Ako dlho má bábo nosiť ortopedické nohavičky?

roselyn
17. nov 2013

Vie mi niekto poradit, dokedy mam balit babatko 1 latkova plienka+ortopedicke nohavicky? lebo na kontrolu k ortopedovi mame ist az po skonceni 4.mesiacov. Myslite, ze az dovtedy, pokial on nerozhodne inak? Dakujem za rady.

vulka
17. nov 2013

no kým nebudú nožičky OK. Radšej teraz baliť ako v 7- mich mesiacoch sádrovať.

jumama
17. nov 2013

A nakazal vam nasiroko balit ortoped? Ved na klbiky sa chodi trosku skor, tusim v siestich tyzdnoch? Nasa mala bola az do 5 mesiacov nasiroko balena, chodili sme na kontroly k ortopedovi... ona mala dokonca Frejkovu perinku, to boli take ortopedicke nohavicky s kovovou vystuzou, lebo mala dysplaziu bedrovych klbikov... otrava to bola, lebo musela mat na to len siroke veci, aj do autosedacky sa s tym nezmestila a pod. A stale len na chrbatiku lezat mohla, nie na boku. Po prvej kontrole uz len na noc to musela mat, aspon cez den nie, ale teda do 5 mesiacov sme mali.

aliza
17. nov 2013

@roselyn ak nemate ziaden nalez, tak nevidim dovod preventivne balit nasiroko. Ja som ani jedno dieta nebalila a su tu a v poriadku. Nikde vo svete sa nebali nasiroko a sadrovane dieta som tu teda este nevidela.

jul11
17. nov 2013

@roselyn ide o to,co povedal ortoped,ak balit nasiroko,lebo ma zle vysledky?ako vravela jumama.inak oni niekedy povedia pre istotu a preventivne,ale mne na rehabilitacii povedali,ze to tak nefunguje.bud ma zle vyvinute,alebo dobre.nasa mala to najnizsie mozne nevyvynutie,ktore je v podstate do 3mesiacov normalne a i tak nam kazali nosit Frejkovu perinku ,23h denne,co je nonsens,lebo kojit som s tym nevedela a prebalovanie 15min 10x denne,plus kupanie.davala som na noc a bolo to ok.keby mala silnejsie nevyvinutie,davala by sim viac

miku1
17. nov 2013

@roselyn Kým ti lekár nepovie, že nožičky sú v poriadku. Takže do kontroly na ortopédii ešte ortopedické nohavičky určite dávaj 🙂

roselyn
autor
17. nov 2013

V nemocnici po porode ked sme ostali tyzden. Tak bol ortoped vysetrovat babatka, a nam povedal takto balit. A ze kontrola po 4.mesiacoch. Ja stale balim, teraz uz som presla z ortop.nohaviciek c.2 na c.3, lebo uz boli male. Dakujem za odpovede :D

zita19
17. nov 2013

@aliza Mala si stastie 🙂
Ak mate displaziu klbov v rodine, tak by som to neriskovala a balila az do kontroly. A aj ked sa v rodine nic nevyskytlo tak pre istotu.
Ver mi viem o com hovorim. Ja som mala displaziu do 9 mesiacov som bola vysadrovana, do 15 rokov som chodila na kontroly a aj tak mam plytke klbove jamky a cim som starsia, tym viac mam s koxami problemy. Citim kazde kilo navyse a v tehotenstvach to bolo uplne otrasne. Trosku nepohodlia (Tvojho aj drocovho) staji za ten vysledok.

aliza
17. nov 2013

@zita19 nepisalo sa o displazii v rodine, ani autorka ziadne problemy nespomenula, preto som jej pisala, ze ak nemaju potvrdenu diagnozu, tak preventivne netreba. Ak ma dieta vrodeny zdravotny problem, tak ani to balenie nasiroko nepomoze, ze ano, tam fakt treba sadrovat, specialna perinka a pod. Ziadne pre istotu neexistuje 😉, Teda ano, u nas, ako prezitok casov minulych. Zaujimave, ze to robime iba my, jediny na svete, tak mi nehovor, ze deti v druhych krajinach maju hufne problemy s klbami. Ja som tu uz 7 rokov a nepoznam ani jedno dieta, ktore by malo problem s klbami, teda displaziu konkretne. takze asi take tragicke to bez tych postuliek nebude, ze? 😎. Ty si sa s displaziou narodila, nedostala si ju z nebalenia na siroko (na 100% si balena nasiroko bola od narodenia, ze?)....deti sa rodia s roznymi diagnozami, to neznamena, ze budeme vsetky deti teraz preventivne trapit 😉

jamabe
17. nov 2013

@aliza V podstate s tebou súhlasím ,len k tomu, že prečo sa to robí len u nás - čítala som,že slovanské národy majú predispozíciu na dyspláziu bedrových kĺbov, preto sa u nás aj bábätka celoplošne skenujú... ale máš pravdu,že sa balenie naširoko už nerobí... ale niektorí ortopédi si to ešte nevšimli 🙂

gubcikova
17. nov 2013

nám už v pôrodnici na novorodeneckom povedali že už sa dávno nebalí na široko.ved samé deti spávajú na široko

andrejka1978
17. nov 2013

podstatne je, co povedal konkretne tvojmu dietatu ortoped. pozri si spravu,co tam vlastne mas napisane. mal by tam byt udaj o osifikacii jadierok a uhle bedroveho klubu (neviem presne ako sa to vola, nemam uz tu spravu u seba), pripadne este nieco ine. jadierka byvaju nevyvinute v tomto veku ale uhol by mal byt v poriadku. je zvlastne, ze vysetroval uz v porodnici, vacsionu sa chodi na kontrolu v 6 tyzdnoch a tam sa rozhodne, ci treba nosit nejaku ortopedicku pomocku. dovtedy sa nemusi balit nasiroko. taky je teraz trend u nas. ak neboli v rodine problemy s klbikmi u deti, tak by ste to mali mat asi OK. ak boli problemy, na tvojom mieste by som radsej si to este dala overit u lekara. na margo odpovede mamicky s nickom "aliza" ja zial sama mam dieta,ktore nosilo specialnu ortopedicku perinku a v mojom okoli su dalsie dve mamicky, ktorych deti mali dokonca popruhy niekolko mesiacov. A este dodavam, ze ak mas dietatko zabalene v perinke, kde je stiahnute, tak poloha klbikov nie je nasiroko, tiez ak spi na boku tak nespi nasiroko

1104
17. nov 2013

Mne na kramároch dali taký informačný leták a tam bolo písané že balenie naširoko neodporúča ministerstvo zdravotníctva sr.

katkalubkova
17. nov 2013

Bal ho az do kontroly!, ked bude na kontrole vsetko v poriadku, potom sa opytaj ci mas este balit. Ak bude MIMI ok, lekar ti pravdepodobne povie, ze uz nemusis, my sme to absolvovali min. mesiac.
Lepsie je vydrzat 4-5mesiacov, ako potom nosit remienky.
drzim palce

evitaka
18. nov 2013

Pozri, moja malinká sa narodila pred rokom predčasne a vobec som ju baliť nemusela, chodili sme na kontrolu ortopédovi každý mesiac a nič nebolo treba.
Moje dve staršie deti vždy kázali baliť na široko - pred 15 - 11 rokmi, ale vtedy sa tak balili všetky deti. Mimochodom, nikdy som nebalila a vždy ma ortopéd pochválil ako skvelo ich balím, keď im tie nožičky tak perfektne rastú.
Ak nemáte predispozíciu, alebo ak nevravel nejaký nález, tak sa na balenie vykašli. Možno je to starší doktor a takto to má vžité...