Aké plienky používate? Ktoré sa oplatia?

alinka76
17. júl 2007

Ahojte,
rada by som si začala chystať výbavičku pre bábätko a neviem, aké plienky teraz letia. Pred 7 rokmi som si kupovala hlavne baby love, alebo Huggies, ale viem ze teraz sú kvalitné aj v hypermarketoch. Aké máte s nimi skúsenosti? ktoré sa oplatia a nie sú z nich alergie? Díky za každú odpoveď.

juicyluu
11. sep 2010

ja pouzivam latkove - bambusove little lamb a bum genius a nemenila by som za nic

katka888
11. sep 2010

@katrinka8
v prvom rade, je to pre babo zdravsie, nie je v "igelite" ale v priedusnom materialy, nema na prdelke chemiu , pretoze jednorazovky su bielene a napustene kde cim, aby akoze boli deticky v suchom. takze ak je babo v latkovkach, ma na zadocku priedusny , prirodny material a nie chemiu a umelinu.
moderne latkovky vyzeraju ako jednorazovky, tj rovnako vymienas, a nezehlia sa.
vyrabaju sa z roznych materialov, mozes mat bambus, konope co je savejsie ako bavlna / tj neprebalujes tak casto ako ked by si dala napr socik stvorec / a mnohe maju vrchnu vrstvu z materialu, ktory az tak neprepusta vlhko spat na zadocek. takze vymienas rovnako ako jednorazovky. ked ma mala tie moderne cele plienky alebo vkladacky do vrchnych nohaviciek, vydrzi rovnako ako v jednorazovkach. ked jej doma davam socik stvorce, tak ano, tam po piskani prebalujeme. dovod je ten, ze si chcem este usit nejake "moderne" vkladacky, takze aj tam usetrim
k tomu praniu, raz za dva - tri dni hodim do pracky, zvacsa k inym veciam, inac by mi ta pracka s tymi vecami sla na poloprazdno. vyvesat nie je tak casovo narocne a robim to rada, pretoze ked ich natahujem a "sviham" tak malá sa z toho rehoce.
socik stvorce zehlim, ale tie sme tak ci tak pouzivali aj ked sme mali jednorazovky pod hlavicku, pri grckani a pod.
tie moderne ci uz cela plienka alebo vkladacky do plienok sa nezehlia.
stoji ma to casovo cca pol hodky kazdy druhy treti den naplnit pracku a vyvesat. o dost menej, ako sme travili behanim za akciami na pampersky.
mna vyjde moja "vybava" + pranie urcite lacnejsie ako jednorazovky, ale aj keby vyslo rovnako, to ze je babo v prirodnom , priedusnom, zdravom namiesto chemie a igelitu mi za to vesanie pradla stoji 🙂

jaa
11. sep 2010

Tak ohledně plenek...Po 17 letých zkušenostec
h...Kdy jsem jela tři dny..na látkovkách a malá byla za noc komplet celá mokrá,tak se scháněly ještě pod pultem jednorázovky...Pak se začaly vyrábět Libera cca 9kč jedna.Ale co se dalo dělat...Donutilo mně to k tomu,že malá byla do roka bez plen.A to kompletně i na noc.
Pak na druhou a třetí jsem používala výhradně Pampersky a Fixísky.Fixísky jsou nejlepší plenky.Sice drahé,ale bezkonkurenční.Měkké,savé..luxusní....ted u té čtrvté jsem zkusila po jednom balení vše,co drh nabízí...A skončila jak jinak opět u Pampersek a Fixísek.Pampersky kupuji ty v bílém obalu.Super savé a měkké.Vše ostatní je bud tvrdé,široké,nebo napuštěné čímsi...Např tesko pleny..to je katastrofa...Malá po nich měla úplně rozleptaný zadeček...do masa....happy a Lídl jsou tvdé a hnusně široké.Hugísky,když se počůrají,tak je z nich tvrdá žmolkatá koule a smrdí.atd....
Ohledně látkových moderních plen...energie je čím dál dražší.Pořízení celé výbavy stojí dost peněz a jedná se spíše o chvilkové moderno.Tak,jako je to se vším.Ale je to na každém,co mu vyhovuje a na co má čas. 😉

