Aký máte názor na cumlíky?

avanka
25. máj 2008

Aky mate nazor na cumliky? Ja uz asi 2 mesiace bojujem sama so sebou, ci ho kupit alebo nie...nechcela by som maleho naucit na cumlik,,,a ked tak, tak aky..pocula som, ze je dobra znacka MaM, mate s nou skusenosti

lienocka235
25. máj 2008

doporucujem ti par cumlikov si zaobstarat... aj silikonove aj kaucukove.. nevies ake bude male preferovat...
v podstate na novorodeneckom doporucuju nedavat cumlik kym si dietatko nezvykne sat materske mliecko z prsnika... potom v pohode
ono niektore deti uplne odmietaju cumlik... hlavne dojcene.. moja mala ho vobec nemala.. cumlik je problem ak ho ma dieta pridlho... do 2 3 rokov a pricasto vtedy mozu byt potom problemy so skusom a pod.. moj ujo je zubar co robi strojceky celustny,,, 😎

gucz
25. máj 2008

ahojky ja som malej cumlik dala, aj keď ho najprv nechcela, vypľúvala ho, ale naučila sa naň. Teraz ho používame keď zaspáva, alebo ak je umrnčaná, poprípade ak ju niečo bolí. Nieje dobré ak má dieťatko dudku stále, ale zasa ak sa s ňou ukludí, tak je dobrá. Sestranicin synček má dva roky, bol a je doteraz kojený a dudku nemal. Keď bol nervózny, alebo sa nevedel ukludniť, musel byť neustále prilepený na prsníku, čo nieje žiadna sláva (popraskané bradavky a nemáš voľné ruky), alebo jej cucal jej malíček, ale to tiež nemohla dokopy nič robiť, ani navariť, upratať atď. Prvé čo mi radila keď sa mi malá narodila, nech ju na dudu naučím. A s odnaúčaním je to skôr o rodičoch ako o dieťati, tiež sa mi nepáči ak vidím 3 a viac ročné deti s dudlom v puse. Mám o dosť mladšieho brata a tomu sme dudel jednoducho zobrali s tým, že mu ho spapal havo. Asi dva večery mrnčal pri zaspávaní a potom naň aj zabudol 🙂

gucz
25. máj 2008

a ešte niečo, k tým dudlíkom. My používame silikónové mam, sú aspoň podľa Laurušky najlepšie. Silikón dlho drží tvar. Latexové kaučukové dudle sú tiež dobré len sa časom natiahnu, treba dávať na to pozor, lebo niektoré deti si zvyknú na taký rozcuclaný a iný potom nechcú. A po čase sa začnú aj lepiť, treba ich často vymieňať. Moja jednu dobu mala tie klasické hrkacie okrúhle dudy, stoja si 20 korún, také ako sa vyrábali volakedy, dajú sa kúpiť v drogériách a na začiatok sú najlepšie, používali ich aj v nemocnici

avanka
autor
25. máj 2008

Dakujem, zajtra zbehnem do lekarne a nieco kupime

martina21
25. máj 2008

ja som malemu nedavala dudlik prvy mesiac nemala som dovod a potom ked zacal byt nervoznejsi a nedalo sa mu zaspat a ukliudnit sa som skusala asi dva tyzdne ale marne,zobral ho fakt na par sekund ked moc plakal a hned vyplul, napinalo ho s toho na vracanie tak som prestala, stym ukludnenim pri prsu je pravda ale uz sme nasli dobru polohu kde sa ukludni tiez takze prso len ked naozaj hrozne zly

yesno22
25. máj 2008

ahojte
Jakub cumlik odmietal cca prve tri mesiace, lenze to sme sa kojili skoro kazde 2hod, takze nebolo kedy 😀 potom sa mu zapacil a tak sme dudlovali asi dalsie 3m....chvilu bola pauza a teraz mame cumlik len obcas...hlavne pri zaspavani a ked sme trosku nervoznejsi....

