Zmrazené mlieko staršie než 3 mesiace

ovrl
31. dec 2017

Mam 3-mesacneho syna ktoreho plne dojcim. Mlieka mam dost, niekedy (najma v noci) si musim az odsavat; mlieko skladujem v mraznicke v sterilnych sackoch (Philips Avent / Lansinoh). Odkladala som si ho najma preto, ak by som nahodou nemohla kojit resp. stratila mlieko, aby som mu mohla dat zo zasob, no zatial som to nepotrebovala vyuzit, a najstarsie zmrazene davky maju uz teraz 3 mesiace - tak je otazka co s tym. Takmer vsade citam ze zmrazene materske mlieko sa moze pouzit max. do 3 mesiacov a potom sa ma (zrejme) vyhodit, no niekde udavaju aj dlhsiu dobu (napr. na sackoch Lansinoh pisu az 6 mesiacov). Vyhodit mi je to luto - nielen kvoli "vyhodenym" peniazom za sacky, ale najma pre to mlieko samotne; uz ked malo cca 1,5-2 mesiace tak som zacala rozmyslat ze by som ho ponukla do niektorej z laktacnych bank; problem vsak je ze do nich neberu mlieko spatne - najprv zenu vysetria a az odvtedy si moze zacat mlieko zberat, co som ja pri porode nevedela a pravdupovediac pri vsetkych tych novych starostiach o babatko ani neriesila. Cize ostava este moznost darovat ho inym mamickam co maju problem s dojcenim, ale z toho co som pozerala, lekari s tym moc nesuhlasia, aby matky kupovali mlieko od neznamych ludi, a aj sama by som sa bala kupit mlieko od zeny o ktorej neviem ci je naozaj zdrava a ako sa stravuje. Alebo by sa dalo vyuzit do prikrmov, lenze tie zacnem malemu davat az v 6 mesiacoch, a asi tiez nie az v takych mnozstvach ako mam odlozene mlieko, no aspon cosi keby sa dalo... Neviem co sa s tym mrazenym mliekom po 3 mesiacoch moze stat - mohlo by to babatku uskodit? Davali ste niektora svojim detom aj taketo starsie mlieko a boli s tym v pohode? Alebo ste vylievali, ci inak zuzitkovali? Posledna vec co mi napada ze si nakoniec asi spravime s manzelom koktejl :D Ale primarne by som ho chcela dat malemu samozrejme... len ci to je bezpecne.
Dakujem za odpovede.

iskrickaa
31. dec 2017

Dlhodobo zmrazene materske mlieko chuti hnusne. Ja som mala odstriekaneho ozaj ze vela a vsetko som to so slzami v ociach musela vyhodit. Bohuzial.

iskrickaa
31. dec 2017

Tolko, co som spociatku davala do prikrmu, som odstriekala na pockanie v priebehu par sekund.

katharines
31. dec 2017

@ovrl opytaj sa priamo v nemocnici na oddeleni, kde sa staraju o predcasne narodene deticky. Toto mlieko je pre nich velmi dolezite a oni im davaju stetilizovane, takze opytat sa mozes. Asi sa budu pytat ake lieky beries a ci mas nejake ochorenie.

katharines
31. dec 2017

@ovrl a tam beru mliecko, ktore nie je statsie ako 3 mesiace a bolo v mraznicke pri -18. A s tym starsim mozete kloktat pri bolavom hrdle (ak zvladnete) alebo robit prikrmy.