katka888
11. sep 2010

@juicyluu
jeee, aj my mame bambusku LL na noc / teda aj ine bambusy / , aj kapsovku LL a BG flipky su na nezaplatenie. ci do nich vtrepem vkladacky, alebo socik stvorce, super drzia 😵

jaa
11. sep 2010

@katka888 Dnešní jednorázovky již nejsou to, co dříve..Dříve to byl opravdu igelit a zadeček se pařil..teda krom Fixísek.ty přišly jako první s prodyšným materiálem. 😉 Samozřejmě,kdo chcce ušetřit a kupuje levné pleny bělené kdoví čím a plněné taktéž kdoví čím,pak má mimi problémy..s pokožkou.Není nikde psáno,že když si jsou pleny podobné,že mají rovnaké vlastnosti.O čem jsem se přesvědčila sama..viz.Pampers vs.-----tesko....

katka888
11. sep 2010

@jaa
samozrejme, system a sposob pouzivania dnesnych "modernych" plienok - pouzivame vyraz moderny, aby sa jasne dalo najavo, ze to nie je to co kedysi - a systemu latkovania pred x rokmi je uplne odlisny.
a zvysene ceny energii sa vzdy premietaju aj do cien vyrobkov, cize aj jednorazoviek.
my sme 6 mesiacov boli na jednorazovkach a az vtedy som sa dozvedela o "modernych" latkovkach, pokukala na nete info a som rada, ze som si to precitala blizsie. pretoze aj ja, kym som o tom nic nevedela, som si to predstavovala ako tragediu. pritom je to uplne casovo, financne rovnake ako jednorazovky no podla mojho nazoru zdravsie.

samozrejme, to je len moja skusenost 🙂 🙂

katka888
11. sep 2010

@jaa
ano, pokrok ide dopredu, no ziadna pamperska nenahradi napr. vlastnosti bambusoveho vlakna.
ale ano, toto nie je forum na temu porovnavania. 🙂

zuzul1310
11. sep 2010

My sme používali na noc Babylove plienky, teraz používame aj na deň aj na noc len Pampersky a učíme sa na nočník (ide nám to trošku ťažšie, ale verím že do Vianoc budeme bez plienok). Modré Pampersky sa mi najlepšie osvedčili, Huggies som nemala rada, malý sa stále precikal a naozaj dosť páchli, Babyloveky som mala rada, len sú dosť hrubé a široké, Happy sú z mojej skúsenosti úplne hrozné (mali sme jeden balík na skúšku) Malý bol po prvom pocikaní taký mokrý, že ešte aj ponožky mal mokré... . Mali sme aj Pampers Sleep and Play , ale ani s nimi sme spokojní neboli, zhora sa malý stále precikal. Tesco plienky sme kúpili pár krát a kým bol ešte maličký tak boli v pohode, ale zhruba od roku ich už používať nevieme.
Čo sa týka moderných látkových plienok, tak ja som ich síce nemala (nemala som o ne záujem) ale kamoška ich mala kúpené a použila asi raz jednu plienku a keď sa 6 hodín sušila po vypratí tak si povedala že na to kašle a predávala ich tak ako ich kúpila čisto nové. Ja s nimi skúsenosť nemám, takže len čo som počula.

juicyluu
11. sep 2010

@katka888 jee to ma nenapadlo - vyskusam 😀 😀 aj my mame aj kapsovky.

katka888
11. sep 2010

@juicyluu
a mas aj inu znacku?
mna to "napadlo", ked som si este skladala vybavicku a uz som nechcela davat jednorazovky, ale nemala som este dost vkladaciek. a ostala som pri tom systeme na doma. von jej davam BGflip stay dry, BG flip organic po kupani ale este pred nocnou plienockou a na dlhsie von / navsteva, cestovanie / kapsovky, AIO. a na noc vylucne bambusky, rano ma prdelku ako anjelik 🙂

a kukam, ze ste skoro taki stari ako my 🙂

katka888
11. sep 2010

@juicyluu
len na tej fotke nema dobre nastavenu velkost 🙂 som si vsimla az pri foteni 🙂