a k tomu oducaniu od cumlika...sanie je prirodzena vlastnost kazdeho babatka, ak nema cumlik najde si nahradu...kojene babo prsnik a nekojene palec...cumlik mozte vyhodit a dietatko ho nenajde, ale skuste schovat palec alebo prsnik 😀 😉

luciaj
30. máj 2008

moja dcerka je kojena a cumlik mi trpezlivo odmietala, tak som to vzdala. Samozrejeme, ze nahradou za cumlik jej boli moje bradavky. a potom si nasla palcek a cmula si palcek ... ked zaspava, alebo je nervozna alebo hladna alebo sa nudi ... a fakt neviem, ako ju od palceka budem odnaucat. lebo ako napisala yesno, cumlik vyhodis alebo palcek nie 😖 takze ja cumlik odporucam.

zuzube
19. okt 2008

ahojte........mam taku otazocku... ako a ako casto treba sterilizovat cumliky?????

lante
19. okt 2008

Vili mi cumlík odmietal asi tak do 3 týždňov a potom si ho raz zobral a už nepustil 😀
Ale cumlík cez deň sme už dávno odbúrali, už ho má iba na zaspávanie. Popravde detičky nad 3 roky s cumlíkom v nákupnom centre sa mi zdajú už na cumlík cez deň naozaj priveľké.
Máme avent.

Zuzu, ja som sterilizovala, keď padol na zem, alebo spolu so savičkami na fľaše. Kým bol malinký tak raz denne. Teraz už iba umývam teplu vodou z vodovodu............potom ako sa zobudí.

norik1
20. okt 2008

Juuuuj tak ja ďakujem za cumle, náš Filip ho má od 5. dňa...dovtedy ryčal furt keď nemal v ústach prsník alebo môj palec alebo cokoľvek iné...jemu bolo jedno či z toho tečie alebo nie, hlavne že je to v ústach... sestričky ma prosili aby som mu dala cumeľ lebo keď nespal, tak ryčal... ako sa budeme odnaúčať neviem, ale asi sa raz cumlík "stratí", veď uvidíme... teraz keď je väčší tak už ho nepotrebuje stále, ale bez cumlíka nejdeme nikam....vraj má strašne silný sací reflex.... 😉

kala713
20. okt 2008

Myslím, že sa dieťa samé rozhodne či cumlík chce alebo nie. Staršia generácie hovorila, že cumlík je druhá mama. A ešte . . . lahšie sa dieťatko odnaučí od cumlíka ako od dudkania pršteka, prštek sa nedá vyhodiť 😀 . Ale, je to na každom ako sa rozhodne.

kobyliacik
20. okt 2008

No, v porodnici malej davali cumlik oni kedze bola spevacka:D Vtedy som cumlik vobec nechcela davat. Ale dosli sme domov, mala nema ziaden problem pri piti z flasky, pricom je stale kojena (študujem, takže maličká je niekedy bezo mňa). cez deň jej cumlík nehrozií. Proste si sama určila kedy ho chce a kedy nie. Takže cumlík len na 20 minút kým zaspí. Proste ho nechce. Ešte do kočíka iež, ale to tiež spinká a podľa toho, keď jej vypadne z pusy už viem, že je definitívne tvrdá:D
Na druhej strane, teraz sú cumlíky speciálne tvarované tak, že nepoškodzujú, skôr pomáhajú cvičiť sací reflex a pokiaľ ho nemajú detičky dlho a nepretržite nemyslím, že narobia škodu.

nevesta
20. okt 2008

Tiez cumel odporucam, ako uz ine baby pisali, cumel sa da vyhodit, prstek nie 😉 My mame dudel iba na zaspavanie, inak nie, ale tak dopol roka ho planujem definitivne stratit 😉 😎

veronikahel
20. okt 2008

my sme tiež moc cumlík nepoužívali, ale keď začali ísť zuby, tak ho má malý na zaspávanie a na ukludnenie. používame od malička značku Nuk, silikonovy anatomicky, mame aj nuby, masažny, ale ten malý nechce, iba na pár sekund. používame na spanie cumlík bez káričky. a na von máme s karičkou na šnúrke. mením mu ich tak po mesiaci po dvoch, podla toho ako často ho používa. cumlík by sa mal meniť ako zubná kefka... myslím, že je dobré dať dieťaťu cumlík, je to pre nich prirodzené sať, tým sa ukludňujú.