ovrl
autor
31. dec 2017

@katharines no len ze ci 3-mesacne mlieko... mohla som sa spytat skor, cca pred mesiacom, lenze vtedy som si o tom zacala citat a vsade pisali ze to spatne neberu; pytala som sa aj synovej pediatricky a ta mi tiez povedala to iste, tak som sa uz do nemocnice pytat nesla ani nevolala. A este ako pise iskrickaa ze to uz potom chuti hnusne... hm ale dobre, skusim po Novom roku zavolat na taketo oddelenie ak najdem cislo, a spytam sa teda... alebo ak nie tie starsie tak aspon odteraz by som zacala, lebo maly uz celkom pekne v noci spi a niekedy sa v noci zobudim na taku bolest ze si proste musim odsat, a zase o 3 mesiace kym zacneme s prikrmami aj to terajsie mlieko bude uz stare... tak aspon by som mala lepsi pocit ak by mohlo niekomu pomoct.

dzina007
31. dec 2017

Takto... kamoska mlieko darovala... a mamicla s dvojickami jej za to bola vrlmi vdacna pretoze jedno jej dieta nezvladalo UM.
Lekari neodporucaju hlavne kupovat mlieko lebo je vela ziskuchtivych zirn ktore mlieko naschval riedia s kravskym aby ho bolo viac...
Ja by som ho darovala..
Ano mlieko mrazene chuti hnusne ale detom to dost casto nevadi... naptikla u mna starsiemu vadilo mladsiemu vobec...
Inak skladovat sa moze do 6 mesiacov. Aspon tak mi aj pediatricka vravela...
Popripade niekedy aj zoo alebo utulky beru mrazene mlieko pre mladatka

ovrl
autor
31. dec 2017

@katharines aha ty uz si medzitym napisala druhy prispevok, ze len do 3 mesiacov... nj tak to sa spytam uz v tej nemocnici na presne podmienky. Kloktanie nie je zly napad - ale to si asi myslela pre nas dospelych, nie pre maleho, ze? Ked on este kloktat nevie, a nebudem to mlieko skladovat roky 🙂 Myslim ze to by bolo v pohode kloktat mliekom; slanu vodu neznasam ale mlieko bude ok. A na prikrmy to som sa prave pytala, ci moze byt aj starsie mlieko nez tie 3 mesiace, alebo nie... ci by starsie mlieko mohlo babatku aj uskodit, alebo len je problem ze zvykne hnusne chutit a teda by mu nechutilo?

dzina007
31. dec 2017

Inak ta mamicka s dvojickami co brala od kamosky mlieko bola ochotna (jej otec) prejst autom 200km tam a 200km naspat kvoli mlieku... datovali jej vtedy kamoska a este jedna znama... a fakt neakutocne vdacna bola za to mamicka a stastna ze niekto tak pomohol...

ovrl
autor
31. dec 2017

@dzina007 a kde sa da takto mlieko ponuknut? Ked som namatkovo googlila tak som nasla viac mamiciek ponukajucich mlieko (dokonca aj zadarmo), nez tych co si ho pytali... tak neviem, ze ci tie co ho potrebovali priamo napisali dotycnej, lebo na tom fore to vyzeralo ze kazda len ponuka a ziadna to nechce.
Samozrejme by som z toho nechcela robit biznis, naozaj budem rada ak niekomu pomozem, no priznam sa nestravujem sa vzdy ukazkovo, obcas si dam paradajku, cokoladu, aj mandarinku a cibulu uz teraz v 3 mesiacoch - vzdy som vyskusala ci sa maly nevyhadze alebo nezduje, a ked bol ok tak som to brala ze je s tym v pohode - ale to je moje dieta, a asi by som si nevzala na zodpovednost ze ponuknem mlieko inemu babatku mozno aj mladsiemu, a jemu to nepomoze ale naopak este uskodi. Tak neviem... jedine dat dotycnej zaujemkyni excelovy zoznam co som kedy jedla (mam taky 🙂 ).. to by nebol problem.
A to ZOO, to mi ani nenapadlo ze by zvieratkam davali ludske mlieko, ale vidis, dobry napad, ak nepochodim u babatiek tak aspon to terajsie starsie mlieko by som skusila dat do utulku, ak vezmu 🙂

dzina007
31. dec 2017

@lentil0805 kde si to ty ponukala? Uz napamatam len viem ze zaujemkyn si mala viac...

