezje mi surovu mrkvu a taketo tvrde veci... varim jej riadne polievky, ziadne kasicky, zeleninu musi zjest, proste na tom trvam, nepohne sa od stola ani dalsie nedostane kym aspon nieco nezje. Ovocie mi nezje jablka/hrusky a pod cele, to jej struhame.. ocko jej robi struhane jablka s piskotami. To zje.
A najlepsi efekt je teraz, ze je naucena chodit do zahrady k starkej a hlada tam vzdy maliny.. tak teraz je maliny/jahody do nemoty, marhule, broskyne a uz aj ribezle... povieme ze jej to poslala oma (dnes na obed tak zjedla kyblik malin)...
doma sme si robievali v zime pizzu a naucila sa vyjedat z tade kukuricu... teraz zje kukuricu zo vsadial...
Este ma napadlo na to ovocie: urob jej piskotovu tortu alebo nejaky takyto dezert s ovocim
zo zeleniny napr cestoviny? Mala nasa zboznuje pene so zeleninou, uvarim pene, zeleninu, na panvici osmahnem slaninku alebo sunku a do toho jej to zamiesam... posypeme syrom a zje. Paradajky zje tiez iba ked jej ich na male kocky nakrajam na kraj taniera a ked vidi ze ich ostatni jedia...
Inak treba iba tvrdo na svojom stat, nejak jej tie vitaminy a vlakninu treba nahradit ked sa nebude dat inak... zase ak zje ovocie a zeleninu a nebude jest salatove listy tak sa svet nezruti 🙂) a skuste odstavovanie... alebo rozne pripravy.. mozno nezje surovu mrkvu, alebo varenu... a na pare uvarenu zeleninu s nejakou prilohou co ma rada? (syr, omacka...)

970182
7. okt 2013

ahoj nič sa obkecať nedá pretože ja mám dvojičky chlapcov 5 ročných a jednému ak poviem aby čo len ochutnal že všetko jedlo čo ľudia jedia je dobré a aš ked ochutná tak príde na to sám ake je to dobre tak aj posluchne a hoci niečo nezie že mu to nechutí tak ale aspon ochutná ale druhý mohla by som aj hlasivky rozdrať a nič z ovocia iba banan a jablka a zeleninu iba mrkvu v polievke a je veľa jedál ktoré ani neochutná takže asi tak chce to len trpezlivosť verím tomu že v buducnosti sa to zlepší

82erika
13. júl 2015

Ja mam ten istý problém a keby to bolo tak jednoduche že nedať nič zjesť bolo by fajn môj neje masko Zeleninu ovocie a nechutí mu nič a ak mu poviem keď nezješ tak nič ine nedostaneš tak mu to vôbec nevadí,občas zje zeleninovu polievku suchu ryžu zemiaky prazdne cestoviny a nikedy čokoladový jogurt a miluje mlieko slane tyčinky a občas nijaký keksík aj ten nie vždy doje no čo s ním už neviem?

dudart
5. aug 2016

@zuzkanik prechádzam si podobnými problémami ako si mala ty s dcérou keď mala 4, moja dcéra má 2a pol roka a nedá do úst nič ovocné(surové ovocie, ovocie, jogurt, dreň, džús,...) zelenina iba z polievky a to iba mrkvu a zemiak.Chcela by som od teba radu co na desiatu a olovrant a zemiak.

monikaparson
5. aug 2016

@zuzkanik Za mňa už zlý začiatok. Maskovať ovocie a zeleninu do akýchsi nápojov a výživ. Naša ma napr. rada len uhorku, tak je uhorku. Teraz ako si sama môže odrthnúť rajčinu si dá aj tú, ale napr. ináč ju nezje, ale ja ju stále dávam, tak vypluje alebo dá bokom. Ráno veľa dávame na tanier nakrájanú zeleninu, syr a pod., vyberie si sama. Jete ovocie a zeleninu? Ak nie, tak problém vidím v tom, nemá od koho preberať ten vhodný vzorec alebo ak aj jete, tak jete málo alebo nie pred ňou. Zaraďovala by som stále a hlavne by som krájala na tanier, nech si sama môže vybrať, čo chce jesť. Ak tam nič nebude, tak hold, jesť nebude. U nás je to teraz tak, že nechce šošovicu, fazuľu a pod. A už ma nebaví sa tým obmedzovať, tak robím aj s tým, ak nechce, môže dať bokom.

zuzkanik
autor
10. aug 2016

@dudart Dcéra má už medzičasom 6 rokov a ide do prvej tiredy. Naučila sa postupne na banán a jablko. Zo zeleniny mrkvu, hrach a kukuricu. Ostatné stále úspešne ignoruje. Kúpili sme smoothie mixér, šťavy vypije. Ale keď má žuť celé kusy, naťahuje ju z toho. Ale už to neriešim. Nechám to na čas, ten všetko vyrieši.

@monikaparson ja, môj manžel aj staršia dcéra zjeme toľko zeleniny a ovocia, že nám ide ušami von. Čiže príkladov dávame dosť. Pre ňu je kusové ovocie jednoducho hnusné, nezje to a basta. Príspevok do diskuskusie dom dávala takmer pred 3 rokmi. Už sa tým nezaťažujem.