Zoznamovanie sa s jedlom. Kedy a s čím začať?

tanjaja12
1. feb 2009

Ahojte...Mame 5mesacnu dcerku a vsade uz pocuvam, ze by so ju mala prikrmovat. Viem ze je tu tema prve prikrmi a je strasne obsirna a prikrmovat chcem az o mesiac. Mna len zaujima vas nazor na to cim by sme mali zoznamovat dieta s jedenim. Byvame so svokrovcami a mame spolocnu kuchynu a uz si pripadam ako krkavcia matka ked malej nechcem zatial nic davat. Svokor uz ani neviem kedy chcel malej namacat dudel do medu, minuly tyzden aj do pudingu, vraj co sa jej take moze stat. Cim je mala vacsia uz sa zacina pripajat aj svokra, vsak nech jej nieco dam. Neviem ci som velmi uzkostliva ale ja sa toho bojim. Mam knihu Dieta a ja a na moje prekvapenie som tam nasla, ze zoznamovat dieta s jedlom by sa malo uz od 4.-5.mes. a boli tam uvedene ocistene jablcko, upecena korka pripadne surova mrkvicka, ze to moze babo zuzlat a tym sa cvicit. Aky je na to vas nazor a co ste davali pripadne vasim detom vy?

irasek
1. feb 2009

tanjaja: my jsme začli s 1. příkrmem přesně v půl roce. A to pár lžiček mrkvičky.

jahodka11
1. feb 2009

tanja, pokial je mala spokojna, nedavala by som nic! a zacala by som az v tom 6-tom mesiaci....hlavne si nedaj do toho hovorit.....ked parkrat RAZNE zakrocis aj ty aj manzel, nakoniec prestanu.....mam to z vlastnej skusenosti.... kedysi bola doba ina.....ale dnes sme pokrocili a med je napr alergen....ak svokor nevie....a zacala by som uvarenou mrkvickou, neskor zemiacik....pozri si aj temu prve prikrmy v receptoch.... 🙂

tanjaja12
autor
1. feb 2009

Ved ja viem, ze cim treba zacat, ze najprv s mrkvickou vacsinou a ak nie je ziadna reakcia pridat zemiak a tak postupne ostatnu zeleninku...Ja som len myslela, ze ci ste davali detom aj len tak nieco oliznut ochutnat lebo ja si fakt pripadam doma ako keby som malej nic nedopriala a este ked to bolo aj v tej knihe a to nie je tak stara kníha z cias minulych...A svokor by tiez najradsej do nej hned lieval kravske mlieko, lebo oni chovaju a niet nad take mlieko, pripadne aj kozie to som zvedava ako mu to bude dlho trvat kym pochopi, ze teraz sa vela veci nerobi tak ako volakedy... ☹

irasek
1. feb 2009

nedala jsem mu liznout ničeho...a kravské či kozí mléko mu nedám líznout ještě dlouho.

jahodka11
1. feb 2009

tanja-ja nedavam doteraz nic olizovat a podobne....maly je alergik a pokial to nemoze, tak to nemoze a hotovo....a to co robis, je dobre.....ja tiez nic "nedoprajem" a je to to najlepsie co mozeme urobit! mne dr vysvetlila, ze maly si buduje imunitu a keby som mu davala alergeny, telo bude bojovat s nimi a imunita bude v haji.....taaaakze, nie je o com🙂 a mamina si (NASTASTIE) predsa ty 😉

jaja0110
1. feb 2009

tanjaja- ani my sme nemali ziadne specialne zoznamovanie s jedlom, nic neozuzlavali az do chvile kym sme nezacali s prvou mrkvickou...kedze neboli kojene, zacali sme v 5. mesiaci, ak je tvoja mala kojena tak mate na zoznamovanie s jedlom este mesiac cas... 😉

tanjaja12
autor
1. feb 2009

Dakujem za odpovede, tak hadam to este par tyzdnom vydrzime odrazat tie narazky a potom hor sa na mrkvicku... 🙂 😀

tina_
1. feb 2009

tanja, urcite sa nedaj, a nedaj si do toho hovorit, ty si mama a je to tvoje dieta...Uz je rozdiel v prikrmovani v case, ked som krmila prvu dceru a teraz druhu, a to je rozdiel 7 rokov, nie dve generacie, nech to svokrovci pochopia...
Naozaj sa dieta nema co "zoznamovat" s potravinami, paneboze, ze med.. 😕
Moze sa stat, ze nebude chciet zo zaciatku ani tu mrkvicku, a tak budes kojit dalej, az kym babo na to nebude pripravene...stava sa, ze mamky dojcia az do jedneho roka, mam aj kamosku, ktorej mala odmietala prikrmy az do 9.mesiaca...je to velmi individualne..
Dietatko ma v tvojom mliecku vsetko co potrebuje, cez teba sa zoznamuje s "pudingom" a ostatnymi potravinami...
Vela odhodlania vam zelam... 😉 😉 😉