katka76
20. okt 2008

ako tu uz niekto pisal, od cumla sa da odnaucit ovela lahsie ako od palca. mam kamosku, ktora sa hambi podat niekomu ruku, lebo ma vycumlany palec, no a poviem vam, nevyzera nijako vabne
my mame cumlik, silikonovy MaM a avent, z oboch stran ploche a povacsine len na noc.

pookie
1. mar 2009

Odkedy ste zacali pouzivat cumlik? Ja tiez bojujem s dilemou ci ho malej dat alebo nie, kojim ju a obcas mam pocit ze si chce iba zacmulkat a tak ju mam obcas na prsniku so zopar prestavkami dlhsiu dobu. Neodporucaju pouzivat flasku (napr. s odsatym mlieckom) pri kojeni minim. prvych 6 tyz. aby dietatko nebolo "zmatene", to iste asi plati aj pre cumlik. Nechcem aby ho mala cely den ale aspon obcas na akesi uspokojenie ked viem ze sa napapala a chce si iba trosku pocmulkat 😉

avanka
autor
1. mar 2009

Pookie, my sme ho nakoniec dali v 6 tyzdnoch, maly bol nervoznejsi a nevedel zaspinkat...teraz ho ma iba pri zaspavani 🙂
Pouzivame latexove MaM, su take prirodzenejsie a maksie ako silikonove

tomaslavka3
1. mar 2009

som zastanca dudlikov.No len na akesi ucuckanie pred spanim,pri chorobe.Neznasam velke deti na ulici s dudlom v hube.Pouzivam oba druhy,rozne tvary.

habibi78
2. mar 2009

ja by som aj malej cumel niekedy dala, hlavne teraz, ked jej idú zuby,tak pred spaním, lebo má dohryzenú celé ruku... ale ked ona ho nevie cmúúúúúúúúúlať!!!! 😀
tak sa snaží, ale stále jej vypadne, potom je z toho nervozna, tak ju už netrápim.... ale zase je to fuška, stále jej vyberať prst z úst.... nechcem aby si ho stále žmolila..... 😀 😀

claudinka
2. mar 2009

ja som tiez bola zastancom toho, ze cumlik pokial netreba, tak nedavat.. ale uz prvy den v porodnici na mna nahucali sestricky, ze preco nemam pre maleho cumlik a kamoska mi na druhy den doniesla a odvtedy je to jeho najlepsi kamarat 😉 ale bolo to asi aj tym, ze maly mal pri narodeni 4040 gramov a bol hladny prve dni.. ale bez neho nezaspi a v noci ked nedajboze vypadne mu z pusy a on to zisti, konecna.. ale som rada, aspon ho nemam stale na prse zaveseneho, staci dat cumlik a mam po probleme.. aj v porodnici uz tolko potom nekrical a celkovo je spokojnejsi 😉

katy1979
2. mar 2009

claudinka vsak prave na teba nahucia sestricky v porodnici ak cumel vytiahnes. a tu si ho mala mat? 😲
malý cumel nechcel odmalicka,jeden cas ho toleroval ale to musel mat na nom sveter aby ho nemohol vyplut. od 8 mesiacov ked mu vysiel prvý zub cumel nechce takže mi máme dilemu vyriesenu.

pookie
2. mar 2009

Takze sti si nevsimli ze by cumlik nejako ovplyvnil tvorbu mliecka ked namiesto satia prsnika dudluju na cumliku, vtedy mozog "nedostava" signal na zvysenie produkcie mliecka. Jeden cumlik a tolko premyslania 😉

kingstonka
2. mar 2009

tak moja mala sa na cumlik nenaucila- aj ked ja som chcela- skusala som rozne druhy a tvary- asi prve 2-3 mesiace sala namiesto cumlika palcek, tak som sa bala ze ju bude tazko odnaucit, ale prestala a teraz ked sa v noci budi 6x a viac - a vyzaduje si prsnik tak by som bola vdacna za cumel....

