Ako odhadnúť veľkosť nohy do sandálky na leto?

lula313
9. máj 2019

Baby, ako rýchlo rastu detom nozicky? Zaujímali by má vaše skusenosti, aj keď je to individualne.. Dcéra má 13 mesiacov, je začínajúci chodec. Zle som jej odhadla obuv(kupila som širšie topanocky), takze som musela dokupovat v špecializovanej obuvy ďalšie na užšiu nozicku, ktoré jej už pekne sedia. Rozmyslam nad kupou sandálok zo značky, ktorá nám sedi, ale neviem, či mám kúpiť 21tky, ktoré nosi teraz a má tam nadmerok určite niečo viac ako centimeter, lebo sa mi nechce platiť 30eur, pokial by sme ich realne nevyužili.. 22jky sandálky už mame kúpené, ale tie sú samozrejme o dosť veľké.

lubik87
9. máj 2019

@lula313 príliš veľká topánka.nieje dobrá zle pôsobí na nohu a celé držanie tela ..dieťa ti bude padat.neeozumiem.naco si kúpila už také.velke ? Kúp jedny poriadne sadnale a nech ich nosí doma ako papučky a aj von..a keď ti ešte len chodiť začína nerobila by som jej nejakú veľkú zbierku topánok

jani321
9. máj 2019

@lula313 ahoj. My nekupujeme podľa čísla, ale podľa vnútornej dĺžky topánočky. To číslovanie je rozne. A kupujeme tak o pol centimetra väčšie ako má nožičku. Teraz máme 17 m, nožičku má dlhú 14 CM, tak kupujeme s vnútornou dĺžkou 14,5 cm. Momentálne máme doma topánočky číslo 22 aj 23 (rôzne značky) a obidvoje sú rovnako veľké. 🙂

hanka_se
9. máj 2019

Napisem vseobecne - co sa tyka nadmerku - idealny nadmerok je 1,2cm. To znamena 0,6cm je potrebny pre rast nozicky (pri malych detickach to moze byt aj pol cm za mesiac, pri starsich rastu nozky pomalsie) a 0,6cm treba pre posun nozicky pocas chodze. Pre zacinajucich chodcov staci 0,8-1cm, ale v tomto pripade treba merat nozicky aspon raz za mesiac. Idealne obe, nakolko nerastu rovnako. Niektorym detom skokom, inym po mm. Zacinajucemu chodcovi stacia uplne doma ponozky, ideal naboso. Von capacky ked je sucho, pripadne s tenuckou gumenou podrazkou, aby mala nozka dostatok stimulov na spravny vyvin. Zalezi na vas, ci chcete dietatko obuvat barefoot, alebo zasadrovat nozicku do tvrdej topanocky 😀

lula313
autor
9. máj 2019

@lubik87 poradili mi v obuvi ohladom nadmerku, vtedy pred tými 3 tyzdnami ešte samostatne nechodila. A tie sandálky c.22 som kupovala dopredu, lebo som narazila na pekne a neodolala som🙈
@hanka_se Ano, nemá ich ani ona rovnako veľké. Čiže to znamená, že keď v topánke zostava nadmerok už len napr. 0,5cm, tak treba topánku vymenit? Dcéra má topánky froddo, skôr by som chcela ist smerom BF a ich alternativy.. doma chodi na boso, Resp. V ponozkach, čiže z tohto pohladu je asi zbytočne kupovat ešte ďalšie 21tky, keď veľa ešte vonku nenachodi🤔dakujem😊
@jani321 Ano, aj my podľa VD, ale dcere na úzku nohu sedeli jej len LBL, filii a najviac froddo, takze preto sa odrážam od tých cisel😊

hanka_se
9. máj 2019

@lula313 urcite uz druhe, tych 0,5cm je malicko. Ale ak len sem tam vonku chodi, nechaj a ked sa otepli, resp. druhe. Neviem ci mas aj tie vacsie froddo, tak pripadne skusit po dome ako v nich cupka. Zacinajucim velky nadmerok netreba. Napr. moja 5 rocna, do 2,5 roka mala bf alternativy + capacky, potom sa snazim cisty bf ale tiez aj alt., ale je jej idealny nadmerok 1-1,2cm. Viac sa podkyna alebo vtaca spicky dnu. Hlavne je najst dobre sediacu topanocku na clenku a potom aj sirku. Ak si na fb, ideal sa pridat do barefoot skupinky, kde podla rozmerov mamicky vedia viac poradit 🙂

jani321
9. máj 2019

@hanka_se dobre vedieť 😉 tie 14,5 už dlho veru neponosime. Však už máme kúpené aj 15 CM aj 15,5 😃 čiže nadmerok bude dobrý. Presne máme 13,8 CM nozicku, teraz som merala. ☺️

hanka_se
9. máj 2019

@jani321 nateraz stacia ako zacinajucemu chodcovi 😀

lubik87
9. máj 2019

@lula313 aha tak to poznám s tým že si neodolala aj ja mám jesenné 23/24 len či.uz nebudú aj malé :D tu veľkosť že by boli moc veľké išlo skôr o tieto 22 ..naozaj kým len začína behať tak veľmi nenakupuj zbytočne 🙂

yanni
9. máj 2019

@lula313 dobre ti radi
@hanka_se
Ako isto ti dieta chodi? Kolko tjoho prejde vonku? Zacinajucemu chodcovi by som ziadne topanky nekupovala. Nasi nosili ABS ponozky pokym chodili isto, cize nepadali za kazdym tretim krokom a dalo sa s nimi aj to co prejst vonku. Tiez kupujem BF. Ono odporuca sa 1,2 cm nadmerok pre zacinajuceho chodca, pre väcsie deti 1,5-1,7 cm. Teba vyskusat, niektore deti vedia dobre chodit aj s väcsim nadmerkom, niektore nie. A zase velmi velke topanky tiez nie je dobre kupovat, tym sa tie moze poskodit zdravy vyvoj nohy. Zial, v tomto veku a vlastne az do ca. 4-5 rokov noha rastie rychlo a v skokoch. Kupovanim dopredu nic neziskas. A topanky treba vyskusat. Aj na sirku. Tiez si zapamätaj, ze co dietatu pasuje teraz, nemusi pasovat o 1-2 roky. Myslim model ci znacku topanky.