anke
1. feb 2009

tan: ahoj, ja taky malemu nic moc nedopreju, ochutnavat nedavam ... prikrmovat jsme zacali az v 6,5 mesici a to z duvodu, ze mel podezreni na chudokrevnost, jinak bych jeste 14 dnu pockala ...
bavila jsem se o potravinach s nasi detskou alergolozkou a ta mi rikala, ze v nekterych pripadech prikrmy detem vubec nejdou davat a ze i deti, ktere byly vyhradne kojene az asi do 1. roka nemaji zadne nasledky ... i ja prikrmuju v 10. mesicich jen obed a 2x svacinu (vecere jen nekdy) .... a staci to ...
fakt to nemusis uspechat, at si rika kdo chce, co chce ... neni to jejich dite a pokud ty to nechces, tak si muzou leda tak uvazat nohu kolem hlavy a petkrat na ni poskocit ... ale chapu,ze tyhlety natlaky dokazou byt moc neprijemny, tak preju pevne nervy a hodne zdaru 😉

dnada
2. feb 2009

tanja - tak já dávala malému asi tak v 5ti a půl měsících olizovat banán,vždy na mě žebravě koukal,tak sem mu ho dala do ruky a nechala ho olizovat,bavilo ho to jen chvilku.Bude nám skoro 7měsíců a zatím občas sní pár lžiček mrkev s jabkem,takže nepřikrmuju,ochutnává a kojím 😉 A dělej dle svého svědomí,nenech si do toho mluvit 😉

stvura
2. feb 2009

Tanja, mi sme zacali s prikrmom v 5.5 mesiaci, lebo maly sa velmi natahoval za jedlom a doslova nam bral z ruky co sme jedli a aj z pohara chcel pit. Je vylucne na tebe kedy zacnes prikrmovat, od toho 5 mesiaca mozes, avsak rozhodne zacni pomalicky - ziaden puding!
Inac ked sa pozries na tu knizku, tak rok vydania je tusim 1975 alebo 1976, bola velkym hitom ked mi sme boli male, teraz by som z nej uz rozhodne polovicu vypustila!

kisska
2. feb 2009

Ahoj tan - kludne zbehni k nam do prvych prikrmov, najdes tam rozne stranky, odkial cerpame inspiraciu.
Knihu zahod a od svokrovcov sa naozaj nedaj do nicoho nutit. Krkavcia matka by si bola vtedy, ak by si sa neriadila vlastnym instinktom a bolo by ti jedno, co a kedy tvoje dieta je. Ked chces svokre ukazat, co vsetko sa STALO detom, ktore boli takto krmene, nech sa popozera okolo seba - dnesni dospelaci (30-tnici a starsi) su obezni, alergici, s vysokym tlakom (aj 30-tnici), astmatici, celiatici, diabetici, atopicki exematici a ini -ici, ktori doteraz dostavali tieto choroby az v 50-ke, dnes to stihame ovela skor 😒 Drzim palce a prajem vela trpezlivosti 😉

tanjaja12
autor
2. feb 2009

Ahojte. Dakujem za podporu...Ta kniha ma vzadu napisane, ze ze bola vydana prvykrat v roku 1977, ale tato co mam je vraj"doplnene a aktualizovane vydanie" z roku 2000. Vsak ja sa aj tak riadim viac menej instinktom...Ale sem tam ked som neista siahnem aj po knihe, ale niekedy cim viac citame a vieme tym horsie... Mala pekne pribera, takze zacnem asi az v 6.mes. a ked jej aj neodolam a budem chciet vidiet ako vyzera a tvari sa ked hryzka nieco ine ako umele hracky, mozno jej dam tu surovu mrkvicku oliznut... 🙂 Ten puding to bolo minule ked som piekla kolac. Svokor uz natahoval ruku s dudlom a ten sa teda zatvaril, ked som mu ho razne zobrala a povedala ze nie... 😠 Dufam ze to raz naozaj zbadaju, ze som robila spravne a ked bude dalsie vnuca uz budu ticho...Teraz len same, my i nase deti tak vyrastali a nic im ani nam nie je.

mersinka
3. feb 2009

tanja drzim palce a fakt nezavidim tych svokrovcov 😒
Ja som zacala s prikrmami presne v pol roku, kedze stale kojim. A tiez som sa napocuvala, ze preco jej nedam uz toto a preco hento??? Piskotky, medik, chlebik, jogurtik, vajicko pomaly od 3. mesiacov by jej chceli davat! Moja odpoved bola vzdy ta, ze ma este cas a netreba sa nikam nahlit a nie je na to este pripravena, este stale sa jej vyvijaju crievka a vsetky organy a vsetko treba pekne postupne. Ja som ale zivy priklad vtedajsej zlej stravy, mam atopak a astmu, takze chcem malu v co najvacsej miere od toho uchranit.
Je to moje dieta a ja rozhodnem, co je pren najlepsie. A nazorov a informacii je nespocetne mnozstvo, velakrat uplne protichodnych, treba si vybrat podla seba, svojho instinktu a zdraveho rozumu 😉