pookie
3. mar 2009

Po dlhom premyslani som jej ho skusila dat a nakoniec ho ani nechce 😒 Nevadi, mozno o par tyzdnov bude dudlovat 🙂

zuzana581
3. mar 2009

Podla mňa cumlík nie, ale volila by som ho ako menšie zlo, ak by som videla, že si dieťa začína cumlať palec.

tomaslavka3
4. mar 2009

videla som dievcatko mojho synovca,ako si vytahala palcek namiesto dudla,lebo
dudel nieje vhodny pre babo.Bolo to hnusne a potom sa hanbili za jej palec.Radsej pekny,moderny,cistucky dudlik.

najjulinka
5. mar 2009

Ja som za cumlíky. Starám sa o deti z domova a 2 som dostala velké na to aby sa preučili na cumel... No a palec sa vyhodiť nedá, nad tým neviem získať kontrolu, aby vela necmúlalo a nedá sa vyhodiť, ak príde vhodný vek... Teraz som tretie dostala malinké, ešte nemá 6 mesiacov a tak to skusime. Zatial vyzerá, žeby sme na dudku mohli aj naučiť... A sa teším, že je tu tá možnosť.. Lebo od palca sa bábo odtrhnúť nedá... A aj keby som bola zhovievá maminka ako tá moja a vyhodila dudku dieťatku v štyroch rokoch, stále lepšie ako moj spolužika, ktorý si v osmej triede ešte stále cmulal palec - zo zvyku... 😖 😉 Takže, jednoznačne dudku áno, ak si bábo dá povedať 😉 😀

gucz
5. mar 2009

dudku áno do určitého veku, vždy lepšie ako palec.... Kamarátka vzala svojej dcérke cumel asi v 8 mesiacoch a teraz má stále palec pichnutý v puse. Moja je rovnako stará ako jej dcérka, má síce dudku, ale len pred spaním, cez deň jej nechýba

stefulka
5. mar 2009

Naozaj treba každé dieťa posudzovať individuálne. Ja som bola proti cumlíku, ale synček si ho vynútil, inak by stále papal alebo reval. A s odúčaním sme našťastie nemali problémy. Pri prvej nádche - to mal 7 mesiacov, proste s cumlíkom nemohol dýchať tak ho vypľúval. A po nádche som mu ho už jednoducho vôbec nedala a ani si ho nevyžadoval, ani palec si nezačal cmúľať. 😉

veronika81
3. apr 2009

Ahojte,
môžete ma prosím trošku utešiť? 😔 Môj malý má 3 týždne a práve som mu dala do pusinky cumlík 😒 Nevidela som už iné východisko, celý týždeň sa trápime s tým, že ráno sa zobudí, napapá a potom do obeda vôbec nespí, ak sa mu aj podarí a ja ho položím do postieľky, tak za 10 min. je hore a iba plače a plače. Mám ho stále na rukách, nosíme sa, možno je trošku aj naučený, lebo večer nás trápia koliky, tak zaspáva na rukách..ale celé doobedie je na mňa už veľa. Nestíham nič porobiť, ledva sa naraňajkujem, ale niekedy ešte aj obedujem v pyžame, čo nemám čas sa prezliecť ☹ Začal si cucať palček, niekedy aj zovretú pästičku, ale aj tak ho to veľmi neukľudnilo.
Ako som mu dala cumeľ, v momente stíchol a zaspal, už je v postieľke a pekne spinká..
Prosím vás, neurobila som chybu? Už som ozaj nevidela iné riešenie, aj mi ho bolo ľúto, lebo iba plačkal (nebol to plač od bolesti, ani od hladu, skôr od nudy..iba tak). Nie je na cumeľ ešte príliš maličký? Ak by mu to malo nejakým spôsobom uškodiť, tak mu ho idem rýchlo vybrať a viac nedám, ale vyzerá taký spokojný.