janulienka89
11. sep 2010

ja latkujem este len 2 dni ale som maximalne spokojna, som rada ze som sa nato odhodlala aj ked trosku neskor ale predsa, plienky vyuzijem aj pri dalsich detoch 😉 .
Muz najprv nebol nadseny ked som mu povedala ze budeme latkovat ale teraz zmenil nazor tiez sa mu viac lubia moderne plienky 🙂 .
Aj ja som si donedavna myslela ze latkove plienky su stale take ako volakedy, ale nie su.
Zaujali ma najprv tym ake su pekne a potom aj tym ze vyjdu lacnejsie ako jednorazovky.
Cez den ma maly aj 3-4hodiny plienku a na pocit je stale sucha.
Uz by som ich nevymenila za jednorazovky 😀

jaa
11. sep 2010

@zuzul1310 Taky jsem slyšela,že dlouho schnou.Proto si hodně maminek pořizuje sušičky.Jinak by těch plenek muselo být strašně moc,aby se stíhaly měnit a schnout.Já jsem ráda,že se mi malá vejde s malou prdkou do všeho oblečení a nemusím kvůli látkovkám kupovat body o velikost větší,jako kamarádky,co je používají.. 😉 Znám jen dvě 😉
@katka888 Ohledně toho,co je zdravější a není se pořád vedou spekulace,ale je pravda,že ty látkové mají blíže k přírodě..Ale zase se perou,tak jde odpad do kanalizace,do čističek OV ap..Takže je to pořád o diskuzích.Moje sestra ted bude mít mimčo a taky se zbláznila do látkovek..Má troje ty malé vel a jedny UNI.Chtěl All in One,ale po zjištění cen pomalu slevuje z požadavků.Nikdy neprala,nežehlila,nevařila,tak jsem zvědavá,jak dlouho ji to nadšení vydrží 😀
Jinak ,plenky používá dítko cca do dvou let.Ale na stejné bázi jsou vyráběny i dámské hyg.potřeby a těch se spotřebuje taky halda tun za rok.Takže se té přírodě asi moc neuleví. ☹ Ale, jak říkám je to na každém.Já si nedovedu představit s tou haldou praček,co pořád peru,prát ještě další s plenami. 😖 Tak jsem ráda,že nějaká chytrá hlava vymyslela jednorázovky.. 😉

zuzul1310
11. sep 2010

@jaa Súhlasím, tiež si neviem predstaviť že by som Danielkov zadoček v látkovej plienke mala obliecť do nohavíc. S tým mám problém aj pri jednorázovkách pri jeho veľkosti a váhe a naozaj nehovoriac o tom, že že by som mala uskladňovať špinavé plienky, kupovať si sušičku a každý deň ich prať. Klobúk dolu pred maminkami, ktoré sú ochotné to robiť, hlboko ich obdivujem, ale ja som rada že si porobím veci doma, hrám sa s malým, chodím s ním na prechádzky a večer keď zaspí tak chvíľu oddychujem. Neviem si predstaviť, že by som tam vtesnala ešte aj pranie a údržbu plienok. V rámci ochrany životného prostredia by mohli vymyslieť recykláciu plienok a hygienických potrieb, to by som uvítala a určite by som sa zapojila.

juicyluu
11. sep 2010

@katka888 my sme 12.2 🙂
mala som LL 20 jednotiek a 20 dvojak a potom 1 x LL cotton, polyester a pocket a pred 2 mesiacmy som si dokupila bum genius.
som strasne spokojna 🙂 mala ritku vyhadzanu len raz - ked nas zavrely do nemocnice na 4 dni (nic vazne - falosny poplach) a ja som si kupila huggies a pampers sensitive a ritulku mala zapalenu vyhadzanu ☹
hned ako sme prisly domov do dvoch dni naspat na latkovkach mala ritulku cistucku.
Dnes mi brat povedal ze budeme mat bratranca-sesternicu a strasne sa tesime, a svagrinka si hned zarezervovala plienocky. 🙂

juicyluu
11. sep 2010

@katka888 lol aky chrustik zlata je, ako cukrik 🙂

jaa
11. sep 2010

@zuzul1310 Já měla malou tu první na látkovkách na noc jen první tři dny.byla komplet pročůraná ,až do postýlky.od krku do kolínek...Pak jsemn je používala občas,když nebyly k sehnání jednorázovky.Obden jsem je prala a v zimě byl problém,aby mi uschly.Sušárna vlhká a půda to samé.Prádlo schlo běžně i tři,čtyři dny. ☹ A ještě jsem je do 4 měs.žehlila.Nebyly aviváže.Tak,aby byly měkké.U dalších holčin jsem je používala pod hlavičku do kočárku,na utření papulky ap.Ale času moc není,tak než praním,tak trávím čas s malou.Ono toho ostatního prádla je taky až,až.. 😀