Myslim ze toho sa tie mamicky neboja ze co si jedla... niekedy je to mensie zlo ako tazko stravitelne UM...
Pokial nemas infekcnu chorobu a neviem co tak je to vbpoho...myslim ze tie zeny su s tym vysporiadane...

katharines
31. dec 2017

@ovrl ano kloktanie u dospelych 😂. A co sa tyka prikrmov, tak sa to mliecko vari a detickam by tato chut nemala vadit.

a_lexie
31. dec 2017

Ja sice nemam mlieka vela a hlavme mi nejde odsat/odstriekat. A aj to len velmi vynimocne. Ale ja som v to malemu pridavala do kupela. Bolo to super, ked mal zapareniny, alebo ked sa mi vyhadzal. Po takom kupeli som ho uz nekremovala a tiez som ho vtedy nemydlila.

yanni
31. dec 2017

@ovrl Kludne mozes pouzit aj starsie. Ja zijem v zahranici a pri dcere (ma teraz 2r a 5m, cize celkom cerstve info) som tiez odsavala, kedze som mala vela mlieka. Informovala som sa aj v nemocke aj u Hebamme a vsade mi povedali, ze odealne je spotrebovat do 6 mesiacov ale aj 12 mesacne je este v poriadku. Potom uz neodporucaju.
Ja som mala namrazene na hektolitre. Tiez v sackoch NUK. Pouzivala som na prikrmy, do kupela, do nosteka namiesto kvapiek.
Ano, ono chuti hnusne ale detom to nevadi. Nasa dokonca vypila aj z nekvapkajuceho hrnceka😂 ja som sa z neho takmer povracala😨

mom311
31. dec 2017

Z mojej vlastnej skusenosti a aj po konzultaciach sa mrazit moze max 12mesiacov. Neviem ako to chuti,lebo ja mlieko vobec nepijem,ale mojmu malemu to vobec nevadilo. A pil ho aj moj synovec,lebo sestra nemala vobec mlieko a sestra veavela,ze hltal tak,ze az sa mu hrce robili. 😊

liana03
1. jan 2018

Aj ja som mrazila, a po 6 mesiacoch som vždy obmenila, dávala som z mrazničky a nové zmrazovala, fungovali sme takto 2 roky.

zajkula62
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
emi16
4. jan 2018

Nam na skoleni povedala doktorka, ze 6 m sa da skladovat
Musi ale mat zvlast suflik v mraznicke a mraznicka nesmie byt namrazena
Inac nabera pachy a chute

ovrl
autor
4. jan 2018

@emi16 zvlast suflik ma... mame taky jeden s polovicnou hlbkou a v tom je iba mlieko a este jedna skatulka so zmrzlinou, od tej snad nic neprijemne nechyti 🙂 Ale co myslis tym "mraznicka nesmie byt namrazena" - akoze tam nesmie byt namraza? Zatial to vyzera byt v pohode... akurat vyssie tu pisali ze treba teplotu pod -20 stupnov, tak to neviem ci mame, snad ano - musim pozriet do manualu na aku teplotu nam mrazi. Ale teda kedze prikrmy zacnem davat az po 6 mesiacoch veku, tak najstarsie mlieka budu uz aj tak prilis stare; cize skor to vidim ze skusim vyuzit rady ako priliatie do kupela pre maleho, alebo to kloktanie... a prikrmy z tych novsich.
Dakujem za vsetky rady 🙂

katharines
5. jan 2018

@ovrl ked si pamatam spravne, tak na dlhsie skladovanie odporucali okolo -18 stupnov

katharines
5. jan 2018

A v nemocnici pre predcasniatka nechceli? Ak si pamatam spravne, tak jedno oddelenie sa vola odd. Pre patologickych novorodencov, je to stary nazov, ktory vsak stale pouzivaju, napriek tomu, ze to odd. Uz premenovali