Začínali ste prikrmovať zemiakom alebo mrkvou?

randrea
16. mar 2012

Ahojte, chcela by som sa opytat skusenejsich maminiek, ci ste zacinali prikrmovat so zemiakom alebo s mrkvou? Ked mate niektora chvilu cas, prosim, napiste mi aj nieco viac k prvym prikrmom. Viem, ze je tu toho napisaneho vela, ale ked som to zacala citat, tak sa v tom stracam, je to dost zosiroka pisane a nestiham precitat tych x stran celej diskusie🙂 dakujem

bv_alexandra
16. mar 2012

ahoj naozaj je tu toho vela. ale tak v skratke. začinaš varenou mrkvou. uvariš mrkvu rozmixuješ. podavaš tri dni. po lyžičkách alebo z flaše. ja malému dávam z flaše, vypije viac ako spapa lyžičkou. na štvrtý den uvariš mrkvu napr. s petrzlenom zas davaš tri dni. po týchto troch dnoch pridaš do toho kalerab. po dalšich troch dnoch pridaš zemiačik.
po dalšich troch dnoch zas pridaš varenú brokolicu napr. nas malý brokolicu odmietal ale ked mu ju zmiešam s mliekkom spapá.
potom môžeš skusiť mrkvu a zemiak.
dalšia volba - cuketa
a takto postupne skušaš zeleninku. po mesiaci pridavaš aj mäsko. ja som malému prvé masko zmixovala do polievočky.
vela zdravu. 🙂 😉

monhla
16. mar 2012

Ja som tiež začínala s mrkvou, ale hneď potom som pridala zemiak. Kamarátka opačne /najpr zemiak a po troch dňoch mrkvu/ a obe deti potom papali rovnako - pridávali sme petržlen, kaleráb, karfiol, cuketu, brokolicu, ... - ale každá v inom poradí, pretože každá sme v obchode zohnali niečo iné. Po mesiaci + mäsko. Inak ja si myslím, že poradie nie je dôležité - najdôležitejšie je pridávať nové potraviny postupne, aby si dieťatko zvyklo a odhalili sa prípadné alergie. Veľa štastia a nech drobčekovi chutí.

randrea
autor
16. mar 2012

@bv_alexandra dakujem, teda vzdy su to potom dve zeleniny dokopy alebo aj viac naraz? Mrkva a napr. kalerab a potom do toho zemiak a neskor brokolicu? Alebo vzdy je zaklad napr. mrkva a k tomu davam kalerab, po 3 dnoch zase vymenim kalerab za brokolicu?

randrea
autor
16. mar 2012

@monhla dakujem, uz chceme zacat, zatial som len kojila, ale maly mal prave vcera 6 mesiacov, tak ideme pomaly na to🙂 doktorka ma inak zrusila, ze som mala zacat uz od 4roch mesiacov, ale co citam, tak kazdy ma na to iny nazor, ja som chcela tych prvych 6 mesiacov len kojit. Tak uvidime, ako mu bude chutit🙂

zlostitko
16. mar 2012

My sme tiez zacali minuly tyzden. prve tri dni sme mali mrkvu, potom tri dni brokolicu, dva dni zemiak a dnes bude zemiak a mrkva. a dalej este uvidim, netusim, co mu dam🙂)) asi petrzlen, len s nim opatrne, moze byt po nom reakcia. a s tym kojenim, vymen lekarku, vsade sa propaguje vyhradne kojenie do 6 mesiacov, takze dobre si urobila, ze si neprikrmovala skor. a netreba sa vobec nikam ponahlat, este sa napapa vsetkeho dost. ja sa riadim podla toho, mam to od mojej svagriny, lekarky (choroba z povolania, velmi uzkostliva 🙂))) )

http://www.kojeni.net/prikrmy.php

Hadam pomoze 🙂

gazovicka
16. mar 2012

my sme zacinali s mrkvou a potom som k tomu pridala zemiak... ja si myslim, ze to je jedno...

kolinia
16. mar 2012

ahoj, no moja ma 4 mes a pol a dnes som ja zacala tekvicou, velmi jej chutila, kedze je sladka, mne veru nie, zjedla aj 10 lyziciek, akurat, ze moju malu si obcas berie krstna na noc a ta jej uz skusala davat lyzickou krupicnu kasu, detsku vyzivu, takze papa lyzickou ako proficka ...... kedysi to davali hocijako a sme tu, jedine podla mna, na co si davat pozor, je to, aby sa davala teda ako baby hovoria jedna zelenina najprv, aby sme zistili, ci babu neublizi, inak je asi jedno, ktoru zeleninu das....mojej chuti aj zelenina, aj sladke, dokonca lubi aj kôrku z chleba :D

hajanka
16. mar 2012

tu najdes vsetk potrebne o prvych prikrmov, rady aj skusenosti https://www.modrykonik.sk/forum/zaciname-prikrmovat/prve-prikrmy-vase-rady-a-skusenosti/

ninan2
16. mar 2012

zacala som so zakladnymi obilninami podla knizky Igora Bukovskeho, znameho odbornika na vyzivu... http://www.martinus.sk/?uItem=115676