Ale,jak říkám...každý si to dělá tak,jak mu to vyhovuje.. 😉 😉 😉

Jinak,holky látkovky?Chtěla jsem se zeptat,jestli vám ta kaťátka neprotékají kolem nožiček?Sestra má takový typ s těmi hodně patentky a vůbec to nemá lemy proti protékání... ☹ Já malou kojila plně do půl roku a pak jen s jedním jídlem do roka a měla to kakání řidší.Kolikrát to nepobrala ani jednor.Tak,jak se to řeší v případě látkových plen?Některé mají jen jakoby podhrnutou látku kolem nožek a některé jsou trochu nabrané.Ale jednorázovky mají ještě gumičkové mantinely uvnitř pleny.A pak do těch malých látkovek má takové tenké mini plínečky.Poberou ten nášup?

katka888
11. sep 2010

@juicyluu
tak ja mam aj baby beehins, anavy, bambinex, happy heines a vlniaciky disany. a tots bots 🙂
som to objednavala tak, podla toho co sa mi zapacilo 🙂

andika10
11. sep 2010

ja som ani neuvažovala o latkových plienkach, je to každého slobodná vôla ani netvrdím že sú lepšie, zdravšie, ale pri mojich dvojičkach som nevedela ani to kedy žijem a keby som si mala predstaviť že navyše prať sušiť, sušičku nemámeani neplánujem, a namoje pomeri je to dosť drahé, a z našho platu tolko peňazí naraz ☹ to je pre nas vela

katka888
11. sep 2010

@jaa
my latkujeme cca mesiac a latkovky mi neprekakala ani raz. za to jednorazovky, ked som jej davala medzi latkovanim / kym som si doplnila vybavicku / tak tam mala casto prekakane aj body. a to sme stale pouzivali pampersy zvacsa tie biele premiumky. / teraz zniem ako nejaky bohac, ale ja som vzdy vymakla taku akciu a zlav kupony, ze ma vysli dokonca lacnejsie ako DMkacke alebo tesco / .
tych typov latkoviek je viac. tazko povedat, co ma tvoja sestra.

katka888
11. sep 2010

@andika10
ani ja nemam susisku a ani mi ju k latkovkam netreba. 😵

andika10
11. sep 2010

@katka888 jasné, neviem ako dlho sa sušia 🙂 , proste len ja som bola vďačná za jednorazovky ke´dže som bola s mojimi dvojkami od ich 1 mesiaca sama, možno su lepšie zdravšie ale mne to takto viac vyhovovalo 😉

katka888
11. sep 2010

@andika10
chapem 🙂, kazdy ma ine pomienky pre babatka a tomu sa musime prisposobit aj pri plienockach.
ale je to krasne, mat dvojicky 🙂

jaa
11. sep 2010

@katka888 Tak má ty Anavy maličké.... a pak ty,jak jsou na tom chlapečkovi viz.foto výše..zelené. 😉
Mě malá strašně moc jedla a nepobralo mi ten její nášup vůbec nic.Plena plná,mezi nožkami nic neteklo,ale záda až po ramena zadělaná.Co dvě hodiny komplet zadělaná...To bylo hlavně s Pamp.slep and pl.Pak začaly ty bílé a bylo lépe...Jinak já peru na 6.lidí,když je mm doma.Jinak na 5.Tak toho prádla je opravdu hodně... 😅 A s jakými plenami jste nejvíce spokojené? At,vím,co sestře koupit pro malou.

