Treba začať zeleninou ako prvým príkrmom?

janak159
13. mar 2013

Ahojte, prosím Vás, máte niekto skúsenosti s tým, že ste ako prvé príkrmy zaradili ovocie, prípadne ovocie v kombinácii so zeleninou? Ja rozmýšľam nad tým, či je naozaj nevyhnutné začať so zeleninou. Obyčajne sa argumentuje tým, že dieťa si skor zvykne na ovocie, lebo je sladké a potom odmieta zeleninu, ale veď aj MM je sladké, aj mrkva je sladká. My sa začali cca 10 dní dozadu s príkrmami, ale je to zatiaľ bieda. Skúšala som najprv zemiačik, potom mrkvu, zmiešanu aj s MM, ale nemalo to veľký úspech. Dala som pár krát malej do ruky kukuričnú chrumku, ale to mala viac menej na hranie. Dnes som jedla jablko, tak som jej ho dala ocuckať a zjavne jej veľmi chutilo. Preto rozmýšľam, že aj by sa nám s tou zeleninou nedarilo, že skúsim možno jablčko s mrkvou, alebo cuketou a do toho pridám po čase aj masko. Zaujíma ma len, či ste niekto takto riešili prvé príkrmy a aké s tým máte skúsenosti. Vďaka.

jarmillka
13. mar 2013

Skúsenost nemam ale moja dr. mi radila najprv ovocie.. Ja som síce dala zeleninku lebo malinkej velmi chutila, ale na tvojom mieste nepozerám na žiadne tabulky a predpisy..ked vidíš že by ti to spapala tak kludne daj 🙂 Ved čo som počula, tak aj vačšina našich rodičov začínala s jablčkami a nie mrkvičkami 😀

anjelicek26
13. mar 2013

@janak159 - my sme zacali ovocim. U oboch. Kasu nechceli ani jeden poriadne, len ryzovu a aj tu s ovocnym pyre... zeleninou zacali o mesiac-dva neskor, ked sme zacali aj s mäskom a cestovinou a jedli bez problemov... dodnes sa ovociu ci zelenine nevyhybaju, prave naopak.. neviem, ci sa to da pausalne povedat, co treba... poznam desiatky deti na mrkvicke a zemiaciku ako prvom prikrme a nedaju do ust ani ovocie, nie to este zeleninu 😅

kacena4
13. mar 2013

@janak159 je uplne na tebe ako zacnes, ale to s tou sladkoustou je pravda, ale ja osobne som vzdy zacinala ovocim lebo je tekutejsie (vyziva) a lahsie sa babatku papa 😉 😉

katkaseiner
13. mar 2013

@janak159 ja som zacala mrkvou, ta bola ok, brokolica...dajme tomu, zemiak.. katastrofa...potom sme objavili kasicky, tie boli totalna vyhra, vyzivky boli ok ale mala po nich casto kyselinu...teraz nedavno.. totalna katastrofa.... mala 3 dni sopliky a odvtedy zacala odmietat vsetko, vratane oblubenej kasicky... tak som len kojila a ponukala...
Teraz par dni ju jedlo zacalo znova zaujimat...ale nie to co je pre nu... to nase... Tak sme zacali chlebikom s maslom (to sa jej tak zapacilo, lebo sa to hryzie a my predsa stale hryzieme :D ). Odvtedy hryzie aj cajik 😀 😀 😀 Sama sa naucila hryzt, teda presla z mixovanej stravy na trosku roztlacenu, resp. kuskovu..... a to nema ani jeden zubok, ale dasienka ma mega tvrde. Teraz ma mala inak 6 a pol mesiaca a zacinam jej davat nase papanie... vseobecne malinko solim (nech si radsej kazdy dosoli), prestala som korenit, samozrejme davam jej v ramci normy, ale vsetko jej velmi chuti... dnes zemiakova omacka bola riadna basta :D

ichbinich
14. mar 2013

@janak159:
Mozes jej s kludom dat ovocie. Jedine, co treba dodrzat, su tie trojdnove odstupy pri novych druhoch, aby si vedela, ked by nieco nezniesla dobre a nejak by reagovala.
Inak, zeleninou sa zacina v strednej Europe. V juznej Europe sa zacina ovocim, v Amerike sa zacina obilnymi kasami. Tak si vyber 😉 A vsetky deti sa naucia raz jest vsetko 😉

U mojho mrkva tiez nemala bohvieaky uspech, tiez som mu ponukla jablko. To mu slo trochu lepsie, ale najviac sa mu pacilo si drzat kusky v ruke a ocuckavat, teda BLW - baby-led weaning. To sa ponuka normalna strava, nech sa s tym babo vyhra samo. Spozna nove chute, konzistenice. Nie je to o gramoch ani poharikoch. Ked mu chuti, zje viac, ked nie, iba ocucka a hotovo. Preto sa to vola PRIkrmy, materske mliecko je nadalej najvacsi podiel v strave.
Hlavne sa nestresuj 😉

pe
14. mar 2013

presne aj u nas tak, uz 2 tyzdne sa prikrmujeme, ale zelenina nemala uspech, tak chcem cez vikend skusit masko a hned potom aj ovocie, priznam sa, ze som mu uz tiez dala ocucnut jablcko a tak cmuckal, tak hadam toho sa viac naje, nez tej zeleniny 🙂

janak159
autor
14. mar 2013

žienky vďaka moc za odpovede, skúsem to teda so ovocím. Uvidím, ako sa nám bude dariť, možno jej tam po čase prepašujem aj nejakú zelenku a masko. tiež som si všimla, že ju zaujíma hlavne to, čo jeme my a nie jej miska a lyžička 🙂