Začať so sondovaním? Kedy začne normálne jesť?

kili
24. apr 2008

Ahojte,
nájde sa tu ešte niekto, koho dieťa odmietalo jesť a tak museli preisť až na sondovanie? Alebo poznáte niekto taký prípad? Strašne by som chcela vedieť, že to bude lepšie a že časom, keď "dostane rozum" začne jesť. Stačí mi taká vidina trebárs o 5 rokov, ale aby som nemala pocit, že to takto bude doživotne 😔

susika
24. apr 2008

killi a ktorý ti nechce papať?ten menší?a do teraz papal ako?v pohode? či si stále bojovala?

kili
autor
24. apr 2008

susika, áno, Adamko, bojovali sme s jedením už asi od októbra, bolo to s problémami ale dalo sa mi ho, ale ako zostarol, tak sa naučil vyplúvať savičku a zaťať sa, že ani neotvorí ústa, tak už to možné nie je.

bihan
24. apr 2008

Kili, nedávno som pozerala reportáž o dievčatku, ktorému zaviedli sondu od narodenia, mala to nejako cez hrudník, vôbec neprijímala jedlo ústami. Naučila sa jesť normálne, ale maminu to stálo veľa veľa úsilia, lebo to dievčatko ani nepociťovalo hlad. Viem, že začínala s veľmi slabými chuťami a tiež musela malú naučiť, že jedlo nie je postrach, ale má to byť niečo príjemné, tak sa napríklad hrali s cestovinami - dala jej do obrovskej misy nejaké kolienka alebo čo a malá sa v tom hrabala a mala z toho radosť... ak chceš, skúsim to niekde vyloviť na nete a zreferujem presnejšie (je to po fr.)

luiisa
24. apr 2008

ahoj kili, mame kamosov, ktori s tymto maju veeelky problem, mala im vsak nepapa od narodenia, narodila sa s herniou a hned ju operovali, teraz mala 2 roky a stale ju sonduju, skusali snad vsetko... ale predpokladam, ze u teba to az taky problem nebude, ked maly uz vlastne jedol sam. Ty ho sondujes? Momentalne skusaju take specialne cvicenie a zda sa, ze to trochu zabralo, vraj uz spapa aj nejaky pribinacik, pre nich to je obrovsky pokrok 🙂 ziju v Prahe, ale skusim ziskat kontakt, ake vazne to je s Tvojim malym?

kili
autor
24. apr 2008

nechce vôbec jesť ústami aj keď je hladný. Bol to problém už od októbra (asi lebo som prešla na UM a on má neznášanlivosť na kravské mlieko) ale dalo sa ho prinútiť jesť, no ako zostarol, tak sa naučil flašku vyplúvať a už ani ústa nechce otvoriť, tak to nejde vôbec. V nemocnici to šlo ale doma apsolútne, tak nemáme tušenie, čím to môže byť, či nejaký psychický blok alebo čo. Ale včera som ho po dlhšej dobe chcela nakŕmiť aj v nemocnici a ani za svet neotvoril pusu a keď som ju do nej natrepala nasilu, tak reval. Asi som robila chybu, že som ho celé tie mesiace nútila, ale nevedela som čo mám robiť, jesť musel a keď to tak šlo. On totiž plakal na začiatku, ale keď som do neho dala flašku a chviľkú pohúpala, tak začal piť už bez problémov ale časom sa to zhoršovalo až do takéhoto stavu.

luiisa
24. apr 2008

Teraz ako vlastne papa, sondujes ho?

kili
autor
24. apr 2008

zatiaľ je v nemocnici a sondujú ho tam, ja sa to zatiaľ učím aby mohol ísť domov

stenli
24. apr 2008

kili, tak to vám držím palce, a prečo vlastne nechce jesť, zistili to?

kili
autor
24. apr 2008

nezistili a teraz už ani nezisťovali, už ich nič nenapadá, prečo by nemal jesť z fyzického hladiska, tak je to asi mentálny blok 😔

ikke
24. apr 2008

kili, a hracky si dava do ust? nie je nejake jedlo, co by rad len tak zuzlal, aby nezabudol, ze jedlo ide cez usta? 😅

ja som pred par mesiacmi videla dokument o jednom anglickom dievcatku, co ho asi do 7 rokov sondovali - mala hadicku/vyvod rovno na bruchu. v tych 7 rokoch isla na kliniku, kde ju niekolko tyzdnov preucali na normalne jedlo.

susika
24. apr 2008

oazj killi ma napadlo. a orofaciálku ti nikto nenavrhol? ved tú cvičia aj dospelí, ktorí niečo prekonali a nedokážu ani sami otvoriť ústa.no neviem, ak je to nejaký psychický blok...... ale moja občas tiež vymýšla aj s cumlom aj s lyžičkou.nezistila osm, že by to bolo len nechuťou na to konkretne jedlo, lebo niekedy jej nestíham dávať a inokedy zatne pusu a neotvorí ani za nič a iba plače a jeduje sa. a ja jej to nasilu tlačím.som sa najedovala.a jazyxk vystrkuje a vraj na to funguje orofaciálka. to mi navrhla na rizikovej poradni. tak som včera začala.a nbie je to len palička po tvári, alebo bodová. je to aj taká, čo prstami beháš dieťatku v puse a ono tam má robiť kadejaké úkony.no, malá ich robí, ale stále ten azyček vonku. možno snád len jej mimika. tak ak chceš, mám to na lajstri, tak sa ozvi a prepošlem ti to.

denisocka
24. apr 2008

ježiš kili,jakeby ste nemali dosť starostí - moj zlatý 😖 . sa hlavne drž a nech čoskoro Adamkovi zachutí 😉 . si ani neviem predsatviť to trapenie 😒 - takže neviem ani poradiť ,žial

ale držím palečky 😉

kili
autor
24. apr 2008

ikke, nevkladá si nič do úst, apsolútne žiadne hračky, len niekedy svoje pršteky a občas sa stalo, že chytil manželovi prst a strčil si ho do pusy a minule ho tak aj kusol 😀
bože, až v 7 rokoch ☹

susika, čo je to orofácia? ja neviem či by to bolo možné, on si do pusi siahať nenechá, to by bol krik rev 😔

susik77
24. apr 2008

kili: drzim palce 😉

kotenko
7. máj 2008

kili, my sa tiez sondujeme, je to jednoduche, nie je to nic zlozite, drzte sa....

opytaj sa lekarov na oofacialnu stimulaciu...
je to vlastne stlacanie urcitych bodov, ktore by ho mali prinutit zacat prehltat... my to ale necvicime, lili reflex stratila...