andika10
11. sep 2010

@katka888 diky, inač som nad nimi aj trocha rozmýšlala, až kym sme sa nedozvedeli že budú dvaja 😉

katka888
11. sep 2010

@jaa
tie zelene sa volaju bumgenius flip , su to vrchne nohavicky a do nich mozes vlozit akukolvek vlozku. ja napr ked sme doma a mam cas ju kukat, jej dam klasicke socik stvorce, tie zehlim. original su k tomu dva druhy vkladaciek: organic, tie su z biobavlny / taky stvorec cca 35x35 / prehnem na trikrat na obdlznik alebo stay-dry to je z jednej strany semisova vrstva, ktora odvadza vlhko a drzi zadocek v suchu.
to su tie na fotke mojej malej, / len som jej ich nezapla na mensiu velkost, preto tam vyzeraju velke / a ja tieto vrchne nohavicky mam najradsej. v podstate ich pouzivam stale, len ako dojdu zasoby, tak siaham po inom. a v nich mi este ani raz neprekakala, aj ked od zacatia prikrmov dokaze dat take bomby. naozaj super priliehaju.
anavy mam bambusove a tie mam zo vsetkych bambusiek najradsej. na to, ze je to bambus su naozaj tenucke, ale save, je v nich ako v jednorazovkach. tie ma na celu noc.
a jasne, prat na 6 ludi je azaz.... ja by som to nemala kde vesat xixi 🙂 a vacsina baby, no viem si predstavit, prezliekanie aj 3x do dna 🙂
joj a p.s. v mojom profile mam nafotene tie zelene detailnejsie aj s tymi vlozkami 🙂

katka888
11. sep 2010

@andika10
ja som si stale priala dvojcatka, hadam sa raz trafime aj do takehoto zazraku 🙂

izabelkak
12. sep 2010

kočky ani neviem kde začať, lebo je to tu blud nad blud, ako áno látkové plienky sa perú a voda z nich ide do čističky odpadových vod - ale podľa vás kám patria výkaly - moč a stolica do odpadkového koša??? asi nie však? patria práve do čističky odpadových vod...

pri látkových plienkach žiadnu sušičku nepotrebujem, jediné obdobie kedy plienky horšie schnú sú keď sa nekúri čo v roku veľmi krátko, pri optimálne zostavenej výbave žiaden problém, výbavu vobec nemám veľkú a ešte tu mám dajaké plienočky nevyužité - v rezerve....

čo sa peňazí týka - látkovanie dvojičiek častejšie nachádzam v ČR - a na peňaženku to má nemalý vplyv, látkovať sa dá sa sa veľmi slušný peniaz, pri dvojčkách typujem úsporu min. 20 tis. !!!!

čo sa látkových plienok týka ja ich v prvom rade používam koli ekologii, prečo by som mala za 2 roky vyprodukovať 1 tonu odpadu kt. sa v prírode rozkladá 400 rokov, pričom na výrobu jednorázových plienok sa minie vela neobnovitelných zdrojov a energii - keď sa to dá aj inak.....

malú v pohode oblečiem do oblečenia, má 13 mes. a všetci na ihrisku ju obdivujú aká je šikovná, ako krásne chodí, prelieza a vylieza kade tade, takže ani žiadne motorické obmedzenie....

stolica z látkovej plienky mi pretiekla tak max. 2 x, fakt neviem nepamatám, na látkové plienky sa dávajú vrchné gaťky kt. majú gumičky ako jednorázovky takže o nejakom pretekaní nie je reči najma ak sa používa kombinácia nohavičková plienka a na to vrchné nohavičky....

a už končím so svojim eko výlevom, nechcela som sa nikoho dotknúť, len ma mrzia tie argumenty proti čo sa tu píšu od niekoho kto nemá s tými plienkami skúsenosti ..... 😝

janulienka89
12. sep 2010

nam v noci pretiekla aj pamperska a tak som sa bala ci mi nepretecie aj latkovka ale nepretiekla maly ju mal 12hodin a skusila som ju na dotyk a uplne sucha som velmi spokojna 😀

izabelkak
12. sep 2010

jo a s tým časom investovaným do údržby plienky - obdeň mi to zaberie asi tak 15 min. času - nahádzať do pračky a zavesiť na sušiak.... takých pračiek pri malom dieťaťi je v rodine myslím celkom dosť a stratí sa to, zato nemusím nakúkať kde sú aké akcie jednorázoviek a ťahať domov balíky a denne vynášať plno odpadkov.... a čerešnička na záver, po skončení plienkového obdobia možem plienky odložiť pre ďalšieho potomka alebo predať na bazáriku.....